Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2017., 22:55   #3741
Traitor`s blade - Sebastien de Castell (Greatcoats 1.)

Greatcoats su bili putujući suci, nešto poput časnih kraljevih mušketira koji putuju i rješavaju sporove, ali su raspušteni nakon ubojstva kralja od strane plemstva. Uglavnom, od tada su smatrani izdajnicima i rasuli su se po čitavoj zemlji. Radnja započinje 5 godina nakon toga. Falcio val Mond je veliki Cantor Greatcoatsa, te pratimo njega i još dvojicu u avanturi.

Knjiga je meni pravo osvježenje. Ima dobar balans između humora i ozbiljnosti, pisana je u prvom licu, dobra je povezanost između likova i ima dosta akcije.
nimfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 20:17   #3742
Ja bih Greatcoats reklamiro ko mix Locke Lamora i Tri mušketira. Nije duga knjiga i ima puno dobrih one-linera. Manje zamjerke su da je meni priča malo predepresivna, a ima i jednu nepotrebnu kurva ex machina scenu koja živcira ljude.
__________________
Big black wave in the middle of the sea.
waaave is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 15:40   #3743
Terry Pratchett - The Fifth Elephant

Šta da kažem o knjizi osim - super!
Pratchetta sam nažalost (ili nasreću) počela čitati tek unatrag dvije godine i nisam u mogućnosti čitati po redu knjige iz Discworld serije, ali svejedno uživam .

Knjiga zasigurno nije najbolja iz serijala, ali je jako dobra. Ugl u Ankh-Morpork se dogodila krađa i ubojstvo povezana s izborom novog Low Kinga. Vimes odlazi kao izaslanik u Uberwald ba krunidbu. Ima opet svega vampira, vukodlaka, vukova, trolova, patuljaka i Igora .

Ugl kao i uvijek super humor, super priča, super opisi.
Just Here is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 23:32   #3744
meni je necitljiv
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 10:01   #3745
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
meni je necitljiv


A štaš ima autora, ima knjiga
Just Here is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 12:53   #3746
Ja čitam Pratchetta u zadnjih cca godinu i pol i Petog slona sam progutao valjda u dan i pol, toliko sam se zakačio. Sad sam nekako zapeo jer sa svakom knjigom sve više ima young adult radnji, klinci ili tinejdžeri kao glavni likovi sa kojima se baš ne mogu povezati, a i sve manje ima Smrti koji mi je definitivno najdraži lik u serijalu. Trenutno čitam The monstruous regiment, ali sporo napreduje radnja, stalno marširaju u boj u boj, pa spavaju, marširaju, nikako da stignu u boj u boj.
Drone is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 09:20   #3747
Sabaa Tahir: "Žar u pepelu" - još jedan fantasy, smješten u fiktivni svemir koji dosta podsjeća na naš Bliski istok. U romanu pratimo dva lika: Eliasa Veturiusa, vojnika Carstva koji počinje sumnjati u okrutne metode kojima Carstvo održava svoju vladavinu, i Laiu, djevojku koja se silom prilika pridruži pokretu otpora kako bi oslobodila svog brata iz zatvora... A ono, čitao sam i boljih i gorih romana od ovog. Nije dosadan, nije predug, naravno da će biti i nastavci za koje postoji dobra osnova i koji bi mogli podići cijelu priču na malo višu razinu, ako autorica to bude u stanju napraviti. Svejedno, ukoliko ste fan žanra, preporučam da roman svakako pročitate.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 07:23   #3748
James Dashner: trilogija "Labirint".

Djelo klasičnog tvrdog SF-a, format "omladinskog" romana (ono zbog čega su nekad sva djela znanstvene fantastike bila na odjelu literature za djecu i omladinu - malo šire, kako se danas kaže, teenagers & young adults), tema distopijske bliske budućnosti (vrlo često: autor dovodi čovječanstvo na rub potpunog uništenja da bp preživjeli mogli doživljavati uzbudljive pustolovine, motiv "čovjeka sudbine" (vrlo čest u klasičnom cambelovskom SF-u: naizgled običan čovjek, često adoloscent - kao i ovdje - ili mladić, upada u neobične avanture i odlučuje djeluje na sudbinu svijeta, čovječanstva ili čak galaksije - nešto s čime se mlada publika (ili starci kao ja nostalgični za mladošću - može poistovjetiti).

Moderna vještina pisanja, tehnika daleko usavršena u odnosu na spomenuto klasično doba (kad je često bila grozna, početnička), te usmjerena od početka, što se lako uočava, u ideju da će laganom preradom to biti scenarij za film (i filmovi su zaista i snimljeni) Akcija i samo akcija, sve u furioznom tempu s nikad više od jedne stranice predaha ili tanke psihologije. Nema ni seksa (po čemu uzorno slijedi campbelovske kanone), iako ima cura (ali su one opake štemerice kao i dečki, što je danas popularno).

Ali cijela je atmosfera mračnija nego što je bilo uobičajeno u klasično doba. Distopijski zatvoreni svijet, ne pogled ka beskrajnom univerzumu.

U logici same priče i uvjerljivosti svijeta koji opisuje ima velikih rupa - isključite svoje više kognitivne sposobnosti ako žeiite uživati u čitanju! (Inatiti se na kritici je jednako bespredmetno, s obzirom na spomenuti format i motiv, kao kritizirati psihologiju junaka video igara jer ne zadovoljavaju standarde klasičnog romana.) Jako sliči na popularne trilogije "Igre gladi" i "Različita" (Divergent) gdje su u glavnoj ulozi akcijske junakinje tinejdžerke. Kraj je takav da otvara mogućnost za nastavke.

http://inverzija.net/wp-content/uplo...guci_bijeg.jpg
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 10:05   #3749
A. C. Clarke - "Svjetlost zemaljska"

Iznova pročitavam džepna izdanja SciFi. Ova knjiga je više zbirka priča koje sve imaju za temu bilo susrete raznih vrsta bilo kako druge vrste zamišljaju život na Zemlji ili kako se i na Zemlji pojavljuju nove vrste - kiborzi. Bolje rečeno, kulturni šokovi
Cranesbill is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 00:46   #3750
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
Sanderson mi je bolji od rothfussa a sabiji od martina i abre
Ali postaje mi sve draži jer ga je lako čitat u originalu pa ne moram čekad prjevode
Pošto si fan Abrea, jesi li ikad čitao Kearneya?
Paul Kernaey je pisac koji je prije 20 godina pokrenuo ovaj novi val britanskog fantasyja i gotovo svi pišu u Kearney stilu.
Knjige od 400-600 stranica, krv, sivilo i sječa glavnih likova.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 13:17   #3751
Alfred Bester - Zvijezde odredište moje

Klasik SF-a iz 1957 je u biti montekristovska priča osvete u svemiru.

Glavna zamjerka mi je da je autor jednostavno puno toga nadrobio u nekih 200tinjak stranica. Obično je suprotno, ali u ovom slučaju bi volio da je knjiga bila i duža, tako da radnja ima prikladniji ritam.

Ipak je nekako na kraju sve to skupa fino zaokruženo, tako da sve u svemu palac gore
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 09:35   #3752
ne može knjiga biti dulja jer je tada to bio strandard
150-200

danas je standard vise stranica...
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 15:13   #3753
Guy Gavriel Kay: "Ispod neba" - Kay nastavlja sa svojom praksom fantastične povijesti, a u ovom romanu kao polazište uzima Kinu u doba dinastije Tang. I radi to jako, jako dobro. Meni možda i njegov najbolji roman. Doduše, davno sam čitao "Tiganu", "Lavove Al-Rassana" i "Pjesmu za Arbonnu", pa se više ne sjećam koliko su me oni oduševili, ali mi je "Ispod neba" knocked my socks off, štono bi rekli Amerikanci. Predivno napisan (jako dobar prijevod Maje Buljan), zanimljiv, napet, sjetan (pred kraj ima par odlomaka koji su mi umalo izmamili suze na oči). Roman koji bih preporučio i ljubiteljima fantastike, i onima koji je baš i ne vole, jer u njemu nema previše fantastičnih elemenata, tako da se može čitati gotovo kao čisto povijesni roman. U svakom slučaju, velika preporuka od mene.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 12:41   #3754
Iva Šakić Ristić Prolaz za divljač
Glavni likovi su boginja koja je sišla na Zemlju, i dva naroda - Bijeli i Crni koje dijeli Zid. Priča je originalna, ali izvedba je užasna. Pripovijedanje je loše, kao i karakterizacija.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 16:10   #3755
Naomi Novik: "Iskorijenjena" - djevojka Agnieška živi u selu na rubu Šume, koja je puna zla i u koju ljudi ne zalaze. Svakih deset godina u selo im dolazi Zmaj, čarobnjak koji čuva ljude od Šume i koji za sebe izabire jednu djevojku koja će ga služiti narednih deset godina. Na sveopće iznenađenje, ovaj put on izabire Agniešku te ona uskoro otkriva kako ima talent za magiju... I više nego solidan fantasy, baziran na poljskoj povijesti, ali smješten u izmišljen svijet. Prva polovica romana izvrsna, nakon toga malo gubi na zamahu, ali i dalje održava visoku kvalitetu. Ima par izvrsnih, napetih, a bogme i jezivih scena. U svakom slučaju, preporuka od mene.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 14:39   #3756
Citam ponovo Gibsonovu zbirku kratkih prica "Burning Chrome", ali prvi put na engleskom.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 20:17   #3757
Brandon Sanderson - Arcanum Unbounded: The Cosmere Collection

Napokon imam vremena posvetiti se svemiru kojeg je osmislio Sanderson, a povezuje većinu njegovih djela (Mistborn, Elantris, Stormlight Archive). Uz kratke priče koje prethode ili se nastavlju na njegove serijale, knjiga sadrži dosta detalja koji otkrivaju kako funkcionira njegov Cosmere. Savršen worldbuilding.
WordsOfSinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 12:44   #3758
http://atharon.com/Books

jeli čitao tko?
barakapetbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 18:23   #3759
Jel čitao tko Michael Johnston - Soleri ?

Idem probat.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 13:11   #3760
Napokon sam se uhvatila Farseer trilogije od Robin Hobb. Trenutno sam na prvoj knjizi, Assassin's Apprentice, prošla sam otprilike 30% knjige i čini mi se da bi moglo biti ok.

Je li čitao tko, da da neki bolji dojam i kritiku?
__________________
We've all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. That's who we really are.

Drugarica iz komiteta
đezminka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.