Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2012., 19:30   #8361
Quote:
Obzirna kaže: Pogledaj post
e pepice baš to! znalo mi se desiti da mi ostane vani i samo se otopi,niš mu ne bude.i ja mislim da to nije pravi maslac,ali šta možemo,muljaju nas na sve strane!
i ovaj domaći nije onako kao nekad-mislim ja ni neznam okus pravog maslaca,ali znaju moji roditelji
točno tako. niti domaći (uvjetno rečeno domaći, npr od Veronike) mi nije "onaj" maslac.
jedno taj koji sam znala kupiti od kumica ima onaj snažan "putrasti" okus i takav brzo užegne. nikako ne bi mogao izdržati u friđu više od nekoliko dana.
prije nekoliko godina je bila neka afera u nekoj zapadnoeuropskoj zemlji (ubi me, ali se ne sjećam u kojoj....nisam bila na LCHFu tad ) gdje su patvorili maslac dodajući margarin u određenom postotku.

isto tako, sumnjivi su mi i oni jeftiniji sirevi tipa gaude i sl. jako mi sliče na one jeftine sirne nadomjestke od biljnih masnoća.
Pepica is offline  
Old 31.08.2012., 19:37   #8362
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
točno tako. niti domaći (uvjetno rečeno domaći, npr od Veronike) mi nije "onaj" maslac.
jedno taj koji sam znala kupiti od kumica ima onaj snažan "putrasti" okus i takav brzo užegne. nikako ne bi mogao izdržati u friđu više od nekoliko dana.
prije nekoliko godina je bila neka afera u nekoj zapadnoeuropskoj zemlji (ubi me, ali se ne sjećam u kojoj....nisam bila na LCHFu tad ) gdje su patvorili maslac dodajući margarin u određenom postotku.

isto tako, sumnjivi su mi i oni jeftiniji sirevi tipa gaude i sl. jako mi sliče na one jeftine sirne nadomjestke od biljnih masnoća.
stručnjakinje za maslac koje se pouzdaju u organoleptičku metodu, ovaj je prežut, ovaj premalo žut, ovaj je putar preputrast , a ovaj premargarinast sve ste u pravu, kupujem kravu i pravit ću sama putar pa kako mi bude (putrasto ili neputrasto)
a sireve tipa gouda, tilzit i sl. ni ja ne kupujem više.
babicana4 is offline  
Old 31.08.2012., 19:38   #8363
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
stručnjakinje za maslac koje se pouzdaju u organoleptičku metodu, ovaj je prežut, ovaj premalo žut, ovaj je putar preputrast , a ovaj premargarinast sve ste u pravu, kupujem kravu i pravit ću sama putar pa kako mi bude (putrasto ili neputrasto)
a sireve tipa gouda, tilzit i sl. ni ja ne kupujem više.

a gle, meni su organoleptičke metode analize uvijek bile najdraže
Pepica is offline  
Old 31.08.2012., 20:30   #8364
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
stručnjakinje za maslac koje se pouzdaju u organoleptičku metodu, ovaj je prežut, ovaj premalo žut, ovaj je putar preputrast , a ovaj premargarinast sve ste u pravu, kupujem kravu i pravit ću sama putar pa kako mi bude (putrasto ili neputrasto)
a sireve tipa gouda, tilzit i sl. ni ja ne kupujem više.
Ulepsala si mi dan!
mada...ziva istina ..i ja sam pocela sumnjati u te maslace...nema druge; jal uzeti kravu, jal jesti pravi al uzegli!
vinicka is offline  
Old 31.08.2012., 20:39   #8365
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
nafnaf, spičles sam, ponavljam: šteta što ne pišeš blog (ili ga pripremaš , a slikice su materijal za blog). a za gicu u alkoholu - moraju li to biti baš rebra ili može biti npr. carsko meso (osramotila sam se sad ako su rebra = carsko meso )? ili npr. narezani masniji krmenadli? mi smo nakrcali jednu rupu u ormaru pićima, nitko ne pije, a i rijetko se porežemo, sad imam način kako potrošiti svu tu cugu sad će ispasti i da ne znam što znači spičles
Ha, da, već su mi rekli da bih trebao nešto napraviti oko objave recepata, budemo vidili. Već neko vrijeme nisam baš previše raspoložen, ova banančina od zemlje ide mi jako na živac i moji osjećaji najbolje bi se mogli opisati stihovima iz Čarobne frule - der Hölle Rache kocht in meinem Herzen, Tod und Verzweiflung flammet um mich her...

Što se same metode tiče, mislim da se tako može pripremiti praktično bilo koja vrsta mesa. No, ne bih preporučio carsko meso jer ćeš na kraju dobiti previše masnog umaka. Probao sam taj viski pac koristiti sa telećom koljenicom i ispalo je dobro, jedino sam trebao prije pečenja u viski dodati i malo vode ili goveđe juhe - bilo je super pečeno, ali nije ostalo ništa umaka.

Vjerojatno bi stvar išla i s krmenadlima, ne bih ih rezao, no bio bih oprezan zbog debljine (rebra su tanka i taman dovoljno masna, krmenadla je debela i u sredini nemasna), isto bi vjerojatno trebalo dodati nešto tekućine i tijekom pečenja ubodnim termometrom provjeriti temperaturu u sredini krmenadle.
NafNaf is offline  
Old 31.08.2012., 20:46   #8366
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post

a gle, meni su organoleptičke metode analize uvijek bile najdraže
He, he, postoji i ghee analiza - a to je koliko masla ispadne od kilograma putra. Ako je puter šrot, "obogaćen" vodom, margarinom i sličnim "primjesama", kuhanje gheea bit će vrlo burno, a finalni proizvod ispast će u količini 50%, pa i manjoj, od izvorne količine maslaca.

Tu se Veronika pokazala vrlo OK, jer od kilograma njihovog putra ispadne oko 690-710g masla, što je dobar omjer. Njihova cijena od 40 kuna za kilogram je korektna i to je vjerojatno najbolji "industrijski" maslac.

Nisam probao raditi ghee od domaćeg putra, jer i kod kumica ima svega i svačega - bez brige , no budem i to probao kada potrošim trenutnu zalihu.
NafNaf is offline  
Old 31.08.2012., 21:05   #8367
Gauda i ostali jeftini " sirevi " tog tipa , imaju palminog ulja . Trebalo bi ih zaobilaziti u sirokom luku. Beli kravlji, ovcji, kozji sirevi su zakon za moj ukus .
__________________
Sve u zivotu mozes da stvoris, osim duse. Sa njom moras da se rodis !
norveska is offline  
Old 31.08.2012., 21:59   #8368
Quote:
norveska kaže: Pogledaj post
Gauda i ostali jeftini " sirevi " tog tipa , imaju palminog ulja . Trebalo bi ih zaobilaziti u sirokom luku. Beli kravlji, ovcji, kozji sirevi su zakon za moj ukus .
Ma ti sirevi su kao plastika.ja sam se davila u gaudi i sl.prije,neka sam i to izbacila sad! a tek cijene istih
Obzirna is offline  
Old 01.09.2012., 00:18   #8369
Evo da vam još jednom skrenem pažnju na temu koju je Anita nedavno opisala člankom o magneziju i njegovoj važnosti. Otad sam pročitao dosta raznih članaka na tu temu.
Još jedan zanimljiv članak o magneziju: http://www.svejeizljecivo.com/magnezij-klorid-i-rak
Neki dan sam kupio magnezij klorid u obliku nigarija. I sad to trošim po malo, nikakve velike ili jake doze, već par komadića 2-3 puta na dan.
__________________
Slažemo se da se ne slažemo.
Sljiva is offline  
Old 01.09.2012., 09:02   #8370
Quote:
NafNaf kaže: Pogledaj post
Nisam probao raditi ghee od domaćeg putra, jer i kod kumica ima svega i svačega - bez brige , no budem i to probao kada potrošim trenutnu zalihu.
o da. kao kad stave brašna u sir i vrhnje da povećaju masu

kad se kupuje kod kumica, samo je jedno bitno - imati "svoju" kumicu. po mogućnosti onu kod koje su kupovale tvoja mama i baka
Pepica is offline  
Old 01.09.2012., 09:10   #8371
Quote:
Sljiva kaže: Pogledaj post
Evo da vam još jednom skrenem pažnju na temu koju je Anita nedavno opisala člankom o magneziju i njegovoj važnosti. Otad sam pročitao dosta raznih članaka na tu temu.
Još jedan zanimljiv članak o magneziju: http://www.svejeizljecivo.com/magnezij-klorid-i-rak
Neki dan sam kupio magnezij klorid u obliku nigarija. I sad to trošim po malo, nikakve velike ili jake doze, već par komadića 2-3 puta na dan.
Mi isto pijemo taj, "štamplica" 0,05 u jutro i na večer. Odvratan okus.
leo mesija is offline  
Old 01.09.2012., 09:48   #8372
a sad pogodite što je ovo i otkuda je došlo hehe

ha Babicana? da te sad vidim


http://imageshack.us/photo/my-images...aaaaaaaaa.jpg/
http://img201.imageshack.us/img201/4...aaaaaaaaaa.jpg

Zadnje uređivanje štemajzl : 02.09.2012. at 22:34.
Pepica is offline  
Received Infraction
Old 01.09.2012., 10:00   #8373
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
a sad pogodite što je ovo i otkuda je došlo hehe

ha Babicana? da te sad vidim

nemoj zekati!!! s tvog imanja, iz tvog vrta? čestitam savršena je
drugi put stavi kraj nje centimetar ili kunu da imamo predstavu kolika je
babicana4 is offline  
Old 01.09.2012., 10:05   #8374
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
a sad pogodite što je ovo
može svašta biti , neka egzotična vrata krastavca ili npr. zelena rajčica ili nekakav blijedi patliđan .... teško pitanje
može kvisko
babicana4 is offline  
Old 01.09.2012., 10:09   #8375
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
nemoj zekati!!! s tvog imanja, iz tvog vrta? čestitam savršena je
drugi put stavi kraj nje centimetar ili kunu da imamo predstavu kolika je


ajoj, baš si brza.
daklem, osim ovih tikvurina (ima ih još barem pedesetak ) nabralo se još i tridesetak kila rajčice, tikvica svakakvih.

a zašto sam tebe prozvala? ja stvarno ne znam tko je više od tebe sumnjao u moje vrtlarske sposobnosti

ali da, bila si potpuno u pravu. naime, ovo je sve izraslo bez ikakve moje intervencije i to nakon što sam došla pogledati voćnjak nakon mjesec dana
da, da bila je i suša, ali možda je sve to izraslo baš tzato što nisam čistila korov pa se zadržala vlaga
možeš li vjerovati da je rajčica rodila bez zalijevanja po ovakvoj suši i bez ikakve brige.
istina, nije bilo na direktnom suncu, a i rose ima tamo puno jer je blizu potok

kakogod, slijedeće godine samo tikve sadim haha

Zadnje uređivanje Pepica : 01.09.2012. at 10:17.
Pepica is offline  
Old 01.09.2012., 10:15   #8376
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
može svašta biti :rolleyes :, neka egzotična vrata krastavca ili npr. zelena rajčica ili nekakav blijedi patliđan .... teško pitanje
može kvisko

a zašto tikva izgleda tako kako izgleda?

došla je susjeda agronomka malo kod mene i rekla da se to tako ne radi
kao da je ne znam

u čemu je stvar. nikad se pored buče ne sade tikvice jer se kod oprašivanja to sve pomiješa pa onda nastanu ovakvi hibridi

dakle, ova tikvurina je pokupila gene od one svjetle tikvice.
ali ja sam gospođi lijepo rekla: mah, to sam ja i htjela, sad buča ima manje UH
mogla bi ju i Vinicka jest

dakle, nisam ju sad htjela rezat, ali unutra je isto ovako svjetla (nije narančasta kao tikva) i nije tako slatka. pekla sam ju i juhu radila i odlično je sve
Pepica is offline  
Old 01.09.2012., 10:20   #8377
svašta, Pepi, tebi osim vrtlarenja ide i genetski inženjering a te tvoje rajčice, točno znam kakvog su okusa, osjeća se sunce u njima na kojem ćeš placu prodavati voće i povrće iduće godine? ili da se i sama počnem baviti vrtlarenjem? pa da ukrižam krastavac i rajčicu , a zvat će se rajstavac
babicana4 is offline  
Old 01.09.2012., 11:05   #8378
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
svašta, Pepi, tebi osim vrtlarenja ide i genetski inženjering a te tvoje rajčice, točno znam kakvog su okusa, osjeća se sunce u njima na kojem ćeš placu prodavati voće i povrće iduće godine? ili da se i sama počnem baviti vrtlarenjem? pa da ukrižam krastavac i rajčicu , a zvat će se rajstavac


da, a rajčica je bilo 3 vrste: volovsko srce, cherry okrugle i šljivar.
i još ih nisam ni povezala za one kolčiće nego su se jadne savile do poda. joj, jooj strašno
međutim, kako je korov između njih narastao, valjda je to zadržalo potrebnu vlagu i one su ostale žive. za ne povjerovat
i onda kad čuijem da je nekima svo povrće propalo zbog suše, bude me još više sram
Pepica is offline  
Old 01.09.2012., 11:26   #8379
Pepi....ma braaavo...A mozda je u tome caka: ne baviti se preterano biljkama..mozda im je bolje kad mi oko njih previse ne ceprkamo..enivejz; svaka cast; i eto ti ideja za rajstavac!
E moja ideja pre svega za zaposlene: ispeci paprike, nacepkati kao za ajvar , uprziti na maslinovom ili masti al ne tako puno kao za ajvar, pa unutra gomila belog luka (ko ne radi sa strankama, jelte), persuna i seckan paradajz ili paprika (svezi , da bude malo u raw fazonu) u frizider s tim i onda po kasiku dve toga uz neko peceno meso, ili fetu, ili tvrdo kuvana jaja..pa frk u cinijicu i na posao..
vinicka is offline  
Old 01.09.2012., 11:53   #8380
Ajme ovo je vrh,dakle Pepica je proizvela buču/tikvu sa manje uhića ,teško je to nadmašiti
Obzirna is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:48.