Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2011., 23:45   #1
Centralno grijanje prokuvava

Pozdrav svima!
Imam veliki problem sa centralnim grijanjem u stanu. Kupio sam pre 10-tak godina, u kome je bilo instalirano centralno, sa dve peći: na struju (kotao eko lux 18) i na drva. Prethodni vlasnici su tvrdili da grijanje odlično radi. U početku sam probao da ložim drva, ali je nekoliko puta mesečno grijanje prokuvavalo, tj, temperatura bi skočila iznad 100 stepeni, voda bi curila iz neke cevi. To se dešavalo bez iakakvog pravila! Npr, nekada bi danima radilo, i onda najednom, kada bi se vatra skoro ugasila, a voda u sistemu bila na oko 30-40 stepeni, počelo bi da bruji kao avion i uskoro bi vrela voda curila po podu. Ponekad je temperatura bila oko 70 stepeni, i samo najednom počinje da ključa.
Probao sam i na električni kotao, međutim, on bi nakon sat ili dva jednostavno stao, a radijatori su bili skoro hladni. Ili, nekoliko puta je osigurač izbacio.
Dolazili su razni majstori i svi su tvrdili da je sve ispravno. Svi su me ubeđivali da je nemoguće da proključa ako vatre skoro i nema (i to su mi objašnjavali kao da govore detetu ili idiotu, pa je bilo i svađa). U vezi električnog kotla, električar bi govorio da je to za majstora za grijanje, a ovi bi govorili da je za električara.
Molim vas, da li neko ima neku ideju šta bi moglo biti u pitanju? Moja ideja je da se negde stvori neki vazdušni čep, mada sam potpuni laik za takve stvari.
Hvala vam unapred!
stix021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 08:39   #2
ja bih najprije sumnjao na pumpu,a zatim na instalaciju struje (priključak pumpe uključivo s cijevnim termostatom).Što se pak elektokotla tiće to je posao i za jedne i za druge(ovisno o tome na kojem dijelu je kvar ).ukoliko postoje neki motorni miš ventili i tu bi mogao biti kvar.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 10:48   #3
Sa peći na drva neš ne štima! Regulator propuha dobro ne zatvara ili negdje drugdje ulazi zrak Koliko držiš polaznu temp. vode? Ako je blizu 90 C onda će lako zakuhati!
Ako je sve ispravno, kako piše d2267 onda ćeš morati dati nešto više podataka.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 19:14   #4
Ja imam problema sa istim. Zakljucak: u pumpu dolazi ili zrak ili para. Preradio polozaj pumpe ugradio dodatni odzracnik, Treba drzati tlak vode vise od 1,5 - 2 bara. Sad je u probnom radu (jos se jednom desilo a zena bila sama kod kuce sa malim, a da vidis panike)
geto2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 20:25   #5
Quote:
geto2 kaže: Pogledaj post
Zakljucak: u pumpu dolazi ili zrak ili para.)
To je posljedica kuhanja, a ne uzrok
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 23:32   #6
Hvala svima na odgovorima.
Juče bio neki majstor, ustanovi da ne valja ekspanzioni sud (ona posuda u kojoj je nešto kao gumeni balon). To do sada niko nije gledao, a ovaj je prilično ubeđen da je to u pitanju. To će promeniti i ugraditi dodatni ozračnik, pa ćemo videti.
stix021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 21:58   #7
Quote:
stix021 kaže: Pogledaj post
Hvala svima na odgovorima.
Juče bio neki majstor, ustanovi da ne valja ekspanzioni sud (ona posuda u kojoj je nešto kao gumeni balon). To do sada niko nije gledao, a ovaj je prilično ubeđen da je to u pitanju. To će promeniti i ugraditi dodatni ozračnik, pa ćemo videti.
To ti je jedan dio problema a neispravna posuda uzrokuje dizanje pritiska preko tri bara kada propusti siguronosni ventil - znači taj dio problema je rješen

Drugi problem je prekuhavanje - pogledaj kako reagira regulator promaje a sumnjam na cirkulacionu pumpu, jer ako ona zašteka evo ti začas kuhanja, i kao treće provjeri miš ventil i to je to
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:25.