Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2012., 08:54   #1
Početno čitanje i pisanje

Ne znam da li je bila tema o tome, ako je bila usmerite me molim vas.
Mene interesuje koliko je opravdano detetu u prvom razredu osnovne škole dati za domaći zadatak da vežba čitanje takošto će 10, 20 puta čitati jedan isti tekst, tako da ga skoro nauči napoamet
ili je bolje da svaki put kad vežba čitanje dete dobije nepoznat tekst?
da li je bolje da čita naglas ili u sebi?

za vežbanje pisanja...da li su bolji diktati ili je prepisivanje dovoljno?

svi saveti oko početnog čitanja i pisanja su mi dobro došli
učitelji, nastavnici roditelji, pišite svoja iskustva, predloge i sugestije kako da detetu kod kuće pomognem da lakše savlada čitanje i pisanje?
__________________
that was just a dream
Maca Micko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 10:12   #2
Quote:
Maca Micko kaže: Pogledaj post
kako da detetu kod kuće pomognem da lakše savlada čitanje i pisanje?
Tako što ćeš biti podrška učiteljičinom pristupu, a ne provoditi neku svoju metodiku/didaktiku/nekutreću-iku, i stvoriti djetetu konfuziju u glavi.

Ako misliš da učiteljičine metode ne valjaju, promijeni učiteljicu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 11:47   #3
Quote:
Maca Micko kaže: Pogledaj post
Ne znam da li je bila tema o tome, ako je bila usmerite me molim vas.
Mene interesuje koliko je opravdano detetu u prvom razredu osnovne škole dati za domaći zadatak da vežba čitanje takošto će 10, 20 puta čitati jedan isti tekst, tako da ga skoro nauči napoamet
ili je bolje da svaki put kad vežba čitanje dete dobije nepoznat tekst?
da li je bolje da čita naglas ili u sebi?

za vežbanje pisanja...da li su bolji diktati ili je prepisivanje dovoljno?

svi saveti oko početnog čitanja i pisanja su mi dobro došli
učitelji, nastavnici roditelji, pišite svoja iskustva, predloge i sugestije kako da detetu kod kuće pomognem da lakše savlada čitanje i pisanje?
...ovako...moj stariji sin je sada vec u cetvrtom razredu ali sjecam se prvog.Za citanje su uglavnom koristili ne suvisle rijeci.Dakle dobili su za domaci uradak na formatu papira A4 niz rijeci kao npr. SOMA,OMA,AMA,IMA,MIMA,RIMA i tako u nedogled i to su morali procitati nekoliko puta na glas.Smatram da je citanje na glas veoma bitno.Moj je citao non stop i dan danas obozava citanje.Cak me ponekad i nervira Cita sa svega sto pronadje kraj sebe.Novine,naputke sa razlicitih prehrambenih stvarcica koje mu dodju u ruku,u kupaoni sa krema,gelova za tusiranje i tako.Sto se pisanja tice jednom mjesecno su imali kratke diktate.Diktirala je uciteljica.Imali su i tzv. "suljajuce diktate" za domaci uradak,sto bi znacilo da su dobili jedan tekst koji su morali ostaviti u prostoriji do one u kojoj pisu domaci uradak,morali su doci do teksta,procitati jednu recenicu,otici u prostoriju u kojoj pisu domaci uradak i upisati tu istu recenicu i tako redom do svrsetka teksta,a zatim samostalno prekontrolirati napisano i samostalno ispraviti greske.Eto to je jedan primjer.Ne znam kakvo je stanje u nasim zemljama,zivim na njemackom govornom podrucju.
Clayton Yoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 20:58   #4
Učiteljica sam hrvatskoga u višim razredima, time nisam kompetentna prosuđivati metode početnoga čitanja, no i majka sam dviju djevojčica, od kojih jedna ima 4,5 godine i koja je prije dva mjeseca počela čitati (ima fonološku svijest i usvojila je sintezu glasova/slova), no čini mi se da vježba u kojoj dijete 20-30 puta mora čitati isti tekst nije motivirajuće. U redu bi bilo da čita više puta, no ne i da uči tekst napamet. Razumijem da se višekratnim čitanjem dijete osnažuje kad nauči (prilično) glatko pročitati neki tekst, no s 30 puta čini mi se više kao ispiranje mozga.
Proba za odrasle: naučite glagoljicu i zatim pokušajte nešto pročitati. 30 puta!
Za tu vještinu prije bih se koristila kratkim pa sve dužim riječima, i to kroz igru koja je djetetu motivirajuća i vrlo kratkim tekstovima s biranim riječima (po izboru slova i broju slogova).
Također bih radila na motivaciji čitanjem - da se stvori želja za postignućem. Moja starija (danas ima 21 godinu) i moja mlađa (4,5) počele su čitati jer su jako željele same čitati knjige koje sam im čitala već od godinu dana.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 19:54   #5
Quote:
Maca Micko kaže: Pogledaj post
Ne znam da li je bila tema o tome, ako je bila usmerite me molim vas.
Mene interesuje koliko je opravdano detetu u prvom razredu osnovne škole dati za domaći zadatak da vežba čitanje takošto će 10, 20 puta čitati jedan isti tekst, tako da ga skoro nauči napoamet
ili je bolje da svaki put kad vežba čitanje dete dobije nepoznat tekst?
da li je bolje da čita naglas ili u sebi?

za vežbanje pisanja...da li su bolji diktati ili je prepisivanje dovoljno?

svi saveti oko početnog čitanja i pisanja su mi dobro došli
učitelji, nastavnici roditelji, pišite svoja iskustva, predloge i sugestije kako da detetu kod kuće pomognem da lakše savlada čitanje i pisanje?
Nisam od pedagoske struke,ali sam mama i imam dva ucenika.

Mislim da bi djeci bilo dosadno da 10-20 puta citaju isti tekst.Radije im daj razliciti tekst,prvo kraci,pa sve duzi dok im drzi paznju.

Vjerujem da je isprva bolje naglas,radi lakse kontrole.

Za vjezbe pisanja bitni su i diktati i prepisivanja.Ne zanemaruj lijep rukopis,nekim uciteljicama mozda nije tako bitan,ali u starijim razredima stosta ispliva na povrsinu,cak i to da djeca pogresno pisu pojedina slova.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:47.