Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2015., 12:29   #2061
sva zbunjenja, nigdje ne mogu pronaći da li cestarine plaćene enc-om u 12.mjesecu za putne troškove, da li idu u obrazac joppd u siječnju 2015, ili se odnosi samo na troškovi puta od 01.01.2015. pa se to prikazuje u joppd 2015.g. ??
dajzek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 15:05   #2062
Na troskove od 01.01.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 20:10   #2063
Nova pravila se odnose na putovanja od 1.1.
Da li PN iz 2014, konačno obračunati u 2015, npr. u siječnju, oni se šalju do 15.2.?
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 10:01   #2064
Ima li netko mozda priblema sa potpisom joppd obrasca meni nikako da ga potpise samo vrti ono "molim pricekajte "
Sanela82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 11:37   #2065
Quote:
Xeny kaže: Pogledaj post
Da li je netko puštao plaću za 12.mj.2014.g. nije mi baš jasno kakav je taj obrazac, jer je od 01.01 propisan novi sa svim novim podacima, a plaća za 12. od promjena ima samo neoporezivi dio plaće povećan na 2.600,00 kn?
prvo nije samo osnovica nego i iznos od koliko se primjenjuje porezna stopa od 40%.

ovakva je situacija,
xml obrazac je za sad stari (postoje polja koja su i prije postojala, nema novih, i verzija je ista u xml shemi),
tekstualni format ima dodatno polje (valjda samo za banke ) za kamete, a papirnati imaju sva nova polja prema prijedlogu pravilnika, kojeg još uvijek nema

uživajte

a koliko vidim danas im sve pada u ponor (prošli tjedan i u ponedjeljak je radilo sa starim xml bez problema)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 18:15   #2066
joppd i putni nalog

Prvo pitanje,.radnik bio na putu u 10/2014,nalog obracunat u 11 mjesecu 05.11, isplata 09.11 u koji joppd spada 15.11 ili 15.12?
Drugo pitanje, nalog obracunat 02.12,isplata 07.01.2015, da li ide joppd 15.01 ili 15.02 i po kojim pravilima?Zanima me da li je prekrsaj ukoliko je nalog obracunat i isplacen od 01_15.11a u joppd prikazan 15.12,,hvala
LI LU is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 23:37   #2067
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
prvo nije samo osnovica nego i iznos od koliko se primjenjuje porezna stopa od 40%.

ovakva je situacija,
xml obrazac je za sad stari (postoje polja koja su i prije postojala, nema novih, i verzija je ista u xml shemi),
tekstualni format ima dodatno polje (valjda samo za banke ) za kamete, a papirnati imaju sva nova polja prema prijedlogu pravilnika, kojeg još uvijek nema

uživajte

a koliko vidim danas im sve pada u ponor (prošli tjedan i u ponedjeljak je radilo sa starim xml bez problema)
Ima ceha Pravilnika, ima .... al ne tamo gdje bi ga trebalo tražiti, već se je "sakrio" pod 31.12.2014. gdje ga nitko ne bi očekivao vidjeti.

I ja sam ga čekala i čekala i čekala ..... a da treba gledati pod 31.12.2014. .... tome se nisam nadala.
Quote:
LI LU kaže: Pogledaj post
Prvo pitanje,.radnik bio na putu u 10/2014,nalog obracunat u 11 mjesecu 05.11, isplata 09.11 u koji joppd spada 15.11 ili 15.12?
Drugo pitanje, nalog obracunat 02.12,isplata 07.01.2015, da li ide joppd 15.01 ili 15.02 i po kojim pravilima?Zanima me da li je prekrsaj ukoliko je nalog obracunat i isplacen od 01_15.11a u joppd prikazan 15.12,,hvala
a) 15.12.
b) 15.01. po pravilima Porezne uprave jer toga nema u Zakonu (cca prije godinu dana je bila obavijest na stranici PU o tome kako se računaju datumi.

c) nije
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 23:43   #2068
Da li netko zna kada se počinju koristiti nove oznake neoporezivih priimitaka iz Priloga br.4? Da li odmah ili 28.02.2015.?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 00:34   #2069
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Da li netko zna kada se počinju koristiti nove oznake neoporezivih priimitaka iz Priloga br.4? Da li odmah ili 28.02.2015.?
Ja mislim odmah, ako misliš na dnevnice i ostale troškove tj. za putne od 01.01.2015. (17 i 39)
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 00:42   #2070
Da, na to mislim. Čak sam i probala poslati jedan, ali javlja grešku da oznaka osobnog odbitka nije u upotrebi.
Ne mogu procijeniti da li je to trenutni propust u Poreznoj ili ima veze s rokom 28.02.2015.
Kako je tek mjesec počeo, vrijeme nije problem, ali bih htjela znati kako je ispravno.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 00:54   #2071
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Da, na to mislim. Čak sam i probala poslati jedan, ali javlja grešku da oznaka osobnog odbitka nije u upotrebi.
Ne mogu procijeniti da li je to trenutni propust u Poreznoj ili ima veze s rokom 28.02.2015.
Kako je tek mjesec počeo, vrijeme nije problem, ali bih htjela znati kako je ispravno.
6. Izmjene vezane uz izvješćivanje na obrascu JOPPD od 1. siječnja 2015. godine

2. Dnevnice za službena putovanja izdvojeno će se iskazivati na Obrascu JOPPD od troška puta,
odnosno noćenja i to do 15. u mjesecu po konačnom obračuna putnog naloga samo ukoliko su
stvarno isplaćeni. Ukoliko dnevnica nije isplaćena do toga roka iskazivat će se do 15. u mjesecu
nakon mjeseca stvarne isplate, a trošak prijevozne karte, trošak cestarine i trošak noćenja iskazivat će
se do 15. u mjesecu po konačnom obračunu putnog naloga, bez obzira da li je trošak plaćen
dobavljaču ili nije, bez obveze naknadnih ispravaka (kada račun stvarno bude plaćen).

http://www.porezna-uprava.hr/Dokumen...osinac2014.pdf
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 13:38   #2072
Quote:
LI LU kaže: Pogledaj post
Prvo pitanje,.radnik bio na putu u 10/2014,nalog obracunat u 11 mjesecu 05.11, isplata 09.11 u koji joppd spada 15.11 ili 15.12?
Drugo pitanje, nalog obracunat 02.12,isplata 07.01.2015, da li ide joppd 15.01 ili 15.02 i po kojim pravilima?Zanima me da li je prekrsaj ukoliko je nalog obracunat i isplacen od 01_15.11a u joppd prikazan 15.12,,hvala
Zvala sam avjetnike, jdni kažu jedno drugi drugo, znači za joppd u 2014 nije bitan obračun već isplata? Znači ako sam imala obračun putnih 02.12.2014 isplatila sam ih 07.01.2015 po starom sam trbala prikazati u joppd 02/2015 a sad moram u15.01.2015*????????????????????????????Molim da mi netko potvrdi, jer isplate su nam bile tokom mjeseca u u slijedećem jer nam je rečeno da se gleda obračun a a ne isplata, hvala
LI LU is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 18:03   #2073
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
6. Izmjene vezane uz izvješćivanje na obrascu JOPPD od 1. siječnja 2015. godine

2. Dnevnice za službena putovanja izdvojeno će se iskazivati na Obrascu JOPPD od troška puta,
odnosno noćenja i to do 15. u mjesecu po konačnom obračuna putnog naloga samo ukoliko su
stvarno isplaćeni. Ukoliko dnevnica nije isplaćena do toga roka iskazivat će se do 15. u mjesecu
nakon mjeseca stvarne isplate, a trošak prijevozne karte, trošak cestarine i trošak noćenja iskazivat će
se do 15. u mjesecu po konačnom obračunu putnog naloga, bez obzira da li je trošak plaćen
dobavljaču ili nije, bez obveze naknadnih ispravaka (kada račun stvarno bude plaćen)


http://www.porezna-uprava.hr/Dokumen...osinac2014.pdf
molim te devil... izgleda da smo se svi izguubili..i svjetnici i poreznjaci a nas će strpat u ludu kuću..pomozi..konkretno pitanje:
direktor ide privatnim autom na službeni put (05.01.2015.)...plaća cestarinu službenom karticom...pitanje.2,00kn po km ide u jopp s danom isplate ili??? rrif 1/15 kaže da kilometri idu po načelu isplate..cestarina kao i dnevnica kumulativno do 15. za prethodni mjesec??
ako cestarinu plati privatnom karticom isplaćuje mu se gotovina zajedno s dnevnicom do 15. za prethodni?
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 18:34   #2074
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
molim te devil... izgleda da smo se svi izguubili..i svjetnici i poreznjaci a nas će strpat u ludu kuću..pomozi..konkretno pitanje:
direktor ide privatnim autom na službeni put (05.01.2015.)...plaća cestarinu službenom karticom...pitanje.2,00kn po km ide u jopp s danom isplate ili??? rrif 1/15 kaže da kilometri idu po načelu isplate..cestarina kao i dnevnica kumulativno do 15. za prethodni mjesec??
ako cestarinu plati privatnom karticom isplaćuje mu se gotovina zajedno s dnevnicom do 15. za prethodni?
Dok čekaš devilgirl, napisat ću što sam danas slušala na seminaru:
(čim spominješ direktora, vjerujem da se radi o pravnoj osobi)

oznaka 17 - isplaćene dnevnice - po isplati (pa 15 dana po proteku mjeseca se moraju prijaviti u JOPPD, a mogu i na dan isplate, kako tko voli raditi)

oznaka 18 - 2 kn/km - također po isplati (ostalo isto kao i gore napisano)

oznaka 39 - trošak prijevoza (karte i cestarina) - uvjetno po isplati, ako ih zaposlenik sam plaća (ostalo isto kao i gore napisano)


E sad biser:
sve što sam gore navela, ako se isplata refundira djelatniku (gotovina, tekući) je OK

ali - ako je poslovna kartica (službena) ili direktno žiro-račun firme (isto se ne vraća novac djelatniku) ide način isplate 5 i prijavljuje se najkasnije 15 dana po isteku mjeseca u kojem je putni nalog obračunan.

Naglasak je na riječi obračunan.

Drugim riječima, sve ide po isplati a samo kada se koriste sredstva firme (službena kartica, žiro-račun) taj dio putnog naloga ide prema obračunu (jer je način isplate 5 - narav)
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 18:35   #2075
Quote:
LI LU kaže: Pogledaj post
Zvala sam avjetnike, jdni kažu jedno drugi drugo, znači za joppd u 2014 nije bitan obračun već isplata? Znači ako sam imala obračun putnih 02.12.2014 isplatila sam ih 07.01.2015 po starom sam trbala prikazati u joppd 02/2015 a sad moram u15.01.2015*????????????????????????????Molim da mi netko potvrdi, jer isplate su nam bile tokom mjeseca u u slijedećem jer nam je rečeno da se gleda obračun a a ne isplata, hvala
Gleda se datum konačnog obračuna i da je isplaćen do 15-og slijedećeg mjeseca.
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 19:09   #2076
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Drugim riječima, sve ide po isplati a samo kada se koriste sredstva firme (službena kartica, žiro-račun) taj dio putnog naloga ide prema obračunu (jer je način isplate 5 - narav)
Narav
Majko mila koja mudrolija...

Nego što sa ENC-om koji je naravno plaćen unaprijed...
Jel se tu obračunava uplata na račun HAC-a ili skidanje sa ENC računa.
Osim toga koja cifra uopće treba pisat

Recimo dionica košta 125 kuna i toliko piše na ENC ispisu/ekranu kod prolaska.
No kaj sad sa joppdom ?

Cifra od 125 kn (sa PDV-om) - to je cifra koliko bi koštalo za gotovinu, a ne koliko stvarno košta...
Cifra od 100 kn (bez PDV-a) - to je cifra koliko bi koštalo za gotovinu, a ne koliko stvarno košta...
Cifra od 112,5 kn (sa PDV-om) - umanjeno za rabat 10%, dakle stvarno plaćeno.
Cifra od 90 kn (bez PDV-a) - umanjeno za rabat 10%, dakle stvarno plaćeno


Osim toga nadam se da idu samo ENC, hoteli, parking i.t.d.
Nije valjda da se neki mudrac setil da ide i gorivo, jer mi uopće ne pada na pamet kak bi se to tek preračunavalo...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 19:10   #2077
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Dok čekaš devilgirl, napisat ću što sam danas slušala na seminaru:
(čim spominješ direktora, vjerujem da se radi o pravnoj osobi)

oznaka 17 - isplaćene dnevnice - po isplati (pa 15 dana po proteku mjeseca se moraju prijaviti u JOPPD, a mogu i na dan isplate, kako tko voli raditi)

oznaka 18 - 2 kn/km - također po isplati (ostalo isto kao i gore napisano)

oznaka 39 - trošak prijevoza (karte i cestarina) - uvjetno po isplati, ako ih zaposlenik sam plaća (ostalo isto kao i gore napisano)


E sad biser:
sve što sam gore navela, ako se isplata refundira djelatniku (gotovina, tekući) je OK

ali - ako je poslovna kartica (službena) ili direktno žiro-račun firme (isto se ne vraća novac djelatniku) ide način isplate 5 i prijavljuje se najkasnije 15 dana po isteku mjeseca u kojem je putni nalog obračunan.

Naglasak je na riječi obračunan.

Drugim riječima, sve ide po isplati a samo kada se koriste sredstva firme (službena kartica, žiro-račun) taj dio putnog naloga ide prema obračunu (jer je način isplate 5 - narav)
Potpisujem, Apis je sve lijepo napisala. :klap:
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 20:20   #2078
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Dok čekaš devilgirl, napisat ću što sam danas slušala na seminaru:
(čim spominješ direktora, vjerujem da se radi o pravnoj osobi)

oznaka 17 - isplaćene dnevnice - po isplati (pa 15 dana po proteku mjeseca se moraju prijaviti u JOPPD, a mogu i na dan isplate, kako tko voli raditi)

oznaka 18 - 2 kn/km - također po isplati (ostalo isto kao i gore napisano)

oznaka 39 - trošak prijevoza (karte i cestarina) - uvjetno po isplati, ako ih zaposlenik sam plaća (ostalo isto kao i gore napisano)


E sad biser:
sve što sam gore navela, ako se isplata refundira djelatniku (gotovina, tekući) je OK

ali - ako je poslovna kartica (službena) ili direktno žiro-račun firme (isto se ne vraća novac djelatniku) ide način isplate 5 i prijavljuje se najkasnije 15 dana po isteku mjeseca u kojem je putni nalog obračunan.

Naglasak je na riječi obračunan.

Drugim riječima, sve ide po isplati a samo kada se koriste sredstva firme (službena kartica, žiro-račun) taj dio putnog naloga ide prema obračunu (jer je način isplate 5 - narav)
hvala apis puno..e moj biser je sto je direktor na popisu zaposlenika i sad jednom koristi službenu a drugi put privatnu karticu...privatnu isplaćujem s obračunom PN u gotovini a službena dolazi na naplatu s obavješću kartičara amex..al mislim da sam skužila što si napisala...žao mi samo što nisam stigla na seminar...
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 08:25   #2079
ako netko ima situaciju:
1. vozačima kamiona se dnevnice obračunavaju mjesečno a isplaćuju kad se ima novca (djelomično, pa to kasni i 2-3 mjeseca) kad onda šaljem joppd obrazac?
2. plaćamo najam fizičkoj osobi (umirovljenik) koji sam plaća porez na dohodak prema rješenju - dal za to isto šaljem joppd?
hvala
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 10:35   #2080
Imam i ja pitanja, ako bi mi netko mogoa pomoći, jer nalazim različite odgovore
i mišljenja, a to mi je najgore.

Obrtnik, autoprijevoznik ( nema zaposlenih) ima samo gotovinske račune za cestarinu nema putnih naloga, dnevnice .. Da li on za te cestarine mora podnositi joppd obrasce? Ali, napominjem njemu je djelatnost prijevoz.
A. ima jako puno tih računa cestarina, naravno kad je autoprijevoznik s kamionom, vozi teret.


Drugo pitanje, što baš sa tima autoprijevoznicima, kojima je djelatnost prijevoz, da li i oni moraju slati joppd obrasce za cestarine koje su plaćene preko žiro računa, imaju dkv karticu, tj,. nisu plaćeni gotovinom?

i koliko ja znam parking nije išao u joppd obrazac, sad ide možda od 1.1.2015.?

Hvala na odgovorima.
stela5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.