Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2013., 17:41   #1
Kontracepcijske pilule za moju neiskusnu kći?

Dobar dan svima!

Moja kcerka ce za par mjeseci navrsiti 17 godina. Do sada nije imala decka, ona je dosta povucena, skoro pa introvertirana.

Medutim u zadnje vrijeme provodi sve vise vremena na tom njenom pametnom mobitelu, iphoneu...cim prodem pokraj nje, ona ga odma nekako gasi i ne zeli mi bas pricati o tome sto pravi.
Cini mi se da se s nekim dopisuje, mislim da se pocela zanimati za muski spol.

Zadnji puta kad sam s njom setala po gradu je bilo mozda u ozujku. Necete vjerovati kako je to bilo, ti decki su se sa svih strana samo zgledali, ma ja sam vec mislila sto je to, pa ovo nije moguce?!
Znala sam ja uvijek da je ona jako lijepa, ali nisam mislila da se ti ljudi bas ne mogu barem malo suzdrzati-ma oni su ju skoro pojeli s tim pogledima.
Ona normalno sece, kao da nista ne primjeti, smije se, sa mnom razgovara, skroz prirodno, kao da nije nista. Naglasila sam da je to bilo u ozujku jer vam hocu reci da je ona bila u kaputicu.

I sada se ja pitam, sto ce to tek biti po ljeti?! Kada ona nosi njene halinjice, kratke hlacice....pa i prije ih je nosila, i prije su ju gledali, samo me to sada malo vise zabrinulo jer se ocigledno i ona sada pocela zanimati za njih.

Problem je u tome, ona ce na ljeto kod bake na more. Da idem s njom kod ginekologa i da joj prepise kontracepcijske pilule?

Jer brzo se moze desiti da ju jedan zavodi i ona se onda zagleda i to, znate kako je.
mamakuha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 18:10   #2
1. Bilo bi dobro da ode na pred pregled, čisto da vidi da ginekolog nije bauk i da uvidi da kad počne sa seksualnim odnosima mora da se zaštiti i da redovno ide na preglede.

2. Ne smijete djevojci kojoj se hormoni još uvijek nisu izbalansirali davati kontracepcijske pilule. Pilule može da krene koristiti tek od 20-te.

3. Shvatam da je teško biti roditelj i imati dobru komunikaciju sa tinejdžerom, ali vi nju trebate upoznati sa određenim činjenicama, a ne propisivati joj tablete.

4. Iskreno ne uljevate mi baš mnogo povjerenja, jer pod a) nije vam palo na pamet da je svaka iole lijepa djevojka sa 17 svima interesantna i "napeta" i pod b) vi bi nju šopali tabletama bez ikakve edukacije po pitanju samog seksa.

Evo da vam olakšam: (ako vas je sramota, dajte joj da ovo pročita) - spisak je zasnovan na pitanjima koje mi svakodnevno posavljaju

* uredu je da imaš seks, ali moraš se zaštiti od prvog puta. Kondom nikoga ne žulja i više će tebi smetati stomak do zuba ili terapija antibioticima 3 mjeseca, od kojih će ti biti muka kao da si trudna.
** ako je njega sramota kupiti kondome, ne treba tebe biti. Nisi ni prva ni poslednja koja će ući u trafiku ili apoteku i kupiti ih. Teta na šalteru svakoga gleda čudno. I biće te mnogo veća sramota ući sa mamom sa receptom za tablete koje isključivo služe za lječenje polnih bolesti.
* tablete ne štite od bolesti
** vadi ga opcija nije zaštita ni za šta, i definitivno ne funkcioniše prije 30-te.
* samo zato što je on taaako sladan i fin i ima dobru priču, to ne znači da je mnogo pametan i da je upravu. Bolje spriječiti nego lječiti.
** zbog tvog zdravlja kad ti je "prvi put" treba da koristiš kondom, jer tvojoj intimnoj flori će trebati vremena da se navikne na nove aktivnosti i ne treba da otežavaš proceduru sa milionima tuđih bakterija koje će u tebe ući
* on možda i ne zna da ima neku bolest ili iritaciju, može i bez loše namjere da ti nešto prenese.
** ti imaš 17 godina i iako mnogo znaš i imaš pristup milionima informacija, neke stvari se obično saznaju kada je već kasno.

* što se tiče oralnog seksa (felacia): to nije dokaz tvoje ljubavi prema njemu i to nije nešto što treba da praktikuješ sa nekim koga si tek upoznala.
To nije ništa loše, čak štaviše, ali opet moraš paziti sa kim to praktikuješ. I to definitivno nije dokaz koliko si ti kul i urbana.

**nakon što počneš sa seksualnim aktivnostima, treba da ideš ginekologu barem 1 godišnje. Kada budeš u ozbiljnijoj vezi i napuniš barem 20 godina, možeš da počneš i sa korištenjem pilula.

* I da informacije za neupućene: ništa ti se neće desiti ako on svr*i na bilo koji dio tvoga tjela (samo je intimni dio problematičan). Ako se to
desi na nozi ili prstu neće ništa biti.
__________________
........aegri somnia.......
rastko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 18:14   #3
I da, forsiranje i histeriziranje nikada nije opcija. Moja mati je meni dala sve potrebne informacije vezane za bolesti, trudnoću i drogu, ja sam izgubila nevinost u dugoj vezi sa momkom koga je ona znala, sa 17,5 godina i opet sam dobila sa njene strane histerični napad i nevjericu.

Zato sam ja svojim sestrama dala sve informacije, bez napada i bez osude i bez pametovanja. Osim što se tiče posjećivanja ginekologa, to sam im utuvila u glavu do te mjere da idu tačno na svakih 6 mjeseci, u dan.

Vaša kćer može, a i ne mora izgubiti nevinost na moru. Vaše je da je uputite šta se može desiti ako se ne zaštiti. Davati joj pilule unaprijed znači da nema razloga da razmišlja, da se zabrine, da pazi...
__________________
........aegri somnia.......
rastko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 20:13   #4
Quote:
rastko kaže: Pogledaj post
1. Bilo bi dobro da ode na pred pregled, čisto da vidi da ginekolog nije bauk i da uvidi da kad počne sa seksualnim odnosima mora da se zaštiti i da redovno ide na preglede.

2. Ne smijete djevojci kojoj se hormoni još uvijek nisu izbalansirali davati kontracepcijske pilule. Pilule može da krene koristiti tek od 20-te.

3. Shvatam da je teško biti roditelj i imati dobru komunikaciju sa tinejdžerom, ali vi nju trebate upoznati sa određenim činjenicama, a ne propisivati joj tablete.

4. Iskreno ne uljevate mi baš mnogo povjerenja, jer pod a) nije vam palo na pamet da je svaka iole lijepa djevojka sa 17 svima interesantna i "napeta" i pod b) vi bi nju šopali tabletama bez ikakve edukacije po pitanju samog seksa.

Evo da vam olakšam: (ako vas je sramota, dajte joj da ovo pročita) - spisak je zasnovan na pitanjima koje mi svakodnevno posavljaju

* uredu je da imaš seks, ali moraš se zaštiti od prvog puta. Kondom nikoga ne žulja i više će tebi smetati stomak do zuba ili terapija antibioticima 3 mjeseca, od kojih će ti biti muka kao da si trudna.
** ako je njega sramota kupiti kondome, ne treba tebe biti. Nisi ni prva ni poslednja koja će ući u trafiku ili apoteku i kupiti ih. Teta na šalteru svakoga gleda čudno. I biće te mnogo veća sramota ući sa mamom sa receptom za tablete koje isključivo služe za lječenje polnih bolesti.
* tablete ne štite od bolesti
** vadi ga opcija nije zaštita ni za šta, i definitivno ne funkcioniše prije 30-te.
* samo zato što je on taaako sladan i fin i ima dobru priču, to ne znači da je mnogo pametan i da je upravu. Bolje spriječiti nego lječiti.
** zbog tvog zdravlja kad ti je "prvi put" treba da koristiš kondom, jer tvojoj intimnoj flori će trebati vremena da se navikne na nove aktivnosti i ne treba da otežavaš proceduru sa milionima tuđih bakterija koje će u tebe ući
* on možda i ne zna da ima neku bolest ili iritaciju, može i bez loše namjere da ti nešto prenese.
** ti imaš 17 godina i iako mnogo znaš i imaš pristup milionima informacija, neke stvari se obično saznaju kada je već kasno.

* što se tiče oralnog seksa (felacia): to nije dokaz tvoje ljubavi prema njemu i to nije nešto što treba da praktikuješ sa nekim koga si tek upoznala.
To nije ništa loše, čak štaviše, ali opet moraš paziti sa kim to praktikuješ. I to definitivno nije dokaz koliko si ti kul i urbana.

**nakon što počneš sa seksualnim aktivnostima, treba da ideš ginekologu barem 1 godišnje. Kada budeš u ozbiljnijoj vezi i napuniš barem 20 godina, možeš da počneš i sa korištenjem pilula.

* I da informacije za neupućene: ništa ti se neće desiti ako on svr*i na bilo koji dio tvoga tjela (samo je intimni dio problematičan). Ako se to
desi na nozi ili prstu neće ništa biti.
Puno vam hvala na tako opsirnom odgovoru!

Cim je ona dobila prvu mjesecnicu sam joj ja sve objasnila. Ona zapravo sve vec i sama zna.

Ne radi se u mom postu niti toliko o kontracepsijskim pilulama, nego vise o tome da se ne mogu pomiriti da ja po ljeti necu biti s njom i svasta mi se mota po glavi i brinem se vec sada.

Steta sto ona nema brace, ona se nece moci nikome povjeriti i joj, ona je jos tako neiskusna i prenjezna, ne znam sto ce to biti.

Naravno da ima i puno drugih cura, ali ona je moja i jednostavno me to plasi kada vidim kakav je to danasnji svijet.
mamakuha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 20:46   #5
Quote:
mamakuha kaže: Pogledaj post
Puno vam hvala na tako opsirnom odgovoru!

Cim je ona dobila prvu mjesecnicu sam joj ja sve objasnila. Ona zapravo sve vec i sama zna.

Ne radi se u mom postu niti toliko o kontracepsijskim pilulama, nego vise o tome da se ne mogu pomiriti da ja po ljeti necu biti s njom i svasta mi se mota po glavi i brinem se vec sada.

Steta sto ona nema brace, ona se nece moci nikome povjeriti i joj, ona je jos tako neiskusna i prenjezna, ne znam sto ce to biti.

Naravno da ima i puno drugih cura, ali ona je moja i jednostavno me to plasi kada vidim kakav je to danasnji svijet.
Uputi je u osnovno, sve su ti napisale, daj joj adrese i telefone nekoliko ginekologa, no nemoj je je nikamo voditi za ručicu kao što je nećeš voditi na na seks. Bitno je da s njom pokušaš ostvariti takav odnos da ti kaže ako je bude što mučilo i da te pita ako što ne razumije.
Cura se mnogima sviđa, prihvati to, baš dobro, no to još ne znači da će s njima leći čim se pruži prilika.
Kljukati je pilulama unaprijed ne samo da je štetno nego joj time i nešto sugeriraš: evo, draga, ako ti se zalomi, neka se nađe. Pokušaj joj osvijestiti da se to ne zalomi, nego da je to njezina odgovorna odluka, prije koje mora poduzeti sve što je potrebno.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 22:39   #6
Quote:
rastko kaže: Pogledaj post
2. Ne smijete djevojci kojoj se hormoni još uvijek nisu izbalansirali davati kontracepcijske pilule. Pilule može da krene koristiti tek od 20-te.
Lažeš li namjerno, ili zbilja misliš da je ovo istina?

Quote:
mamakuha kaže:
Ne radi se u mom postu niti toliko o kontracepsijskim pilulama, nego vise o tome da se ne mogu pomiriti da ja po ljeti necu biti s njom i svasta mi se mota po glavi i brinem se vec sada.
A da si s njom ne bi se mogla jebat?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 23:45   #7
Hm, nisam bas sigurna da nije u pitanu trol...neiskusna kcerkica sa 17 godina.
Ok, mozda.
Ali...to sto neka nema decka ne znaci da nema pojma ni o cemu i da je bas tako neiskusna.
Roditelji su pre naivni. Da, moze se desiti da ju "jedan zavodi i ona se onda zagleda i to, znate kako je"
Ne, ustvari ne znam...a znam i da moze onda jednog zavesti pa ce se on zagledati i to....pa ce eto raditi - ono.
Da, trebalo je o tome razgovarati, ali vjerojatno sada sa 17 zna vec stosta.
Naravno, posjet ginekologu tj. nekome tko ce ju strucno savjetovati se podrazumijeva.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 01:21   #8
Nažalost, trol hunting je zabranjen.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:41.