Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2016., 17:54   #2561
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Ne znam za tebe, ali ja nisam. Niti svoje sugrađane doživljavam tako.
davno je Tuđman reko: "Hrvati su stoka sitnog zuba"
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 09:21   #2562
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
davno je Tuđman reko: "Hrvati su stoka sitnog zuba"
i dobro je i rekao. to što netko ovdje "doživljava" ili ne doživljava sugrađane kao takve je njegov osobni (krivi) stav no sama činjenica da unatoč demokraciji se već 25 godina ne uspijevamo maknuti s mrtve točke, dapače samo tonemo, govori koliko je narod nesposoban za išta

al to nije tema već uzročno posljedična veza toga i vjeronauka u školama kao rezultata te nesposobnosti naroda da se odupre ikakovm utjecaju onih koji ga iskorištavaju
dostaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 19:48   #2563
Quote:
mad cat kaže: Pogledaj post
Zar ne bi vjeronauk trebalo biti učenje o vjeri i religijama na nepristran način kako bi dijete moglo razviti kritičko mišljenje, da uvijek propituje svijet oko sebe i razmišlja svojom glavom.
Sama srz vjeronauka je upravo potpuno odbacivanje kritickog misljenja, i zato je kompatibilan s obrazovanjem koliko i pusenje sa zdravljem.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 17:56   #2564
Quote:
mad cat kaže: Pogledaj post
Vjeronauk u školama bi trebao imati potpuno drugačiji sadržaj od onog crkvenog.
Potpuno se slažem s ovim boldanim. Ali, u tome i jest problem, jer - nema. Vjeronauku koji se predaje kao konfesionalna vjera i nije mjesto u školi nego u crkvi. U školi bi umjesto vjeronauka trebao biti predmet "religijska kultura" ili tako nešto - o mjestu i ulogama religija u društvu.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 09:25   #2565
Zgodan detalj sam saznao, ne znam jel svugdje tako ili samo u gradiću koji poznam - za vrijeme Adventa, vjeroučitelj inzistira da klinici idu pod obavezno na f**king misu zornicu - od 6 do 7 ujutro. Svaki dan, uključujući vikend.

To znači npr. da se preko tjedna klinci smucaju gradom i smrzavaju između 7 i 8 ujutro, dok se škola ne otvori. Jer hrpa njih putuje u školu i nemaju opciju ići doma između crkve i škole.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 11:56   #2566
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Zgodan detalj sam saznao, ne znam jel svugdje tako ili samo u gradiću koji poznam - za vrijeme Adventa, vjeroučitelj inzistira da klinici idu pod obavezno na f**king misu zornicu - od 6 do 7 ujutro. Svaki dan, uključujući vikend.

To znači npr. da se preko tjedna klinci smucaju gradom i smrzavaju između 7 i 8 ujutro, dok se škola ne otvori. Jer hrpa njih putuje u školu i nemaju opciju ići doma između crkve i škole.
nasa skola je otvorena u 07:00,a mislim da je domar vec u 06:00 tamo.
i vecina zgb skola tako.
ak se moze ici na zornicu u 06:00, zato vjeronauk ne moze biti u 07:15? iliti, nulti sat?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 12:25   #2567
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Zgodan detalj sam saznao, ne znam jel svugdje tako ili samo u gradiću koji poznam - za vrijeme Adventa, vjeroučitelj inzistira da klinici idu pod obavezno na f**king misu zornicu - od 6 do 7 ujutro. Svaki dan, uključujući vikend.
Ne može inzistirati ali može poticati.
Bilo bi dobro kada se iznose ovakve tvrdnje da se kaže o kojem gradu i školi se radi pa da se informacija može proslijediti u nadbiskupiju.
Inače zornice su prekrasno iskustvo, moji klinci ih vole, crkva bude krcata.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 12:38   #2568
Bas tako, trebalo bi to iznositi javno i poslati biskupu kao svijetli primjer poticanja vjernika na njihove obaveze. :klap: Zornice su, kazu mi kolegice koje ih pohode, divne i svi koji pohode vjeronauk bi trebali ici na njih. Ide se i u vrijeme korizme zar ne?
Da, da - taj divan obicaj bi trebalo postivati. Ne samo djeca, i roditelji takoder! :klap:
Takoder bi za to razdoblje trebao uputiti zamolbu da se vjeronauk prebaci na nulte satove kako se sirota djeca ne bi smrzavala... ili ne dao Bog, dangubila u skoli (ako su otvorene od 7 kako kaze Nosorog).

Odlican prijedlog!!


Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 12:42   #2569
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Ne može inzistirati ali može poticati.
Bilo bi dobro kada se iznose ovakve tvrdnje da se kaže o kojem gradu i školi se radi pa da se informacija može proslijediti u nadbiskupiju.
Inače zornice su prekrasno iskustvo, moji klinci ih vole, crkva bude krcata.
Poticati na način da ako nema zornice - nema sakramenata.

Vrbovec.

A jamačno bi bilo još divnije iskustvo i kad bi državne škole uvele obavezan sat od 4 do 5 ujutro, tako da se klinci moraju buditi još ranije, i onda ćubiti vani na zimi i sat vremena čekajući zornicu. Fenomenalno nešto i nikako se ne bi moglo smatrati zlostavljanjem djece.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 13:29   #2570
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
A jamačno bi bilo još divnije iskustvo ...
Ne stoji ti sarkazam, zaista je krasan doživljaj, kao i polnoćke.
Dapače, klinci mene tjeraju da se ujutro dižem, morati ću ja zvati neki plavi telefon!

Ucjene i prisilu naravno ne podržavam. Sloboda je temelj vjere.
To da se sakrament uvjetuje pohađanjem vjeronauka je u redu, ali sve van toga nije.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 14:33   #2571
Slazem se da je pristup krivi. Ne treba siliti... ali zar pravi krscani ne zele prisustvovati zornici? Zasto?
Kaze wikipedija da zornics simbolizira budnost krscana u vrijeme prilrave Bozica i konacni Isusov dolazak. Krscani nastoje bdjeti nad svojim, ali i tudim zivotima da ne izgube zivot vjecni.
Pise nadalje da su to puku OMILJENE rane mise (osim valjda u vrbovcu) koje imaju pokornicki znacaj i predstavljaju oblik cetverotjednog trajnog odricanja od sna. Misa zornica nas (vas) poziva na poklon djetetu Isusu rodenom u jaslama i na uocavanje divnih Bozjih djela...

Pa svakom krscanu bi trebala biti cast, a ne tlaka ici na zornice.
I veli mestar da je kod njih puna crkva i djece i odraslih.
Ja nemam pojma kako je kod mene, nisam vjernik. Ali mi je cudno da evo jedni jedva cekaju zornice, a drugi se bune...
Kaj su jedni vecini krscani, a drugi manji? Jedni idu zbog vjere, drugi samo zbog ocjene i da dijete nema prazan sat?!?!

Pa nije valjda....

Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 15:26   #2572
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Ali mi je cudno da evo jedni jedva cekaju zornice, a drugi se bune...
Zašto ti je to čudno? Sto ljudi sto ćudi. Ništa nije crno-bijelo, pa ni religioznost.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 15:51   #2573
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Bas tako, trebalo bi to iznositi javno i poslati biskupu kao svijetli primjer poticanja vjernika na njihove obaveze. :klap: Zornice su, kazu mi kolegice koje ih pohode, divne i svi koji pohode vjeronauk bi trebali ici na njih. Ide se i u vrijeme korizme zar ne?
Da, da - taj divan obicaj bi trebalo postivati. Ne samo djeca, i roditelji takoder! :klap:
Takoder bi za to razdoblje trebao uputiti zamolbu da se vjeronauk prebaci na nulte satove kako se sirota djeca ne bi smrzavala... ili ne dao Bog, dangubila u skoli (ako su otvorene od 7 kako kaze Nosorog).
U korizmi nema zornica.
Može biti ranih misa, ali to nisu mise istovjetne ovima.

Slažem se! Djeca i roditelji zajedno
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 20:30   #2574
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Pa svakom krscanu bi trebala biti cast, a ne tlaka ici na zornice.
I veli mestar da je kod njih puna crkva i djece i odraslih.
Ja nemam pojma kako je kod mene, nisam vjernik. Ali mi je cudno da evo jedni jedva cekaju zornice, a drugi se bune...
Apsolutno i ne odnosi se samo na zornice, pravi kršćanin bi trebao željeti, ako vjeruje, iskoristiti svaku mogućnost da bude na misi. Mislim, ako zaista vjeruje i voli boga...

Što škola može učiniti po tom pitanju, pitanje je? Ništa? Država koja plaća vjeroučitelje, daje prostor na korištenje, plaća i osigurava uvjete rada...Crkva kao npr. nogometni savez, popapali suverenitet države. Koja ironija.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 11:06   #2575
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Pa svakom krscanu bi trebala biti cast, a ne tlaka ici na zornice.
I veli mestar da je kod njih puna crkva i djece i odraslih.
Ja nemam pojma kako je kod mene, nisam vjernik. Ali mi je cudno da evo jedni jedva cekaju zornice, a drugi se bune...
Da se pobroje prisutni na zornicama pa iz toga izvede sluzbeni postotak katolika u drustvu?

No evo, apropo Vrbovca, ispalo je da je pravi podatak obaveza ne svih zornica u Adventu nego barem dvije.

Valjda se onda ne bi bunili ni kad bi makar jednom skola djeci neku obavezu zaplanirala u 6 ujutro.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 17:38   #2576
Oprosti, nisam razumjela, tu aludiras na neku solidarnost nevjeronacune djece?






Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk

Zadnje uređivanje Nykas : 11.12.2016. at 17:50.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 21:28   #2577
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Oprosti, nisam razumjela, tu aludiras na neku solidarnost nevjeronacune djece?
Ne, nego mi se cini da bi tad oni kojima je sad ok forsirati djecu da se bude u 5 jer imaju obavezu 6-7 (i rupu do 8, po zimi) naglo uvidjeli da je tako nesto maltretiranje djece.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 10:43   #2578
Zornice su apsolutno najljepše mise i najljepše iskustvo koje jedno dijete može imati u smislu vjerskog života.

Mise na kojima se u mom vremenu djecu tretiralo s posebnim poštovanjem, kojoj su djeca bila temelj i smisao, a dolazila sam na njih i u godinama kad nisam imala obvezne sakramente.

Nitko mi nikad nije ništa uvjetovao do sakramenata i kad su krenuli, to uvjetovanje je bilo prvi kotač u ovom okretanju od institucije. Kao pričesnik sam se još držala, kao krizmeniku mi je to bilo smiješno jer se moj stav prema vjeri i pohađanju mise temeljio na izboru i radosti koju mi je taj oblik vjerskog života donosio.

Bila sam na zornici opet, nakon niza godina u kojima sam osjećala neku težinu i faljenje u adventsko vrijeme, i razočarala se propovijedi i načinom na koji se prilazi vjernicima, posebno djeci. To za mene nije donošenje vesele vijesti, blagdana koji je najviše od svega dječji, za djecu i prema djeci. To je politička propaganda i ideološko sranje u pokušaju da formiraju sektašku zajednicu nemislećih ljudi.

Sad radije u 6 sati odem prošetati na tu hladnoću, i imam isti osjećaj kao nekad, da me iznutra grije to veselje iščekivanja dok mi hladnoća i mrak šibaju obraze.

Djeca odgojena u vjeri na vjeronauku ne bi trebala nikakav sustav plusića i zapisivanja da se u njima zaista stvara radost i poučava da s iščekivanjem blagdana iščekujemo nadu u bolji svijet, kakav je zamislio onaj kojeg slavimo. Svijet buntovne djece koja idu protiv učmala sustava, svijet nestašnih klinaca koji pobjegnu od roditelja da bi solila pamet odraslima u hramu, svijet propitivanja i nepristajanja samo tako na farizejska iskrivljavanja, svijet rušenja hramova, svijet zapovijedi ljubavi.

Koliko srce može biti puno nakon takve mise ne može predočiti nijedna riječ.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 12:57   #2579
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
...
Lijepo sročeno, dijelim dosta tvojih razmišljanja.
Uz tu razliku da sam pronašao svećenike i krug ljudi koji i unutar crkve funkcioniraju onako kako mislim da bi trebalo. Nije to čak ni mali krug ali opet ga treba pronaći.
Mislim da su upravo ta pitanja u centru sinode koja će se odvijati ove godine, odnos župnog i školskog vjeronauka, veće uključivanje laika.... Nadam se da će krenuti u dobrom smjeru.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 17:11   #2580
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Što škola može učiniti po tom pitanju, pitanje je? Ništa? Država koja plaća vjeroučitelje, daje prostor na korištenje, plaća i osigurava uvjete rada...Crkva kao npr. nogometni savez, popapali suverenitet države. Koja ironija.
Paradoks iz kojeg se teško izvući sa ovakvom vlašću i ovakvom sviješću.

Napredna djeca idu na dopunsku matematiku subotom ujutro, strane jezike i informatiku na dvostruki predsat dok je vjeronauk sastavni dio tjedne satnice.

Savršen put u budućnost. :klap::klap:
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.