Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2016., 13:27   #2701
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Zato što se demokratska volja većine ostvaruje ili kroz političko djelovanje stranke izabrane na izborima ili kroz referendum ako neka interesna skupina procjeni da na taj način može ostvariti interes.
Ovo je za drugi topic, ali da završim ovu raspravu: kada bi sada i prošao referendum za ukidanje vjeronauka u školama, vlada bi se pozvala na međunarodni ugovor i rekla puji pik ne važi. Jer politika ima prevelike koristi od slizavanja s klerom. Što je, uostalom, i tebi jasno.
A demokracija nije samo volja većine. Nego puno više toga.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 21:53   #2702
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Očekuju se dvije stvari: prvo da isprva roditelji a kasnije i dijete znaju što sakrament predstavlja (vrlo je važno jer su sakramenti za crkvu nepromjenjive kategorije) i drugo da se živi vjeru. Živjeti vjeru između ostalog znači i sudjelovati u zajednici. Župni vjeronauk se uvođenjem školskog vjeronauk promijenio i ima sasvim drugačiju namjenu. Oba se međusobno nadopunjuju ali nisu isto.
Školski vjeronauk sa sakramentom veze nema. Moje ce se dijete pricestiti bez skolskoga, a taj koji pokusa sprijeciti primanje sakramenta u grijehu je po svim propisima nase vjere, I to paklenom.

Nije da u pakao vjerujem.

O tome zasto netko zeli primiti sakrament, a ne ide na skolski I zapravo ne pohađa misu te ne sudjeluje u zajednici moze suditi samo netko cista srca, a oni koji nam sude nisu tomu ni blizu.

U Jugi nitko od desetero djece moje bake nije pohađao skolski, ali se vjera zivjela u kuci I sakrament je nesto znacio, tako znaci I meni, I nikakve modernorvacke izmisljotine nece me u tome sprijeciti. Buka ce se cuti do Vatikana.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 09:04   #2703
MajaMama, to si ti nešto već isposlovala s crkvom ili je to tvoje utopijsko uvjerenje da će biti onako kako bi uostalom bilo i ispravno ?
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 16:10   #2704
Ja sam za ukidanje vjeronauka u školama zato jer mi troje djece uzaludno baulja po školi usred satnice dok na druge izborne predmete - drugi strani jezik, matematiku, informatiku moraju dolaziti na dupli predsat, ostajati debelo nakon nastave ili dolaziti u školu subotom.

Ako netko danas misli kako je nastava vjeronauka važnija od stranih jezika, matematike, informatike... nazdravlje.
Što smo si skrojili, nosit ćemo. Poput križa.

I da, baš me zanima.
Može li mi netko otvoreno reći je li mu interesantnije da njegovo dijete iz vjeronauka ima 5 a iz matematike, engleskog.... 3 ili obrnuto.

I još malo. Na žalost moje generacije, Marksizam i TIPSS su bili obavezni premeti. Da su bili izborni, mislite li da bi apstiniralo više od 10% učenika? Alo, roditelji, stavite prst na čelo. Dopustite svom djetetu da ponekad u životu bude drugačije, da strši, da ne bude djelić stada.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 17:35   #2705
ne samo dopustite nego ga naucite da ne spusta glavu pa makar i ostalo bez nje, jer sa spustenom glavom nikad nista osim prasine nece vidjeti.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 19:33   #2706
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Alo, roditelji, stavite prst na čelo. Dopustite svom djetetu da ponekad u životu bude drugačije, da strši, da ne bude djelić stada.
Lijepo rečeno.
No ne namjeravam to prakticirati s djetetom od osam godina koje ako strši, nije pod nadzorom.Kad poželi stršati, kad poželi odlutati od stada, imat će moju podršku. Ali sa sedam ili osam godina ne želim joj priuštit da sjedi ...negdje...i pita se zašto. Ona je još dijete, ona ne bi trebala time razbijati glavu.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 19:52   #2707
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
I da, baš me zanima.
Može li mi netko otvoreno reći je li mu interesantnije da njegovo dijete iz vjeronauka ima 5 a iz matematike, engleskog.... 3 ili obrnuto.
Evo, ja ću ti reći naš primjer, a ti sam izvuci zaključke o mentalnom sklopu prosječnog roditelja. U prvom razredu je škola organizirala informatiku, rijetkost za naše prilike. U drugom je ukinut. Roditelji su radije birali zbor (na kojem se mahom pjevaju pjesme za priredbe koje su redom vjerski obojene) ili im je informatika remetila raspored za slanje klinaca u glazbenu školu. (Ovo je mali grad bez puno sadržaja, glazbena škola je must be za sve roditelje koji drže do svog statusa. ) Eto, prioriteti su takvi kakvi jesu, važnije je da dijete zna solfeggio, nego koristiti računalo. Tko zna, možda moj grad jednom iznjedri i novu Sevku.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 20:18   #2708
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Evo, ja ću ti reći naš primjer, a ti sam izvuci zaključke o mentalnom sklopu prosječnog roditelja. U prvom razredu je škola organizirala informatiku, rijetkost za naše prilike. U drugom je ukinut.
Zato i dalje imate vjeronauk. Zar ne?

Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
ili im je informatika remetila raspored za slanje klinaca u glazbenu školu. (Ovo je mali grad bez puno sadržaja, glazbena škola je must be za sve roditelje koji drže do svog statusa. ) Eto, prioriteti su takvi kakvi jesu, važnije je da dijete zna solfeggio, nego koristiti računalo. Tko zna, možda moj grad jednom iznjedri i novu Sevku.
Pa sad, ovo mi baš i nije najjasnije. Državna škola ili privatna?
I moja djeca idu u glazbenu školu ali, tu nema nikakvog pitanja "statusa". Imaš prijemni i upisuješ ili ne. Bilo je situacija i negodovanja gdje su npr. oboje roditelja glazbenici ali dijete nije prošlo audiciju i ništa od upisa.

I da, dobro je da dijete zna solfeggio. Možda mene fascinira takav oblik pismenosti kao totalnu glazbenu neznalicu ali, doista me oduševljava kad vidim kako čitaju note i razumiju sadržaj na isti način kao da čitaju knjigu.

A, za kraj, kao informatičar ti mogu reći da bi mi bilo draže da mi dijete bude uspješnije u glazbi nego li u informatici. Istina, je branša koja jamči nekakvu budućnost ali i krvav, doista krvav posao.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 08:01   #2709
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Zato i dalje imate vjeronauk. Zar ne?



Pa sad, ovo mi baš i nije najjasnije. Državna škola ili privatna?
I moja djeca idu u glazbenu školu ali, tu nema nikakvog pitanja "statusa". Imaš prijemni i upisuješ ili ne. Bilo je situacija i negodovanja gdje su npr. oboje roditelja glazbenici ali dijete nije prošlo audiciju i ništa od upisa.

I da, dobro je da dijete zna solfeggio. Možda mene fascinira takav oblik pismenosti kao totalnu glazbenu neznalicu ali, doista me oduševljava kad vidim kako čitaju note i razumiju sadržaj na isti način kao da čitaju knjigu.

A, za kraj, kao informatičar ti mogu reći da bi mi bilo draže da mi dijete bude uspješnije u glazbi nego li u informatici. Istina, je branša koja jamči nekakvu budućnost ali i krvav, doista krvav posao.
Naravno da imamo vjeronauk. I zbor koji pjeva vjerske pjesmice. I dramsku grupu koja izvodi vjerske tekstove. Itd.
Offt.nemam ništa protiv glazbene škole sve dok ne drkaju po školskom programu da ga prilagode odlasku na nešto mimo škole. I svaka čast glazbenoj školi koga zaista to zanima, ali ja dijete u školu šaljem da se obrazuje za tržište rada (plus opća kultura, naravno).
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 09:20   #2710
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Evo, ja ću ti reći naš primjer, a ti sam izvuci zaključke o mentalnom sklopu prosječnog roditelja. U prvom razredu je škola organizirala informatiku, rijetkost za naše prilike. U drugom je ukinut. Roditelji su radije birali zbor (na kojem se mahom pjevaju pjesme za priredbe koje su redom vjerski obojene) ili im je informatika remetila raspored za slanje klinaca u glazbenu školu. (Ovo je mali grad bez puno sadržaja, glazbena škola je must be za sve roditelje koji drže do svog statusa. ) Eto, prioriteti su takvi kakvi jesu, važnije je da dijete zna solfeggio, nego koristiti računalo. Tko zna, možda moj grad jednom iznjedri i novu Sevku.
ako dijete pokaze interes i sposobnosti, glazbena samo moze biti plus i ja razumijem roditleje koji su ispisali djecu s informatike jer se preklapa s glazbenom skolom.

vec sam pisala za informatiku, poznam ljude koji dijete ne upisuju na izborni u petom razredu, jer se svodi na streberaj ili sadrzaje koje ih sami mogu nauciti (ili ih djeca vec znaju)
uz to, ako je u suprotnom turnusu, em se djetetu neda dolaziti, em se moze preklapati sa glazbenom sk, plesnom, sportom ili stranim jezikom, pa onda nitko normalan ne bira predmet, koji im jos i moze prosjek kvariti,a za koje vrijeme mogu nesto drugo uciti.
vjerujem da bi druga prica bila da je u redovnoj nastavi.
isto bi se dogodilo s vjeronaukom da je u suprotnom turnusu

problem je to sto skolstvo stavlja prioritet izbornog vjeronauka unutar nastave , za razliku od stranog jezika ili informatike, al to smo prezvakali vise puta (ti si samo primjerom potkrijepila )
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 17:51   #2711
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
problem je to sto skolstvo stavlja prioritet izbornog vjeronauka unutar nastave , za razliku od stranog jezika ili informatike, al to smo prezvakali vise puta (ti si samo primjerom potkrijepila )
ne školstvo, nego u ugovorima stoji da vjeronauk ne smije biti u suprotno turnusu

a to da se vjera ocjenjuje o tome bi se dalo raspravljati
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 14:28   #2712
Bok
Dijete mi je predskolac pa malo kontamo sta cemo. Upisati ili ne. Ja ateist. Muz nesto kao vjeruje (tj ne voli se bas sprdat). Nitko nije prakticni vjernik, kitimo bor al u crkvu ne idemo. Nije krstena.
Objasnjenje sta je bog, isus, crkva, bozicna pjesma, casna sestra, pop, kriz, pogreb damo joj na nacim da pricamo sta je to za one koji vjeruju. "Legenda kaze da se isus rodio u stalici i mnogi vjeruju da je imao moci....". U njenoj glavi isus je winxica.
Pita da li je to stvarno. Velim da ne mozemo provjeriti. Mozemo samo odabrati hocemo li u to vjerovati ili ne. Velim kako mnoge ljude smiruje i tjesi vjerovanje. I tak...
Pa se pitam da li je ok takvo dijete slat na vjeronauk da ide i slusa ali i kriticki razmislja.
Pitam se treba li onda bit krstena i ici u crkvu. Da li se u skoli pripremaju za pricest. Da li ce zato jer nije aktivni vjernik imati 4 a ne 5ice? Da li su djeca na tom vjeronauku ko na necem sto siri vidike, upoznaju religiju ili ih se trazi ne propitkivanje. Jer ne bu se dobro provela ako krene postavljat pitanja i pricati sto su mama i tata rekli.
Kakav je vjeronaucki program, kurikulum?

Na zadnjih 10ak stranica kako citam, to ovisi o vjeroucitelju.

Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
a, što se ispisa tice, pravila za sve su ista, nemreš dijete ispisati tokom godine ni sa dodatne, izvannastavne aktivnosti.....itd...
Ovo je tocno? Mislim, ako se ispostavi negativan utjecaj ja bi je momentalno ispisala. Od kolege mali poceo je moliti svaku vecer i ima "paranoje" da se mora pomoliti inace ce u pakao. Vjeroucitelj ih podmicuje sa igrackama svako malo. Ugl ovi poludili. Ispisali su ga ali ne znam da li odmah il na kraju godine.

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 16:06   #2713
meni je malo tužno uz sve kaj si napisala i uz sve kaj je već napisano na ovoj temi da si u nedoumici.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 16:07   #2714
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
meni je malo tužno uz sve kaj si napisala i uz sve kaj je već napisano na ovoj temi da si u nedoumici.
ja zapravo nisam skuzila kaj je njena nedoumica?
prazan sat? svi iz vrtica ce ici?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 16:11   #2715
nedoumica u samom pitanju:

Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Upisati ili ne.
što je meni čudno da ju uopće ima uz sve ostalo kaj je napisala.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 16:12   #2716
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
nedoumica u samom pitanju:



što je meni čudno da ju uopće ima uz sve ostalo kaj je napisala.
pa da, al sve radi cega ju ne bi upisala je pobrojala. nije napisala radi cega bi ju upisala.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 16:17   #2717
a kužim, ti bi detalje.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 16:39   #2718
Sry. Mogla sam skratiti. Odluka da li ju poslat ovisi o odgovorima na donja pitanja.

Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Pitam se treba li onda bit krstena i ici u crkvu. Da li se u skoli pripremaju za pricest. Da li ce zato jer nije aktivni vjernik imati 4 a ne 5ice?
Kakav je kurikulum?
Zasto smo uopce u dilemi? Eto, da sama vidi i cuje pa odluci oce li vjerovati ili ne. I da ne zuji na hodniku (ovisi i o broju ostalih nezainteresiranih za vjeronauk i ponudjenoj alternativi). Nek slusa ko sto bi slusala budizam.
Ako se podrazumijeva veci angazman u zupi onda nisam za (mise, molitve, crkveni zbor..). Ne znam koliko je povezan skolski vjeronauk sa prakticiranjem.
Ako je sve svedeno na bojanke i pricice u skoli onda nemam nis protiv.
Ako primjetim kod djeteta promjenu ponasanja i da vrti po glavi neke strahove, zelim to moci prerezati.


Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 07.01.2017. at 17:13.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 00:46   #2719
Katjes
koliko znam nema odustajanja od vjeronauka usred školske godine jer vam se ne sviđa kako učitelj to odrađuje
Nisam shvatila želiš li da dijete primi sakramente ili ne? Obično se "uvjetuje" da se mora dolaziti na misu ako se želi sakramente
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 01:29   #2720
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Zasto smo uopce u dilemi? Eto, da sama vidi i cuje pa odluci oce li vjerovati ili ne. I da ne zuji na hodniku (ovisi i o broju ostalih nezainteresiranih za vjeronauk i ponudjenoj alternativi). Nek slusa ko sto bi slusala budizam.
Ako se podrazumijeva veci angazman u zupi onda nisam za (mise, molitve, crkveni zbor..). Ne znam koliko je povezan skolski vjeronauk sa prakticiranjem.
Ako je sve svedeno na bojanke i pricice u skoli onda nemam nis protiv.
Ako primjetim kod djeteta promjenu ponasanja i da vrti po glavi neke strahove, zelim to moci prerezati.
ne mozes ispisati tijekom godine (navodno se moze upisati tijekom godine)
povezan je s prakticiranjem.
naime, ko sto uciteljica RN moze dat djetetu doma DZ da napise tri reda slova "R", da prouci imena ulica u svom kvartu, ili vjezba dodavanje lopte, tak i vjeroucitelj moze dat ucenicima nesto vezano uz crkvu (molitva, posjet razlicitim zupama, odlasci na misu)
i u skladu s tim angazmanom van nastave, dijete moze imat manju ocijenu, ako nesto od toga nije napravilo ili ne moze na nastavi ravnopravno sudjelovati ko oni koji prakticiraju.
klinci, bar kolko sam imala prilike vidjeti, u prvim razredima dodju doma sa potrebom da se mole navecer ili pitaju starce hoce li ici nedjeljom u crkvu, jer im je to novo i zabavno i jer zele poslusno sudjelovati u nastavi (svih predmeta, pa tako i vjeronauka)

sto se tice toga da ona sama odluci hoce li vjerovati ili ne, meni je to isto cilj, al ja sam za to da se time pocne baviti nakon 12./16.godine.
sad sam preumorna da detaljno objasnjavam razvojne faze djeteta, ali ko sto harry potter ide u hogwarts school nakon 11.rodjendana, tak bi i nasi klinci tek tada trebali imat vjeronauk.
sve prije toga je indoktrinacija i dijete ne donosi samostalno odluku.

iako, kolko imam prilike svjedociti, i u RL i forumu, klincima je Isus u rangu deda mraza i zubic vile, uglavnom donosi poklone.
pa mozda i nije tolko stetan utjecaj ranog vjeronauka po nevjernike
postane stetan po vjernike, kad otkriju da poklone donose roditelji.
pa je onak, cijela vjera, malcice poljuljana ljudskom lazi.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:49.