Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2011., 18:23   #1
Porezni tretman kupovine opreme od fizičke osobe

Molim vas, ukoliko netko zna da mi odgovori može li pravna osoba (d.o.o.) kupiti opremu od fizičke osobe. Radi se o kosilici. Napominjem da fizička osoba koja prodaje tu opremu nije obrtnik.
Unaprijed se zahvaljujem.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 18:58   #2
Može. Naprave kupoprodajni ugovor i stvar riješena
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:05   #3
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Može. Naprave kupoprodajni ugovor i stvar riješena
Hvala Vam! A da li ugovor treba prijaviti u Poreznoj upravi, kao što se radi kod kupoprodaje vozila?
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:08   #4
Ne treba.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:17   #5
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ne treba.
Znači, nitko ne plaća nikakav porez, bez obzira što je promet napravljen. Ako je tako, tada ste mi pomogli i olakšali posao.

Zahvaljujem Vam, uz lijep pozdrav!
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:19   #6
A kakav porez da se plati?
Fizička osoba prodaje svoju imovinu koju je kupila od svoje plaće na koju je već platila solidnu količinu poreza
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:23   #7
Smile

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
A kakav porez da se plati?
Fizička osoba prodaje svoju imovinu koju je kupila od svoje plaće na koju je već platila solidnu količinu poreza
O.K. Slažem se, svaka čast!
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 23:18   #8
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
Znači, nitko ne plaća nikakav porez, bez obzira što je promet napravljen. Ako je tako, tada ste mi pomogli i olakšali posao.

Zahvaljujem Vam, uz lijep pozdrav!
porez je već plaćen kada je fizička osoba to kupila.
frugalitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 17:08   #9
Mora li se taj kupoprodajni ugovor ovjeravati kod javnog bilježnika? Fizičkoj osobi se plaća na tekući ili žirac?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 19:29   #10
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Mora li se taj kupoprodajni ugovor ovjeravati kod javnog bilježnika? Fizičkoj osobi se plaća na tekući ili žirac?
Čl. 90 st. 2. t. 8. Pravilnika o porezu na dohodak…

Iznimno od stavka 1. ovoga članka navedena tijela, organizacije odnosno osobe mogu obveznicima poreza na dohodak u gotovu novcu isplatiti:
- naknade za prodane osobne stvari odnosno imovinu građana koja nije služila za obavljanje samostalne djelatnosti odnosno ostvarivanje dohotka
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 21:20   #11
Znači doo može platiti gotovinom fizičkoj osobi.. A javni bilježnik?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 22:38   #12
Ja mislim da se ovaj ugovor ne mora ovjeravati kod javnog bilježnika.
Lijep pozdrav svima!
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 23:26   #13
Bilo bi poželjno da se ovjeri. Upravo takav odgovor sam ja dobila u poreznoj

Ovisi o tome što se kupuje. Nije uvijek nužno, ali je poželjno.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 00:16   #14
Hvala!
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 18:22   #15
Pretpostavljam da sve stoji i za obrt? Kupovinu od fizičke osobe na obrt?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 20:07   #16
Poštovani!

Imam pitanje.

Pokojni otac je imao obrt, zatvorio ga i otišao u mirovinu. Nakon njegove smrti ostali su strojevi koje mi ne koristimo. Za njihovu kupnju je zainteresirana pravna osoba.

Moje pitanje je kako obaviti kupoprodaju strojeva?

Pretpostavljam da trebamo ispuniti kupoprodajni ugovor. Treba li se to prijaviti poreznoj upravi i kako se može isplatiti novac?

Hvala na savjetima!
lang is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 20:57   #17
Prilikom zatvaranja obrta došlo je do izuzimanja sredstava dugotrajne imovine u privatno vlasništvo.
Iako su ovi strojevi ranije korišteni u poslovne svrhe, sada se nalaze u Vašem vlasništvu i Vi ih kao takve možete prodati.

Koliko sam ja proučila ovu temu, za prodaju Vam je dovoljan kupoprodajni ugovor koji bi bilo dobro ovjeriti kod javnog bilježnika.

Kako se radi o kupcu - pravnoj osobi, odnosno obvezniku fiskalizacije, članak 28. točka 3. Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, kaže:

(3) Obveznik fiskalizacije može plaćati gotovim novcem drugom obvezniku fiskalizacije, ako drugačije nije propisano posebnim poreznim propisom:
– za nabavu proizvoda i usluga do iznosa od 5.000,00 kuna po jednom računu,
– za potrebe opskrbe ovlaštenih mjenjača gotovim novcem,
– za namjene na temelju posebne odluke ministra financija.
Obveznik fiskalizacije može plaćati gotovim novcem građanima, osim za namjene koje se, prema propisima koji uređuju porez na dohodak, plaćaju putem računa građanina. Svaku isplatu gotovog novca građanima obveznik fiskalizacije je dužan evidentirati prema posebnim propisima prema kojima vodi poslovne knjige.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 21:53   #18
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
Prilikom zatvaranja obrta došlo je do izuzimanja sredstava dugotrajne imovine u privatno vlasništvo.
Iako su ovi strojevi ranije korišteni u poslovne svrhe, sada se nalaze u Vašem vlasništvu i Vi ih kao takve možete prodati.

Koliko sam ja proučila ovu temu, za prodaju Vam je dovoljan kupoprodajni ugovor koji bi bilo dobro ovjeriti kod javnog bilježnika.

Kako se radi o kupcu - pravnoj osobi, odnosno obvezniku fiskalizacije, članak 28. točka 3. Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, kaže:

(3) Obveznik fiskalizacije može plaćati gotovim novcem drugom obvezniku fiskalizacije, ako drugačije nije propisano posebnim poreznim propisom:
– za nabavu proizvoda i usluga do iznosa od 5.000,00 kuna po jednom računu,
– za potrebe opskrbe ovlaštenih mjenjača gotovim novcem,
– za namjene na temelju posebne odluke ministra financija.
Obveznik fiskalizacije može plaćati gotovim novcem građanima, osim za namjene koje se, prema propisima koji uređuju porez na dohodak, plaćaju putem računa građanina. Svaku isplatu gotovog novca građanima obveznik fiskalizacije je dužan evidentirati prema posebnim propisima prema kojima vodi poslovne knjige.
Hvala!
lang is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 15:09   #19
Quote:
lang kaže: Pogledaj post
Poštovani!

Imam pitanje.

Pokojni otac je imao obrt, zatvorio ga i otišao u mirovinu. Nakon njegove smrti ostali su strojevi koje mi ne koristimo. Za njihovu kupnju je zainteresirana pravna osoba.

Moje pitanje je kako obaviti kupoprodaju strojeva?

Pretpostavljam da trebamo ispuniti kupoprodajni ugovor. Treba li se to prijaviti poreznoj upravi i kako se može isplatiti novac?

Hvala na savjetima!
Napravite kupoprodajni ugovor i ovjerite ga kod javnog biljeznika, a isplatu dogovorite sa kupcem
rufusdoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 19:27   #20
Pozdrav svima !
Molio bih pomoć po sličnom pitanju.
Naime, udruga bi htjela kupiti od privatne (fizičke) osobe mali rabljeni dvd-player.
Niti ta gospođa više posjeduje račun o kupovini jer je davno kupljen, niti mi ga ona kao takva može izdati.
Što učiniti? Kako knjižiti odnosno pravdati izlaz novca?
Zahvaljujem !
sarko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:58.