Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

Pogledaj rezultate ankete: Šta mislite o izjavi Emira Kusturice?
Njegov lični stav. 47 41.96%
Kusturica je u pravu. Bošnjaci su Srbi. 43 38.39%
Djubre. Izdao je svoj narod. 22 19.64%
Glasovatelji: 112. Ne možete glasovati u ovoj anketi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2007., 22:44   #1
Šta mislite o izjavi Emira Kusturice?

Kusturica je, odgovarajuci na pitanje "kako se danas definise", odgovorio:
- Moja porodica je poreklom srpska, pravoslavna. Moj otac je rodjen kao musliman, ali je, pre svega, bio Srbin.
objektiv81 is offline  
Old 15.12.2007., 22:48   #2
Super, pa nije to grijeh.
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
Old 15.12.2007., 22:49   #3
isto što o srbima
mandžukić is offline  
Old 15.12.2007., 23:17   #4
Quote:
objektiv81 kaže: Pogledaj post
Kusturica je, odgovarajuci na pitanje "kako se danas definise", odgovorio:
- Moja porodica je poreklom srpska, pravoslavna. Moj otac je rodjen kao musliman, ali je, pre svega, bio Srbin.
Ako je njegova porodica "poreklom" srpska, onda je on prakticno reka da njegova porodica vise nije srpska. Je li tako?

Mene se cini da ne zna ni on sam sto prica.


Ja sam cuo da je njegova porodica porijeklom bila pravoslavna i da su se prezivali Babic, je li to tacno? Jesu li Babici iz Srbije ili iz Bosne?
Liberal MNE is offline  
Old 15.12.2007., 23:34   #5
Quote:
Liberal MNE kaže: Pogledaj post
Ako je njegova porodica "poreklom" srpska, onda je on prakticno reka da njegova porodica vise nije srpska. Je li tako?

Mene se cini da ne zna ni on sam sto prica.


Ja sam cuo da je njegova porodica porijeklom bila pravoslavna i da su se prezivali Babic, je li to tacno? Jesu li Babici iz Srbije ili iz Bosne?
Babici su iz Hercegovine.
On je samo za sebe rekao. Vjerovatno mu se svidio ciganski nacin zivota od tolikih filmova pa se opredjelio kao Srbin.
__________________
Sta drugi traze na internetu.
Fruska Gora suze lije sto Bin Laden Srbin nije

Zadnje uređivanje strjela : 16.12.2007. at 02:02. Reason: sempre fudge
strjela is offline  
Old 15.12.2007., 23:46   #6
Quote:
strjela kaže: Pogledaj post
Babici su iz Hercegovine.
Onda je problem rijesen. Zna se da su Hercegovci Crnogorci

Samo je dobro da se taj "Hercegovac" izjasnjava drukcije od Crnogorca, da se mi ne moramo stidjet njega i njegovih bistrih izjava i pjesnickih performansa.
Liberal MNE is offline  
Old 15.12.2007., 23:49   #7
Quote:
objektiv81 kaže: Pogledaj post
Kusturica je, odgovarajuci na pitanje "kako se danas definise", odgovorio:
- Moja porodica je poreklom srpska, pravoslavna. Moj otac je rodjen kao musliman, ali je, pre svega, bio Srbin.
Pa dobro, blago njemu. On makar zna svoje porjeklo, sretan covjek. Da je meni znati moje, eh sto bi volio.
hrasno is offline  
Old 16.12.2007., 01:09   #8
Niti je bolji, niti gori zbog toga.
Ne vjerujem ti da bi Crnogorcima smetalo da je Kusturica Crnogorac, makar se i ne slagali sa njegovim političkim gledanjima. Daleko je značajnije ono što je učinio i što predstavlja u svijetu filma od njegovih izjava vezanih za istoriju, politiku...
Stradi is offline  
Old 16.12.2007., 02:51   #9
"Protekle sedmice skoro sve balkanske novine objavile su vijest da se ugledni srpski reditelj upisao u pravoslavlje, prošavši kroz kanonski obred kršenja u crkvi Uspenije Bogorodice kod Herceg-Novog i odabravši novo ime - Nemanja. Vijest je plasirana u dijelovima novina u kojima se objavljuju bizarnosti, poput one da je jedan kenijski pastir ponudio bivšem američkom predsjedniku Clintonu 40 krava i 20 ovaca za ruku njegove kćeri. Cinični Mile Stojić je ovim povodom zapisao: "Iako je njegovo pozno krštavanje obavljeno iza debelih manastirskih zidina, ostat će zapisano da je Kusta prvi pravoslavac u modernoj srpskoj povijesti čiji se otac zvao - Murat."

Nemanja Kusturica
Homeini is offline  
Old 16.12.2007., 03:17   #10
Njegova je stvar di ce zivit i kako ce se zvati i sto ce osjecati da je. Njegov rad izuzetno cjenim, majstor kadra. Najbolji redatelj s ovih prostora. Ubjedljivo. Najnagradjivaniji. To je sigurno.

A o njegovom politickom angazmanu. Najvise bih volio da je ostao vani i da se nije mjesao u sve ovo. Ali to je njegova osobna stvar. Nek zivi i stvara di god hoce, samo nek pravi dobre filmove.
Apatrid is offline  
Old 16.12.2007., 03:36   #11
Poznavao sam covjeka sa istim prezimenom kao on,Kusturica,samo sto je ovaj bio iz Istocne Hercegovine a ovaj Kusturica-srbin je iz Sarajeva.

Ovaj kojega sam ja poznavao je kliznuo negdje polovinom 92. kod sestre u Hrvatsku a u cilju izbjegavanja prisilne cetnicke mobilizacije.

Bio je neko vrijeme u Zagrebu da bih ga jedan dan Tudjmanova policija legitimisala negdje na ulici.Po tome su ga odveli na nekakav info.razgovor u policijsku "postaju" a odatle u logor Kerestinac blizu Zagreba.

Nakon 15 dana je iz Kerestinca odveden na nekakvu razmjenu sa cetnicima ali je odbio preci liniju i vratio se nazad u autobus kojim ih je hrvatska vojna policija dovela na razmjenu.Tu nastaje njegov pakao.Sproveden je u Loru u Splitu i tu je boravio negdje do kraja ljeta 93.

Ono zbog cega su ga naj vise tukli,kako mi je pricao njegov brat,bilo je njegovo prezime Kusturica i taj nesretni reziser Nemanja sa kojim on nije imao ama bas nikakve rodbinske veze.Ali hajde,dok ti to dokazes,osta ti bez ledja.
Homeini is offline  
Old 16.12.2007., 04:10   #12
Quote:
Homeini kaže: Pogledaj post
Poznavao sam covjeka sa istim prezimenom kao on,Kusturica,samo sto je ovaj bio iz Istocne Hercegovine a ovaj Kusturica-srbin je iz Sarajeva.

Ovaj kojega sam ja poznavao je kliznuo negdje polovinom 92. kod sestre u Hrvatsku a u cilju izbjegavanja prisilne cetnicke mobilizacije.

Bio je neko vrijeme u Zagrebu da bih ga jedan dan Tudjmanova policija legitimisala negdje na ulici.Po tome su ga odveli na nekakav info.razgovor u policijsku "postaju" a odatle u logor Kerestinac blizu Zagreba.

Nakon 15 dana je iz Kerestinca odveden na nekakvu razmjenu sa cetnicima ali je odbio preci liniju i vratio se nazad u autobus kojim ih je hrvatska vojna policija dovela na razmjenu.Tu nastaje njegov pakao.Sproveden je u Loru u Splitu i tu je boravio negdje do kraja ljeta 93.

Ono zbog cega su ga naj vise tukli,kako mi je pricao njegov brat,bilo je njegovo prezime Kusturica i taj nesretni reziser Nemanja sa kojim on nije imao ama bas nikakve rodbinske veze.Ali hajde,dok ti to dokazes,osta ti bez ledja.
Nesto ne kontam. Kusturica je primio pravoslavlje na djurdjevdan 2005 g. Kakve veze ima 93g. sa Nemanjom?
hrasno is offline  
Old 16.12.2007., 04:13   #13
Quote:
hrasno kaže: Pogledaj post
Nesto ne kontam. Kusturica je primio pravoslavlje na djurdjevdan 2005 g. Kakve veze ima 93g. sa Nemanjom?
Tacno,2005. je primio pravoslavlje ali je i 93. bio srpski supkolizas i vec tada je lajao na sve one koji se nisu slagali s Milosevicem.
Homeini is offline  
Old 16.12.2007., 10:00   #14
Quote:
Homeini kaže: Pogledaj post
Tacno,2005. je primio pravoslavlje ali je i 93. bio srpski supkolizas i vec tada je lajao na sve one koji se nisu slagali s Milosevicem.
Kusturica bio saglasan sa Milosevicem?
 
Old 16.12.2007., 10:29   #15
U cemu je problem ? Kusturica je jos 1990 u razgovoru za beogradski list "Duga" rekao da je porijeklom Srbin od Babica iz Hercegovine koji su tu dosli iz Raske.I njegov otac Murat se izjasnjavao kao Srbin. A sto se tice tzv. podrske Milosevicu to je nonsens.Cim je otisao na pocetku rata iz Sarajeva u Beograd to je po definiciji "podrska Milosevicu".Znam da je Kusta bio 90-ih za opstanak Jugoslavije pa ga to kao veze za Slobu, a 1997/97 je ucestvovao u demonstracijama protiv Milosevica i drzao je govore protiv njega .
vladislav is offline  
Old 16.12.2007., 11:29   #16
Quote:
Liberal MNE kaže: Pogledaj post
Onda je problem rijesen. Zna se da su Hercegovci Crnogorci
Jesu, pogotovo oni iz Gruda
Biber is offline  
Old 16.12.2007., 12:11   #17
Quote:
objektiv81 kaže: Pogledaj post
Kusturica je, odgovarajuci na pitanje "kako se danas definise", odgovorio:
- Moja porodica je poreklom srpska, pravoslavna. Moj otac je rodjen kao musliman, ali je, pre svega, bio Srbin.
Inteligentan je u vrazju mater. Pravoslavni musliman. Gnjida od covjeka.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Old 16.12.2007., 12:58   #18
Kusturica nije ostisao iz Sarajeva u Beograd. On je van Sarajeva i Jugoslavije otisao jos prije rata. Volio je Jugslaviju i smatrao je svojom zemljom kao sto i ti danas smatras Hrvatsku. Nije mogao podnijeti niti zamilsliti njen raspad, posebno ne onako krvav. Na kraju je ostao i bez zemlje, i bez republike i bez grada koji vise nema nikave veze sa Sarajevom.

Mozda je upao u klopku razmisljanja da je Milosevic bio za Jugoslaviju, sto je svakako bila podvala, ali ne vjerujem. Uglavnom, bolje bi bilo da je ostao vani. Ali, znao je i sam da je Zapad jedno bi-polarno drustvo i da mu se masa stvari tamo zgadila.
Apatrid is offline  
Old 16.12.2007., 13:20   #19
Quote:
Apatrid kaže: Pogledaj post
. Na kraju je ostao i bez zemlje, i bez republike i bez grada koji vise nema nikave veze sa Sarajevom.
Baš mi ga je žao

Zbog Kusturice i njemu sličnim izdajnicima i prevarantima i gnjidama, svi trebamo reći najjače što možemo " ništa više nije kao što je bilo " . Hajd ne budali, ti ćeš govoriti kakvo je bilo a kakvo je sad Sarajevo, BiH ....

Mnogi ugledni građani Sarajeva su ostali u tom gradu, solidarisali se sa tim gradom u najgorim ratnim trenucima za njega, i njegove građane, i nisu izdali ni grad ni državu. Preko svega toga sad bi trebalo jednostavno preć i reći " Kusturica ma nema veze, bilo i prošlo, ne zamjerimo ti " eeee neće ići tako. Donio je odluku, postao je izdajnik i gnjida od čovjeka. Sarajevo mu nikad neće oprostiti, NIKAD !

Koga hebe ......
__________________
Da biste birali između dva zla, morate isprobati oba.
CondoR is offline  
Old 16.12.2007., 13:40   #20
Ova prica o izdaji je deplasirana.Shvatam ljude koji su dozivjeli rat i stradanja ,ali uvijek postoji jedno veliko ALI. Ko je izdao koju drzavu,mislis na BIH koja postoji na papiru ,mislis na Sarajevo koje je otislo u vrazju mater (nazalost ) , ko je izdao Jugoslaviju ? I stvarno koja je prava strana ? Da li je uopce ima ?
vladislav is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:42.