Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2013., 15:27   #2201
@BigJason

Ma joj, ne sekiraj se, nisam ni trunku zamjerio. Don't axe yourself.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 17:39   #2202
Post

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
...
@Musa,
vidim da moram postupno sa tobom. Prvo da mi odgovoriš na ova pitanja: Da li je Iblisu bilo naređeno da se pokloni čovjeku, tj. da li je bio obavezan da to učini po Božijoj naredbi? Drugo: zašto se Bog ljuti na Iblisa što se nije poklonio čovjeku?
1. jeste Iblisu bilo naredjeno da se pokloni ali ne zato sto je melek vec sto se nasao u kontekstu skupine meleka. inace Kur'an je objavljen na arapskom i oni koji ne znaju arapski ne mogu mnoge stvari razumjeti niti pogotovo mogu iz nekih prevoda vaditi argumentaciju (kao sto ti radis Shady). arapski jezik koristi formu ili izraz vecine a podrazumijeva cijelu grupu/skupinu. to se u arapskom zove TAGLIB. npr. (K, 3:41) "što tri dana s ljudima nećeš moći govoriti, osim znakovima." dakle ovdje je komunikacija znakovima pridruzena govoru iako se onaj koji ne zna komunicirati drugacije nego znakovima naziva nijem a ne govornik.

2. po cemu dokazujes da je Bog bio ljut na Iblisa samo zato sto se nije poklonio?

Quote:
Pa kad to odgovoriš, možemo o svemu ostalom. Pošto pretpostavljam da vjeruješ da je Kur'an objava, za tebe i dalje stoje one dvije reference koje sam dao u prethodnom postu. Mogu ti pomoći u davanju odgovora na ova pitanja. Ako smatraš da nisu točne morao bi ih oboriti ukoliko hoćeš da tvoje špekuliranje pije vodu. Ja kažem da su obe reference tačne jer su iz Kur'ana:
  • “Svi anđeli su se zajedno poklonili, osim Iblisa; on nije htio da se njima pokloni”. (Kur'an 15:30-31)
  • “Zašto se nisi poklonio kada Sam ti naredio?” (Kur'an, 7:12)

...
a na osnovu cega mislis da je tvoje izvlacenje ajeta iz konteksta drugih ajeta argument necemu?

ps

nisam znao da ti odjednom odgovara Taberi i njegovi Israilijati? da nisam mozda prespavao "reviziju"?
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 07:01   #2203
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
jeste Iblisu bilo naredjeno da se pokloni ali ne zato sto je melek vec sto se nasao u kontekstu skupine meleka.
Onda je Bog trebao nositi cvikere. Iblis nastrada ni kriv ni dužan.

To inače nije odgovor na moje pitanje.. moje pitanje je bilo: Da li je Iblisu bilo naređeno da se pokloni čovjeku, tj. da li je bio obavezan da to učini po Božijoj naredbi i zašto se Bog ljuti na Iblisa što se nije poklonio čovjeku? (a da se ljuti imaš u 7:-13).
...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.