Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2009., 22:40   #61
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
jer znam i neke godine brat mladji od mene dvije i po godine me bio stigo u visinu,i ja tad poceo trenirat fudbal (bio sam golman),i trener nam je davao savjete sa ishrahom i sve to...
trenirao sam dvije godine i prestigo sam ga gotovo za glavu...
stigo bi ga ti jednako brzo i bez nogometa,znanstvena istraživanja kažu da je moć nogometa vrlo mala i da iznosi 1-2cm ako se krene od malih nogu,a u par godina to je uvjerljivo ispod 1cm(ili zanemarivo za bilo kakva razmatranja) i to je onome čemu trebaš vjerovat,jer ko može znat bolje od znanstvenika?
Pubertetski skok u rastu ti je omogućio brži rast od bratovog,koji će isto ući u pubertet i isto kao ti ubrzat sa rastom bez obzira kojim se sportom bavio.
Jolac is offline  
Old 13.07.2009., 23:49   #62
ok,ali sam gledao i na drugim forumima i podjeljena su misljenja,jer neki misle da visina jest genetski uvjetovana,a neki misle da nije(a da je to kod mene slucaj trebo bi bit sad preko 180 jer su mi starci visoki),a i na tim forumima se svudje kaze da ako hoces popravit visinu treba ti neki sport jer to ubrzava lucenje hormona rasta,a i ostali faktori nije samo genetika,a i bas danas gledam kosarkasi nije ni jedan ispod 190(sad ce neko rec da igraju kosarku jer su visoki prirodno),ali nije mi tolko stalo da budem bas visok da bi igrao kosarku "nasilu" i igram fudbal iako ce mi manje pomoci u rastu..
a bas sam pretrazivao po internetu i svugdje stoji da visina nije skroz genetski uvjetovana.....
Dinooo is offline  
Old 14.07.2009., 11:42   #63
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
ok,ali sam gledao i na drugim forumima i podjeljena su misljenja,jer neki misle da visina jest genetski uvjetovana,a neki misle da nije(a da je to kod mene slucaj trebo bi bit sad preko 180 jer su mi starci visoki),a i na tim forumima se svudje kaze da ako hoces popravit visinu treba ti neki sport jer to ubrzava lucenje hormona rasta,a i ostali faktori nije samo genetika,a i bas danas gledam kosarkasi nije ni jedan ispod 190(sad ce neko rec da igraju kosarku jer su visoki prirodno),ali nije mi tolko stalo da budem bas visok da bi igrao kosarku "nasilu" i igram fudbal iako ce mi manje pomoci u rastu..
a bas sam pretrazivao po internetu i svugdje stoji da visina nije skroz genetski uvjetovana.....
Mišljenja ništa neznače ako nisu utemeljena na nekim pouzdanim dokazima,a masa ljudi si daje za pravo da iznose mišljenja koja se temelje samo na njihovoj goloj vjeri ili nekom neutemeljenom zaključku.Ako su toliko sigurni u svoje tvrdnje nek onda daju link nekih znanstvenih istraživanja koje dokazuju njihove tvrdnje.
Ja linkove nenavodim pošto sam o tome čitao u časopisu gdje se navode vršena istraživanja,koja su pouzdana pošto su mjerili jednojajčane blizanca(sa istim genima) koji su se bavili različitim sportovima i aktivnostima.
I dokazano je da košarka uopće ne utječe na rast,već menađeri namjerno izabiru visoke ljude za profesionalnu košarku,jer visina je važna predispozicija za lakšu igru pod košem.Nogomet i plivanje utječu pozitivno na rast,ali vrlo malo 1-2cm ako se krene od malih nogu.Geni su najjači faktor,ostalo ima vrlo mali da nekažem zanemariv učinak.
Ali gene nemoraš pokupit samo od staraca,moš gene preuzet od recimo od brata od prabake(manje je šansa al moguće je).Tako između dvojice braće može bit i preko 15cm razlike i često postoje znatne razlike između visine djece i staraca,ali to nema nikakve veze sa životnim stilovima djece i staraca,jer naša industrijska hormonska(nezdrava) prehrana trebala bi nas učinit čak koji centimetar višljima od naših daljih predaka ili staraca ako su odrasli na seoskoj hrani.
Jolac is offline  
Old 14.07.2009., 13:33   #64
citao sam na provjerenim stranicama (ne na forumima) i pise da su evrpoljani visi od istocnih naroda pretezno jer jedu hranu punu proteinima,vitaminima i slicno,a et i sam kazes sport donosi koji centimetar...
koliko po tvom misljenju mozes uticat na visinu(cm)?
mislim da je moja visina uredu i neznam sad jeli to genetika ili nacin zivota(vjerovatno i geni ali i ostalog dodje bar koji cenat) i ja sam zadovoljan i mislim da jos mogu narast dovoljno i da necu ostat nizak...
Dinooo is offline  
Old 14.07.2009., 13:35   #65
uostalom da sam se bas skroz zapustio prethodnih godina mozda bih bio 170-172,umjesto sadasnjih 175,iako tu geni igraju ulogo oko 75-80 posto (po mom misljenju) a i kad si u razvoju ako se bavis necim i zdravo hranis trebalo bi da ti i to pomogne koji cenat (ne samo 1 ili 2 cm)....
Dinooo is offline  
Old 14.07.2009., 14:39   #66
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
citao sam na provjerenim stranicama (ne na forumima) i pise da su evrpoljani visi od istocnih naroda pretezno jer jedu hranu punu proteinima,vitaminima i slicno,a et i sam kazes sport donosi koji centimetar...
koliko po tvom misljenju mozes uticat na visinu(cm)?
mislim da je moja visina uredu i neznam sad jeli to genetika ili nacin zivota(vjerovatno i geni ali i ostalog dodje bar koji cenat) i ja sam zadovoljan i mislim da jos mogu narast dovoljno i da necu ostat nizak...
Ovisi u kojim godinama krećeš sa sportom,ako kreneš u predškolskoj dobi kako znanstvenici kažu moš utjecat da narasteš 1-2cm više,ako krećeš sa 15godina to je red veličine od pokojeg milimetra u najboljem slučaju.
I da navedem primjer u mojoj osnovnoj imao sam cjelodnevni boravak i upravo najmanji i najmršaviji dečko koji čak nije imao kila za polazak u školu(al su ga nekako ipak pustili na zamolbu) je najviše jeo,uvijek je sve pojeo i dolazio po još,zvali su ga učitelji Pero Ždero,dok su bila djeca viša od njega za cijelu glavu i puno deblja koja su bacali hranu i jela su duplo manje.
Hrana utječe na rast,ali vrlo malo,mislim gladna djeca koja nemaju za jest tu već postoje znatne razlike.Ali u nekim normalnim uvjetima ta razlika nije velika,istina je da istočnjaci unose manje proteina i to stvori neku razliku u visini,ali razlika postoji i zbog genetske razlike u visini bijele i žute rase,pripadnici žute rase evropskom hranom narastu nešto višlji,ali opet su niži od prosjećnih bjelaca.Ako se nerade neke ekstremne usporedbe siromašno gladnih i bogatih i ako se radi o tipičnoj evropskoj raznovrsnoj prehrani,tada je moć izmijenjene prehrane i dodaka kakvih vitamina mala i zajedno sa sportom koji ima utjecaj na rast,moguće je postić neku vidljivu razliku(od nekoliko centimetara najviše) ako se sve to konzumira od rane životne dobi,ali od 15e godine nije.
Jolac is offline  
Old 14.07.2009., 15:02   #67
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
uostalom da sam se bas skroz zapustio prethodnih godina mozda bih bio 170-172,umjesto sadasnjih 175,iako tu geni igraju ulogo oko 75-80 posto (po mom misljenju) a i kad si u razvoju ako se bavis necim i zdravo hranis trebalo bi da ti i to pomogne koji cenat (ne samo 1 ili 2 cm)....
možda bi bio 170 da si gladovao u djetinjstvu,ali par godina promjena u sportu i više pažnje oko zdrave prehrane nosi manje od 1cm.
I nije uvijek da zdravo bolje utječe na rast,pokazalo se da je hormonska hrana i genetske modifikacije hrane utjecalo pozitivno da ljudi više narastu,ali je istovremeno uzrokovala porast drugih bolesti,ljudski organizam ako se predozira određenim vitaminima i proteinima može i nezdravo reagirat pa i potaknut neke bolesti,zato nema smisla djelovat van okvira neke normalne obilne i raznovrsne prehrane.
Ako misliš da je to cenat,tada kažeš da znanstvenici griješe,ali kako onda objasnit testove na jednojajčanim blizancima?
Postoje statistike i za hranu,temeljene na različitoj ishrani neke rase na pojedinim područjima, i razlici u visini gdje je zaključeno da nema govora o desecima centimetara,već da se radi o pokojem centimetru.
Jolac is offline  
Old 14.07.2009., 15:21   #68
dok sam trenirao trener nam je bas jednom pricao o tome,i kaze da uz pravilne vjezbe,treninge i prehranu covjek moze da nabaci i preko 5 cm visine(trener je studirao sportski fakultet i valjda on bolje zna),a i znam da velik broj onih koji treniraju ili fudbal a posebno kosarku su prestigli u visinu svoje vrsnjake (ne moze bit da im je svima odredjeno genetski da su toliko visoki),jer kad su poceli trenirat jos kao djeca bili su prosjecne visine,a eno ih sad nema ni jedan ispod 190,a znam i kad sam iso na ljetovanje u jablanicu svi su se zacudili jer sam "nizak" jer su u njih sa 15 godina svi oko 180-185,ja nisam vidio vise ljude,ali su zato vazda pod kosem i svaki dan idu na plivanje...
Dinooo is offline  
Old 14.07.2009., 15:56   #69
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
dok sam trenirao trener nam je bas jednom pricao o tome,i kaze da uz pravilne vjezbe,treninge i prehranu covjek moze da nabaci i preko 5 cm visine(trener je studirao sportski fakultet i valjda on bolje zna),a i znam da velik broj onih koji treniraju ili fudbal a posebno kosarku su prestigli u visinu svoje vrsnjake (ne moze bit da im je svima odredjeno genetski da su toliko visoki),jer kad su poceli trenirat jos kao djeca bili su prosjecne visine,a eno ih sad nema ni jedan ispod 190,a znam i kad sam iso na ljetovanje u jablanicu svi su se zacudili jer sam "nizak" jer su u njih sa 15 godina svi oko 180-185,ja nisam vidio vise ljude,ali su zato vazda pod kosem i svaki dan idu na plivanje...
Svaki trener koji radi sa djecom ima svoje načine da motivira djecu da bolje treniraju,ali on se može nadovezat samo na mišljenje stručnjaka po tom pitanju,a to su znanstvenici medicinari od kojih ne stoji taj podatak od preko 5cm,dakle radi se o izmišljotini za djecu kako bi bolje trenirala i zdravije živjela.
Ja znam prijatelja košarkaša koji od 14.5godina nije narastao ni centimetra i šta bi po tome mogo zaključit,da mu je košarka usporila rast?
Čak se je javio i čovjek na forumu koji je trenirao košarku i sigurno pozna brojne košarkaše i potvrđuje da rast nema nikakve veze sa tim sportom.
Što uostalom potvrđuju i znanstvenici i statističari.
Nego kako objasnit test na jednojajčanim blizancima gdje je jedan brat košarkaš od rane dobi,a razlike u visini nema?
Jolac is offline  
Old 14.07.2009., 17:41   #70
pa moralo je bit bar neke razlike,bar koji cm,a kako objasniti da su kosarkasi,a i fudbaleri pretezno visi od svojih vrsnjaka koji nemaju nikakav hobi(nisu mogli bit svi genetski visoki)...
Dinooo is offline  
Old 14.07.2009., 17:42   #71
a dje si to procito da ako se citav zivot bavis fudbalom mozes porast mozda samo 1 cm(da vidim nesto),posalji mi link...
Dinooo is offline  
Old 14.07.2009., 18:02   #72
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
pa moralo je bit bar neke razlike,bar koji cm,a kako objasniti da su kosarkasi,a i fudbaleri pretezno visi od svojih vrsnjaka koji nemaju nikakav hobi(nisu mogli bit svi genetski visoki)...
Možda zato što su viši ljudi i u kao mali u prosjeku bili viši od svojih vršnjaka, pa su igrali košarku?

To ti je sve genetika, tu si nemreš pomoć, kolko god to pokušavao. Budi zadovoljan sa onim što imaš (ili ćeš imati).
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 14.07.2009., 18:05   #73
pa dobro ali ima i genetski potencijal koji ti daje priliku od 3-5 cm da ga (ne) ostvaris..
slazete li se...
Dinooo is offline  
Old 14.07.2009., 18:07   #74
nisam ni ja rekao da zahvaljujuci fudbalu ili kosarki mozes dobit 10 cm,ali ce ti sigurno pomoc da ostvaris genetski potencijal i mozes dobit 3-5 cm...
Dinooo is offline  
Old 14.07.2009., 18:11   #75
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
nisam ni ja rekao da zahvaljujuci fudbalu ili kosarki mozes dobit 10 cm,ali ce ti sigurno pomoc da ostvaris genetski potencijal i mozes dobit 3-5 cm...
Dobro, a zašto bi se netko morao baviti sportom da ostvari svoj genetski potencijal? Tebi je u genima točno zapisano koliko ćeš biti visok, jedino što bi te moglo spriječiti je neka velika glad pa da ne unosiš dovoljno nutrijenata za rast.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Old 14.07.2009., 18:33   #76
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
a dje si to procito da ako se citav zivot bavis fudbalom mozes porast mozda samo 1 cm(da vidim nesto),posalji mi link...
pročitao sam to u jednom časopisu o zdravlju u kojem su objavljena znanstvena straživanja o kojim govorim,pošto moj izvor nije internet nemogu navest link.Ali uvjeren sam da se putem googla mogu naći istraživanja,ja ih nisam tražio pošto sam ih već pročitao,ali ako te zanima proguglaj.
Jolac is offline  
Old 14.07.2009., 18:47   #77
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
pa moralo je bit bar neke razlike,bar koji cm,a kako objasniti da su kosarkasi,a i fudbaleri pretezno visi od svojih vrsnjaka koji nemaju nikakav hobi(nisu mogli bit svi genetski visoki)...
Za nogomet baš i nisam skužio,čak u mojoj školi visoki dečki su bili nespretniji u tom sportu pa su ga izbjegavali igrat.
A hobi će nekom postat nešto u čemu se može iskazat,sigurno se niski dečki nemogu baš iskazat u košarci pa je logično da će taj sport među vršnjacima preferirat više dečki višljeg rasta,a za profeisonalnu košarku ko kasnije prerano uđe u pubertet i neizraste dovoljno,taj vrlo vjerojatno neće bit izabran da igra u nekom profesionalnom klubu i tako se radi selekcija koja na otprilike 100kandidata amaterske košarke pronalazi jednog koji uspijeva zadovoljit sve kriterije za profesionalnu košarku(ne samo visinu) i zaigrat u recimo jednoj Ciboni ili Zadru.
Jolac is offline  
Old 14.07.2009., 23:06   #78
to jest tako sto se tice kosarke,ali evo svudje gdje sam gledo pise da visina zavisi od prvenstveno genetike,a zatim i okolinskih faktora(sport,ishrana i tako),a i ne ide mi glavu da covjek ne moze na to utjecati,bas sam gledo na youtubeu neke vjezbe za istezanje kicme a samim time i mozes porast koji cm,a i svi strucnjaci kazu da svaki sport utice na poboljsano lucenje hormona rasta,ali evo nije stvarno moguce jer kad sam trenirao 2 godine imao sam pojacan rast,pa onda pola godine-godinu nisam nista radio i rast nije bio pojacan kao dok sam treniro i sad kad sam poceo uzimat tablete,riblje ulje,vitamine i minerale,istezem se i igram fudbala i odkad to radim ponovno sam poceo rast vise nego inace...
nije da ja sada forsiram cinjenicu da covjek moze uticat na visinu,nego ja pricam stvari iz vlastitog iskustva,jer sam i ja prije mislio da je sve genetika,ali gotovo svi kazu da je tu genetike 70-80%...
Dinooo is offline  
Old 15.07.2009., 00:14   #79
ipak ne mogu vjerovat da na rast mozes uticat samo 1-2 cm...
Dinooo is offline  
Old 15.07.2009., 00:16   #80
Quote:
Dinooo kaže: Pogledaj post
tali gotovo svi kazu da je tu genetike 70-80%...
Ko to gotovo svi? Ovdje su ti svi rekli da je genetika 100%, dakle suprotno.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:13.