Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2009., 07:48   #61
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
pa se ni ne uključujem u raspravu.
Samo nam još ti fališ sa svojim italicom
A bilo bi super da se baš ti uključiš. Možda mene izbjegavaš?
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 08:47   #62
Vedranna, u gotovo sam istoj situaciji kao i ti.
Otvaramo malu firmu i trenutno ne možemo priuštiti knjigovođu.
Niti meni nije namjera podcjenjivati struku niti olako shvaćam vođenje knjiga ali....nužda ne pita.

Upoznata sam donekle s knjigovodstvom za obrte (također koristila Synesis) ali firme su mi nepoznanica pa dok ne budem bila u mogućnosti plaćati knjigovodstveni servis morati ću se snalaziti na razne načine.
Knjigovodstveni tečajevi počinju na jesen.(Vedranna, da li si se raspitivala o njima? Meni najpouzdaniji djeluje onaj od RRIF-a ali mislim da se održava samo u Zagrebu.).

Lijepo je vidjeti ovaj PDF i kako pomažete jedni drugima. Nadam se da ću i ja jednoga dana dovoljno znati da mogu pomoći ostalima.


Zanima me, ako je skladište istovremeno i veleprodajno i maloprodajno, da li se roba zaprima u veleprodajno (pa se roba koja se prodaje na maloprodajni račun prebaci iz VP u MP skladište) ili se zaprima u maloprodajno skladište (pa kada se prodaje na R1 se povlači iz MP skladišta u VP)?
Svjetlana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 08:55   #63
Quote:
Svjetlana kaže: Pogledaj post
Lijepo je vidjeti ovaj PDF i kako pomažete jedni drugima. Nadam se da ću i ja jednoga dana dovoljno znati da mogu pomoći ostalima.


Zanima me, ako je skladište istovremeno i veleprodajno i maloprodajno, da li se roba zaprima u veleprodajno (pa se roba koja se prodaje na maloprodajni račun prebaci iz VP u MP skladište) ili se zaprima u maloprodajno skladište (pa kada se prodaje na R1 se povlači iz MP skladišta u VP)?
Zaprimaš robu na veleprodajno skladište a onda internim prijenosima prebacuješ iz jednog u drugi.
Ili ako većinu tvog prometa radiš preko maloprodaje a samo ponekad izdaješ R-1 račun,onda tu robu makneš sa MP na VP i izdaš R-1
Ajme Dubo je danima i danima pokušavao objasniti te stvari pa se vrati unatrag pročitaj postove da opet ne započinjemo istu raspravu.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 08:57   #64
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Zaprimaš robu na veleprodajno skladište a onda internim prijenosima prebacuješ iz jednog u drugi.
Ili ako većinu tvog prometa radiš preko maloprodaje a samo ponekad izdaješ R-1 račun,onda tu robu makneš sa MP na VP i izdaš R-1
Ajme Dubo je danima i danima pokušavao objasniti te stvari pa se vrati unatrag pročitaj postove da opet ne započinjemo istu raspravu.
Većinu prometa ću raditi preko veleprodaje.

Potražiti ću onda starije postove, nisam niti znala da je bila rasprava.
Hvala.
Svjetlana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 08:42   #65
Quote:
Svjetlana kaže: Pogledaj post
Potražiti ću onda starije postove, nisam niti znala da je bila rasprava.
I to kakva rasprava!

Jedino sam saznala da mnogi ovdje duguju Dubravki20 palačinke od čokolade.

Rasprava se uglavnom odnosila na maloprodaju (tj. kada se u maloprodaji izdaje R1 račun da li je to veleprodaja ili nije).

A ja imam situaciju da će skladište ispunjavati min. teh. uvjete i za veleprodaju i maloprodaju a velika većina prometa će biti veleprodaja pa me zanima da li robu mogu zaprimati na VP skladište.
U jednom tekstu koje je forumaš dUbO stavio piše da nije ispravno iz takvog skladišta prodati robu na maloprodajni račun (te istovremeno zadužiti i razdužiti knjigu popisa) jer maloprodaja mora imati istaknute cijene da bi se tako mogla tretirati, ali nigdje nije navedena alternativa.
Kako je onda ispravno?
Svjetlana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 08:55   #66
Quote:
Svjetlana kaže: Pogledaj post
I to kakva rasprava!

Jedino sam saznala da mnogi ovdje duguju Dubravki20 palačinke od čokolade.

A ja imam situaciju da će skladište ispunjavati min. teh. uvjete i za veleprodaju i maloprodaju a velika većina prometa će biti veleprodaja pa me zanima da li robu mogu zaprimati na VP skladište.
U jednom tekstu koje je forumaš dUbO stavio piše da nije ispravno iz takvog skladišta prodati robu na maloprodajni račun (te istovremeno zadužiti i razdužiti knjigu popisa) jer maloprodaja mora imati istaknute cijene da bi se tako mogla tretirati, ali nigdje nije navedena alternativa.
Kako je onda ispravno?
Da palačinke,obožavam palačinke na sto načina a može i
Ja isto tako zaprimam na veleprodaju sve što ulazi u skladište a onda po potrebi međuskladišnicom ili u Synesisu internim prijenosom na maloprodaju zadužujem.Po realizaciji POS prometa razdužujem MP .Automatizmom se radi i trgovačka knjiga u MP.
Znači isto tako možeš dokumentom vratiti ponovo robu iz MP u VP.
Pa mislim da tu nema neke velike mudrosti.
A imaš još i neke tehničke uvjete da npr VP i MP skladište mora biti i fizički odvojeno ako ti dođe tržna.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 09:01   #67
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ja isto tako zaprimam na veleprodaju sve što ulazi u skladište a onda po potrebi međuskladišnicom ili u Synesisu internim prijenosom na maloprodaju zadužujem.Po realizaciji POS prometa razdužujem MP .Automatizmom se radi i trgovačka knjiga u MP.
Dakle ipak se može. Pa to je onda vrlo jednostavno. Hvala.

Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
A imaš još i neke tehničke uvjete da npr VP i MP skladište mora biti i fizički odvojeno ako ti dođe tržna.
E ovo nisam znala. Moram se malo raspitati. Hvala ti.
Svjetlana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 09:54   #68
Imam još nekih nejasnoća.

1.) Da li se iz veleprodajnog skladišta mogu izdavati i maloprodajni računi ili skladište mora istovremeno zadovoljavati minimalno tehničke uvjete kao veleprodajno i maloprodajno skladište?

2.) Da li u veleprodajnom cjeniku iskazujem cijenu bez pdv-a (koju sam dobila izračunom nabavna cijena + razlika u cijeni) a tek kod izdavanja VP računa obračunam pdv na ukupni iznos?

3.) Kupci kojima prodajem robu na VP račun će od mene zahtjevati da im ponekad robu prodam na MP račun ali za istu cijenu. Budući da im preko VP računa dajem različite rabate (ovisno o količini koju uzimaju itd.) kako onda da postignem istu cijenu robe i preko MP računa kada moram imati istaknuti MP cjenik od kojeg nema odstupanja u vidu rabata. Naime, koliko mi je poznato, u maloprodaji se ne mogu odobravati rabati kao u veleprodaji. U maloprodaji samo postoje popusti na raznim akcijama koje moraju biti unaprijed poznate i javno iskazane na cjeniku.
Svjetlana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 12:11   #69
Quote:
Svjetlana kaže: Pogledaj post
Imam još nekih nejasnoća.

1.) Da li se iz veleprodajnog skladišta mogu izdavati i maloprodajni računi ili skladište mora istovremeno zadovoljavati minimalno tehničke uvjete kao veleprodajno i maloprodajno skladište?

2.) Da li u veleprodajnom cjeniku iskazujem cijenu bez pdv-a (koju sam dobila izračunom nabavna cijena + razlika u cijeni) a tek kod izdavanja VP računa obračunam pdv na ukupni iznos?

3.) Kupci kojima prodajem robu na VP račun će od mene zahtjevati da im ponekad robu prodam na MP račun ali za istu cijenu. Budući da im preko VP računa dajem različite rabate (ovisno o količini koju uzimaju itd.) kako onda da postignem istu cijenu robe i preko MP računa kada moram imati istaknuti MP cjenik od kojeg nema odstupanja u vidu rabata. Naime, koliko mi je poznato, u maloprodaji se ne mogu odobravati rabati kao u veleprodaji. U maloprodaji samo postoje popusti na raznim akcijama koje moraju biti unaprijed poznate i javno iskazane na cjeniku.
1.NE
2.BEZ PDV-a

E sad da ti malo pojasnim,nego koji program koristiš?
Postoje cjenici po vrsti:veleprodaja
maloprodaja
devizni
i po namjeni:univerzalni(ako se koristi samo jedan cjenik)
nabavni
prodajni
pripremni

To znači da se možeš koristiti jednim osnovnim ako su ti za sve iste cijene,ili možeš formirati više cjenika-cjenik A,B itd pa ga onda izabereš prilikom izrade dokumenta-ponude,računa
Svaki tvoj parner u veleprodaji može imati drugi cjenik pa onda u tom slučaju radiš cjenike po partnerima,a tada mora u programu postojati opcija:izmjena cijene da/ne
Znači cjenik MP-sa porezom
cjenik VP bez poreza
cjenik DEV u stranoj valuti bez poreza
Kada se u MP koriste različiti cjenici?Robu zaprimaš na VP skladište a npr imaš tri prodavaonice i ocijeniš da ti zbog npr konkurencije u blizini jedna od njih mora ići sa nižom cijenom od one npr u centru grada,onda ćeš u tom slučaju "složiti tri cjenika,A;B i C.
Pojasni mi prvu rečenicu pod 3.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 13:12   #70
Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
Knjiga URA i IRA za PDV je jednaka za sve propisana Zakonom i Pravilnikom o PDV-u.
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Naravno da URA i IRA NISU u svemu iste
Hm...
Najbolje da njih pitam za svaki slučaj.
Hvala.

Quote:
Svjetlana kaže: Pogledaj post
Vedranna, da li si se raspitivala o njima? Meni najpouzdaniji djeluje onaj od RRIF-a ali mislim da se održava samo u Zagrebu.).
I ja sam kanila na taj od RRIF-a, a kaj nema u tvom gradu ili gdje si ti već?

Quote:
Svjetlana kaže: Pogledaj post

1.) Da li se iz veleprodajnog skladišta mogu izdavati i maloprodajni računi ili skladište mora istovremeno zadovoljavati minimalno tehničke uvjete kao veleprodajno i maloprodajno skladište?
Mislim da skladište mora biti istovremeno i VP i MP.


Quote:
Svjetlana kaže: Pogledaj post
3.) Kupci kojima prodajem robu na VP račun će od mene zahtjevati da im ponekad robu prodam na MP račun ali za istu cijenu. Budući da im preko VP računa dajem različite rabate (ovisno o količini koju uzimaju itd.) kako onda da postignem istu cijenu robe i preko MP računa kada moram imati istaknuti MP cjenik od kojeg nema odstupanja u vidu rabata. Naime, koliko mi je poznato, u maloprodaji se ne mogu odobravati rabati kao u veleprodaji. U maloprodaji samo postoje popusti na raznim akcijama koje moraju biti unaprijed poznate i javno iskazane na cjeniku.
Nisam sigurna jesam li shvatila?
Želiš prodavati kupcu A i recimo kupcu B malo preko VP a malo preko MP ali preko VP kupcu A odobravaš jedan rabat, a kupcu B drugi rabat pa te zanima kako da MP račune uskladiš s tim cijenama tako da svaki kupac uvijek kupuje robu po istoj cijeni (bez obzira VP ili MP)? Jel tak?
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 13:16   #71
Mi imamo ( u programu ) maloprodajne racune iz veleprodaje. Tako da imamo samo jedno skladiste i to VP.
nepoznata_11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 13:18   #72
Quote:
nepoznata_11 kaže: Pogledaj post
Mi imamo ( u programu ) maloprodajne racune iz veleprodaje. Tako da imamo samo jedno skladiste i to VP.
Dakle, vaše skladište je registrirano samo kao veleprodaja a izdaje i maloprodajne račune?
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 13:29   #73
Ne. Registrirano je i maloprodaja i veleprodaja, ali je jednostavnije imati samo jedno skladiste. Prije smo imali oba, pa su se stalno povlacile medjuskladisnice, promjene cijena i sl..... sada toga nemam. Puno manje posla za knjizenje.
nepoznata_11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 14:09   #74
Quote:
nepoznata_11 kaže: Pogledaj post
Ne. Registrirano je i maloprodaja i veleprodaja, ali je jednostavnije imati samo jedno skladiste. Prije smo imali oba, pa su se stalno povlacile medjuskladisnice, promjene cijena i sl..... sada toga nemam. Puno manje posla za knjizenje.
Jeste li imali kakav nadzor i ako da kako je prošlo?

Jer maloprodajno skladište mora biti odvojeno od veleprodajnog i mora imati istaknute cijene.
Bez prijenosa robe sa VP skladišta u MP kako razdužite robu?

Znam da je u praksi drugačije, tj. nađe se način kako olakšat posao ...pa baš zato pitam za inspekcije.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 14:59   #75
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
Hm...
Najbolje da njih pitam za svaki slučaj.
Hvala.

Da li ćeš učit knjigovodstvo od nekog tko radi već skoro 20 godina u tim vodama ili nekog ko je isto učio knjigovodstvo ovdje na forumu tvoja stvar. Evo pogledaj ovaj link sa stranica Porezne uprave RH pa ti sama prosudi.

http://www.pu.mfin.hr/propisi/downlo...02006/U-RA.pdf

a ima još bolji link

http://www.pu.mfin.hr/propisi/obrasc...id=16&id=b04d3

i sretno.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 16:23   #76
Quote:
nepoznata_11 kaže: Pogledaj post
Ne. Registrirano je i maloprodaja i veleprodaja, ali je jednostavnije imati samo jedno skladiste. Prije smo imali oba, pa su se stalno povlacile medjuskladisnice, promjene cijena i sl..... sada toga nemam. Puno manje posla za knjizenje.
Aha. Dakle ipak je registrirano i kao maloprodaja. Možda bi vam zato i progledali kroz prste kaj iz veleprodaje izdajete MP račune. Iako mi nije baš sasvim jasno kakav je to program koji iz veleprodaje izdaje maloprodajne račune.

Mislim da synesis odvojeno ima modul maloprodaju i modul veleprodaju (zna li netko?).

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
J
Jer maloprodajno skladište mora biti odvojeno od veleprodajnog i mora imati istaknute cijene.
Pretpostavljam da ne misliš fizički odvojeno, jel?

Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
Da li ćeš učit knjigovodstvo od nekog tko radi već skoro 20 godina u tim vodama ili nekog ko je isto učio knjigovodstvo ovdje na forumu tvoja stvar.
Ma nova sam na ovom pdf-u pa ne znam nikoga.

Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
i sretno.
Hvala. I hvala za informacije.
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 20:09   #77
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
Mislim da synesis odvojeno ima modul maloprodaju i modul veleprodaju (zna li netko?).

Pretpostavljam da ne misliš fizički odvojeno, jel?
Synesis ima VP i MP.

I da mislila sam fizički odvojeno skladište MP i VP, naravno to se može držati u istom skladišnom prostoru, ali odvojeni artikli.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 20:21   #78
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Synesis ima VP i MP.

I da mislila sam fizički odvojeno skladište MP i VP, naravno to se može držati u istom skladišnom prostoru, ali odvojeni artikli.
Al Svjetlana je postavila pitanje da li može svu robu zaprimiti i držati na VP skladištu a onda kad izdaje MP račun, za tu količinu zadužiti MP skladište i odmah razdužiti po MP računu?

Tada ne bi trebali artikli biti fizički odvojeni.
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 20:37   #79
Prema zakonu ako imaš MP moraš imati i MP skladište.

A koliko znam bez međuskladišnica ne može funkcionirati, barem ne kako je zakonom propisano, baš zato sam i pitala da li su imali inspekciju i kako je prošlo.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 20:43   #80
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Prema zakonu ako imaš MP moraš imati i MP skladište.
Ma imaš MP skladište ali je prazno.
Tek kad nešto želiš prodati putem MP računa, onda zadužiš to prazno skladište za onu robu koju ćeš prodati, izdaš račun i time razdužiš skladište i ono opet prazno.
Ja mislim da je tako, ima li tko zna?

Quote:
A koliko znam bez međuskladišnica ne može funkcionirati, barem ne kako je zakonom propisano, baš zato sam i pitala da li su imali inspekciju i kako je prošlo.
I meni se čini da je ovo što je napisala nepoznata_11 neispravno. Ne razumijem uopće kako su iz modula VP uspjeli izdati MP račun, osim ako je to R1 račun pa su kod kupca stavili Nepoznat kupac ili tako nešto.
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.