Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2008., 14:37   #41
Malo smirite raspravu, jer ću morati snažnije uredovati...
Vojky is offline  
Old 04.05.2008., 14:39   #42
Quote:
zgburke kaže: Pogledaj post
Pa najlakse je otvorit obrt....evo ja cu dat i 25000 kn i otvorit firmu ali cime ce se tafirma bavit?? Prodavat zjake?
Jeben prijedlog si dao....
Bavit ces se upravo onim sto radis sada kao neciji zaposlenik, samo sada ces se brinuti sam za sebe, imat ces sva prava, a bome i svu odgovornost samo za sebe.

Ili je ipak onda je u svakom slucaju bolje raditi kao posloprimac, pa prodavati zjake na neciji tudji racun, je li tako? Radniku samo prava, a poslodavcu samo obveze, kako si neki od vas ovdje to zamisljaju...
Neznadar is offline  
Old 04.05.2008., 15:07   #43
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post

Ili je ipak onda je u svakom slucaju bolje raditi kao posloprimac, pa prodavati zjake na neciji tudji racun, je li tako? Radniku samo prava, a poslodavcu samo obveze, kako si neki od vas ovdje to zamisljaju...
je, je. anđeli poslodavci i demoni radnici. sve je tako ili crno ili bijelo. možemo tako ping-pong dovijeka.
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Old 04.05.2008., 15:12   #44
Quote:
late bloomer kaže: Pogledaj post
je, je. anđeli poslodavci i demoni radnici. sve je tako ili crno ili bijelo. možemo tako ping-pong dovijeka.
Pa ako nisi zadovoljan kao posloprimac, te mislis da mozes vise i bolje i da je tvoj poslodavac coban, lijepo se osamostalis, pa radis za sebe... A onda, posto je tvoj bivsi poslodavac coban, bez problema pokupis i njegov dio kolaca na trzistu, jer ti si pametniji, sposobniji i bolji, a samim time i konkurentniji.
Neznadar is offline  
Old 04.05.2008., 15:21   #45
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Pa ako nisi zadovoljan kao posloprimac, te mislis da mozes vise i bolje i da je tvoj poslodavac coban, lijepo se osamostalis, pa radis za sebe... A onda, posto je tvoj bivsi poslodavac coban, bez problema pokupis i njegov dio kolaca na trzistu, jer ti si pametniji, sposobniji i bolji, a samim time i konkurentniji.
ovdje uopće nije u pitanju sposobnost i pamet, nego odnos prema radniku. pa nismo na divljem zapadu. nije rješenje za sve radnike da postanu poduzetnici. neki, zamisli, žele za svoj rad ono što su dogovorili s poslodavcem.
tebi ne bi bio problem gledati vlasnika firme u famoznom autu od 100 000 eura, a tebi kasni plaća. ne samo da imaš šugavi izrabljivački dogovor (na koji si, jebiga, pristao) nego ni njega govno neće ispoštuje.
ne mogu vjerovati da su nekima ovdje radnička prava smijurija.
smatram da bi dogovor između poslodavca i posloprimca trebao biti partnerski, a ne robovlasnički. da, o pravima i obvezama je riječ.
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Old 04.05.2008., 15:40   #46
Quote:
late bloomer kaže: Pogledaj post
ovdje uopće nije u pitanju sposobnost i pamet, nego odnos prema radniku. pa nismo na divljem zapadu. nije rješenje za sve radnike da postanu poduzetnici. neki, zamisli, žele za svoj rad ono što su dogovorili s poslodavcem.
tebi ne bi bio problem gledati vlasnika firme u famoznom autu od 100 000 eura, a tebi kasni plaća. ne samo da imaš šugavi izrabljivački dogovor (na koji si, jebiga, pristao) nego ni njega govno neće ispoštuje.
ne mogu vjerovati da su nekima ovdje radnička prava smijurija.
smatram da bi dogovor između poslodavca i posloprimca trebao biti partnerski, a ne robovlasnički. da, o pravima i obvezama je riječ.
Pa nismo niti u Africi, niti u robovlasnickom sustavu, pa da moramo raditi besplatno. Ako se netko nije sposoban cak niti dogovoriti s poslodavcem, i pristaje na kojekakve ugovore, pa nije to problem poslodavca, nego posloprimca koji je na takav ugovor pristao. Ako se nije sposoban bolje dogovoriti i skuplje prodati, to je ipak njegov problem, treba poraditi na sebi. Ako poslodavac ne postuje ugovor, ne treba niti posloprimac... Nikako mi nisu jasni tipovi koji i dalje svaki dan dolaze na posao, a vec mjesecima, ili cak godinama nisu dobili placu... Sto oni uopce ocekuju? Cudo?
Neznadar is offline  
Old 04.05.2008., 15:48   #47
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
ako im netko dođe bez iskustva, onda kažu da ga ne žele učiti i ulagati u njega koju godinu, a kasnije bi taj donosio puno veći profit poslodavcu i ne žele ga zaposliti.
ako im dođe netko s iskustvom, onda taj traži veću lovu nego je poslodavac spreman platiti!
Ovo je suma sumarum svih problema oko "nedostatka" kadra za IT sektor!
evo i sam sam iz IT-a i ovo mogu potpuno potvrditi, jer sam bio i početnik i sad sam s nekim iskustvom i papirima iza sebe...
poslodavci se stalno žale kako nema dovoljno ljudi u IT-u, fali programera, fali sistemaša, fali mrežaša... fali ovih, fali onih!
i neka im ih fali, jer niko od njih nije spreman uzet nekog sa manje iskustva/znanja i uložit u njega ako ima želju za time...
svi bi samo gotove profesionalce! e pa nemože to tako!
danas nema nikakvog faxa, škole koja će napraviti gotovog stručnjaka za IT, spremnog da odmah uleti na radno mjeso, svi oni moraju negdje početi... ako svi traže gotove ljude pitam se samo, gdje će li netko početi?

ako neka firma "nema vremena" za ulaganje u nekog početnika, onda si je ona sama kriva, jer je trebala na vrijeme mislite na neki rast kadra!
Puno im je jeftinije na vrijeme uzet nekog bez iskustva, nekog pripravnika obučavat ga i platit mu neku IT akadmeiju i sl, i onda ga zadržat kod sebe...
A ako im hitno neko treba, nema problema napiši oglas za posao, recite da tražite nekog profesionalca, istaknite plaču 15000-20000kkn pa ćete naći šljakera...

zbog takvog pristupa poslodavaca, naročito u IT-u, svaki dan gledam kako ljudi ODLAZE iz IT u neke druge branše poput ugostiteljstvo i građevinu
DA, ljudi si upišu neku cisco, microsoft i sl. akademiju ili tečaj... i na kraju završe u skroz nekoj drugoj branši... žalosno ali istinito.. očito ima sasvim dovoljno ljudi za IT...
getriba_ is offline  
Old 04.05.2008., 16:32   #48
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
Ovo je suma sumarum svih problema oko "nedostatka" kadra za IT sektor!
evo i sam sam iz IT-a i ovo mogu potpuno potvrditi, jer sam bio i početnik i sad sam s nekim iskustvom i papirima iza sebe...
poslodavci se stalno žale kako nema dovoljno ljudi u IT-u, fali programera, fali sistemaša, fali mrežaša... fali ovih, fali onih!
i neka im ih fali, jer niko od njih nije spreman uzet nekog sa manje iskustva/znanja i uložit u njega ako ima želju za time...
A i sami pocetnici bi trebali biti mozda malo manje izbirljivi, jer ja znam za firme koje ne mogu ni do kvalitetnih pripravnika doci (pri tom mislim - koji su barem zavrsili PMF, FER, FOI). Imam prilike pricati i s ljudima koji su visoko u hijerarhiji u IT-ju, doduse tu se radi vecinom o firmama na drzavnom ili gradskom proracunu, jedan od njih je rekao da bi bili sretni kad bi im netko ostao barem 3 godine, jer bi u tom slucaju i taj nesto dao, a ne samo uzeo (u vidu odradjivanja pripravnickog). A bas se u tim firmama moze i vise naucit nego u nekim manjim privatnim jer raspolazu gotovo svom najnovijom tehnologijom i velikim sustavima. Dobra odskocna daska.
Bezveze is offline  
Old 04.05.2008., 17:06   #49
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
jesam li ti več rekao da si naivac?
ak nisam, sad ti velim...
zahebi pripravnički staž..
Od nekoga tko je tek izašao iz škole/faxa, treba ti 5 godina kak bi napravio samostalnog stručnjaka/majstora...
tek nakon otprilike 3 godine ti imaš od njega financijske koristi...
ako hoćeš od početnika napraviti stručnjaka, prvu godinu moraš stalno nad njime visiti.....
kakva sranja: kod mene su u firmi očekivali da znam upravljati sa čak tri stroja jednake namjene ali u biti potpuno različita te da znam popraviti manje kvarove. Došao sam početkom veljače na to radno mjesto i dan danas znam to kaj se od mene očekuje, jedino sam još negdje malo prespor al sam zato naučio otkloniti i neke veće kvarove dakle ja kažem da mogu bez problema kad dođe vrijeme za to i kad krenemo s tri smjene dakle kroz tjedan dva radit na dva stroja ili tri i to sam u smjeni kao i drugi. A fali nam ljudi jebiga, tu je mala plaća pa nitko neće radit a u nekoj firmi di su zahtjevniji se nikom ne rinta po 12 sati na dan, al da se ne može naučiti brzo pogotovo ako se ima učitelja kao moj kolega koji tu radi 20 godina to jednostavno nije istina. Sve ovisi ko te uči i koliko te ganja. Ja s ovim starim nemam ni 5 minuta odmora osim pauze dok pak kad sam u smjeni s mlađim jebivjetrom ne naučim baš ništa. Al to je samo jedan. Sutra sam pak u smjeni s tipom koji zna dosta al je zajeban: sve cinka upravi tak da nema šanse da sam nezainteresiran/ne radim/ne slušam
-mobyXXL- is offline  
Old 04.05.2008., 17:13   #50
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
zbog takvog pristupa poslodavaca, naročito u IT-u, svaki dan gledam kako ljudi ODLAZE iz IT u neke druge branše poput ugostiteljstvo i građevinu
DA, ljudi si upišu neku cisco, microsoft i sl. akademiju ili tečaj... i na kraju završe u skroz nekoj drugoj branši... žalosno ali istinito.. očito ima sasvim dovoljno ljudi za IT...
a znaš zašto odlaze?
prvo odlaze zbog plače koju dobivaju, a smatraju da zaslužuju više.
a drugi razlog je zbog šampiona!
i ja sam se vidio u programiranju i stvarno me zanima to, ali kad vidim kakvi se ljudi guraju u to dođe mi zlo od njih.
misle da će kroz noć postati programeri.
Markoleo is offline  
Old 04.05.2008., 17:13   #51
Quote:
Bezveze kaže: Pogledaj post
A i sami pocetnici bi trebali biti mozda malo manje izbirljivi, jer ja znam za firme koje ne mogu ni do kvalitetnih pripravnika doci (pri tom mislim - koji su barem zavrsili PMF, FER, FOI). Imam prilike pricati i s ljudima koji su visoko u hijerarhiji u IT-ju, doduse tu se radi vecinom o firmama na drzavnom ili gradskom proracunu, jedan od njih je rekao da bi bili sretni kad bi im netko ostao barem 3 godine, jer bi u tom slucaju i taj nesto dao, a ne samo uzeo (u vidu odradjivanja pripravnickog). A bas se u tim firmama moze i vise naucit nego u nekim manjim privatnim jer raspolazu gotovo svom najnovijom tehnologijom i velikim sustavima. Dobra odskocna daska.
Ako ljudi odlaze nakon 3 godine... očito su nezadovoljni plačom, idu tamo gdje je plača veća! ipak se radi za novac!
zakon ponude potražnje vrijedi i za posloprimce...
Ako nemožete platiti radnika više, onda bi se morali pomiriti s činjenicom da ni nemožete zapošljavat VSS, nego SSS koji bi možda i bio zadovoljan onom plačom kojom VSS nije.
To ako SSS nije možda dovoljno kvalificiran, to je opet posljedica toga da niste spremni više paltiti za boljeg stručnjaka!
getriba_ is offline  
Old 04.05.2008., 17:15   #52
Quote:
Bezveze kaže: Pogledaj post
A i sami pocetnici bi trebali biti mozda malo manje izbirljivi, jer ja znam za firme koje ne mogu ni do kvalitetnih pripravnika doci (pri tom mislim - koji su barem zavrsili PMF, FER, FOI). Imam prilike pricati i s ljudima koji su visoko u hijerarhiji u IT-ju, doduse tu se radi vecinom o firmama na drzavnom ili gradskom proracunu, jedan od njih je rekao da bi bili sretni kad bi im netko ostao barem 3 godine, jer bi u tom slucaju i taj nesto dao, a ne samo uzeo (u vidu odradjivanja pripravnickog). A bas se u tim firmama moze i vise naucit nego u nekim manjim privatnim jer raspolazu gotovo svom najnovijom tehnologijom i velikim sustavima. Dobra odskocna daska.
kako ne mogu?
nek stave oglas, traže se pripravnici!

ali uvjet: minimum neka diploma i to je to, bez daljnjih uvjeta.
a ne da onda opet stave 10 uvjeta, pa normalno da nemogu naći ljude!
Markoleo is offline  
Old 04.05.2008., 17:32   #53
Al' se dimi iz ove teme

Quote:
smoothjazz kaže: Pogledaj post
Apsolutno ne želim ulagati u svoje obrazovanje ni kune, ako to nema neki utjecaj na plaću, a dosadašnje iskustvo mi govori da nema. Magisterij ili certifikate, ako baš hoću, mogu si platiti i sam, ali šta će mi to. Dakle, ako mi obećaš 1000 jura više za magistarsku titulu, nema beda.
Pozdrav svima.
Vidim da ste svi vi koji ste imali nešto za reći prilično ugrijali ovu temu i nije mi bilo ni na kraj pameti da će se stvari toliko uzburkati. No, krenimo redom. Dragom kolegi čiji sam citat uzeo u ovom postu mogu samo poručiti da ostajem začuđen njegovom izjavom jer smatram da danas osobe koje misle izgraditi nekakvu karijeru, bilo da su radnici ili poslodavci, trebaju imati nekakav cilj, a dobre osnove za izgradnju toga cilja (ovdje govorim o IT sektoru, jer drugi ne poznajem) čini upravo vaše obrazovanje i količina znanja koju ulažete u sebe. Dragi kolega, zamislite situaciju u kojoj se vaša tvrtka jednostavno sutra ugasi (mi smo ponosni balkan i čuda su moguća). Ako u tom trenutku vi po nekakvoj karakteristici (znanju - naravno) niste više izdvojeni od drugih postoji šansa da se nađete opet na početku izgradnje vaše karijere. Priznat ćete - prilično nezgodno. Ja u svom životnom okruženju poznajem one sistemaše koji su jedno vrijeme radili za druge i sada imaju svoje poslove (dobri su i čestiti ljudi, ali su poslodavci i vole svoj kapital) koje su godinama gradili i bili su nekad na početku. Danas, oni su jednostavno vlasnici koji moraju igrati po zakonima našeg tržišta inače su propali i u razgovoru sa njima saznajem da nije nekakva ogromna lova u pitanju koliko je sve stvar možda nekakve slobode koju imaju u odlučivanju i krojenju svoje vlastite budućnosti. Da vam ja i obećam (što nikako ne mogu jer sam fizikalac) 1000 "ojra" na vašu plaću samo zbog titule, bilo bi to suludo jer za samo 1000 "ojra" na tržištu se nalaze već gotovi magistri koji čekaju na početak svoje karijere. Ako ste dobro pročitali moju zadnju rečenicu onda ste sigurno shvatili poruku u kakvom mi to društvu živimo. No, društvo je tako kakvo je i moramo ga sami mijenjati. S obzirom da sam trenutno i na fakultetu (vanredno) najavljujem vam ovih da ću vjerovatno na svoj blog staviti što nas tjera da se školujemo u 40-toj i kasnije.
Veliki pozdrav svima
__________________
Ako ne poznaješ sebe, kako ćeš poznavati druge?
Sistemik is offline  
Old 04.05.2008., 17:34   #54
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
Ako ljudi odlaze nakon 3 godine... očito su nezadovoljni plačom, idu tamo gdje je plača veća! ipak se radi za novac!
zakon ponude potražnje vrijedi i za posloprimce...
Ako nemožete platiti radnika više, onda bi se morali pomiriti s činjenicom da ni nemožete zapošljavat VSS, nego SSS koji bi možda i bio zadovoljan onom plačom kojom VSS nije.
To ako SSS nije možda dovoljno kvalificiran, to je opet posljedica toga da niste spremni više paltiti za boljeg stručnjaka!
Naravno da odlaze zbog place, a i zbog izazova (nakon nekoliko godina). Samo neki nisu svjesni da i nije toliko velika razlika u placi za pocetnika u privatnoj i javnoj firmi, a u ovoj drugoj se dobiju neke druge beneficije, poput skolovanja. Ponekad se nije lose malo zrtvovati ako ce ti pomoci kasnije. Meni je pomoglo.
Bezveze is offline  
Old 04.05.2008., 18:55   #55
gledam ja neku TV-emisiju i kažu da u tom gradu neka firma traži negdje oko 200 radnika i da su očajni a u statistikama grada piše da ima više od 500 nezaposlenih........... e to se zove ljenčarenje
__________________
Kako ? :D
men with gun is offline  
Old 04.05.2008., 19:16   #56
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
ja bi zaposlio i i tog klinca dao bi mu materijala i nek radi.
evo slozi ovu racunicu (nije moja ali je realna)

nemas posao, otvoris obrt i od roditelja posudis 25000 kuna potrebnih da uopce pokrenes posao (racunalo, softwer, radni stol ormari, printer... pod uvjetom da imas automobil i da ti je radni prostor kod roditelja...)

sa starcima dogovoris vracanje soma kuna svaki mjesec, bez kamata... ne placas im struju, vodu, cistocu samo svoj adsl koji ti treba i telefon...

pod pretpostavkom da odmah prvi mjesec imas pola rasporeda popunjeno u poslu ti mozesh u pravom mjesecu zaraditi (sad uzimam prosjek poslova u nasoj struci)... nekih 5-7500 kuna plus pdv...

od toga imash - 500 telefon i adsl, 300 benzin, 1000 kuna mami i 2000 kuna drzavi... pdv zaboravi jerbo ti ide odmah drzavi...

i sad... nakon xx vremena ti bi htio prosiriti posao jer si dobar, ljudi te traze, posao se najavljuje, imas nesto veci prihod i tako to....

novi te radnik kosta -
pocetnik
1. rentanje prostora jerbo ne moze raditi kod tvojih staraca doma
2. troskovi tog prostora zajedno sa svim komunalijama (sad ti imash i struju i vodu i smece...)...
3. dodatno racunalo, softwer...
4. tvoji troskovi dolaska do tog prostora, tvoji troskovi propustenog sastanka jerbo moras pocetniku visiti nad vratom, tvoji troskovi kad pocetnik zajebe jerbo si ti zavrsavao drugi posao i nisi ga stigao nadgledati pa morash sam narucitelju nadoknaditi troskove tiska...
5. placa, pocetnik recimo 4000 place, znaci da josh barem 4000 moras dati drzavi...
os racunat ili?

e, sad... ti mozes uzeti i nekog iskusnog, koji zna posao, ima doma jebeno racunalo i adsl jerbo ulaze u sebe i das mu 6000 kuna+troskove adsl-a+telefon... nakon sto prosiris posao pojacas mu komp (ili uzmes novi), zaposlis josh jednog i mozes picit dalje

ajd iskreno reci bi li zaista uzeo pocetnika i u njega ulozio sve to a da si pri tom na rubu da samoga sebe pokopas jer ti, budi realan, takav radnik prvih nekoliko mjeseci donosi samo gubitke...


PS godinu dana minimalno, jako dobrog tesanja u struci da bi netko mogao koliko toliko samostalno raditi
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 04.05.2008., 19:23   #57
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Bavit ces se upravo onim sto radis sada kao neciji zaposlenik, samo sada ces se brinuti sam za sebe, imat ces sva prava, a bome i svu odgovornost samo za sebe.

Ili je ipak onda je u svakom slucaju bolje raditi kao posloprimac, pa prodavati zjake na neciji tudji racun, je li tako? Radniku samo prava, a poslodavcu samo obveze, kako si neki od vas ovdje to zamisljaju...
zakaj mu nisi poslovni plan napravio? ha? a kad vec radish plan mozes mu i sredstva osigurat

kako ce se tako on sam, bez pomoci, obogatit?
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 04.05.2008., 19:29   #58
vidi malog vojkicha kako je nepristran :cerekic:
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 04.05.2008., 19:44   #59
Quote:
Omega A kaže: Pogledaj post
Istina je negdje na sredini.
Kad bi se htjela provesti prava, objektivna rasprava, trebalo bi vremena, a vremena nema, pa čak ni nedjeljom.
Netko je na Forumu nedavno napisao jednu pametnu stvar - većina ljudi se ekonomski nađe u onoj kategoriji koju priželjkuju. I uvelike se slažem s tim.

Kome je bitan novac može završiti FER ili ako mu se ne uči - ići raditi na platformu. Tko voli odradit svoje i biti miran, ići u kakvu javnu ili državnu službu. No, naravno, takve je stvari teško priznati, pa i sebi, i onda ostaje grintanje.

A tko bi htio neovisnost i puno love - jedini put je poduzetništvo. Svi mi koji radimo za drugog nećemo se obogatit, jer moramo radit i za sebe i za gazdu, eventualni višak vrijednosti, osim nekog simboličnom bonusa, će pokupiti poslodavac. Ali, zato primamo plaću i u doba kada npr. nema prihoda, što se recimo kod mene s obzirom na ciklus proizvodnje redovno događa.

No, potpuno se slažem s onim: Tko misli da je faca i puno vrijedi - otvori firmu pa zarađuj milijune. Evo, ja prvi kažem da nisam za to, pa zato radim za drugog. Nitko mi nije kriv za to.
Vojky is offline  
Old 04.05.2008., 19:45   #60
ja dobio žuti i crveni.
ti?
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:28.