Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2017., 14:56   #601
Pozdrav
Jedno pitanje: jel' smijem raditi na izborima ako sam na bolovanju?
Na bolovanju sam zbog loma zgloba na nozi (ozljeda na radu) i sad je to već skoro prošlo, a doktor kaže neka budem još na bolovanju. Sad imam priliku raditi na izborima, a isto mi je sjedio kod kuće ili sjedo na biračkom mjestu.
dejo6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 17:18   #602
Ne bi ti savjetovala. Svi će te vidjeti, a glupo je uvjeravati druge kako to možeš raditi - jer uopće ne trebaš hodati, jel tako...a poslodavac će bez sumnje saznati, kad je takav posao u pitanju.

Da radiš neki posao od doma, sjedeći, onda ok, ovako - ne bi išlo.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 18:08   #603
Ne brine mene poslodavac nego država. Pošto sam duže od 42 dana na bolovanju sad mi država isplaćuje plaću, pa da neće vidjeti da sam radio, a na bolovanju sam.
dejo6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 21:16   #604
Quote:
dejo6 kaže: Pogledaj post
Ne brine mene poslodavac nego država. Pošto sam duže od 42 dana na bolovanju sad mi država isplaćuje plaću, pa da neće vidjeti da sam radio, a na bolovanju sam.
svaka čast!!!!
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 23:50   #605
Quote:
dejo6 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Jedno pitanje: jel' smijem raditi na izborima ako sam na bolovanju?
Na bolovanju sam zbog loma zgloba na nozi (ozljeda na radu) i sad je to već skoro prošlo, a doktor kaže neka budem još na bolovanju. Sad imam priliku raditi na izborima, a isto mi je sjedio kod kuće ili sjedo na biračkom mjestu.
Što je tvoje pitanje? Da li je protuzakonito? Da.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 14:34   #606
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Što je tvoje pitanje? Da li je protuzakonito? Da.
Lijepo bih te molila da to potkrijepiš s nečim. Članak zakona itd. Unaprijed hvala.
goth_madonna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 23:00   #607
Quote:
goth_madonna kaže: Pogledaj post
Lijepo bih te molila da to potkrijepiš s nečim. Članak zakona itd. Unaprijed hvala.
Ako nekome padne napamet napraviti kontrolu bolovanja (a to je dosta česta praksa u zadnjih par godina s obzirom da su Hrvati stručnjaci u izmišljanju bolovanja) onda u tom slučaju doktor koji je napisao to bolovanje dobiva kaznu, radnika se vraća na posao i nastaju uvjeti za eventualan izvanredan otkaz ugovora o radu, koji rezultira gubitkom svih prava i naknada s burze, gubitkom prava na otpremninu uz trajno vidljiv podatak o načinu raskida ugovora o radu što nije baš neka dobra referenca kod eventualnog budućeg zapošljavanja
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 13:47   #608
Quote:
Kosyna kaže: Pogledaj post
Ako nekome padne napamet napraviti kontrolu bolovanja (a to je dosta česta praksa u zadnjih par godina s obzirom da su Hrvati stručnjaci u izmišljanju bolovanja) onda u tom slučaju doktor koji je napisao to bolovanje dobiva kaznu, radnika se vraća na posao i nastaju uvjeti za eventualan izvanredan otkaz ugovora o radu, koji rezultira gubitkom svih prava i naknada s burze, gubitkom prava na otpremninu uz trajno vidljiv podatak o načinu raskida ugovora o radu što nije baš neka dobra referenca kod eventualnog budućeg zapošljavanja
U gore navedenom slučaju, on je stvarno slomio nogu. Postoje slike i nalazi doktora. I to je slomio na poslu, krivnjom poslodavca, jer nije posuo sol na zaleđena mjesta.
Dakle, ne znam kako bi doktor mogao dobiti kaznu, lom noge se ne može fejkati, tj lako se dokaže da li je ili nije slomljeno.
Pitao je pravnicu koja ga je stavila na izbore i ona mu je rekla da se lokalni izbori plaćaju "na ruke" pa da nema nekog traga. I da bi situacija bila drugačija da se plaća na račun. Još je rekla da se kontrole bolovanja vrše po prijavi, a pošto će dejo6 raditi izbore u drugoj županiji, gdje ga ljudi ne poznaju, da ne bi trebalo biti nikakvih problema.
Pošto se lom dogodio krajem siječnja, logično je da je do sada to dobrano zacijelilo, ali ipak ne potpuno, jer još hoda sa štakom. Radi u skladištu, (dakle fizički posao) pa ne može to raditi jer mu jedna ruka treba za štaku. Da ima šalterski posao, gdje sjedi cijeli dan, imalo bi smisla da ga ganjaju zbog izbora jer kako može sjediti na izborima a ne može u kancelariji. Ali on moze sjediti, svejdnowmu doma ili na izborima, ali ne može raditi svoj fizički posao, zbog štake. Možda bi zaraslo da je obican lom, ali on je nekako nezgodno slomio nogu, pa je morao na operaciju, a s time mu je oporavak nešto duži.
On je to ofrlje objasnio, ja sam malo pobliže.
Unaprijed hvala svima na savjetima i odgovorima. Svako dobro.
goth_madonna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 16:51   #609
Quote:
dejo6 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Jedno pitanje: jel' smijem raditi na izborima ako sam na bolovanju?
Na bolovanju sam zbog loma zgloba na nozi (ozljeda na radu) i sad je to već skoro prošlo, a doktor kaže neka budem još na bolovanju. Sad imam priliku raditi na izborima, a isto mi je sjedio kod kuće ili sjedo na biračkom mjestu.
Probaj. Al je pitanje kad će to kontrola uhvatit.
Naime, poslodavac o tvom bolovanju obavještava poreznu upravu preko JOPPD obrasca, HZZO kao isplatitelj isto tako šalje u poreznu JOPPD obrazac.
Ali i , općina za isplate za rad na biračkom mjestu isto tako šalje JOPPD obrazac.

E sad, hoće li netko to gledat i kontrolirat tamo u poreznoj - nemam pojma.
Al znam da će bit vidljivo da si radio u vrijeme u koje ti je liječnik odredio da se trebaš čuvat i mirovat. Tu je sad samo stvar hoće li netko to gledati i primjetiti ili neće.

Pravnica koja je rekla da "nema nekog traga", nema pojma o čemu priča. Postoji trag, postoji JOPPD obrazac. Više o JOPPD obrascu imaš na webu porezne uprave.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 11:24   #610
Imam pitanje u vezi obračuna bolovanja.
Djelatnik je cijeli mjesec na bolovanju na teret HZZO-a, zanima me da li neradni dan (1.5.) obračunavam kao bolovanje ili 176 sati bolovanja i 8 sati državni praznik?
Hvala unapred!
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 12:04   #611
Kao bolovanje. Jer nije ozdravio na taj jedan dan praznika i taj dan je bio bolestan.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 20:40   #612
Poštovani,

Moze li mi tko pomoci i objasniti moja prava?
Kod poslodavca sam radila na vaucer, dana 4.7. potpisala sam ugovor na određeno vrijeme koji počinje vrijediti od 14.7. do 31.10.. Zbog bolesti djeteta 10.7. poslodavcu javljam da 11.7. i idućih par dana necu moc doc raditi zbog situacije u kojoj sam se našla te sam se dogovorila s poslodavcem da cu mu ta tri dana vaucera odraditi naknadno kada se vratim na posao. Dana 13.7. me zovu iz firme i pitaju mogu li doci raditi od 14.7. na sto im ja odgovaram da nemogu i pitam što bih trebala napraviti. Receno mi je da donesem doznake od doktorice i da ce mi otvoriti bolovanje. Nakon dva sata od tog razgovora ponovno me zovu iz firme i govore kako ce mi prekinuti postojeći ugovor i kada budem mogla doc raditi da ce mi dati drugi. Sada me zanima je li to napravljeno po zakonu i jesam li ja mozda trebala odraditi prvi radni dan iz ugovora kako bi imala pravo na bolovanje ili to uopće nema veze te je samo stvar firme kako se njima u tom trenutku svidjelo? Molim pomoć HITNO!!!!
ginger4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:02   #613
Bok!

Koliki mora biti razmak između 2 bolovanja po istoj dijagnozi?
roza jabuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 16:35   #614
To moraš liječnika pitati . On je taj koji bolovanje otvara na osnovu liječničke dokumentacije i nalaza. Nije isto za sve dijagnoze.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 13:38   #615
bolovanje/mirovina/žalba

Molim pomoć. 01.08. sam bila na vještačenju u HZMO u Tvrtkovoj, na bolovanju sam 2,5 godine. Rješenje će biti kroz mjesec dana rekli su.
Ne želim u mirovinu, a sigurna sam da će me poslati. Imam MS i nadam se poboljšanju stanja. Rekli su da se mogu žaliti.
Moje pitanje: da li žalbom mogu odgoditi proces i koliko? Htjela bih izvući nekakvu otpremninu, a to mogu samo uz osobno uvjetovani otkaz.
Da li nakon žalbe kreće sve iz početka: doktorica šalje prijedlog, HZMO poziva na ponovno vještačenje...
U konačnici, što mi je najbolje napisati u žalbi i kako je sročiti, mislim da li moram ići pravniku/odvjetniku?
Moram brzo reagirati čim dobijem rješenje, molim vas ako netko zna da mi odgovori.
I da li firmi istovremeno šalju rješenje i je li to automatski prestanak radnog odnosa.
Iceblue9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 18:06   #616
Ne znam sad te detalje s HZMO, al znam da firma dobije riješenje o odlasku radnika u mirovinu. Radni odnos se prekida i radnik ima pravo na otpremninu prema zakonu o porezu na dohodak. (osim ako pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom nije dogovorena i veća svota, tad radik ima pravo na tu veću svotu otpremnine).
Ovisi, dakle, gdje radiš, možda možeš dobiti i više od minimuma, al tada je taj "višak" oporeziv.

Koja je procedura pri HZMO-u, ne znam. Radim na obračunu plaća i procedura za dobivanje mirovine mi nije poznata, ja dobijem samo rješenje da je radnik od tog datuma u mirovini i po njemu postupam, a i nisam imala slučaj da je radnik odbio mirovinu. Svi su ju prihvatili.

I to što ti želiš izvući otpremninu, ne znači da ju je poslodavac spreman i isplatiti sve dok nema zakonsku obvezu.
Pretpostavljam da nemaš odobrenje liječnika za povratak na posao. Jel tako?

Poslodavac te na izvanrednu procjenu radne sposobnosti (uvjet za osobno uvjetovani otkaz radi bolesti) može poslati tek kad ti bolovanje završi. I tek onda, kad zaista dobije od liječnika da ti ne možeš raditi posao za koji imaš ugovor, i ako on nema drugo odgovarajuće radno mjesto, može ti dati
osobno uvjetovani otkaz radi bolesti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 21:01   #617
Hvala na odgovoru. Ako idem u invalidsku u tom slučaju nemam pravo na otpremninu navodno (ne mislim o nekoliko plaća kao otpremnini).
Mislim o otpremnini koju neke korporacije nude jer im je u interesu smanjenje broja djelatnika.
Zanima me da li žalbom i odbijanjem odlaska u mirovinu mogu za neko vrijeme produžiti bolovanje jer mi se to više financijski isplati. Mislim na 70% od osnovice po kolektivnom.
Iceblue9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 16:57   #618
Prilikom odlaska radnika u mirovinu zakon daje mogućnost poslodavcu da radniku isplati 8000,00 kn neoporezive otpremnine. Al to je samo mogućnost, nije obaveza , osim ako nije u pravilniku navedeno.

Bez obzira u kakvu mirovinu ideš, tu bi ti otpremninu poslodavac mogao isplatiti ako želi (ili ako ste tako ugovorili). Spominješ kolektivni, pa vjerujem da to tamo imate regulirano.

A da li žalbom možeš produžiti bolovanje, to zbilja ne znam.
Al dugotrajna bolovanja su često na meti kontrola HZZO-a , tak da nisam baš sigurna kako bi to izgledalo.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 20:58   #619
Još ću se posavjetovati s pravnikom. Ovo što si napisala mi je poznato ali bih rado kupila malo vremena. U svakom slučaju hvala.
Iceblue9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 16:05   #620
Ne mogu nac nista slicno pa tu pitam. Mora li se po zakonu uzeti zamjens za bolovanje , u ovom slucaju porodiljni? Tj.ako poslodavac ne uzme zamjenu, krsi li.kakav zakon? Hvala!
__________________
svaštara
mrva5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.