Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2009., 14:53   #1
vegani!

jedete li namirnice koje u sebi sadrze mlijeko i jaja u tragovima?!
đekson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 15:16   #2
Ovisi sto si mislio pod tim pitanjem. Osobno ne izbjegavam cokolade i druge proizvode na kojima stoji upozorenje da su moguci tragovi mlijeka ili jaja buduci da se ne radi o sastojcima u proizvodu nego opasnosti od kontaminacije jer se u tvornici ti sastojci stavljaju u druge proizvode. Idealno bi bilo da tvornice imaju poseban proizvodni pogon za veganske proizvode (pa onda jos za proizvode sa svakim alergenom posebno, jer zna biti upozorenja o mogucim tragovima kikirikija, ljesnjaka, celera, soje...). Ljudi koji su alergicni na mlijeko i/ili jaja trebaju biti oprezni i najbolje posavjetovati se s lijecnikom. Kad ljudi prestanu kupovati proizvode s mlijekom i jajima, u tvornicama se oni vise nece koristiti tako da nece dolaziti do kontaminacije i takva upozorenja nece biti potrebna. Proizvode u kojima ima "samo" jedno jaje na kilu brasna (kao u onim pogacama u Ivici i Marici), ili drugi zivotinjski sastojci u "tragovima" koji se zapravo koriste u receptu, naravno, ne jedem.

Molim modove da promijene naslov u nesto opisno ili spoje sa Skrivenim sastojcima.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 16:27   #3
mislila sam bas na obicne svakodnevne iz bilokoje trgovine proizvode, na kojima je oznaka da sadrze mlijeko i jaja u tragovima, jer kad sam postala vegan mislila sam da i to ne smijem jesti.
saznala sam sto znaci ta oznaka i to mi je jasno, samo me zanimalo kako ostali vegani po tom pitanju...
đekson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 16:41   #4
To je upozorenje za alergicare, zapravo da se tvornica zastiti od tuzbi ako nekom nesto bude, ne mora znaciti da je stvarno doslo do kontaminacije, a definitivno nitko ne stavlja mlijeko i jaja u te proizvode. No, nekima smeta cak i ako ista firma proizvodi neveganske proizvode i ne zele kupovati proizvode takvih firmi. Svatko sam za sebe odlucuje.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 20:19   #5
Da, ja ih jedem, a i većina vegana koje znam. U biti ih nema unutra, pa ne vidim zašto ih ne bih jela. Kao što kaže patientia, to im je samo zaštita od tužbe ako se baš nekom alergičaru zalomi koji smoki ili nešto u koji je slučajno dospjelo malo mlijeka.

Moj je stav da si ne treba toliko komplicirati život. Veganstvo po definiciji nije tako kruto, već u granicama u kojima je to praktično. Itako je naš cilj bojkotom potaknuti da se prekine proizvodnja proizvoda u koje se namjerno stavljaju jaja i mlijeko, a ne izbjeći svaki miligram jaja koji bi nam mogao slučajno doći u usta.
Ah! is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 20:57   #6
Quote:
Ah! kaže: Pogledaj post

Moj je stav da si ne treba toliko komplicirati život. Veganstvo po definiciji nije tako kruto, već u granicama u kojima je to praktično. Itako je naš cilj bojkotom potaknuti da se prekine proizvodnja proizvoda u koje se namjerno stavljaju jaja i mlijeko, a ne izbjeći svaki miligram jaja koji bi nam mogao slučajno doći u usta.
Pozdravljam glas razuma
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 10:22   #7
to sad znaci da sam ja nerazumna zato sto me to brinulo!?
svasta...
đekson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 10:34   #8
Quote:
đekson kaže: Pogledaj post
to sad znaci da sam ja nerazumna zato sto me to brinulo!?
svasta...
Ne raditi projekcije...

Nisam uopće mislila na tebe već sam izrazila slaganje sa mišljenjem koje sam citirala i koje smatram razumnim. To ne znači da je tvoja zabrinutost nerazumna. Pozdravljam tvoju namjeru da preispituješ svoje mišljenje i osjećaje.

Budi sigurna da sam htjela nešto tebi uputiti da bi to bilo direktno. Nemam problema sa time
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 06:39   #9
Quote:
đekson kaže: Pogledaj post
mislila sam bas na obicne svakodnevne iz bilokoje trgovine proizvode, na kojima je oznaka da sadrze mlijeko i jaja u tragovima, jer kad sam postala vegan mislila sam da i to ne smijem jesti.
saznala sam sto znaci ta oznaka i to mi je jasno, samo me zanimalo kako ostali vegani po tom pitanju...
Ako nisi alergicna na te sastojke naravno da smijes to jest,druga je stvar da ne zelis jer si vegan

maple leaf rag is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2015., 20:05   #10
Odlično mjesto da postavim pitanje. Znam dosta vegetarijanaca, iako ja nisam vegetarijanka mogu ih razumjeti (često ih u šali pitam da li znaju što biljojedi rade čitav dan) ali nikako ne mogu razumjeti vegane (ne poznajem nijednog da ga pitam). Zbog čega ne jedete jaja i mliječne proizvode? Da li je to zato što vam se gadi jesti bilo što od „nižih“ bića? I da li ste dosljedni u veganstvu, mislim da li pazite gdje kupujete obuću i što stavljate na sebe (koju kozmetiku) i gdje kod nas nabavljate proizvode koji nisu životinjskog podrijetla i koji nisu testirani na životinjama? I za kraj, koliko mjesečno treba izdvojiti novaca da bi bili vegani? Hvala.
forum2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 08:50   #11
Quote:
forum2507 kaže: Pogledaj post
Odlično mjesto da postavim pitanje. Znam dosta vegetarijanaca, iako ja nisam vegetarijanka mogu ih razumjeti (često ih u šali pitam da li znaju što biljojedi rade čitav dan) ali nikako ne mogu razumjeti vegane (ne poznajem nijednog da ga pitam). Zbog čega ne jedete jaja i mliječne proizvode? Da li je to zato što vam se gadi jesti bilo što od „nižih“ bića? I da li ste dosljedni u veganstvu, mislim da li pazite gdje kupujete obuću i što stavljate na sebe (koju kozmetiku) i gdje kod nas nabavljate proizvode koji nisu životinjskog podrijetla i koji nisu testirani na životinjama? I za kraj, koliko mjesečno treba izdvojiti novaca da bi bili vegani? Hvala.
Za mene su razlozi za vegetarijanizam/veganizam etički, ekološki i zdravstveni, pri čemu su mi etički daleko najvažniji.

Quote:
Da li je to zato što vam se gadi jesti bilo što od „nižih“ bića?
Teško mi je povjerovati da je ovo ozbiljno pitanje. Uopće ne smatram ne-ljudske životinje nižim bićima, dapače, s etičkog stanovišta niža su ona bića koja masovno muče, ubijaju i istrebljuju druga osjećajna bića i cijele vrste; koja uzrokuju Šesti val istrebljenja vrsta na Zemlji, dakle bića koja imaju globalni učinak epohalne katastrofe koja se dogodila svega nekoliko puta u povijesti Zemlje.
Sa znanstvenog, evolucijskog gledišta ne postoje viša i niža bića; jedino ljudski šovinizam baziran na tisućljetnom nasljeđu judeo-kršćanskih religija postavlja umjetnu narcisoidnu barijeru između svoje vrste i svih drugih vrsta na Zemlji.

Ideja da mi se "gadi jesti bilo što od 'nižih bića'" nema veze sa stvarnošću. Stvarnost je upravo suprotna: ne promatram ne-ljudske životinje kao stvari ili kao bezosjećajne mašine (kao što ih promatra ovo društvo), već kao osjećajna bića koja imaju interese i čiji su interesi važni, i čija je patnja važna.

Pretpostavljam da se tvoje razumijevanje vegetarijanstva a nerazumijevanje veganizma temelji na neshvaćanju da nije nemoralno samo ubijanje već i nanošenje patnje drugima. Dugotrajna i intenzivna patnja često je gora od smrti i smrt može predstavljati bijeg i prestanak takve patnje.

Osim toga, industrija mesa, mlijeka i jaja jedna je te ista integrirana industrija u kojoj su ne-ljudske životinje porobljene i podvrgnute krajnje okrutnoj, bezdušnoj i nemilosrdnoj eksploataciji do krajnjih granica. Kad je riječ o industriji jaja na primjer, kokoši su nagurane jedna na drugu u male kaveze u kojima ne mogu čak ni protegnuti krila, i u takvim uvjetima "žive" cijeli život.

Ne znam da li sam bio dovoljno jasan. Ukratko, svakom tko zna u kakvim uvjetima žive i umiru ne-ljudske životinje u sistemu takozvanih "farmi-tvornica" (factory farms) jasno je da je to tiranija, tiranija ljudi nad ne-ljudskim životinjama, i biti protiv tiranije više je nego dovoljan razlog za veganizam. Kao što kaže filozof Peter Singer na početku knjige "Oslobođenje životinja":

Quote:
This book is about the tyranny of human over nonhuman animals. This tyranny has caused and today is still causing an amount of pain and suffering that can only be compared with that which resulted from the centuries of tyranny by white humans over black humans. The struggle against this tyranny is a struggle as important as any of the moral and social issues that have been fought in recent years.
__________________
We are the Regressive Left. We hate misogyny, homophobia & other bigotry. Unless you're non-white of course. Yes, we're that patronising. -- Richard Dawkins
child in time is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 22:35   #12
Meni se isto ne gadi jesti jaja i mlijeko jer je to od "nižih" bića, nego baš suprotno. Ne smatram ih nižim bićima i kao što bi mi se gadilo jesti menstruaciju neke žene, tako mi se gadi jesti jaje od neke kokoške.
(isprike na ovoj usporedbi na podforumu Gastronomija, ali jednaka je funkcija ovog dvoje što sam usporedila)
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 20:16   #13
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
Meni se isto ne gadi jesti jaja i mlijeko jer je to od "nižih" bića, nego baš suprotno.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 20:56   #14
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
Ne smatram ih nižim bićima i kao što bi mi se gadilo jesti menstruaciju neke žene, tako mi se gadi jesti jaje od neke kokoške.
Majko mila usporedbe, đe nađe menstruaciju
mjesecarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 23:26   #15
Quote:
forum2507 kaže: Pogledaj post
Odlično mjesto da postavim pitanje. Znam dosta vegetarijanaca, iako ja nisam vegetarijanka mogu ih razumjeti (često ih u šali pitam da li znaju što biljojedi rade čitav dan) ali nikako ne mogu razumjeti vegane (ne poznajem nijednog da ga pitam). Zbog čega ne jedete jaja i mliječne proizvode? Da li je to zato što vam se gadi jesti bilo što od „nižih“ bića? I da li ste dosljedni u veganstvu, mislim da li pazite gdje kupujete obuću i što stavljate na sebe (koju kozmetiku) i gdje kod nas nabavljate proizvode koji nisu životinjskog podrijetla i koji nisu testirani na životinjama? I za kraj, koliko mjesečno treba izdvojiti novaca da bi bili vegani? Hvala.
Pitanje je da li je prihvatljivo drzati kokoske i krave u ropstvu zbog eksploatacije.
dasivon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 23:29   #16
Quote:
đekson kaže: Pogledaj post
jedete li namirnice koje u sebi sadrze mlijeko i jaja u tragovima?!
Proizvodne trake se brisu krpama i slicnim, pa ipak ostaju mikrocestice mleka i jaja. Namera je da tih proizvoda ne bude, a svaki veci proizvodni pogon za proizvodnju hrane je ''kontaminiran'', tako da bi izbegavanje svakog ''dodira'' bilo zahtevno.
dasivon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 10:18   #17
jedan dobar blog sa dobrim receptima :-)
__________________
Jebe mi se. A vama?
wolfpack is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 14:51   #18
Quote:
wolfpack kaže: Pogledaj post
jedan dobar blog sa dobrim receptima :-)
Upravo kupila multipraktik pa sam odlučila, mada već neko vrijeme pokušavam jesti što više povrća a što manje mesa, odlučila sam da sad idem u veganstvo i ja hehe. Dakle gledala dokumentarce: Cowspiracy, 101 reasons to be vegan, Earthlings, i stvarno mi se meso zgadilo, ne životinje, nego to ubijanje životinja pa tako i jedenje mesa.
Osim toga, prije nekog vremena koristila sam kefir gljivu, ona se hrani mlijekom pa sam tako svako par dana to morala raditi, i shvaitla da sam se užasno udebljala!!
To sam prije par mjeseci prestala raditi, i prestala piti mlijeko. Prije neki dan naručila sam čak soju od nekog čovjeka (15kn kg) i odlučila sama raditi soja mlijeko. Usput da kažem, da sam odmah počela gubiti nakupljene kg, i sad je to opet blizu normale nakon samo par mjeseci. Vjerujem da mlijeko ima ulogu u tome...no ne mogu reći sa sigurnosti, jer sam pazila i na druge stvari.
Kravlje mlijeko ionako nisam nikad voljela piti, i obično sam ga zaboravljala kupovati, osim za kolače, pudinge i naravno jogurt, njega volim. Moram priznati i da mi je sir bio strast, pa sad....vidjet ćemo kako sa sirom, kod nas je veganstvo u prodavaonicama nezastupljeno i ponuda je slaba. Ali vidjet ću što ima na onom vegezege festivalu u 9. om mjesecu, možda tamo bude nekih ideja, čujem da su neki biljni sirevi super. Inače znanstvenici kažu da je od te hrane životinjskog podrijetla sir još najviše stvara ovisnost o sebi.
Ali sad više ni mlijeko ne kupujem, ni za što. Soja mlijeko začinim vanilijom i cimetom za shake sa smrznutom bananom mmmm njam i u to stavim još dodataka tipa orasi, bajami, zobene....super duper, easy peasy to je baš moja vrsta kuhinje, bar za doručak. Zobene spremam s vrućom vodom, i cimetom, bananom.
Kupim skoro gnjile banane haha, dakle jeftino, isrežem ih i zamrznem,a onda tamo zamrznute stavim u blender. Može se tako i sladoled raditi, vidim po youtubu.
Dakle nije mi stalo do toga da me netko zove vegan ili uključuje u svoje članstvo, želim samo zdravije živjeti i izbaciti prehranu koja mi kvari zdravalje, a po svemu što sam vidjela i čitala, meso i mlijeko nisu baš najbolji izbor za ljude. Osim toga, mislim da će svatko priznati da kad jede meso, obično zanemari bar 60% hrane koju je Bog stvorio da ju jedemo, poput heljde, prosa, graha, ječma, biže, slatkih krompira, riže, soje, leće, quinoa na kojoj su Inke bazirali svoju prehranu. Mi u Hrvatskoj uopće ne jedemo leću npr. to je rijetkost, a to je super power hrana. A ječam da i ne govorimo. Gladijatore u Grčkoj zvali su "ljudi koji jedu ječam."
Eto, mislim da je to zdravi razum. Ali evo vidim gore neki ljudi su isto komentirali da neki idu u ekstreme, tako da se to veganstvo pretvori u neku vrstu religije: nisi vegan, ti samo misliš da si vegan, you need to be saaaaved! you are not properly saved! lol
Dakle ljudi, ja još jedem jaja npr. Jaja volim, i moram se prvo naviknuti na ovaj prijelaz, pa ću razmisliti o jajima, ali moram priznati da jaja i med....naročito med, tu nisam baš uvjerena da bih se toga trebala riješiti. Bez obzira na kolesterol u jajima itd, slušam znanstvenike da je sve ok u tijelu ako se kolesterol drži pood odredjenom količinom u tijelu itd itd..dosta sam toga čitala, tako da...za sada...jaja i med su in. Mada med više teorijski nego praktično, jer sam odavno prestala koristiti i šećer, pa mi sad nepce nije baš za slatko, imam ga, ali...ne dodje mi baš da ga dodajem u hranu. Banana mi je sad super slatka
A ta spika s jajima, tobože "kokošjom menstruacijom", a slušajte, kome se gadi, gadi. Ali mislim da se ide u ekstreme. To jaje ima ljusku i kokoš ga ne jede I jako je hranjivo!
I ima krasnih nutrijenata. Kažu jedino jaje ima sve vrste proteina!
No treba kokošima omogućiti normalan njihov život i prehranu, a ne ko zatvorene ropkinje lol. Ružno od nas.

Uglavnom moja iskustva sa prijelazom na biljnu ishranu su super za sada. Pravim razne namaze: od leća, graha, slanutka, felafele. Olakšam si kuhanje tako da tjedno skuham cijeli kg nečega kao npr. riže, ječma, graha, pa onda tijekom tjedna radim varijacije na temu.
Nije teška ta kuhinja, a naročito je istina da je JEFTINA!!!
Pola kg ječma, a koji kad se raskuha daje stvarno puno za jesti, bar za 4 ručka, je svea 4.5 kn u Konzumu!
Kakva su vaša iskustva? Mislim da ne bi trebalo ići u krajnosti i gledati ima li što traga mlijeka ili čega god! Nije GRIJEH! )
Ali ako je zdravije i čistije jesti biljnu hranu, idemo onda jesti biljnu. A ako je još i jeftinije! Super
Inače pitam mamu, koja se rodila na selu i tamo živjela do svoje 17. te: jeste li jeli meso. Kaže mama: 1 ili 2 puta godišnjej oko Božića, gojili smo životinje pa prodavali.
Pitam: jeste li pili mlijeko? Kaže mama: "pa nema krava stalno mlijeko, samo kad se oteli, i to je mlijeko za njeno tele. Mama bi nam nekad ukrala mlijeko ispod krave kad bi se tele najelo, pa bi nama donijela. Ali poslije više nema krava mlijeka kad je tele jače."
Ja moram, sa sramom, priznati, da sam mislila da krava živi za to da daje mlijeko! ) (

Eto, i to mi govori žena koja kada je došla živjeti u grad, došla u zubara, i doktor se stane čuditi kako krasne zube ima, zove druge doktore da vide, sve zdravi prekrasni zubi. I danas ima dobre zube. I ja, na nju
Pitam ju: a što ste jeli? Kaže, pa ono: seljačku hranu: ječam, grah i tako to, malo slanine samo da zamiriši
Eto. )

Zadnje uređivanje iskljucivo123 : 24.06.2017. at 15:16.
iskljucivo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 18:52   #19
Iskljucivo123 potpisujem tvoj post u potpunosti - minus jaja i med. Dugo ni sama nisam razumjela zašto je to ''zabranjeno'' ali netko je iznad dobro rekao - sve je to ista industrija. Koke nikakvim uvjetima nesu jaja cijeli zivot bez dana sunca ni icega Meni ih je zao pa ni jaja ne jedem. A med, divni med, bi pojela iskljucivo od lokalnog medara za kojeg se uvjerim da uzima samo malenu kolicinu meda pcelama, a ostalo im se ostavi jer je realnost postpuno drugacija. Uzima se gotovo sav med, koji pcelama treba za zimu, hranu, imunitet (zato ga i rade, ne za ljude) a nadomjesak je secerna voda. I onda se cudimo zasto je pcela sve manje... eksploatiramo i njih, samo to ne shvacamo...

Moji razlozi za veganstvo su razni.

Volim zivotinje i ne zelim bit licemjer koji potpisuje peticije protiv uzgajanja pasa za jelo u Kini, a istovremeno podrzavam uzgoj svinja, krava itd.. Onda radije biram ne jesti nista. Nikad meni meso nije bilo privlačno za spremanje, zile, kosti, hrskavice.. grozila sam se toga. Sada kad sam to potpuno izbacila iz prehrane puno se bolje osjecam, volim spremati hranu i cak mi je i finija od prehrane bazirane na zivotinjskim proizvodima.

Ne volim se nuzno nazivati veganim jer mi se cini da ima ruznu konotaciju u drustvu tijekom godinama. Manjine su uvijek ''agresivne'' u svojim nastojanjima da pokazu vecini zasto rade sto rade. Kako god, draze mi je rec da jedem samo biljnu hranu, bez zivotinjske. To je jednostavno moj lifestyle.


Druga strana je zdrav zivot i ocuvanje planeta. Negdje sam cula da se ljudi hrane samo s 4 zitarice i 6 zivotinja. Cijeli ovaj spektar zitarica je zaboravljen. I onda se cude kako vegani ne jedu samo salatu, zemlju i granje. Zato sto su toliko navikli na mesinu da ne znaju za nista drugo. Ne osudjujem, nisam ni ja dugo znala ali mi je zao sto nisam ranije znala ovo sto sad znam.

I dobro pitanje za 'u tragovima'. I mene je to zanimalo.
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 10:28   #20
Pozdrav ljudi! Da se malo i ja predstavim, i pohvalim ovu temu jer je volim.

Evo prije 20 dana pocela sam jesti iskljucivo biljnu prehranu, samo voce i povrce, vecinom sirovo. Osjecam se super, probava je sve bolja, lice i zubi sve cisci, porast energije je osjetan, mirniji san i bolje misli, to je sve sto se izdesavalo sa mojim tijelom...
Dugo sam htjela to uciniti i evo presretna sam sto se konacno desio shift. Inace volim sva ziva bica, cijenim zdravlje i zivot... Mrzim patnju u svijetu...
Zelim pohvaliti i zahvaliti svima koji su isto napravili taj korak, jako mi je drago da nas ima sve vise!

Puno pozdrava!
AnaLuna8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:06.