Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2011., 21:14   #1
Rušenje stabala

Generalne smjernice za sve koji se žele okušati u ovom opasnom poslu...

Profesionalan pristup, sigurnost, oprema, razne tehnike rušenja...
villeneuve is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 21:42   #2
Quote:
villeneuve kaže: Pogledaj post
Generalne smjernice za sve koji se žele okušati u ovom opasnom poslu...

Profesionalan pristup, sigurnost, oprema, razne tehnike rušenja...
pa ako je blizu kuće pripomoč auto dizalice nebi bila loša
__________________
> Zanny <
zanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 22:34   #3
Quote:
zanny kaže: Pogledaj post
pa ako je blizu kuće pripomoč auto dizalice nebi bila loša
Hehe, to ide u ovu kategoriju "Profesionalan pristup"
villeneuve is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 01:58   #4
Sačekaš da elektra krene u obrezivanje drveča oko svojih vodova, platiš dečkima 200-300 kn i oni ti sruše u 10 minuta kaj hočeš...
Imaju i dizalicu s korpom tako da nema frke...
Meni srušili 20 metarski bor za desetak minuta i za 300 kn (bila su trojica)...
Zrinjevac je tražio 2000 kn
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 09:59   #5
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Sačekaš da elektra krene u obrezivanje drveča oko svojih vodova, platiš dečkima 200-300 kn i oni ti sruše u 10 minuta kaj hočeš...
Imaju i dizalicu s korpom tako da nema frke...
Meni srušili 20 metarski bor za desetak minuta i za 300 kn (bila su trojica)...
Zrinjevac je tražio 2000 kn
Istina, provjereno.
Ogromni stari orah za 350 kuna. Sve lijepo srezali, složili na hrpu. Da je trebalo dao bi im i dvostruko samo da srede tu grdosiju
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 10:28   #6
Quote:
villeneuve kaže: Pogledaj post
Generalne smjernice za sve koji se žele okušati u ovom opasnom poslu...

Profesionalan pristup, sigurnost, oprema, razne tehnike rušenja...
Daleko najvažnija stvar kod rušenja stabla je ocjeniti težište stabla, tj. pravac u kojem stablo ima tendenciju pada.

Crnogorična stabla (borovi, jele i sl.) imaju prilično simetričnu krošnju, kod njih se smjer rušenja može odabrati s izradom usjeka i zabijanjem klinova. Ali zato bjelogorična stabla najčešće imaju prilično nesimetričnu krošnju, s pomaknutim težištem stabla u jednu stranu.

Zato se kod rušenja takvih stabala često događaju iznenađenja ili greške, jer stablo padne mimo "želje"...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 00:32   #7
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Sačekaš da elektra krene u obrezivanje drveča oko svojih vodova, platiš dečkima 200-300 kn i oni ti sruše u 10 minuta kaj hočeš...
Imaju i dizalicu s korpom tako da nema frke...
Meni srušili 20 metarski bor za desetak minuta i za 300 kn (bila su trojica)...
Zrinjevac je tražio 2000 kn
Budući da je rubrika "Sam svoj majstor", plaćanje Elektri ili Zrinjevcu je poželjno izbjeći...
U globalu, dobro je biti svestran, tako da nije zgorega nešto naučit o rušenju drveća, jer nije nuklearna fizika, ali je važno znati što radiš, jer postoji velika mogućnost lakšeg i težeg ozljeđivanja...

Otvorio sam temu, da bi se ljudi mogli adekvatno informirati prije nego se prime takvog posla, a i nije loše kad ostane koji Radić u džepu
villeneuve is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 00:53   #8
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Daleko najvažnija stvar kod rušenja stabla je ocjeniti težište stabla, tj. pravac u kojem stablo ima tendenciju pada.

Crnogorična stabla (borovi, jele i sl.) imaju prilično simetričnu krošnju, kod njih se smjer rušenja može odabrati s izradom usjeka i zabijanjem klinova. Ali zato bjelogorična stabla najčešće imaju prilično nesimetričnu krošnju, s pomaknutim težištem stabla u jednu stranu.

Zato se kod rušenja takvih stabala često događaju iznenađenja ili greške, jer stablo padne mimo "želje"...
Definitivno se slažem....

U pravilu bi trebalo razmotriti sljedeće stvari prije nego se pristupi rušenju:
- prirodan nagib stabla
- raspodjela težine u samoj krošnji
- moguće srastanje sa susjednim drvećem
- smjer i jačina vjetra
- suhe grane

Težište kod stabala sa nesimetričnom krošnjom se može dovoljno dobro odrediti. U ubzir se uzima prirodan nagib drveta + raspodjela težine u krošnji.
Kod određivanja težišta dosta pomaže primjena viska, ukoliko si čovjek očima ne može predočiti nagibe.

Ako ne postoji očigledna razlika u debljini grana sa lijeve i desne strane drveta, gledajući od zamišljene linije koja prolazi kroz središte debla, uzimaju se 2 najudaljenije točke na krošnji i tu udaljenost podijelimo na pola i dobivamo približan položaj težišta (lijevo ili desno od zamišljene crte).

Kod drveća koje je izraslo u obliku slova "S" je iznimno teško procijeniti položaj težišta.
villeneuve is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 10:05   #9
Slažem se u potpunosti...
Samo ako imaš neko ogromno stablo između kuće, gospodarske zgrade, pored električnih kabela i telefonske linije onda si prisiljen angažirat profesionalce. Druga opcija mi je bila da angažiram dečke iz planinarskog društva odnosno prijatelje (umirovljene) iz specijalne policije.
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 10:12   #10
Ne spominjite

Rusili smo jednu samostalnu brezu od cca 20 metara (bilo je 17 metara kad sam srezo krosnju do negde 15 cm debljine), na nagnutom terenu da jedva stojim izrasla ravno, krosnja valjda u 360 raspodijeljena jednako, izrezem klin da pada prema brdu, krenem rezat s druge strane, vec se spojim na jednom kraju s klinom, na drugom mi ostane cca 2 cm. Dakle, cijelo drvo se drzi korjena s malim klinom dugim cca 10 cm i sirokim 2 cm na najsirem dijelu uz koru. Nije krenulo padat, nije ni na suprotnu stranu da zacvika pilu, jednostavno drzi. Stari i ja guramo, zabijamo klinove, nula bodova. Tek smo s 3. klinom uspjeli nesto napravit i pala je. Dan bez daska vjetra naravno.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 20:57   #11
Quote:
jeronimo kaže: Pogledaj post
Slažem se u potpunosti...
Samo ako imaš neko ogromno stablo između kuće, gospodarske zgrade, pored električnih kabela i telefonske linije onda si prisiljen angažirat profesionalce. Druga opcija mi je bila da angažiram dečke iz planinarskog društva odnosno prijatelje (umirovljene) iz specijalne policije.
Bome da, neke stvari ipak ne možeš napravit bez opreme...
Bilo bi interesantno da srušiš drvo na susjedovu kuću ili na električne kablove
Prva reakcija bi bila ,a sljedeća
villeneuve is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 21:12   #12
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Ne spominjite

Rusili smo jednu samostalnu brezu od cca 20 metara (bilo je 17 metara kad sam srezo krosnju do negde 15 cm debljine), na nagnutom terenu da jedva stojim izrasla ravno, krosnja valjda u 360 raspodijeljena jednako, izrezem klin da pada prema brdu, krenem rezat s druge strane, vec se spojim na jednom kraju s klinom, na drugom mi ostane cca 2 cm. Dakle, cijelo drvo se drzi korjena s malim klinom dugim cca 10 cm i sirokim 2 cm na najsirem dijelu uz koru. Nije krenulo padat, nije ni na suprotnu stranu da zacvika pilu, jednostavno drzi. Stari i ja guramo, zabijamo klinove, nula bodova. Tek smo s 3. klinom uspjeli nesto napravit i pala je. Dan bez daska vjetra naravno.
Hehe, zasjela ko naša Vlada i ne miče se....

Samo mala opaska, zadnji rez se ne smije spojiti sa klinom, mora ostati dio drveta koji kontrolira pad, jer u protivnom drvo može pasti lijevo ili desno od željenog pravca
Vidio sam da dosta ljudi na to ne obraća pažnju, a to je baš jedna od najbitnijih stavki kod rušenja
villeneuve is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 21:54   #13
Nedavno sam morao rušiti na imanju i 4 visoka bora i to sam prepustio profesionalcu.
Borovi na osami, također električni kabel u blizini (zbog kablova sam ih i micao), obzirom na visinu i bogato granje kao da imaš posla s jarbolom i rastvorenim jedrom...dovoljan je mali iznenadni udar vjetra...
Upravo zbog toga drvosječa je nakon vađenja klina , radeći rez iz suprotne strane prema klinu , upotrijebio jednu "caku".
Dakle taj rez nije radio kroz cijeli presjek debla , nego po sredini tako da je sa svake strane ostavio malo "mesa", cca 8 x 8 cm., a sredinu prepilio do izrezanog klina.
Po njegovom objašnjenju ta dva namjerno ostavljena neprepiljena mjesta su bila osiguranje da nebi došlo do rotacije debla i pada na neželjeno mjesto nego točno u smjer koji je određen klinom.
Nadam se da sam uspio pojasniti "foru" bilo bi ju lakše skicirati ili fotografirati .
Kod padanja samog debla došlo je malo do kidanja drveta iz panja na ta dva mjesta koja su se još držala , što nije bitno oštetilo samo deblo (bit će to lijepe grede i letve) a posao je odrađen na zadovoljstvo i bez stresova.
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 22:03   #14
Quote:
jeronimo kaže: Pogledaj post
Nedavno sam morao rušiti na imanju i 4 visoka bora i to sam prepustio profesionalcu.
Borovi na osami, također električni kabel u blizini (zbog kablova sam ih i micao), obzirom na visinu i bogato granje kao da imaš posla s jarbolom i rastvorenim jedrom...dovoljan je mali iznenadni udar vjetra...
Upravo zbog toga drvosječa je nakon vađenja klina , radeći rez iz suprotne strane prema klinu , upotrijebio jednu "caku".
Dakle taj rez nije radio kroz cijeli presjek debla , nego po sredini tako da je sa svake strane ostavio malo "mesa", cca 8 x 8 cm., a sredinu prepilio do izrezanog klina.
Po njegovom objašnjenju ta dva namjerno ostavljena neprepiljena mjesta su bila osiguranje da nebi došlo do rotacije debla i pada na neželjeno mjesto nego točno u smjer koji je određen klinom.
Nadam se da sam uspio pojasniti "foru" bilo bi ju lakše skicirati ili fotografirati .
Kod padanja samog debla došlo je malo do kidanja drveta iz panja na ta dva mjesta koja su se još držala , što nije bitno oštetilo samo deblo (bit će to lijepe grede i letve) a posao je odrađen na zadovoljstvo i bez stresova.
Ako sam dobro shvatio to je jedna od tehnika rušenja koja se koristi kad je deblo 2 puta većeg promjera nego što je vodilica motorne pile.
Ima puno tehnika koje se koriste, ali sve rade na istom principu: ostavljanje tog malog komadića drva koje služi kao šarka, može biti po cijeloj dužini debla ili kao u ovom slučaju samo na krajevima.
villeneuve is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 22:11   #15
Točno, baš šarke što kažeš.
Samo mogu biti u obliku klavir panta ili kao dva odvojena panta
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 00:12   #16
Ovak bi to izgledalo

[IMG][/IMG]
villeneuve is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 11:04   #17
kod nas je profić rušio ogromnu lipu tik do objekta i dobar dio krošnje je visio na objekat;dugom sajlom i velikim traktorom su je povukli u željenom smjeru pada;on je rezao tako da je ostavio unutar debla tri okrugla klina u trokut,sve ostalo je izrezao;deblo je ostalo na tri klina;dva su bila sa strane a jedan sa suprotne strane od smjera pada;taj zadnji je rezao na kraju i u tom mu je trenutku spao lanac s pile a ja sam se smrznuo,no dao je signal traktoristi koji je snažno povukao i popucali su klinovi i niti jedna grančica nije udarila po objektu; tada sam morao otvoriti pivo za olakšanje
nemo01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 00:07   #18
Quote:
nemo01 kaže: Pogledaj post
kod nas je profić rušio ogromnu lipu tik do objekta i dobar dio krošnje je visio na objekat;dugom sajlom i velikim traktorom su je povukli u željenom smjeru pada;on je rezao tako da je ostavio unutar debla tri okrugla klina u trokut,sve ostalo je izrezao;deblo je ostalo na tri klina;dva su bila sa strane a jedan sa suprotne strane od smjera pada;taj zadnji je rezao na kraju i u tom mu je trenutku spao lanac s pile a ja sam se smrznuo,no dao je signal traktoristi koji je snažno povukao i popucali su klinovi i niti jedna grančica nije udarila po objektu; tada sam morao otvoriti pivo za olakšanje
Ja sličnu foru sa sajlom koristim u šumi kad rušim stabla u suprotnom smjeru od prirodnog nagiba, kad je nagib prevelik da bi se dalo ispraviti zabijanjem klinova.
Kupio sam ručni zatezač od 4 tone potezne snage (mislim da se to još zove i "flašencug"). Stavim sajlu oko drveta što višlje mogu (duži krak - veći moment). Sve skupa prikopčam za drugo stablo i napnem cijeli sistem. Normalno izrežem klin i napravim završni rez. Ugasim pilu i sa zatezačem srušim stablo u željenom smjeru.
Puno puta sam si na taj način olakšao posao, jer imam dosta drveća koje je prirodno nagnuto u kotlinu, a ako dolje padne, mogu samo sjest kraj njega i plakat, budući da nemam vitlo.
villeneuve is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 01:38   #19
A naravno sajlu uvjek možete nabaviti kod mene, cjena po dogovoru
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 07:40   #20
Quote:
villeneuve kaže: Pogledaj post
Hehe, zasjela ko naša Vlada i ne miče se....

Samo mala opaska, zadnji rez se ne smije spojiti sa klinom, mora ostati dio drveta koji kontrolira pad, jer u protivnom drvo može pasti lijevo ili desno od željenog pravca
Vidio sam da dosta ljudi na to ne obraća pažnju, a to je baš jedna od najbitnijih stavki kod rušenja
Ma znam to, nisam isao u rub klina nego iznad, al kad sam ostavio tako 3 cm preko cijelog promjera, nista se nije dogodilo, pa sam ga htio malo skresat, a krenuo sam 'spajat' na pozeljnoj strani. Al dobru mi je ideju sad netko dao sa zatezacem i sajlom, da sam to napravio mogao sam prije zategnut i sigurno bi ga barem malo 'potaknulo' u jednu stranu
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.