Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2015., 08:17   #1
Kako reći djetetu da ide na transplantaciju?

Pozdrav,

Evo sve ste pročitali u naslovu. Sin, 13g, 7. razred OŠ je od prije nekih mjesec dana službeno na listi za transplantaciju jetre...

(mala stanka da obrišem suze)

uglavnom, borimo se sa jetrom od rođenja, operacija u dojenačkoj dobi. Ali unatoč svemu sin je zaista do sada (i sada a nadam se i u budućnosti nakon transplantacije) vodio normalan život uz neka mala ograničenja. Da ga vidite, nebi ni pomislili da ima problema sa jetrom. Ta operacija u dojenačkoj dobi je bila samo odgoda transplantacije, cilj joj je da dijete što više odraste da bi mogao primiti cijeli organ od donora. Od takvih operacija, u 10% slučajeva jetra nastavi tako funkcionirati i ne obavlja se transplantacija. Nažalost moj sin nije upao u tih 10%.

Međutim, bolest je i dalje išla svoji tokom. I sad smo tu gdje jesmo. Sin i dalje ide normalno u školu, na Rebru smo obavili sve preglede za stavljanje na listu za transplantaciju, i sada samo čekam poziv sa Rebra i u roku nekih 12 sati (ali čim prije) moramo doći u bolnicu i sin ide direktno u operacijsku salu...

On nezna za transplantaciju, čuo je da sestre pričaju o listi, ali nije skužio. Pitao me je što je transplantacija, rekao sam mu da je to jedan manji zahvat tipa gastroskopije kojeg će mo morati obaviti. To ga je malo umirilo i od tada više nismo o tome pričali.

Što da radim? Kad krenemo iznenada u bolnicu on će skužiti da nešto nije u redu? On je još zaigran, bojim se da bi ga sada neka takva vijest bacila u totalnu depresiju. Jako smo vezani i ne želim mu lagati, a opet mislim da je u ovom trenutku tako najbolje....

Tužni tata.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 08:52   #2
a ako sinu neke stvari nemoš objasnit, neznam, sin ti ima 13god, nema 5god, neke stvari sigurno shvaća, ne vidim u čemu je problem reć sinu da ima problem s jetrom, da će mu se transplatacija radit. Jel ovo ozbiljno ili si troll? Djeca nisu glupa.
bijeli prah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:05   #3
a joj... da sam bar trol.

on zna za svoj problem sa jetrom. zna da je operiran u dojenačkoj dobi (vidi uostalom rez od operacije), pije lijekove... svjestan je svog problema.

Ali nezna za transplantaciju koja nam predstoji i nije svjestan kakva je to operacija, oporavak od recimo 2 mjeseca u bolnici (to bi zapravo bilo super), izolacija kod kuće nakon povratka, .... On misli da je operacija u dojenačkoj dobi sve riješila i da je on sada zdrav što se tiče jetre.

Neznam jednostavno kako mu to reći i kako će on to prihvatiti bojim se da bi ga to strašno opteretilo.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:05   #4
ni ja ne vidim problem. mali ima dovoljno godina da mu se sve može objasniti onako kako je.
previše filozofiraš oko toga i čini mi se da moraš još dosta toga oko transplantacije riješiti sam sa sobom.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:13   #5
objasni i reci mu istinu, jebem ti laganje, pa koji vam je? To su ozbiljne stvari. Treba reći mu istinu i dat mu potpore i ljubavi,
bijeli prah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:17   #6
sin ti ima 13god, ne vidim čemu skrivanje i laganje, to može stvorit samo kontra efekt, da bude ljut na vas šta ste ga lagali, zamisli ideš na gastroskopiju, a probudiš se sa razrezanim trbuhom i novom jetrom,može dijete dobit napad panike, šoka.
bijeli prah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:21   #7
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
čini mi se da moraš još dosta toga oko transplantacije riješiti sam sa sobom.
Nažalost, da. Užasno sam zabrinut za sina.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:23   #8
Posjedni sina odmah danas i sve mu objasni.
Prije toga se saberi da ne vidi strah i paniku u tebi.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:23   #9
Quote:
Mali_Mirko kaže: Pogledaj post
Nažalost, da. Užasno sam zabrinut za sina.
to je normalno samo što to ne bi smjelo narušiti vaš odnos, odn. međusobnu iskrenost i povjerenje.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:24   #10
Quote:
bijeli prah kaže: Pogledaj post
sin ti ima 13god, ne vidim čemu skrivanje i laganje, to može stvorit samo kontra efekt, da bude ljut na vas šta ste ga lagali, zamisli ideš na gastroskopiju, a probudiš se sa razrezanim trbuhom i novom jetrom,može dijete dobit napad panike, šoka.
Morati ću očito taj razgovor obaviti... neznam još kako ali očito nema druge opcije.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:26   #11
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Posjedni sina odmah danas i sve mu objasni.
Prije toga se saberi da ne vidi strah i paniku u tebi.
Neznam kako jer su mi oči suzne dok i ovo pišem... ali da, potpuno si u pravu.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:30   #12
znam da je teško al budi hrabri otac, smireno mu reci. Bez panike, straha, očaja, saberi se, to moraš reći sinu. Što prije to bolje, jer će kako budeš odugovlačio bit će ti teže. moraš to sinu reć i objasnit. To ti je obveza.
bijeli prah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:36   #13
Nisam o tome razmišljao ovako kao vi. Sad vidim da bi ta moja ideja da mu uopće ne kažem da ide na transplantaciju mogla imati katastrofalne posljedice. Bit će teško, ali napraviti ću to.
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:37   #14
Podcjenjuješ dijete od 13 godina. Oni mogu biti vrlo odgovorni i razumni u toj dobi. Isto tako biti će si "važan" ako mu to pokušaš objasniti kao odraslom muškarcu, a ne kao djetetu. Ozbiljne stvari zahtjevaju i ozbiljan pristup. Vidjet ćeš na kraju kako ćeš se iznenaditi.
I ne muljaj ga, iskreno mu sve reci. Koliko je opasno, koliko traje post operacioni postupak itd
Pokušaj sa riječima da nije više malo dijete i da nemaš razloga od njega kriti neke stvari i neka se pripremi na operaciju i sve što nakon toga slijedi.
jocajocic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:48   #15
Quote:
Mali_Mirko kaže: Pogledaj post
Nisam o tome razmišljao ovako kao vi. Sad vidim da bi ta moja ideja da mu uopće ne kažem da ide na transplantaciju mogla imati katastrofalne posljedice. Bit će teško, ali napraviti ću to.
Naravno. On nakon operacije mora piti lijekove i mora paziti svoju novu jetru.
Opcija da misli kako je sve ok i zdrav je, nije za njega dobra.
On sa svojih 14 moze shvatiti i prihvatiti i puno vise nego sto mislis, a mozda vec i zna, ali suti i stiti tebe. A to nije dobro. Ti moras njemu biti podrska (zajedno s drugim clanovima obitelji), a ne on tebi.
Ozbiljan razgovor je nophodan, priprema za predstojecu operaciju i za sve ono sto slijedi iza nje.
Da bi imao snage i bio spreman na sve sto ga ceka, mora u tome aktivno sudjelovati. Nije on malo dijete, to je velki decko.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 10:03   #16
jel samo meni čudno kaj dijete od 13 god. ne zna kaj je transplantacija?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 10:05   #17
i sto ne zna da je ozbiljno bolesno, dovljno ozbiljno da treba transplantaciju
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 10:05   #18
Quote:
Mali_Mirko kaže: Pogledaj post
Neznam jednostavno kako mu to reći i kako će on to prihvatiti bojim se da bi ga to strašno opteretilo.
Prihvatiti ce kako mu pruzis. Ako radis dramu oko toga prenijeti ces na njega dramu i ostaviti traumu. Objasni mu normalno i smireno bez grca kakva je situacija, nakon postepenog uvodjenja u pricu (umjesto "e ides na transplantaciju"). Objasni mu da ima period oporavka i da cete se snaci i da moze zahvaliti dobroj osobi na mogucnosti transplantacije.

Nadji pozitivno u toj prici.

Ovime moze imati usadjeno postovanje i vjeru u ljude i cijeniti ce tijelo i zdravlje vise kad vidi kako je krhko, nuzni elementi koji mnogima danas nedostaju. Sad tako i tako ima komunikaciju preko weba sa svima pa je manja drama nego lezanje kod kuce prije smartphonea i interneta.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 10:10   #19
Moje dijete od 13g. nezna što je transplantacija. U školi do sada (7. razred) sigurno nije imao gdje čuti o tome (ako npr. ciljaš na Biologiju). A ako misliš da je mogao o tome pročitati na internetu ili vidjeti/čuti na televiziji... nisam baš siguran da trineastogodišnjaci baš idu na stanice tip http://www.plivazdravlje.hr/.

Neznam za druge trinaestogodišnjake :-)
Mali_Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 10:12   #20
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
jel samo meni čudno kaj dijete od 13 god. ne zna kaj je transplantacija?
Nije, i meni je...a i napisala sam sto mislim o tome. Da je moguce da je decku tesko, a vidi da je i tati grozno i da se on (tata) boji o tome razgovarati, pa igra ulogu, pusta ga u uvjerenju da sam nista ne zna.
Morao bi znati sto je transplatacija, ali mozda (ako nije ovo prvo) i sam odbija cuti i prihvatiti istinu, pa prihvaca to sto mu tata (u strahu) uskracuje objektivnu situaciju/informacije.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:30.