Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2017., 20:36   #21
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ja sam malo gledao i ostalu povijest.
Imaš zanimljive paralele na relaciji Rim-Kina, npr. u doba "barbarskih seoba" si imao barbarske države na sjeveru Kine, no jug je to sve uspio ujediniti (paralela Justinijanove rekonkviste koja je uspjela).
Postoji neki slični raspad u to doba i u Indiji i Perziji (no to je kratkotrajno).
U principu ne zanima te povijest koja nije skoro nikako utjecala za tvoj život, pa
Npr. kaj možeš reći o Mayama (oni su paralela s Grcima u europi radi grad-država ustroja) ?
Manje-više izolirane i nepoznate povijesti
Ako nam nisu bitne povijesti Kine (centar svijeta sve do 16. stoljeća) ili indije, onda...
A razumljivi su razlozi zakaj nam to nije interesantno
Za Europu je sigurno najbitniji Rim, jer tu leže temelji kasnijih država, inače osobno mislim, da je nakon pada Rima Europa krenula brutalno nizbrdo.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 21:03   #22
Drugi osnovne smo imali u razredu koji je višim razredima bio kabinet povijesti. Kako sam bio prepametan ( ) za pizdarije koje uče prosječna djeca sa 7-8 godina, prije početka sata bi prokopao po ladicama u stolu kod drugarice, "posudio" čitanke iz povijesti i to čitao pod nastavom. Negdje u to vrijeme Cankarjeva založba je izbacila YU izdanje Timesovog atlasa svjetske povijesti i to je bilo to
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 02:54   #23
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Ma jesu zanimljivi i bitni ali nisu cool tolko.
Cool je alexandar veliki,samuraji,rimske legije,knightovi!Kina je jos nekako najzanimljivija od istoka jer je tako velika(ako nista)
i cijela je nekako svoja,sva kultura je autenticna kineska do dan danas.

Zanimljivo mi je kako sve te prve kulture(egipat,sumer,indija,kina) su do dan danas autenticne lokalne kulture na kojima se vidi da su nastale upravo tu di su danas.Od hijeroglifa koji su autohtono egipatsko bilje i zivotinje do kineskih horoskopa,kalendara pa onih indijskih bozanstava i religije drogaške(gurui/travaši) sve je to moglo nastati upravo tu di se nalazi dok kod nas europljana religija bliskoistocna(opet nije autohtona nego neka apstraktna mjesavina svega i svacega),brojke indijske,stanovnistvo"stepski i skandinavski ljudi"-mad max post broncanog doba
Kreativnost se uvijek cijeno CIJENI.

Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Za Europu je sigurno najbitniji Rim, jer tu leže temelji kasnijih država, inače osobno mislim, da je nakon pada Rima Europa krenula brutalno nizbrdo.
Možda su Grci prije još važniji
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 04:09   #24
Kad se želim naživcirati onda čitam hrvatsku povijest. Volim Ferda Šišića i Trpimira Macana. Lijepo se da iščitati i psihologija Hrvata s kojom se nismo rastali niti dan danas. Neke stvari se iz stoljeća u stoljeće ponavljaju konstantno. Vrlo brzo vam bude jasno zašto nismo imali svoje države. Kad se sve podvuče pod crtu, dođe se do poražavajuće spoznaje da neki narodi jednostavno valjda nisu za to. Ne znam.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 18:11   #25
ukratko..
preko starog..stripova..tv serija povijesnih.. recimo Marco Polo..
dugogodisnjih frendova iz azije.. i to je uglavnom to.
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!

Zadnje uređivanje rokurota : 20.03.2017. at 18:52.
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 18:46   #26
sa 11 godina počeo čitati od Gustava Scwaba Najljepše priče klasične starine i od tad je počela moja ljubav za povijest (ne i sve razdoblja povijesti)
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 01:52   #27
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
sa 11 godina počeo čitati od Gustava Scwaba Najljepše priče klasične starine i od tad je počela moja ljubav za povijest (ne i sve razdoblja povijesti)
E, to i kod mene bilo

No, sjetilo me zbog cega sam zapravo zavolio, odnosno "naucio" povijest.

Bila je to knjiga "Velike svjetske katastrofe i krize" (od opceg potopa do atentata na Kenendyja), nesto poput enciklopedije, i dobio sam je s 9-10 godina u paketu s "1000 zasto, 1000 zato" i one dvije djecje enciklopedije (crvena i plava)...

Nije tad bilo kompjutora, tableta i mobitela, pa sam citajuci to kratio vrijeme (uz napucavanje lopte u okvir garaznih vrata)
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 16:30   #28
Potraga kao takva.
I umne vještine.
I pretpostavka kako funkcionira čovjek i društvo od zapisa do danas.
Zašto je uvijek slično, u bilo kojem razdoblju..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 23:27   #29
Smile

Ne mogu se sjetit koliko daleko to seže u moju prošlost, al od najranijih kontakata s onim što danas-poznam-ko-povijest osjećala sam, štono bi se reklo, leptiriće u stomaku. Osjećala sam ih gotovo tokom cijelog svog obrazovanja a osjećam ih još kad "povjesničarim". Tako da - povijest me uzbuđuje i u nju sam zaljubljena, valjda od rođenja
zorra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 23:04   #30
Thumbs up počelo je sa Zagorkom...

.... a završiti će se u budućnosti.
Eh, išao sam 4. osnovne kad sam kod susjeda "snimio" svoju prvu Zagorku (onaj debeli veliki zeleni i teški uvez) "Vitez Slavonske ravni". Sjećam se tako, nakon puno godina sam skužio da se sjećam svih vijesti o Aldu Moru i toj aferi. Pa sam kod pok. bake u nekoj staaaaroj škrinji (zvala ju je "ladica") našao govor min. Lorkovića o balvanima na cestama (izvještaj iz 1943., ako se sjećam). Redovno slušam četvrtkom Povijest četvrtkom. Profesija me odvela u druge vode ali i tu sam imao puno (kroz stare papire) kontakta s povijesnim stvarima. Eto, kako tada u djetinjstvu tako i danas, ne možeš se operirati od te ljubavi za povijest. No dobro je to - uveliko drugačije promišljaš bilo koje vijestu koje gledaš ili čitaš. Bar nisi slijepi sljedbenik, ničega i nikoga.
zvonimir1964 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 23:21   #31
još dok sam u bivšoj državi bio pučkoškolac, 4. razred ako se ne varam, iz školske sam knjižnice posudio sve knjige iz ciklusa najveće bitke WWII. kada sam sa zadnjom od njih možda desetak, ne sjećam se točno došao na pult i rekao da je želim posuditi profesorica iz hrvatkog koja je tamo radila, a inače gle čuda nije bila prisutna u ono vrijeme kada sam posuđivao ostale knjige iz tog ciklusa, poludila je od bijesa, izderala se na mene i demonstrativno mi oduzela knjigu, vratila je na policu i iz neke hrpice uzela neku sićušnu i tanku knjižicu valjda od vladimira nazora u kojoj je dotični pisao neke pjesmice o partizanima ili što već.

morao sam poslušati učiteljicu, a knjižicu koju mi je tutnula u ruke riječima ti si premlad za ono, evo ti ovo, naravno da nisam ni otvorio, drugi dan sam došao kad gđe nije bilo i iz školske knjižnice posudio tu zadnju knjigu WWII greatest battles (prevedenu na hrvatski naravno).

to su koliko se sjećam bili nekakvi skromni moji počeci vezano uz povijest. trebalo mi je neko vrijeme da isprofiliram svoj afinitet prema povijesnim temama, lutao sam u najmlađim danima od rimljana i starih grka preko američke revolucije i civil war-a došao konačno do WWII koji me najviše zanima.
već duže vrijeme zadnjih nekoliko godina proučavam jugokomunističku agitprop mitomaniju vezano uz ratni i poratni logor jasenovac, a sve sa željom da se dozna istina i skine stigma genocidnog naroda kojeg su nam nametnuli gospodari svijeta. u stvari zanima me istina o temama koje nije poželjno tj društveno prihvatljivo preispitivati. uzor mi je blanka matković, obožavam njene radove i redovito pratim njene objave na http://croatiarediviva.com/
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 21:12   #32
Ratovi.

Uvijek su mi bili zanimljivi ratovi i zbog toga sam i zavolio historiju.

Osim toga tu je i ta ljubav prema Bosni, mojoj državi i domovini.

Njenoj prošlosti i prošlosti njenog naroda.

Uglavnom ratovi i ljubav prema domovini su ti kojima trebam zahvaliti što volim historiju.

Normalno moja strast je elektrotehnika, prava strast.

Ali nije ni historija daleko .
Winston Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 23:51   #33
U osnovnoj su prodavali knjigu Povijest Yu ili tako nesto.
Zanimali su me partizani i WW2. Sa bratom mladjim sam slagao makete aviona iz WW2. Posebno su me fascinirali Heinkeli i americki avioni. Baka i deda su bili u radnom logoru u Berlinu, pa sam puno citao o radim i konc. logorima a vecina knjiga koje sam procitao su o Holokaustu.
tsal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 10:24   #34
Preko Krasevog albuma i slicica Viteske price.I tako, malo pomalo, poceo sam buljiti u povijesne knjige, prvo one s mnogo slika , a kasnije u one sa sve vise i vise teksta.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 02:25   #35
porodicna biblioteka, knjige ( narocitoa, stara, stampana izdanja prvih godina nakon 2sv. rata) mamina ljubav ka umjetnosti i povijesti
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:52.