Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2007., 16:31   #1
Lucidni san

Ako neko zna kako se dovest u stanje lucidnog sna, il je imao takva iskustva nek napishe malo vishe o tome
Angerwrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 17:13   #2
probaj tu:

link na amazonu
tonydoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 19:14   #3
ajme, jel to ono kad neka dlakava neman lezi na tebi i zeli te silovat, kad letis brzinom centrifuge ili te nesto istom brzinom odnosi ko zna di? zasto se zelis namjerno dovest u to stanje
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 16:04   #4
to je ono stanje sna kad imas potpunu kontrolu nad svojim snovima

recimo vozis se u avionu, avio pocne padat, ti se bacas iz njega i letis ko pticica i nist ti nije (od ozljeda mislim)
Angerwrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 16:32   #5
Quote:
Angerwrath kaže: Pogledaj post
to je ono stanje sna kad imas potpunu kontrolu nad svojim snovima

recimo vozis se u avionu, avio pocne padat, ti se bacas iz njega i letis ko pticica i nist ti nije (od ozljeda mislim)
Ja sam 4-5 godina imala takve snove ali su u 19-oj potpuno prestali. Uzivala sam ih jer mi nikada nije bilo uzbudljivije nego u tim snovima. Potpuna kontrola snova je magija. Ne znam zasto sam ih imala i zasto su poslije nestali. Snovi mi vise ne predstavljaju nesto interesantno i na zalost, ako imam nocnu moru, vise nisam u stanju mijenjati tok radnje.
Ivanøv is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 16:46   #6
hm, a sto je onda ovo moje? kad mi se to prvi put pocelo dogadjat skoro sam otisla kod svecenika da me predbiljezi za egzorcizam a posli sam se navikla i cak malo sama eksperimentirala. cula sam da se to dogadja kad si pod velikim stresom. u jednoj knjizi sam procitala da se to zove false awakening type 2. vec dugo mi se to ne dogadja.
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 16:53   #7
Meni se neku noc desilo da sam sanjala isti san kao prije par mjeseci, i u tom snu sam rekla prijateljici:ja sam ovo vec sanjala, znam sta trebamo napraviti...
Jel to to?
iva985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 17:45   #8
Quote:
to je ono stanje sna kad imas potpunu kontrolu nad svojim snovima

recimo vozis se u avionu, avio pocne padat, ti se bacas iz njega i letis ko pticica i nist ti nije (od ozljeda mislim)
sanjam tako vec 5-6 godina, prije toga sam dugo imala jednu te istu moru i onda sam nekako (ne znam kako) stala u kraj tome kontrolisuci svoje snove. u potpunosti sam svjesna sna (da ga sanjam) i da ga mogu kontrolisati onako kako ja zelim, u kojem pravcu ja zelim... mada sad sve rjedje sanjam
najludji su mi bili snovi gdje samu sebe sanjam kako sanjam jer mi se nista ne sanja
dvatricetiri is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 17:50   #9
ma sve je to ljepo i krasno, al kako se dovest u to stanje (trebam informacije iz prve ruke)
Angerwrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 18:00   #10
ja mogu samo reci kako to kod mene ide.
prvo, svjesna sam da sanjam... znaci iako sanjam ja sam gotovo budna, inace imam lagan san, musica me probudi pa mi to nije tesko. to je nesto kao da mastas, samo sto uz to i spavas. znaci prvo svjesna sam da sanjam
drugo, svjesna sam da u svakom momentu mogu da se probudim, kod mene je slucaj da cak i kad se probudim (da pijem vode, odem do wc-a) kad zaspem opet nastavim sanjat gdje sam stala prosli put, ako mi je ceif.
trece, san usmjeravas kako je tebi volja, znaci ako ti se nesto ne svidi sto tvoj um predlozi, ti to okrenes onda na svoju ruku onako kako je tebi ceif sto je slucaj recimo da sam ja milion puta sanjala kako spasavam svijet i poput bonda milion metaka nijedan da me pogodi
i onda dalje kad savladas prije svega kontrolu nad svojim snom u smislu da si svjestan da spavas i da se mozes probuditi u svakom momentu, dalje je sve do tebe koliko zelis eksperimentisat s tim mogucnostima
ako je ista pomoglo...
dvatricetiri is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 19:24   #11
I kod mene se to obično tako javlja. Jednostavno svjesna sam da sanjam i počnem svojevoljno razvijat tok događaja.
Al kad si tako duboko uživiš počne ti nestajati zrak od trčanja, srce prebrzo kuca od straha, boli te ako se udariš...ako je preintezivno odjednom se probudiš i cijel si
Dajana7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2007., 14:21   #12
Ovom temom se nedugo bavila emisija "Na rubu znanosti". Gosti su predložili da normalan san preokrenemo u lucidni pokušavajući se upitati: "Je li ovo san?", zatim obratiti pažnju na detalje u snu i kada uočimo stvari koju su nemoguće u stvarnosti, postajemo svijesni da sanjamo i u mogućnosti smo ga kontrolirati. Da bi se sjetili u snu upitati da li je to san, možemo si tijekom dana svako malo postaviti to pitanje da bi nam valjda prešlo u naviku.
Rečeno je da je to učinkovita metoda, pa probaj, možda uspije, mada u mom slučaju nije upalilo.
Varja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2007., 21:22   #13
meni se cesto dogodi da kad se naglo probudim i prekinem san slike iz sna ostanu jos nekoliko sec pred očima.tako sam se par puta grdno prestrasio jer nije bas ugodno ispred svog kreveta pod upaljenim svjetlom vidjeti dlakavog mamlaza kako bulji u tebe.ne znam jel to ima kakve veze sa lucidnim snom al eto.ponekad jae jako ugodno sanjati u polusnu tj biti na pola puta i tada često sanjam ono o cemu sam budan prije par min vidio ,ali u snu nemam nikakvu kontrolu nad dogadjajima.isto tako u snu cesto sanjam da letim,a jedna stvar je zanimljiva.naime svaki fkin put od nekoliko desetaka puta kolko sam to sanjao ja pocinjem letjeti sa tocno istog mjesta i uvijek u snu mislim da moram biti na oprezu da me netko ne vidi jer naravno takve stvari nisu moguce pa koji k... ja onda radim gore.
antekic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 20:55   #14
Quote:
Angerwrath kaže: Pogledaj post
Ako neko zna kako se dovest u stanje lucidnog sna, il je imao takva iskustva nek napishe malo vishe o tome
Ajme, i ja san jedanput imala lucidan san!!! Iskreno neman blage kako... Ukratko prvo san sanjala nešto (istu noć) i nisan skužila ništa i onda san odjedanput sanjala nešto nagore što mi se može dogodit i neznan kako baš san u snu znala da je to san i taj san mi se prikinija i dalje se nesićan. A da mi se nije prikinija, ja bi totaaalno poludila!!!!
dream_child is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 20:57   #15
...zapravo nije se prekinija na način da je nesta, nego san izišla....
dream_child is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 20:59   #16
Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
hm, a sto je onda ovo moje? kad mi se to prvi put pocelo dogadjat skoro sam otisla kod svecenika da me predbiljezi za egzorcizam a posli sam se navikla i cak malo sama eksperimentirala. cula sam da se to dogadja kad si pod velikim stresom. u jednoj knjizi sam procitala da se to zove false awakening type 2. vec dugo mi se to ne dogadja.
vjerojatno da je tako ako si pod veelikim stresom, jer ja tada stvarno jesam bila (ako misliš tipa stres u snovima, ...kratko vrijeme san se osjećala kao da ludim,a kasnije...dolazi do lucidnog sna...
dream_child is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 21:14   #17
...jedan moj poznanik se bavi lucidnim snom vec duze vrijeme i prilicno cesto ih ima...pricao mi je da se to moze izvjezbati...tj. da se moze pokusati dovesti do tog sna tako da se svaki dan neko vrijeme, neodredjeno, ponavlja ista recenica ili rijec nekoliko puta dnevno i kada to ponovimo tu recenicu/rijec povezemo u glavi sa sanjanjem, tako da nam nakon nekog vremena to postane normalno da to kazemo sami od sebe dnevno par puta....on kaze da nakon nekog vremena mozemo dok sanjamo i sami reci tu recenicu/rijec i tako se mozak "podsjeti" da u biti sanjamo...i onda postanemo svjesni tj. imamo lucidan san...ja sam probala ali nije islo... ali bih isto voljela...sretno!
...iwana... is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 21:31   #18
Naravno - lucidno sanjanje se vezba. Nije moguce iskusiti lucidni san sam od sebe, kao sto su neki gore naveli. To je svestan proces u kome moras biti prisutan iako sanjas. Prva stvar je da u snu kazes sebi : Znam da je ovo san a onda pocnes da ga menjas i programiras po svom nahodjenju. Odlicna vezba za postajanje svesnim da sanjas je da pogledas neke brojeve ili slova u snu. Ako ti se cini da ne mozes da ih procitas ili da imas teskoca pri tome, znaci da sanjas i odatle mozes da pocnes. Takodje je efikasno pogledati u svoje sake i prste. Vazno je imati neki ovakav "okidac" odakle obican san mozemo da pretvorimo u lucidni. Licno sam se lucidnim sanjanjem bavila jako dugo i iskusila svasta ali sam prestala sa tim jer sam pocela da se budim umorna.
gilmoregirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 22:14   #19
Quote:
Angerwrath kaže: Pogledaj post
Ako neko zna kako se dovest u stanje lucidnog sna, il je imao takva iskustva nek napishe malo vishe o tome
ljudi obicno dozive lucidni san tek nakon sto saznaju da on postoji

eto ja sam odnedavno pocela o tome istrazivati
i dogodilo se jednom
__________________
vrijeme je za paniku!
Nela_R is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 01:33   #20
zaintrigirala me tema, pa da pitam: koja bi bila korist lucidnog sna
inače sam nekako skužio da je korisno obratiti pažnju na (običan) san, ako ga se sjetim. i do sada mi je to u dva navrata puno pomoglo u životu, a tu i tamo pomalo. pretpostavljam da u snu 'vidiš' ono što budan 'ne želiš vidjeti' i ako sam dobro shvatio u snu glavnu ulogu igra podsvijest....
holstein is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:10.