Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2013., 18:44   #41
Pravila PDF Zdravlje jasno i nedvosmisleno reguliraju prodaju, razmjenu, poklanjanje lijekova i/ili preparata.
"Ustupanje lijeka po dogovoru"- a posebno tako diferentnog kao što je Enbrel- je iznimno opasno bez konzultacije sa subspecijalistom i ovakav način komunikacije se smatra iznimno nepoželjnim i apsolutno neprihvatljivim.

Zadnje uređivanje body halleck : 02.11.2013. at 22:16.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 10:52   #42
bioloski lijekovi

Zasto bio lijek i za koje sve bolesti se koristi?
Tko ga prepisuje i moze li se nabaviti u ljekarni?
Zanimaju me iskustva sa korisnicima istih, hvala.
wjc is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 16:34   #43
A šta te konkretno zanima?

Postoje različiti biološki lijekovi koji se daju kod različitih bolesti. Ne možeš ih dobiti u ljekarni, to su lijekovi koji se primaju u bolnici pod nadzorom, barem po onome što sam ja čula. Skupi su i ne prepisuju ih svakome, uglavnom mlađim osobama i onima koji ne reagiraju dobro na ostalu terapiju.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 02:20   #44
zivim vani i primam bioloske ljekove. (remicade)
mislim se kad tad vratiti u hrv i sad me brine,
koje su sanse da mi to odobre dolje preko zdrastvenog
(znam da u hrvatskoj treba sve proci da bi tek stavili na to)

ja sam godinu dana sad vec na tome, druge stvare kod mene bas i ne djeluju
dali je to dug proces da se dobije odobrenje toga, kad vec primas tu terapiju
ili je malo olaksano za ljude koji vec to primaju

jel zna itko ista u vezi toga?
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 03:45   #45
Dosta sam friško u/na bioloskoj terapiji pa mozda mogu pomoci.
U RH, biolosku terapiju je moguce dobiti jedino preko HZZO-a (nek me ispravi netko ako grijesim), a ide na teret bolnickih centara. Kada mi je moj doktor specijalista ponudio BT, pitao me je da li zelim da si sam dajem terapiju svaka 2 tjedna ili da dolazim u bolnicu svakih 6 mjeseci na 2satnu terapiju.
Ja sam na terapiji Humirom. Dajem ju sam sebi svaka 2 tjedna, a zalihu "trebujem' telefonski tjedan dana prije apliciranja. Znam da nas je u zupaniji 13 Na BT, a na nivou RH nisam siguran, nekih 1000 ako se ne varam.
RA mi je diagnosticiran prije 5 godina, znaci sa 33god. nakon operacije koljena, sportske ozljede. Sada imam 38.
U tih 5 godina sam prosao terapije sa sulfasalazinom sto je bio potpuni promasaj, a zavrsio sa metotrexatom, aravom i dekortinom uz nezaobilazne painkillere sumeci brufeni u granulama i zaldijari.
Na ovoj zadnjoj kombinaciji sam bio dosta dugo i pokazala mi se najboljom, no nebitno.
Da bi ti BT bila odobrena doc mora podnjeti zahtjev, koji prvo odobrava bolnicko povjerenstvo, a zatim komisija hzzo-a.
Moras napraviti niz pretraga, mislim da to i sam znas, a sto se prilaze uz zahtjev.
Uglavnom moras zadovoljiti ovo: http://www.reumatologija.org/Preporu...nk=RA_HRD_2013
Mislim da dok god nemas taj neophodan izostanak ocekivanog djelovanja, nista od terapije. Doc kad podnosi zahtjev ima digitron gdje mnozi i zbraja te njihove kojekakve faktoreni pokazatelje, a sve se mora poklopiti i biti losije od preporuke.
Ali ako ti imas kompletnu dokumentaciju kojom mozes udovoljiti tim preporukama hrv. Reumat. Drustva mislim da nema razloga da ne mozes ostvariti to pravo. Tako nebitno gdje se lijecis. Ali to je moje misljenje ...
Mogu pitati doc-a za tvoju situaciju, covjek je fenomenalan, a u vrlo dobrim smo odnosima.
Idem njemu krajem 1. Mjeseca.

TapaTalk

Zadnje uređivanje Ziiky : 09.12.2014. at 03:53.
Ziiky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 09:43   #46
Quote:
Ziiky kaže: Pogledaj post
Dosta sam friško u/na bioloskoj terapiji pa mozda mogu pomoci.
U RH, biolosku terapiju je moguce dobiti jedino preko HZZO-a (nek me ispravi netko ako grijesim), a ide na teret bolnickih centara. Kada mi je moj doktor specijalista ponudio BT, pitao me je da li zelim da si sam dajem terapiju svaka 2 tjedna ili da dolazim u bolnicu svakih 6 mjeseci na 2satnu terapiju.
Ja sam na terapiji Humirom. Dajem ju sam sebi svaka 2 tjedna, a zalihu "trebujem' telefonski tjedan dana prije apliciranja. Znam da nas je u zupaniji 13 Na BT, a na nivou RH nisam siguran, nekih 1000 ako se ne varam.
RA mi je diagnosticiran prije 5 godina, znaci sa 33god. nakon operacije koljena, sportske ozljede. Sada imam 38.
U tih 5 godina sam prosao terapije sa sulfasalazinom sto je bio potpuni promasaj, a zavrsio sa metotrexatom, aravom i dekortinom uz nezaobilazne painkillere sumeci brufeni u granulama i zaldijari.
Na ovoj zadnjoj kombinaciji sam bio dosta dugo i pokazala mi se najboljom, no nebitno.
Da bi ti BT bila odobrena doc mora podnjeti zahtjev, koji prvo odobrava bolnicko povjerenstvo, a zatim komisija hzzo-a.
Moras napraviti niz pretraga, mislim da to i sam znas, a sto se prilaze uz zahtjev.
Uglavnom moras zadovoljiti ovo: http://www.reumatologija.org/Preporu...nk=RA_HRD_2013
Mislim da dok god nemas taj neophodan izostanak ocekivanog djelovanja, nista od terapije. Doc kad podnosi zahtjev ima digitron gdje mnozi i zbraja te njihove kojekakve faktoreni pokazatelje, a sve se mora poklopiti i biti losije od preporuke.
Ali ako ti imas kompletnu dokumentaciju kojom mozes udovoljiti tim preporukama hrv. Reumat. Drustva mislim da nema razloga da ne mozes ostvariti to pravo. Tako nebitno gdje se lijecis. Ali to je moje misljenje ...
Mogu pitati doc-a za tvoju situaciju, covjek je fenomenalan, a u vrlo dobrim smo odnosima.
Idem njemu krajem 1. Mjeseca.

TapaTalk
Manje više je sve kako si napisao, osim što neki idu na teret bolničkog liječenja, a neki preko HZZO-a.
U svakom slučaju, ako želi biti na biološkoj, trebao bi pronaći doktora u Hr koji će ga pratitii neko vrijeme (min. 6 mj.), proučiti prethodnu dokumentaciju i imati "dokaze" da je u datom slučaju potrebna biološka.
Ili može nastaviti posjećivati svog doktora vani i ići tamo na terapiju kao i do sada.
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 10:44   #47
Mislim da se kod nas nude 4 vrste BT, a jedna od njih je i Ramicade?! To je ova BT sto se dobija preko infuzije?!
Sad ne znam kakvi su intervali tvoje terapije i u kojim ga primas, googlam i spominu se od 4tj. do 16tj. preko infuzije u venu.
Uglavnom nisu cesti. Mozda je najbolje ono najjednostavnije rijesenje. Linijom manjeg otpora. Kad i ako se vrnes u RH (iako ne znam zasto bi ) nastavis po potrebi odlaziti na terapiju svom trenutnom doktoru.
Ostaje pitanje isplativosti; tj. udaljenosti, puta i koliko bi cesto morao ici na terapiju.
Ako nije daleko, a terapija je svakih 4-6 mj. sto da ne ?!
Osim ako je nick i trenutna lokacija onda bi svakako trebalo pripremiti teren prije povratka u RH ...

TapaTalk
Ziiky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 15:14   #48
Quote:
Ziiky kaže: Pogledaj post
Mislim da se kod nas nude 4 vrste BT, a jedna od njih je i Ramicade?! To je ova BT sto se dobija preko infuzije?!
Sad ne znam kakvi su intervali tvoje terapije i u kojim ga primas, googlam i spominu se od 4tj. do 16tj. preko infuzije u venu.
Uglavnom nisu cesti. Mozda je najbolje ono najjednostavnije rijesenje. Linijom manjeg otpora. Kad i ako se vrnes u RH (iako ne znam zasto bi ) nastavis po potrebi odlaziti na terapiju svom trenutnom doktoru.
Ostaje pitanje isplativosti; tj. udaljenosti, puta i koliko bi cesto morao ici na terapiju.
Ako nije daleko, a terapija je svakih 4-6 mj. sto da ne ?!
Osim ako je nick i trenutna lokacija onda bi svakako trebalo pripremiti teren prije povratka u RH ...

TapaTalk
ziiky hvala ti puno na odgovoru
pa meni bi do terapije bila voznja desest sati, da se preselim dolje, zivim u svici, momentalno ne radim i zato se i mislim selit, ako nadem posao dolje.

a ne znam dali se to isplati, placati skupo zdrastveno osiguranje vani, a primat placu u hr. jel to uopce itko radi?

inace ja primam svakih osam tjedana.
a za pocetak bi se sigurno uvijek mozda mogla vracati po terapiju svakih dva mjeseca kao sto kazes.
srecom nisam bas tako daleko, u iowi jel iako ni ovo nije mali put, mojom sporom voznjom zna se i oduzit na 12 sati.

i da remicade je prek infuzije.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.

Zadnje uređivanje iowa : 09.12.2014. at 15:33.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 15:54   #49
Np

Ohhh zenski rod je u pitanju, sad tek kontam. Sry!

TapaTalk
Ziiky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 15:58   #50
Quote:
iowa kaže: Pogledaj post
ziiky hvala ti puno na odgovoru
pa meni bi do terapije bila voznja desest sati, da se preselim dolje, zivim u svici, momentalno ne radim i zato se i mislim selit, ako nadem posao dolje.

a ne znam dali se to isplati, placati skupo zdrastveno osiguranje vani, a primat placu u hr. jel to uopce itko radi?

inace ja primam svakih osam tjedana.
a za pocetak bi se sigurno uvijek mozda mogla vracati po terapiju svakih dva mjeseca kao sto kazes.
srecom nisam bas tako daleko, u iowi jel iako ni ovo nije mali put, mojom sporom voznjom zna se i oduzit na 12 sati.

i da remicade je prek infuzije.
Ja bi ti preporučila da radije onda ostaneš kod doktora i na istoj terapiji, jer ako ovdje i kreneš pohoditi liječnike postoji šansa da ti promijene i daju drugu biološku.
Što se zdravstvenog i plaće tiče, ne znam koliko ga plaćaš vani, ali ovdje su plaće u najmanju ruku jadne.
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 16:20   #51
Quote:
Angelsss kaže: Pogledaj post
Ja bi ti preporučila da radije onda ostaneš kod doktora i na istoj terapiji, jer ako ovdje i kreneš pohoditi liječnike postoji šansa da ti promijene i daju drugu biološku.
Što se zdravstvenog i plaće tiče, ne znam koliko ga plaćaš vani, ali ovdje su plaće u najmanju ruku jadne.

znam da su place u hr jadne.
stvar je u tome da ako zivis dolje dugorocno a placas osiguanje vani je to po mom izracunu bas i neodrzivo, jer zdrastveno je gore mjesecno skoro kao odprilike jedna hr placa.

pa remicade je najbolja terapija za chronovu bolest, ali znam da ako ga jedno vrijeme ne uzimas onda vise ne djeluje.

a valjda je nekako moguce preci na hrvatsko zdrastveno osiguranje i dobivati to.


ziky no problem.

eto sranje su bioloski ljekovi sto se toga tice, samo komplikacije. nemas slobodu kretanja.
pitam se hoce li to ikad pojeftinit.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 16:36   #52
Quote:
iowa kaže: Pogledaj post
znam da su place u hr jadne.
stvar je u tome da ako zivis dolje dugorocno a placas osiguanje vani je to po mom izracunu bas i neodrzivo, jer zdrastveno je gore mjesecno skoro kao odprilike jedna hr placa.

pa remicade je najbolja terapija za chronovu bolest, ali znam da ako ga jedno vrijeme ne uzimas onda vise ne djeluje.

a valjda je nekako moguce preci na hrvatsko zdrastveno osiguranje i dobivati to.


ziky no problem.

eto sranje su bioloski ljekovi sto se toga tice, samo komplikacije. nemas slobodu kretanja.
pitam se hoce li to ikad pojeftinit.
A zašto ti ne bi tamo i dalje ostala na terapiji a ovdje istovremeno tražiti i obilaziti doktore. Onda, nakon kojih 6-12 mjesec kad odluče i ako ti odobre, prebaciš se ovdje.
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 16:46   #53
Quote:
Angelsss kaže: Pogledaj post
A zašto ti ne bi tamo i dalje ostala na terapiji a ovdje istovremeno tražiti i obilaziti doktore. Onda, nakon kojih 6-12 mjesec kad odluče i ako ti odobre, prebaciš se ovdje.
da istina, to je jedini nacin. hvala ti.
da ljekove prekinuti bi bilo glupo za sad, bar dok djeluju. i jer kasnije onda nebi mozda vise nebi djelovali.

znaci treba prvo krenuti od doktora, treba nekog odgovarajuceg naci, a on bi valjda trebao znati daljne korake.
a pretrage i snimanja predpostavljam ne moram vise raditi, kad sam to sve rijesila.

a mozda ce u hr za par godina taj ljek biti i vise dostupan.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 17:14   #54
Quote:
iowa kaže: Pogledaj post
da istina, to je jedini nacin. hvala ti.
da ljekove prekinuti bi bilo glupo za sad, bar dok djeluju. i jer kasnije onda nebi mozda vise nebi djelovali.

znaci treba prvo krenuti od doktora, treba nekog odgovarajuceg naci, a on bi valjda trebao znati daljne korake.
a pretrage i snimanja predpostavljam ne moram vise raditi, kad sam to sve rijesila.

a mozda ce u hr za par godina taj ljek biti i vise dostupan.
Pretpostavljam da ćeš opet trebati raditi pretrage, sve ispočetka. Tako je to kod nas.
Obzirom da se inzistira na većoj dostupnosti biološke, bojim se da ćemo svi morati početi plaćati terapiju u tom slučaju, obzirom da je država u banani, a tako i zdravstvo. Još samo da počnemo skupljati lovu...
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 17:35   #55
Quote:
Angelsss kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da ćeš opet trebati raditi pretrage, sve ispočetka. Tako je to kod nas.
Obziroma:
o ne.
ali kuzim da je tako kod nas, sve si jos izkomopliciraju. bezveze.
iako i ovdje nije bolja situacija, doktor mi je totalni neurotik, cim sam pocela ljekove on opet nije bio zadovoljan. po njegovoj prici ne djeluje kako treba, a nema nista drugo. ali cemo zasad ostat na tome sto ne djeluje. iako moglo bi biti svasta pa sad ti budi pametan. samo me baca u depresiju.
nije bome ni ovdje sve savrseno.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 18:11   #56
Quote:
iowa kaže: Pogledaj post
o ne.
ali kuzim da je tako kod nas, sve si jos izkomopliciraju. bezveze.
iako i ovdje nije bolja situacija, doktor mi je totalni neurotik, cim sam pocela ljekove on opet nije bio zadovoljan. po njegovoj prici ne djeluje kako treba, a nema nista drugo. ali cemo zasad ostat na tome sto ne djeluje. iako moglo bi biti svasta pa sad ti budi pametan. samo me baca u depresiju.
nije bome ni ovdje sve savrseno.
Znam kako je to. Ja sam na enbrelu bila od 5 mjeseca i prošli tjedan me je doktorica skinula s njega, jer imam svakakve čudne nuspojave. Lijek je sam po sebi pomogao, gotovo 100% uklonio bolove ali djelovao je očito i na druge strane.. Sad ispočetka, tražim drugi koji će mi možda više odgovarati.
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 20:48   #57
Quote:
Angelsss kaže: Pogledaj post
Znam kako je to. Ja sam na enbrelu bila od 5 mjeseca i prošli tjedan me je doktorica skinula s njega, jer imam svakakve čudne nuspojave. Lijek je sam po sebi pomogao, gotovo 100% uklonio bolove ali djelovao je očito i na druge strane.. Sad ispočetka, tražim drugi koji će mi možda više odgovarati.
nadam se da ces uskoro naci neki odgovarajuci.
ma meni je smjesno koliko pretraga i priprema rade da te stave na nesto i onda samo tako mjenjaju terapiju.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 21:13   #58
Jel ima tko da je na BT Humirom?

TapaTalk
Ziiky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 20:43   #59
Ziiky, ja sam počela s humirom prije 9 tjedana, imam ulcerozni kolitis. još uvijek ne primjećujem neki napredak pa me zanima koliko je tebi trebalo da krene djelovanje? hvala unaprijed, nadam se utješnom odgovoru
beata1911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 20:48   #60
također pitanje za kolitičare koji su na humiri: koliko vam je trebalo da počne djelovati i kako se prvo manifestiralo? neki mi kažu da im se odmah stolica smirila nakon dva tjedna od prve terapije dok drugi kažu da im se prvo vidjelo po krvnoj slici... kod mene baš nema napretka što se stolice tiče, i dalje sam usain bolt po kojih 10 puta dnevno plus 3-4 puta po noći razočarana sam totalno, nadala sam se da ću do sad, nakon 9 tjedana terapije, već moći koliko toliko normalno funkcionirati i počet dobivat na kilaži - prepadnem se sama sebe svaki puta kada prođem pored ogledala za mjesec dana mi je kontrola, kako to ide, hoće li mi ukinuti terapiju ako nema vidljivog napretka? hvala puno na odgovoru
beata1911 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:43.