Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2017., 23:08   #81
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
I jesi zaradio koji milijunček na nekoj inovaciji ili nabijaš po tastaturi plaćen po satu?
Dovoljno da ne moram delati do kraja života.
Quote:
Pa već si u Ameriki barem 30 godina,
Ne sinek, ja sem v Europi. Već nekulike let. Po treći put. A ti niti znaš kdo sem ja, niti nekaj znaš o meni. Obrnuto ne vredi. Ne pitaj.
Quote:
prešišali te razni Zukenbergi koji pazi nemaju ni faks završen i sigurno nisu razmišljali je li programski jezik turing kompletni kad su pisali fejsbuke.
Ali zato više o tome ne razmišljaju sad, kad ih je pritisnula realnost i stvarne mušterije:

https://www.cnet.com/news/zuckerberg...erate-anymore/

vrni se nazaj v stvarnost.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 23:29   #82
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Kako će ti znanje asemblera pomoći kod pisanja velikih višeslojnih rješenja koja se danas uglavnom programiraju u objektnim ili proceduralnim jezicima?
Rule 5. Data dominates. If you've chosen the right data structures and organized things well, the algorithms will almost always be self-evident. Data structures, not algorithms, are central to programming.

http://www.catb.org/esr/writings/tao...l/ch01s06.html

tak ti assembler pomaže, i to je sam jeden mali dio kak ti pomaže.

Delam nekaj danas i naleti kolega / frend, inače računalni znanstvenik z europskog sveučiliša koje je među prvih 10. v svetu za informatiku. Pokažem mu automatski zgeneriranu web stranicu z zapisnicima koje su tražili, pita me v čemu sem to napravil. Ja mu velim shell wrapper i AWK srž. On meni veli "daj da vidim". Inače je stručnjak za AWK. Preleti pogledom po kodu. "A, dobro je to!" Ja mu pokažem veličinu koda: 3.5 KB, a on se stane smijat': "a šta nisi uzeja objektno orijentirano programiranje i CORBA za to?" Obojica se slatko nasmijasmo.

Znanje assemblera te razumijevanje kak dela računalo na najnižem mogućem nivou je razlog zakaj ja mogu napisati kompletan program v samo 3.5 KB za ono kaj nekome treba nekoliko šihti i model-view-controller (koji većina zaprav ni ne razme kaj je).

A ja i moje znanje assemblera, meni je slatko malo zadovoljstvo da su stručnjaci s najelitnijih europskih sveučilišta našli moj kod v redu, te da su ga prepoznale i priznale i druge kolege koje se informatikom profesionalno bave već desetljećima. Meni dosta. Zahvaljujući assembleru.
Quote:
Asembler ako je pravilno pisan mora biti špageti kod, znanjem asemblera si samo ugradiš štetne navike kod programiranja, osim ako ne planiraš programirati u qbasicu ili nekoj staroj verziji cobola.
Ti stvarno nikada nisi pisal assembler kod.

__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 23:35   #83
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Meni se čini da HTML napreduje prema ispunjenju Turinga. HTML5 je ogromni korak prema tome da više nije samo kozmetika.
Čekaj, STANI!!!

Prebrz si i prenapredan! Nisu njih dvojica još otkrili mogućnosti HTML 5, muče se z C# i JavaScriptom kak buddha pod Bodhi drvetom za prosvetljenje...
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 23:40   #84
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
U ovo se uklapa i opis zadatka na običnom prirodnom jeziku kojeg netko treba napraviti. Lijepo ti piše što trebaš napraviti, to su instrukcije koje bude kompjutor interpretirao u nekoj fazi.
Pa jasno! Morti još i bude nekaj od tebe... bume vidli.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 00:02   #85
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Čekaj, STANI!!!

Prebrz si i prenapredan! Nisu njih dvojica još otkrili mogućnosti HTML 5, muče se z C# i JavaScriptom kak buddha pod Bodhi drvetom za prosvetljenje...
Pa nemoj tako, C# je prelijep, jednom kad ga naučiš koristiti i znaš što su mu dobre strane a što loše. Naučit će jednom, valjda.

Ako ne budu, mogu dobiti jedan handler od mene.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 09:32   #86
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Kako će ti znanje asemblera pomoći kod pisanja velikih višeslojnih rješenja koja se danas uglavnom programiraju u objektnim ili proceduralnim jezicima?

Asembler ako je pravilno pisan mora biti špageti kod, znanjem asemblera si samo ugradiš štetne navike kod programiranja, osim ako ne planiraš programirati u qbasicu ili nekoj staroj verziji cobola.
Kakve veze imaju višeslojna rješenja i je li jezik objektan ili proceduralan???
FYI, u opcode svijetu ne postoji objektno/proceduralno, to živi isključivo u design-timeu.

Ako si proglasio znanje asemblera štetnim, mogu pretpostaviti da ga ne znaš.
Korist je velika, jer ako znaš kako CPU funkcionira, to znači da ćeš napisati puno kvalitetniji kod u high-level jeziku. Nekada ćeš moći bolje optimizirati dio koda, a na kraju znaš i debagirati kako spada (pretpostavljam da ni u debagiranju nisi potkovan znanjem).

Općenito, proglasiti poznavanje nečega štetnim je notorna glupost.
mutable is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 09:38   #87
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Čekaj, STANI!!!

Prebrz si i prenapredan! Nisu njih dvojica još otkrili mogućnosti HTML 5, muče se z C# i JavaScriptom kak buddha pod Bodhi drvetom za prosvetljenje...
ajde molim te ne seri. sad si počeo i vrijeđat malo vidjevši da ti ne stoji sve stabilno. ja sam ti samo napisao ono što si ti reko za SQL da je programski jezik jer je Turing kompletan i isto sam rekao kako to da je onda HTML programski jezik kad nije turing kompletan. i sad se počnete vadit na HTML5 koji, btw, to isto nije.

sve stoji, tehnologija napreduje, no to ne znači automatski da je nešto programski jezik ako je naprednije. neke osnovne mogućnosti programiranja se znaju, a to niti SQL niti HTML ne podržavaju.
Pa jebote postoji PL/SQL jer očito SQL ne može raditi sve što ti treba.

U ostale rasprave oko assemblera i inih progmraskih jezika ne ulazim jer ne poznam to, ali apsolutno stoji da ti ne treba to da bih programirao.

Kad kosim dvorište kosim sa kosilicom, i ne trebam jebeno znati kako ona radi, nit mi pada na pamet uzet ručnu kosu, kada imam samohodnu koja radi brže i bolje.
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 11:41   #88
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
Kad kosim dvorište kosim sa kosilicom, i ne trebam jebeno znati kako ona radi, nit mi pada na pamet uzet ručnu kosu, kada imam samohodnu koja radi brže i bolje.
...Dok ti kosilica ne rikne jer ne znaš

a) da je trebalo promijeniti ulje (ne kužiš koncept programiranja kao sekvencu instrukcija koje uzrokuju da računalo odradi neku radnju);

te

b) kak se mijenja ulje ("assembler je štetan").

Ako je pak tvoj odgovor na to "idem kod servisera za kosilice!" -- ja sam taj metaforički serviser, jer razmem vse dijelove kosilice. Uključujući tu i popravak tvojeg zaribalog motora.

Ali ak ideš kod servisera za kosilice jer smatraš da ne trebaš razmeti kak kosilica funkcionira, onda buš slušal kaj ti serviser veli, kad ti serviser to veli, kak ti serviser to veli i nebuš serviseru solil pamet o kosilicama niti o motorima v njima.

Zapravo kad smo već kod metafora o kosilicama, ja nisem serviser, neg inžinjer koji je tu tvoju kosilicu projektiral.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 11:44   #89
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
...Dok ti kosilica ne rikne jer ne znaš

a) da je trebalo promijeniti ulje (ne kužiš koncept programiranja kao sekvencu instrukcija koje uzrokuju da računalo odradi neku radnju);

te

b) kak se mijenja ulje ("assembler je štetan").

Ako je pak tvoj odgovor na to "idem kod servisera za kosilice!" -- ja sam taj metaforički serviser, jer razmem vse dijelove kosilice. Uključujući tu i popravak tvojeg zaribalog motora.

nisam niti u jednom trenutku rekao da je assembler štetan, jer od viška glava ne boli, što ne znači da ga moraš znati da bi bio dobar programer.

i da, otići ću majstoru jer me to apsolutno ne zanima kako radi, nego da se popravi da ja mogu nastaviti raditi dalje svoj posao.
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 11:48   #90
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post

Zapravo kad smo već kod metafora o kosilicama, ja nisem serviser, neg inžinjer koji je tu tvoju kosilicu projektiral.

drago mi je da komuniciram sa tvorcem SQL i koji zna da je SQL programski jezik
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 17:01   #91
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Dovoljno da ne moram delati do kraja života.Ne sinek, ja sem v Europi. Već nekulike let. Po treći put. A ti niti znaš kdo sem ja, niti nekaj znaš o meni. Obrnuto ne vredi.
Vidiš, u boldanom je problem. Kažeš da ne znamo tko si, a tražiš da ti slijepo vjerujemo i jer si kao ti najpametniji, a drugi su bedaki.

Zato te pitam, tako dugo si u okruženju u kojem se radi cutting-edge IT, jesi li zaradio barem 50 milijuna na nekoj softverskoj inovaciji, jer ako jesi, onda to ima neku težinu, ovak ispadaš stručnjak bez pokrića.

Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Ne pitaj.Ali zato više o tome ne razmišljaju sad, kad ih je pritisnula realnost i stvarne mušterije:

https://www.cnet.com/news/zuckerberg...erate-anymore/

vrni se nazaj v stvarnost.
Baš me zanima kako je to kad te pritisne realnost a ti si težak stotine milijardi dolara. Da ih je ta "realnost" pritisnula u početku, bili bi još jedan od onih koje si prije spomenuo neuspješnih iz silicijska doline.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 17:12   #92
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Rule 5. Data dominates. If you've chosen the right data structures and organized things well, the algorithms will almost always be self-evident. Data structures, not algorithms, are central to programming.

http://www.catb.org/esr/writings/tao...l/ch01s06.html

tak ti assembler pomaže, i to je sam jeden mali dio kak ti pomaže.
Pametne stvari pišu iza tog linka koji si dao, ali ne znam kako si na osnovu toga došao do boldanog zaključka.

Riječ assembly se spominje samo na jednom mjestu i to ne u kontekstu kojeg si ti napisao.

Predlažem da ponovo pročitaš.

Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Delam nekaj danas i naleti kolega / frend, inače računalni znanstvenik z europskog sveučiliša koje je među prvih 10. v svetu za informatiku. Pokažem mu automatski zgeneriranu web stranicu z zapisnicima koje su tražili, pita me v čemu sem to napravil. Ja mu velim shell wrapper i AWK srž. On meni veli "daj da vidim". Inače je stručnjak za AWK. Preleti pogledom po kodu. "A, dobro je to!" Ja mu pokažem veličinu koda: 3.5 KB, a on se stane smijat': "a šta nisi uzeja objektno orijentirano programiranje i CORBA za to?" Obojica se slatko nasmijasmo.

Znanje assemblera te razumijevanje kak dela računalo na najnižem mogućem nivou je razlog zakaj ja mogu napisati kompletan program v samo 3.5 KB za ono kaj nekome treba nekoliko šihti i model-view-controller (koji većina zaprav ni ne razme kaj je).

A ja i moje znanje assemblera, meni je slatko malo zadovoljstvo da su stručnjaci s najelitnijih europskih sveučilišta našli moj kod v redu, te da su ga prepoznale i priznale i druge kolege koje se informatikom profesionalno bave već desetljećima. Meni dosta. Zahvaljujući assembleru.Ti stvarno nikada nisi pisal assembler kod.

A ja se družim s Obi Wan Kenobijem, Macu Winduom, Yodom i C3-POm

Ne znam u kakvim se krugovima krećeš, ali CORBA je već tamo devedestih prošlog stoljeća proglašena rješenjem koje treba napustiti. Mislim da su ti sad neke druge stvari raširenije za povezivanje heterogenih sustava, ne nije EDI i EDIFACT, mislim da se zovu web servisi.

Asembler skužiš za tjedan dana, imaš par skupina instrukcija za manipulirnje podatkovnim i adresnim registrima i to je to, nema složenih programskih konstrukata kao što je npr. interfejs, apstrkatna klase, inversion of control.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 17:17   #93
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Meni se čini da HTML napreduje prema ispunjenju Turinga. HTML5 je ogromni korak prema tome da više nije samo kozmetika.
Bolje potrošiti vrijeme na html5 canvas ili WebRTC nego na to je li html5 turing kompletan.

To je ono što sam pisao ranije, troši se vrijeme na stvari od kojih nema koristi, a ono od čega bi se moglo imati koristi, to bu valjda došlo na red 2030.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 17:24   #94
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Čekaj, STANI!!!

Prebrz si i prenapredan! Nisu njih dvojica još otkrili mogućnosti HTML 5, muče se z C# i JavaScriptom kak buddha pod Bodhi drvetom za prosvetljenje...
Javascript i html5 idu ruku pod ruku. Nego, kako stojiš sa html5 canvasima, webrtc-om, web sql-om ili indexed db?

C# je jedan jako lijep 3GL koji jako sliči na C po sintaksi, a ima i hrpu super korisnih svojstava koje imaju moderni objektno orijentirani jezici. Malo ga je teško shvatiti "ozbiljnoj ekipi" koja koristi *, ** i &, ali jezici idu prema naprijed, pa više nema potrebe označavati varijable/objekte da su po referenci, sad je većina takva i moderni kompajleri znaju skužiti i rade u ponašaju se u skladu s tim. Možda je problem što kod C# ne treba raditi forward deklaracije, pa ga "pravi stručnjaci" doživljavaju kao neozbiljnog, ne znam.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 17:37   #95
Evo još jednom ovog što si komentirao, tako da imamo ovdje:
Quote:
Kako će ti znanje asemblera pomoći kod pisanja velikih višeslojnih rješenja koja se danas uglavnom programiraju u objektnim ili proceduralnim jezicima?

Asembler ako je pravilno pisan mora biti špageti kod, znanjem asemblera si samo ugradiš štetne navike kod programiranja, osim ako ne planiraš programirati u qbasicu ili nekoj staroj verziji cobola.
Quote:
mutable kaže: Pogledaj post
Kakve veze imaju višeslojna rješenja i je li jezik objektan ili proceduralan???
FYI, u opcode svijetu ne postoji objektno/proceduralno, to živi isključivo u design-timeu.
Mislim da nisi skužio pitanje, jer je pitano za asembler, a ne proceduralno vs. objektno.

Istina je i to da nije isto pisati višeslojna rješenja s proceduralnim ili objektnim jezikom, a jedan od razloga je https://en.wikipedia.org/wiki/Inversion_of_control

To je nešto jako korisno, jer preko toga možeš napraviti pravo fizičko razdvajanje slojeva višeslojnog rješenja, a ako radiš s proceduralnim jezicima ne možeš to ostvariti, zato što su potprogrami višeg sloja ovisni o potprogramima nižeg sloja.

Quote:
mutable kaže: Pogledaj post
Ako si proglasio znanje asemblera štetnim, mogu pretpostaviti da ga ne znaš.
Korist je velika, jer ako znaš kako CPU funkcionira, to znači da ćeš napisati puno kvalitetniji kod u high-level jeziku. Nekada ćeš moći bolje optimizirati dio koda, a na kraju znaš i debagirati kako spada (pretpostavljam da ni u debagiranju nisi potkovan znanjem).

Općenito, proglasiti poznavanje nečega štetnim je notorna glupost.
Znam kako funkcionira CPU, znam za registre opće namjene i registre posebne namjene, znam za podatkovne registre (EAX na x86 ili D0 na MC) i adresne registre, znam za familiju 80x86 procesora kao i za MC6800 i MC68000 i još jako puno toga znam o procesorima kao što su interupti, protočnosti, kakve instrukcijske setove podržavaju, memorijsku hijerarhiju kakvu podržavaju, znam za RISC, CISC, CRISC, transpjutere, ... svakakve pizdarije od kojih nemam koristi.

Zato i kažem da od znanja asemblerskog programiranja nema velike koristi ako radiš moderne aplikacije s modernim programskim jezicima.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 17:39   #96
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Pa nemoj tako, C# je prelijep, jednom kad ga naučiš koristiti i znaš što su mu dobre strane a što loše. Naučit će jednom, valjda.

Ako ne budu, mogu dobiti jedan handler od mene.
Otkud tebi ideja da ja ne znam c#?
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 17:51   #97
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Javascript i html5 idu ruku pod ruku. Nego, kako stojiš sa html5 canvasima, webrtc-om, web sql-om ili indexed db?

C# je jedan jako lijep 3GL koji jako sliči na C po sintaksi, a ima i hrpu super korisnih svojstava koje imaju moderni objektno orijentirani jezici. Malo ga je teško shvatiti "ozbiljnoj ekipi" koja koristi *, ** i &, ali jezici idu prema naprijed, pa više nema potrebe označavati varijable/objekte da su po referenci, sad je većina takva i moderni kompajleri znaju skužiti i rade u ponašaju se u skladu s tim. Možda je problem što kod C# ne treba raditi forward deklaracije, pa ga "pravi stručnjaci" doživljavaju kao neozbiljnog, ne znam.
Javascript... HTML... ok za one, koji žele provesti život štrikajući web stranice. Ali ima tu jako puno stvari ispod haube.

Iako će me svi razapeti, ali evo:
C# je nastao da bi loši programeri mogli odraditi dosadan posao koji netko ipak mora napraviti.
C# definitivno ima svoju svrhu i upotrebljiv je. Ali kao i svaki jezik, nije dobar za sve.

"Moderni kompajleri"... m'da, zgodno zavaravanje samog sebe. Probaj nekom managed developeru pričati o stacku i heapu. Odmahnu rukom i kolutaju očima, a misle si "joj što sere", ili jednostavno bleji. Probaj pitati kako Windows message queue funkcionira. Ili recimo kako COM funkcionira. A TCP/IP možda? A tek dretve i sinhronizacija? SIMD, paralelizacija? Opet ista reakcija. Kad se stvar slomi, ili kad pojede sve silne GB memorije, onda dramite i filozofirate, jer ne znate što je WinDbg. Kad vidite asembler, onda je to za "pretpotopne budale" koje ne znaju da je lakše u "si-šarpu".

I dolazimo do "neozbiljnog". To je neozbiljno, ali zato su plaće tih developera neozbiljne.

P.S.
Takvih ima u svim jezicima, ali se nekako grupiraju u .NET-u i sličnim managed svijetovima.
mutable is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 17:54   #98
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
...Dok ti kosilica ne rikne jer ne znaš

a) da je trebalo promijeniti ulje (ne kužiš koncept programiranja kao sekvencu instrukcija koje uzrokuju da računalo odradi neku radnju);

te

b) kak se mijenja ulje ("assembler je štetan").

Ako je pak tvoj odgovor na to "idem kod servisera za kosilice!" -- ja sam taj metaforički serviser, jer razmem vse dijelove kosilice. Uključujući tu i popravak tvojeg zaribalog motora.

Ali ak ideš kod servisera za kosilice jer smatraš da ne trebaš razmeti kak kosilica funkcionira, onda buš slušal kaj ti serviser veli, kad ti serviser to veli, kak ti serviser to veli i nebuš serviseru solil pamet o kosilicama niti o motorima v njima.

Zapravo kad smo već kod metafora o kosilicama, ja nisem serviser, neg inžinjer koji je tu tvoju kosilicu projektiral.
Kod većine kosilica, ulje se miješa s benzinom, ali pretpostavimo da se radi o nekoj američkoj kosilici koja ima 100 KS i da ima posebni rezervar za ulje.

Usporediti odvrtanje čepa od ulja, ulijevanje ulja i zavrtanje čepa od ulja s znanjem asemblera je smiješno. To je isto kao da kažeš da ako znaš voziti auto s ručnim mjenjačen da je to ekvivalentno znanju asemblera, a oni koji to ne znaju voze auto s automatskim mjenjačem, ti onda ne znaju asembler.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 09:45   #99
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Evo još jednom ovog što si komentirao, tako da imamo ovdje:



Mislim da nisi skužio pitanje, jer je pitano za asembler, a ne proceduralno vs. objektno.

Istina je i to da nije isto pisati višeslojna rješenja s proceduralnim ili objektnim jezikom, a jedan od razloga je https://en.wikipedia.org/wiki/Inversion_of_control
Još jedan Google warrior.

Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
To je nešto jako korisno, jer preko toga možeš napraviti pravo fizičko razdvajanje slojeva višeslojnog rješenja, a ako radiš s proceduralnim jezicima ne možeš to ostvariti, zato što su potprogrami višeg sloja ovisni o potprogramima nižeg sloja.
Pišeš pizdarije, jer ljudi i danas to rade u proceduralnim jezicima. Da zaista razumiješ proc vs obj, onda bi vidio da nema velike razlike.


Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Znam kako funkcionira CPU, znam za registre opće namjene i registre posebne namjene, znam za podatkovne registre (EAX na x86 ili D0 na MC) i adresne registre, znam za familiju 80x86 procesora kao i za MC6800 i MC68000 i još jako puno toga znam o procesorima kao što su interupti, protočnosti, kakve instrukcijske setove podržavaju, memorijsku hijerarhiju kakvu podržavaju, znam za RISC, CISC, CRISC, transpjutere, ... svakakve pizdarije od kojih nemam koristi.

Zato i kažem da od znanja asemblerskog programiranja nema velike koristi ako radiš moderne aplikacije s modernim programskim jezicima.
Svaki Google warrior zna navesti gore navedeno. Koliko si i kakvog koda nakucao u asm-u za koji CPU i koji OS? Koliko imaš staža sa SoftICE, Olly-em, IDA Pro?
Koliko problema si rješavao reversanjem? Post mortem debugging?

Ima koristi, jer te tvoje "moderne aplikacije" (pitam se koja je definicija tog termina uopće) se svode na opcode. Stoga, how the fuck nema koristi?

Daj nas počasti onako znatiželje radi sa tipom aplikacija koje ti razvijaš i u čemu. Moj wild guess je javascript (ili pandan), a u najboljem slučaju .net + neka baza, računi/financije/izvještaji... ili Smartphone.

Ako si u tom svijetu, onda valjda i nema koristi, jer ako se tvoj uradak slomi usred rada, juzer restarta i sve 5. Neki moraju deliverat nešto, što radi 24/7. Ako stane, plaćaju se penali koje si ne možeš priuštiti. Tu isto dolazi do izražaja onaj dio ozbiljno/neozbiljno.
mutable is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 17:19   #100
Quote:
mutable kaže: Pogledaj post
Još jedan Google warrior.

Pišeš pizdarije, jer ljudi i danas to rade u proceduralnim jezicima. Da zaista razumiješ proc vs obj, onda bi vidio da nema velike razlike.
Proceduralni jezici, misliš na one koje koristim svakodnevno već više od 10 godina, oni ti ne omogućavaju da potpuno razdvojiš slojeve višeslojne arhitekture, tj. ne možeš zamijeniti neki sloj a da ne moraš prekompajliravati slojeve koji ga koriste.

Quote:
mutable kaže: Pogledaj post
Svaki Google warrior zna navesti gore navedeno. Koliko si i kakvog koda nakucao u asm-u za koji CPU i koji OS? Koliko imaš staža sa SoftICE, Olly-em, IDA Pro?
Koliko problema si rješavao reversanjem? Post mortem debugging?

Ima koristi, jer te tvoje "moderne aplikacije" (pitam se koja je definicija tog termina uopće) se svode na opcode. Stoga, how the fuck nema koristi?

Daj nas počasti onako znatiželje radi sa tipom aplikacija koje ti razvijaš i u čemu. Moj wild guess je javascript (ili pandan), a u najboljem slučaju .net + neka baza, računi/financije/izvještaji... ili Smartphone.

Ako si u tom svijetu, onda valjda i nema koristi, jer ako se tvoj uradak slomi usred rada, juzer restarta i sve 5. Neki moraju deliverat nešto, što radi 24/7. Ako stane, plaćaju se penali koje si ne možeš priuštiti. Tu isto dolazi do izražaja onaj dio ozbiljno/neozbiljno.
Mora da jako brzo guglam, pogledaj koliko je vremena prošlo među postovima.
Nisi pogodio tehnologije, 60% mi je PL/SQL, ostale uključuje javu, .net, javascript, html, css, objective-c, ima nešto i postgresql-a.
Čuo sam i za tvoje COM tehnologije i njihov reference counting, možda sam čak prije nekih 10 godina radio nešto s COM interop-om, a možda sam i to izguglao. Možda sam čuo i za SIMD i MMX registre, a možda sam čak i izguglao MIMD, teško je reći.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:15.