Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2007., 10:46   #41
Quote:
Keiser kaže: Pogledaj post
OK, pričam gluposti. Možeš li mi reći radiš li slučajno kao geodet??
Da!

btw glupost se odnosila na ortogonalnu metodu....imaš još polarnu i nema treće za snimanje detalja, obe su jednakovrijedne i upotreba ovisi o terenu i vidljivosti...(ne ulazimo sad u GPS nego govorimo o klasičnim metodama)

Quote:
Keiser kaže: Pogledaj post
-- sam si napomenuo da se stanje u planovima obično znatno razilazi od stanja na terenu, a onda kažeš da je uredu raditi s podatcima iz papira, na terenu koji je drugačiji...ovo se može napraviti jedino namještanjem podataka
Žalosno ali istinito, kad radiš elaborat parcelacije, ne mijenjaš i ne možeš mijenjati postojeće stanje, već situaciju moraš uklopiti u postojeće stanje....



Quote:
Keiser kaže: Pogledaj post
uostalom, kod nas je katastar ZAHTIJEVAO da kod parcelacija zatvorimo susjedne parcele, naravno to se uvijek može lažirati u uredu i zato nam je stanje sa zemljištem takvo kakvo je. Nisam siguran je li takva praksa svuda, no u pravilniku je tako.
kad postojeću parcelu dijeliš na dva dijela, nemaš što zatvarati susjedne parcele, njih ne diraš niti smiješ dirati...bitno ti je jedino da suma površina novostvorenih parcela odgovara površini stare parcele

Quote:
Keiser kaže: Pogledaj post
-- "ne računa duljinu iz plana nego koordinata", a otkuda mu te koordinate...iz digitaliziranog plana


Na način na koji je taj mjernik pokušao ovo raditi, ja bih radio jedino ako imam sigurne međne oznake na postojećoj međi i ako se radi o relativno maloj površini koju mogu provjeriti dijagonalama, a što god ti rekao, sve drugo je čisti diletantizam. Tako se kod nas često radi i zato dolazi do ovakvih situacija. Istina je da u slučaju spora, geodetova mjerna oznaka ništa ne znači, nego samo sudska odluka, ali treba stajati iza svog posla, a ne gledati gdje će se ubosti koja kuna više bez rada.

Koliko sam shvatio iz opisa problema međa je dobro određena već upisanim objektom.....kućom u ovom slučaju...
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 16:45   #42
Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
ja hoću iz svoje parcele na kojoj je kuća 150 m2, dvor 500 m2 i oranica 1500 m2 tu oranicu odcijepiti dati joj novi broj kč, i prodati je
za ovo što je zapravo čovjeku cilj potrebna je lokacijska dozvola za taj dio čestice koji želi izdvojiti. Molim neka me netko ispravi ako griješim, ali koliko mi je poznato to ne bude drugačije išlo.
Bina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 18:03   #43
Quote:
Bina kaže: Pogledaj post
za ovo što je zapravo čovjeku cilj potrebna je lokacijska dozvola za taj dio čestice koji želi izdvojiti. Molim neka me netko ispravi ako griješim, ali koliko mi je poznato to ne bude drugačije išlo.
Ne treba mu lokacijska ako neće mijenjati namjenu.....može komotno razbiti parcelu na dva dijela (oba poljoprivredno zemljište) i jedan prodati.....pa nek se novi vlasnik gomba s prenamjenom, urbanističkim i lokacijskom

Pravo pitanje je jel postojeća kuća ima sve dozvole, ili se sve to vodi kao poljoprivredno zemljište
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 21:42   #44
Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
....ja hoću iz svoje parcele na kojoj je kuća 150 m2, dvor 500 m2 i oranica 1500 m2 tu oranicu odcijepiti dati joj novi broj kč, i prodati je jer je u građevinskoj zoni prema UP mog mjesta
zbog ovog bih rekla da se radi o parcelaciji građevinskog zemljišta, a ne poljoprivrednog, pa se to provodi u svrhu osnivanja nove građevinske čestice.
pitanje je za geodete je li tu potrebno usklađenje stvarnog stanja s katastarskim i zk, pa je zato potrebno mjerenje.
ako se kod građevinskog može nekako provesti takva podjela jedne parcele na više njih (naravno da njihova površina bude odgovarajuća za građevinske čestice) bez da se ishodi lokacijska dozvola, zanimalo bi me na koji način se to radi.
Bina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 23:01   #45
Quote:
Bina kaže: Pogledaj post
zbog ovog bih rekla da se radi o parcelaciji građevinskog zemljišta, a ne poljoprivrednog, pa se to provodi u svrhu osnivanja nove građevinske čestice.
pitanje je za geodete je li tu potrebno usklađenje stvarnog stanja s katastarskim i zk, pa je zato potrebno mjerenje.
ako se kod građevinskog može nekako provesti takva podjela jedne parcele na više njih (naravno da njihova površina bude odgovarajuća za građevinske čestice) bez da se ishodi lokacijska dozvola, zanimalo bi me na koji način se to radi.
parcelacija građevinskog zemljišta radi se u skladu s lokacijskom samo kada je zemljište van građevinske zone, detaljnog plana uređenja ili ako ne postoji rješenje o utvrđivanju čestice kao građevinskog zemljišta....u ovom slučaju zemljište je u građ. zoni pa bilo ono građ. ili ne, ne treba mu lokacijska.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 13:00   #46
Smile

Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
Ne treba mu lokacijska ako neće mijenjati namjenu.....može komotno razbiti parcelu na dva dijela (oba poljoprivredno zemljište) i jedan prodati.....pa nek se novi vlasnik gomba s prenamjenom, urbanističkim i lokacijskom

Pravo pitanje je jel postojeća kuća ima sve dozvole, ili se sve to vodi kao poljoprivredno zemljište
Kuća i gospodarske zgrade na toj parceli IMAju UREDNU GRAĐEVINSKU DOZVOLU. Ostatak parcele se vodi kao oranica ali je unutar građevinske zone i tu je dozvoljena gradnja stambene kuće. Ja hoću samo tu oranicu iz stare kč. da mi mjernik izmjeri površinu, odcijepi je kao novu česticu, pa je prodat. novi vlasnik nek radi s njom kaj hoće..
Mislim da sam pojasnio ..Hvala !
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 15:18   #47
mene zanima neki dobar odvjetnik u Šibeniku koji se bavi tim imovinskim stvarima koji me neće oderat, a da ja ne moram iz Ri prečesto ići dole?
ancy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 19:20   #48
Parcelizacija zemljišta koje ima upisan teret

nadam se da će mi netko moć pomoć.imala sam dug prema dinersu koji zbog otkaza nisam mogla otplatit te su se oni u međuvremenu upisali kao teret na zemljište koje je u mom vlasništvu.problem je taj što zemljište ima suvlasnika koji kad je saznao za ovrhu hoće napravit parcelizaciju tako da zemljište bude podjeljeno na dvije odvojene parcele.čula sam da će mi za parcelizaciju biti potrebno dopuštenje od dinersa koje najvjerojatnije neću dobit i sad više neznam šta da radim.
lika1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 20:20   #49
Quote:
lika1984 kaže: Pogledaj post
nadam se da će mi netko moć pomoć.imala sam dug prema dinersu koji zbog otkaza nisam mogla otplatit te su se oni u međuvremenu upisali kao teret na zemljište koje je u mom vlasništvu.problem je taj što zemljište ima suvlasnika koji kad je saznao za ovrhu hoće napravit parcelizaciju tako da zemljište bude podjeljeno na dvije odvojene parcele.čula sam da će mi za parcelizaciju biti potrebno dopuštenje od dinersa koje najvjerojatnije neću dobit i sad više neznam šta da radim.
kao prvo na riječ parcelizacija(a svakodnevno je čujem) mi se diže kosa na glavi... PARCELACIJA. Možeš izvršit parcelaciju i na 2 i na 3 ili više dijelova bez obzira na teret s time da će nakon parcelacije teret ostat u svim novonastalim parcelama i u dosadašnjoj također. Za to ti nije potrebna ničija suglasnost. Nakon što isparceliraš dobit ćeš 2 parcele(u tvom slučaju) u kojima će vlasništvo biti 1/2-1/2 u svakoj. Tada radiš diobeni ugovor koji predaješ u sud i tada si ti vlasnik 1/1 u tvom dijelu a dosadašnji suvlasnik u 1/1 dijela u svom dijelu. I tek tada dolazi pitanje dinersa.. Jer dosadašnji suvlasnik će imat parcelu 1/1 s teretom, a to jedino može riješit da mi diners izda brisovnicu.. A teret ostaje samo na tvojoj parceli..
Setac_008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 21:00   #50
Mene zanima da li se teret uopće može (i zakonski smije) upisati na nekretninu koja je u suvlasništvu a ne u vlasništvu 1/1? Mislim da ne. Odnosno, mislim da se ne smiju upisati tereti bez dopuštenja tog drugog (ili treće, četvrtog...) suvlasnika bez njegovog pisanog dopuštenja.
A ovo što Setac piše - pitanje je da li će vrijednosno dio od Like biti dovoljan (mislim kao protuvrijednost duga koji ima prema dinersu) nakon diobe i upisa 1/1 vlasništva da bi se Diners htio brisati? Nije mi to baš jasno, pls Setac pojasni ako znaš.
Calandre is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 10:00   #51
Quote:
Calandre kaže: Pogledaj post
Mene zanima da li se teret uopće može (i zakonski smije) upisati na nekretninu koja je u suvlasništvu a ne u vlasništvu 1/1? Mislim da ne. Odnosno, mislim da se ne smiju upisati tereti bez dopuštenja tog drugog (ili treće, četvrtog...) suvlasnika bez njegovog pisanog dopuštenja.
A ovo što Setac piše - pitanje je da li će vrijednosno dio od Like biti dovoljan (mislim kao protuvrijednost duga koji ima prema dinersu) nakon diobe i upisa 1/1 vlasništva da bi se Diners htio brisati? Nije mi to baš jasno, pls Setac pojasni ako znaš.
e to je sad već pitanje prava,dinersa,brisovnica i sl.. Možeš mi lika poslat na p.m. broj k.č. , k.o. pa da vidimo što je u pitanju. Možda je vrijednost zemljišta manja u odnosu na dug, a možda je i prevrijedno zemljište u odnosu na dugovanje.. Trebalo bi napravit elaborat procjene zemljišta pa da se vidi di samo..
Setac_008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 13:36   #52
Parcelacija zemljista

Postovani,

Kupio sam jednu cesticu koja se u katastru vodi zasebno. Medutim gruntovno je ona spojena sa cesticom koja se takoder katastarski vodi zasebno. Koji je postupak da se cestica koju sam kupio gruntovno vodi kao samostalna. Koliko bi me to cca. kostalo? Hvala.
karlomak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 11:44   #53
Izvaditi službeni zk izvadak u gruntovnici, i službeni katastarski izvadak za obje čestice u katastru, sa prerisom katastarskog plana, pa sa svime time otići u privatnog geometra da napravi prijavni list za usklađenje stanja katastra i zemljišne knjige, tj.parcelacijski elaborat za zemljišnu knjigu, kojim će se izvršiti ta dioba čestica koja je već izvršena u katastru, a nije u zemljišnoj knjizi.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 11:32   #54
Parcelacija bez obavještenja

Poštovani,
u Istri moja porodica ima već od 80-godina jednu parcelu sa vikend kučo. Ove jeseni administrativna tijela stavila su nas u neki administrativni postupak parcelacije, bez da bi bili mi o tome uopšte obaviješteni i bez da bi imali šansu učestvovati u postupku.
Zanima me kako je to u hrvatskom pravu – u Sloveniji ako subjekt nije pravilno obaviješten i nije mu data mogućnost, da učestvuje u postupku, to jeste vrlo ozbiljna greška postupka, zbog koje postupak je automatski nelegalan i se može automatski poništiti u cijelini (to se naziva kod nas »absolutna bistvena kršitev postopka«). Zanimalo bi me,
- dali postoji nešto slično i u hrvatskom pravu
- u kojem zakonu
- i u kojem članu to jeste napisano.

Hvala unaprijed.
mug is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 13:35   #55
postoji

pitanje je šta se zapravo odvija: parcelacija ili samo izmjera?
potraži Zakon o prostoronom uređenju i gradnji
na stranici mzopu.hr
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 18:12   #56
mogu li parcelaciju napraviti bez suglasnosti drugog suvlasnika, ako su na tom dijelu zemljišta samo moji samostojeći objekti (jedna montažna šupa drvenjara drugog suvlasnika je isto među njima)?

muči me to što ti drugi suvlasnici ne žele pristati na drugačiji model cijepanja zemljišta koji smo im prvo ponudili, nego nas ucjenjuju da spustimo cijenu daleko ispod realne jer smo im prvo htjeli prodati svoj udio u suvlasništvu.

zanima me kako najlakše i najbrže izaći iz tog zapetljanog odnosa uz realnu postignutu cijenu vrijednosti zemljišta.

dakle, mogu li bez njihovog pristanak pokrenuti postupak parcelacije zemljišta? što mogu očekivati?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 18:42   #57
Može li se prodati objekt i zemljište ako nije provedena parcelizacija tog zemljišta? Objekt je uredno upisan u gruntovnicu.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 20:50   #58
Trenutno može samo ako taj objekt ima upisanu pozitivnu zabilježbu.

Za prijenos vlasništva, to što nije provedena parcelacija nije bitno, ako kupcu ne smeta.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 22:38   #59
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Izvaditi službeni zk izvadak u gruntovnici, i službeni katastarski izvadak za obje čestice u katastru, sa prerisom katastarskog plana, pa sa svime time otići u privatnog geometra da napravi prijavni list za usklađenje stanja katastra i zemljišne knjige, tj.parcelacijski elaborat za zemljišnu knjigu, kojim će se izvršiti ta dioba čestica koja je već izvršena u katastru, a nije u zemljišnoj knjizi.
Opisani postupak bio bi primjenjiv kada bi kupac bio vlasnik obje katastarske čestice, a čini se da je on kupio samo jednu. Za provedbu /usklađenje katastra i gruntovnice u tom slučaju osim navedenog potrebna je po JB ovjerena suglasnost drugog vlasnika , tj, suvlasnika u gruntovnici. Ili to , ili z.k. ispravni postupak.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 23:07   #60
Iz člega ti vidiš više suvlasnika i da se on kao kupac uopće upisao kao vlasnik svoje čestice

Quote:
karlomak kaže: Pogledaj post
Postovani,

Kupio sam jednu cesticu koja se u katastru vodi zasebno. Medutim gruntovno je ona spojena sa cesticom koja se takoder katastarski vodi zasebno. Koji je postupak da se cestica koju sam kupio gruntovno vodi kao samostalna. Koliko bi me to cca. kostalo? Hvala.
Po meni se on nije nigdje upisao. Kako će se upisati u zemljišnu knjiigu kad površina zk čestice očito ne odgovara onoj katastarske, pa ni one u ugovoru.
Dakle u zemljišnoj knjizi je jedna jedinstvena česttica, a tko je njen vlasnik, iz ovog se ne vidi. Ima li suvlasništva isto tako ne.

Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Za provedbu /usklađenje katastra i gruntovnice u tom slučaju osim navedenog potrebna je po JB ovjerena suglasnost drugog vlasnika , tj, suvlasnika u gruntovnici.
To bi trebalo da se radi nova parcelacija. Ali parcelacija je očito odavna provedena u katastru, pa nikakve suglasnosti nisu potrebne. To čak katastri (neki) i dan danas rade po službenoj dužnosti.

Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
z.k. ispravni postupak.
O čemu ti?
Kakakv ispravni postupak kojim se radi parcelacija

Ispravnim postupkom se može mjenjati upis u B list, a bez prijavnog lista, se rješenjem u ispravnom postupku ne mogu krojiti čestice.
File is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:42.