Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2016., 21:11   #1
Ima li policajac pravo pretražiti moje džepove?

Šetao sam neki dan gradom, i prelazio parkiralište, dok je policijski kombi ulazio na njega. Policajac koji je vozio otvorio je prozor i reako mi da stanem. Zaustavio vozilo, izašao van i legitimirao me.

Osim toga, zatražio je od mene da ispraznim džepove. U džepovima jakne sam imao neke kartice, novce, mobitel i ključeve od auta, dok su mi džepovi hlača bili prazni i nisam ih izvrtao. Da se uvjeri da su mi džepovi doista prazni, policajac ih je opipao.

Mene zanima da li kod nas policajac ima pravo pretražiti me na taj način? Svojevoljno sam mu pokazao sadržaj džepova jer nisam baš konfrontacijski tip, no ako se ne varam, policajac bi za bilo kakvu pretragu trebao imati nekakvu osnovu?

Njega su, zapravo, iz nekog meni nepoznatog razloga puno više zanimale moje bose noge. Hodam gotovo uvijek bos već godinu dana iz zdravstvenih i osobnih razloga (a kad ne hodam bos nosim posebne cipele sa ravnim, ultratankim - 3 mm - savitljivim đonom i puno prostora za nožne prste) i nikada nisam imao problema iako sam se već sretao s policijom, i čak sam ulazio bos na policijsku postaju (ne, nisu me privodili, išao sam po osobnu iskaznicu). To sam mu i rekao tokom razgovora (osim ovog zadnjeg, to sam već i zaboravio i sad sam se slučajno sjetio). Na kraju cijelog susreta je zaustavio slučajnog prolaznika i pitao ga misli li on je li to "normalno" hodati bos.

Nekako ne mislim da su bose noge dovoljan povod za pretragu (ja se ne osjećam osobito opasnim tipom, a pogotovo ne kad sam bos), no nisam ni siguran treba li policajac imati povod i što se smatra povodom? Bose noge nisu zakonom zabranjene, o tome sam se informirao i prije nego sam krenuo s ovakvim stilom života i ne bih ga uopće usvajao da jesu.

Je li takvo ponašanje policajca nešto zbog čega bih imao razloga pisati pritužbu? I kakva su uopće iskustva s tim pritužbama? Nekako mi je u uhu ostalo nečije upozorenje da mi se pritužbe mogu obiti o glavu jer me onda lokalni službenici uzmu na zub.
gl1tch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 21:16   #2
policajac nije pogriješio, on jedino nema pravo sam gurati ruke u tvoje džepove, može zatražit da izvadiš sve što imaš ili opipati izvana, uostalom to rade čak i zaštitari na stadionima, klubovima itd
__________________
"Glumiti, dozirati, biti distanciran ili hiniti emocionalnu hladnoću ne znači biti mističan. To naprosto znači biti pozer."
Dark Dizkober is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 21:40   #3
gl1tch, imam dojam da si u priči pomiješao postupanje službene osobe i ljudsku reakciju na neuobičajen prizor. bose noge u po zime nisu normalne u smislu - vrlo rijetko se tako nešto vidi kod nas, pa se taj policajac vjerojatno iščuđavao nad njima kao što se i ja sad čudim: nije li ti hladno? nije li ti prljavo? ne ozlijediš se na staklo i slično?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 22:16   #4
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
gl1tch, imam dojam da si u priči pomiješao postupanje službene osobe i ljudsku reakciju na neuobičajen prizor. bose noge u po zime nisu normalne u smislu - vrlo rijetko se tako nešto vidi kod nas, pa se taj policajac vjerojatno iščuđavao nad njima kao što se i ja sad čudim: nije li ti hladno? nije li ti prljavo? ne ozlijediš se na staklo i slično?
Nije mu nickname bezveze, očito ima i Glitcheve i BUG-ove u glavi
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 22:17   #5
Ja mislim da ga je policaja samo htio dobro ispipat
Ima i njih svakakvih
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 22:20   #6
Ovdje je puno zanimljivije to što hodaš bos.

Mislim, kak? To nije baš svakodnevni prizor.

Znaju pobjeći ljudi iz bolnice bosi i goli pa mislim da je policajac ovdje bio u pravu i provjerio malo bliže koja je tvoja priča.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 22:23   #7
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Ovdje je puno zanimljivije to što hodaš bos.

Mislim, kak? To nije baš svakodnevni prizor.

Znaju pobjeći ljudi iz bolnice bosi i goli pa mislim da je policajac ovdje bio u pravu i provjerio malo bliže koja je tvoja priča.
Ima na FB u grupi Studentski poslovni neka ženska koja traži voljne mamlaze koji nebi prali noge mjesecima i hodali bosi što je više moguće.
Vjerojatno je i ovaj jedan od te grupice.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 05:36   #8
Dark Dizkober,
Hvala, da u pravu si, to rade i zaštitari, no u tom slučaju se radi o tome da je njihov zadatak zaštita prostora i posjetitelja nekog događaja na kojem ja ne moram biti ako ne želim, dok se po gradu moram kretati u nekoj mjeri.

uzadnjicas,
Da, policajac je bio prilično zaokupljen mojim bosim nogama, rekao sam čak i da je na kraju pitao slučajnog prolaznima da mu kaže je li to "normalno", što mi se učinilo jako neobičnim. Što se tiče tvojih pitanja, mislim da to baš nije za ovaj podforum, pa sam ti odgovorio ovdje.

Zek0slav,
OK, ali ako netko i pobjegne iz tih institucija, policajac bi valjda prvo primio kakvu dojavu o tome. Za pitanja o samom hodanju bosih nogu, vidi odgovor uzadnjicas.

Moment torzije,
Mislim da tvoji komentari baš ne pridonose raspravi. Ovo o čemu ti govoriš je čini mi se nekakav fetišizam, ne vidim iz kojeg drugog razloga bi netko od nekoga tražio da ne pere noge. Zanimljivo je kako si dobro informiran o takvim stvarima, a ne bi ti palo na pamet pitati kao uzadnjicas i Zek0slav, ili informirati se o ovom stilu života.
gl1tch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 15:24   #9
Quote:
gl1tch kaže: Pogledaj post
Dark Dizkober,
Hvala, da u pravu si, to rade i zaštitari, no u tom slučaju se radi o tome da je njihov zadatak zaštita prostora i posjetitelja nekog događaja na kojem ja ne moram biti ako ne želim, dok se po gradu moram kretati u nekoj mjeri.

uzadnjicas,
Da, policajac je bio prilično zaokupljen mojim bosim nogama, rekao sam čak i da je na kraju pitao slučajnog prolaznima da mu kaže je li to "normalno", što mi se učinilo jako neobičnim. Što se tiče tvojih pitanja, mislim da to baš nije za ovaj podforum, pa sam ti odgovorio ovdje.

Zek0slav,
OK, ali ako netko i pobjegne iz tih institucija, policajac bi valjda prvo primio kakvu dojavu o tome. Za pitanja o samom hodanju bosih nogu, vidi odgovor uzadnjicas.

Moment torzije,
Mislim da tvoji komentari baš ne pridonose raspravi. Ovo o čemu ti govoriš je čini mi se nekakav fetišizam, ne vidim iz kojeg drugog razloga bi netko od nekoga tražio da ne pere noge. Zanimljivo je kako si dobro informiran o takvim stvarima, a ne bi ti palo na pamet pitati kao uzadnjicas i Zek0slav, ili informirati se o ovom stilu života.
Nije fetiš (bar mislim), oni to traže u neke istraživačke svhe, valjda nekakvi pokus, šta ja znam.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 19:57   #10
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Nije fetiš (bar mislim), oni to traže u neke istraživačke svhe, valjda nekakvi pokus, šta ja znam.
Ne znam o čemu bi se radilo. Svakako da fali istraživanja o kretanju bosih nogu, no ne vidim kako tu ukalkuliraju nedostatak osnovne higijene. Možda bih provjerio čisto da vidim o čemu se radi (link?), ali ne bih se uključivao u to istraživanje. Volim da su mi stopala čista.
gl1tch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 20:04   #11
Quote:
gl1tch kaže: Pogledaj post
Ne znam o čemu bi se radilo. Svakako da fali istraživanja o kretanju bosih nogu, no ne vidim kako tu ukalkuliraju nedostatak osnovne higijene. Možda bih provjerio čisto da vidim o čemu se radi (link?), ali ne bih se uključivao u to istraživanje. Volim da su mi stopala čista.
Zašto onda hodaš bos naokolo?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 00:26   #12
Ukratko on ne smije većinu od toga što radi ali gdje piše da je on dokaz nabavio dokaz na taj način?

Napisati će da si mu predao itd. tako se to radi zar ne Drot?

inače jučer su me legitimirali, civilni auto, narkotici. Nisu nasli sto treba pa mislim kako ih nije sram graditi karijeru na mozebitnom 1 dzointu sramota kak zive sami sa sobom.
Orion1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 01:09   #13
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Zašto onda hodaš bos naokolo?
Otvorio sam temu o tome ovdje. Imaš odgovor na slično pitanje odmah u uvodnom postu.
gl1tch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 02:19   #14
Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post
Ukratko on ne smije većinu od toga što radi ali gdje piše da je on dokaz nabavio dokaz na taj način?

Napisati će da si mu predao itd. tako se to radi zar ne Drot?

inače jučer su me legitimirali, civilni auto, narkotici. Nisu nasli sto treba pa mislim kako ih nije sram graditi karijeru na mozebitnom 1 dzointu sramota kak zive sami sa sobom.
Di njega nađe
Ne piše taj ima koju godinu

Zrno po zrno pogača. Džoint po džoint plantaže
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 10:16   #15
Quote:
gl1tch kaže: Pogledaj post
Mene zanima da li kod nas policajac ima pravo pretražiti me na taj način?
Ne radi se o pretrazi nego pregledu.Možda nosiš oružje

Quote:
gl1tch kaže: Pogledaj post

OK, ali ako netko i pobjegne iz tih institucija, policajac bi valjda prvo primio kakvu dojavu o tome. Za pitanja o samom hodanju bosih nogu, vidi odgovor uzadnjicas.
Možda nisu ni prijavili.Možda primi a možda i ne.Možda odmah a može i par sati kasnije.

Quote:
Orion1984 kaže: Pogledaj post

Napisati će da si mu predao itd. tako se to radi zar ne Drot?

kako ih nije sram graditi karijeru na mozebitnom 1 dzointu sramota kak zive sami sa sobom.
Dakako i kao onaj koji je bitno pridoneo otkrivanju djela blaže će se kaznit.

To ti je šema od onih na visokom položajima.U statistiku ulazi broj djela a ne količine.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 13:45   #16
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ne radi se o pretrazi nego pregledu.Možda nosiš oružje
Koja je onda razlika između pregleda i pretrage?
gl1tch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 14:00   #17
Tebi je odrađen vanjski pregled odjeće (prepipavanje).
http://www.vsrh.hr/CustomPages/Stati...leda_osoba.PDF
http://zastita.info/hr/clanak/2013/1...365,12003.html
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 22:26   #18
Bose noge nisu opravdan razlog za pretraživanje, "policajcu" je očito bilo dosadno.
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 20:24   #19
pantagana je primjetija da si bos i njega je zanimalo zašto si bos, pa je naravno iskoristija priliku da on ka pantagana može bilo koga zaustavit i upilat jer je on pantagana i ima značku pa samim time može šta ostali ne mogu...triba si samo produžit i uopće mu se ne obraćat.kako mi se gade ti šugavci, ali i na ljudima je velika krivnja jer se tako lako daju maltretirat od ovih govnara
A C A B is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:25.