Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2016., 23:45   #1
Čudna pojava na nebu iznad Zagreba 3.9.2016 u cca 22:00h

U navedeno vrijeme vidio sam relativno svijetli bijeli objekt koji se brzo kretao u smjeru jugozapada i nestao u bljesku.

Prvo kaj mi je palo na pamet da se radi od ISS, no par minuta kasnije sam pogledao trenutnu lokaciju na karti, i nalazio se pokraj Aljaske, tako da nije ISS. Osim toga, ovo što sam vidio je bilo svijetlije i brže se kretalo nego ISS (kojeg sam vidio par puta).

Nije ni komet (kometi budu puno sitniji i brži od ovoga), niti avion (bilo je puno veće i brže od svijetla aviona, nije treperilo i nakraju je u bljesku nestalo).

Kaj još može biti?
komunista is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 00:38   #2
mozda je NLO
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 12:01   #3
Quote:
komunista kaže: Pogledaj post
U navedeno vrijeme vidio sam relativno svijetli bijeli objekt koji se brzo kretao u smjeru jugozapada i nestao u bljesku.

Prvo kaj mi je palo na pamet da se radi od ISS, no par minuta kasnije sam pogledao trenutnu lokaciju na karti, i nalazio se pokraj Aljaske, tako da nije ISS. Osim toga, ovo što sam vidio je bilo svijetlije i brže se kretalo nego ISS (kojeg sam vidio par puta).

Nije ni komet (kometi budu puno sitniji i brži od ovoga), niti avion (bilo je puno veće i brže od svijetla aviona, nije treperilo i nakraju je u bljesku nestalo).

Kaj još može biti?
A da se konzultiraš sa heavens above ?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 13:00   #4
Quote:
komunista kaže: Pogledaj post

Nije ni komet (kometi budu puno sitniji i brži od ovoga)
Ohoho....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 14:07   #5
Meteor.
laguna808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 18:30   #6
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
mozda je NLO
Ne možda, nego je NLO, kad ne znamo o čemu se radi. A sad, tko bi ga znao što je bez fotografije ili snimke.
Jack Van Ras is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 19:47   #7
Quote:
komunista kaže: Pogledaj post
U navedeno vrijeme vidio sam relativno svijetli bijeli objekt koji se brzo kretao u smjeru jugozapada i nestao u bljesku.

Prvo kaj mi je palo na pamet da se radi od ISS, no par minuta kasnije sam pogledao trenutnu lokaciju na karti, i nalazio se pokraj Aljaske, tako da nije ISS. Osim toga, ovo što sam vidio je bilo svijetlije i brže se kretalo nego ISS (kojeg sam vidio par puta).

Nije ni komet (kometi budu puno sitniji i brži od ovoga), niti avion (bilo je puno veće i brže od svijetla aviona, nije treperilo i nakraju je u bljesku nestalo).

Kaj još može biti?
Iridijum bljesak (sjaj sunca koji se odbija od satelita)?

Probaj vidjeti danas u 20:42:52 istok-jugo-istok na 2/3 zenita, usporedi pa javi.

Sep 4, 20:42:52 -4.2 60° 105° (ESE) Iridium 83 12 km (W) -8.5 -13°

http://www.heavens-above.com/Iridium...d&alt=0&tz=CET

(uh oblačno je, probaj neki drugi put)

Zadnje uređivanje Nepoznati : 04.09.2016. at 19:57.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 20:21   #8
Dok se ne razvedri, probaj usporediti s ovime...

https://www.youtube.com/watch?v=MTGVuPr9Epg
__________________
Gram primjene vrijedi više od tone maštarija.
Caron is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 21:13   #9
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Iridijum bljesak (sjaj sunca koji se odbija od satelita)?

Probaj vidjeti danas u 20:42:52 istok-jugo-istok na 2/3 zenita, usporedi pa javi.

Sep 4, 20:42:52 -4.2 60° 105° (ESE) Iridium 83 12 km (W) -8.5 -13°

http://www.heavens-above.com/Iridium...d&alt=0&tz=CET

(uh oblačno je, probaj neki drugi put)
To je to! Samo je ovaj moj malo bljesnuo baš prije nestanka (valjda se okrenuo u sjenu baš u tom trenutku).

Zahvaljujem!
komunista is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 23:21   #10
Quote:
komunista kaže: Pogledaj post
Nije ni komet (kometi budu puno sitniji i brži od ovoga), niti avion (bilo je puno veće i brže od svijetla aviona, nije treperilo i nakraju je u bljesku nestalo).
Ne miješati komete i meteore.

Quote:
Kaj još može biti?
U ovom slučaju mislim da se radilo o sjajnom meteoru kojeg su mnogi vidjeli sa Petrove gore. Osobno, vidio sam samo posljednji dio kad je zabljesnuo i nestao, to je trajalo manje od sekunde. Iridium bljeskovi su pravilni, ovo je ipak bio meteor. Vrijeme (21:48) i smjer odgovaraju onome što smo vidjeli (bilo je bar 50 posjetitelja, među nama i Korado Korlević iz Višnjana), a imamo i all sky fotku.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.