Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2017., 16:25   #1181
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
paušal se, u navedenom slučaju, odnosi na OPG istog vlasnika koji je u sustavu pdv-a za iznajmljivanje

pretpostavljam da se radi o obrtu ako je isti vlasnik pod jednim OIB-om... mislim da bi bilo najjednostavnije smještaj staviti pod OPG i zatvoriti obrt


a možda sam fulala ceo fudbal
Nemamo obrt. U sustavu pdv-a smo po osnovi iznajmljivanja kao fizička osoba te za to vodim poslovne knjige, a što se tiče poljoprivrede to je prijavljen OPG i to je to....nema poslovnih knjiga.

U vezi opg-a poanta je da možeš prodavat na "kućnom pragu" i samo vodit evidenciju koliko kg je prodano, ako npr. prodaješ smokve/masline, ali čim prodaješ marmeladu ili maslinovo ulje to je već prerađen proizvod i bez obzira kolika je dobit, 1000 kn ili 10 000kn, ipak moraš platiti paušal.

Do sada je bilo, za OPG, da do 80 000kn nisi obvezan plaćati porez na dohodak, a od 80 000 do 150 000kn može se porez na dohodak plaćat u paušalnom iznosu, ali ako proizvod na neki način prerađuješ onda bez obzira šta je mozda puno manje od 80 000kn moraš plaćati paušal.

A sad s obzirom da već jesmo u sustavu pdv-a nismo bili sigurni šta i kako...ali prema svim naputcima jedina promjena je da uz plaćanje paušala i vođenje evidencije, u vezi prodaje preko opg-a, dužni smo obračunati na tim računima i pdv što inače oni koji nisu u sustavu pdv-a, po osnovi druge djelatnosti, ne moraju raditi. I to je to.



Quote:
Kokola33 kaže: Pogledaj post
Ja sam poslala PDV obrazac bez obzira na navedenu obavijest i tek sam onda zvala poreznu te mi je rečeno da je obrazac uredno prošao te da zanemarim obavijest.
Ne kužim zašto, kad već još nisu ispravili grešku, nisu poslali obavijest da ako smo u registru da se zanemari ta napomena i da se može slati bez problema.
JustSpicy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 21:06   #1182
https://www.forum.hr/showthread.php?t=856412

Večer,

Možda glupo pitanje no prilikom otvaranja bookinga nije me tražilo nikakve podatke o uplati bookinga na moj račun. Dakle provizija mi je jasna u iznosu 15% da si booking uzme, a što je s dijelom koji će naplatiti u moje ime na koji način će mi prebaciti sredstva ako me recimo nigdje nisu tražili IBAN ili tome slično?

Nadalje naveo sam da sam nisam u sustavu PDVa ( kao fizička osoba) te da nemam PDV identifikacijski broj ( također kao fizička osoba) jeli to uredu?

Hvala,

Lp
La Guerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 22:39   #1183
Quote:
La Guerta kaže: Pogledaj post
Večer,

Možda glupo pitanje no prilikom otvaranja bookinga nije me tražilo nikakve podatke o uplati bookinga na moj račun. Dakle provizija mi je jasna u iznosu 15% da si booking uzme, a što je s dijelom koji će naplatiti u moje ime na koji način će mi prebaciti sredstva ako me recimo nigdje nisu tražili IBAN ili tome slično?

Nadalje naveo sam da sam nisam u sustavu PDVa ( kao fizička osoba) te da nemam PDV identifikacijski broj ( također kao fizička osoba) jeli to uredu?

Hvala,

Lp
Treba pri otvaranju staviti da želiš da booking vrši naplatu koliko se sjećam i unijeti podatke od računa.
Pdv broj možeš unijeti naknadno kad ga do biješ
meghana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 08:43   #1184
Quote:
meghana kaže: Pogledaj post
Treba pri otvaranju staviti da želiš da booking vrši naplatu koliko se sjećam i unijeti podatke od računa.
Pdv broj možeš unijeti naknadno kad ga do biješ
Tako sam i učinio. Dakle Booking vrši naplatu te po proviziji na kraju godine odem u poreznu platim PDV 25%.

No s obzirom da radim kao fizička osoba, da neću prijeći prag 300.000,00kn , dali PDV identifikacijski broj kao fizička osoba moram imati?


Lp i hvala na prvom odgovoru.
La Guerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:12   #1185
moras imati pdv id broj, ne placas proviziju na kraju godine nego saljes pdv i pdv s obrasce do 20og u mj za predhodni mjesec a placas pdv do kraja mjeseca za predhodni mjesec. prag od 300.000 kn nema veze sa PDV-om na proviziju.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:16   #1186
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
moras imati pdv id broj, ne placas proviziju na kraju godine nego saljes pdv i pdv s obrasce do 20og u mj za predhodni mjesec a placas pdv do kraja mjeseca za predhodni mjesec. prag od 300.000 kn nema veze sa PDV-om na proviziju.
Ok. Odem u poreznu i tražim PDV identifikacijski broj na moje ime i prezime?

PDV obrasci znači kao kod tvrtke ili obrta. Obračun do 20-tog za prethodni mjesec, a zatim uplata po obračunu. Sve štima.

Nisam nigdje napisao da prag 300.000,00kn ovisi o PDVu na proviziju.

To sam svjestan da moram platiti.

No ako ne prolazim 300.000,00kn pitanje je dali treba PDV identifikacijski broj ili ne?
La Guerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:18   #1187
pa treba jer moras predavat obrasce
da, na tvoje ime i prezime, pretpostavljam da si nositelj kategorizacije
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:25   #1188
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
pa treba jer moras predavat obrasce
da, na tvoje ime i prezime, pretpostavljam da si nositelj kategorizacije
Evo dok čitam ovo pričam s poreznom i oni naravno nemaju pojma o tome.
Čak mi lik spominje prijavu kod njih da oni znaju da ja to radim, ali miješa pojmove fizička i pravna osoba.

Dakle kako stvari stoje moram na poreznu po PDV identifikacijski broj jer sam nositelj kategorizacije.

Javim se dalje nakon što uđem u birokracijsko ludilo.
La Guerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:29   #1189
ne cudi me da ne znaju kod nas u poreznoj znaju odmahnit rukom i kazat sta ce vam to
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:38   #1190
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
ne cudi me da ne znaju kod nas u poreznoj znaju odmahnit rukom i kazat sta ce vam to
Do gdje smo došli da pošten čovjek želi državi dati nešto, jer ionako stalno daje i onda pitaju što je to, čemu to služi?
Btw čekam da mi se jave.

Pišem šta bude na kraju.

La Guerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:41   #1191
moj ti je savjet da izvadis broj svejedno. porezna ima uvid u racune od bookinga i salje pozive onima sta nisu podnosili obrasce i placali pdv.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:18   #1192
Quote:
La Guerta kaže: Pogledaj post

Nisam nigdje napisao da prag 300.000,00kn ovisi o PDVu na proviziju.

To sam svjestan da moram platiti.

No ako ne prolazim 300.000,00kn pitanje je dali treba PDV identifikacijski broj ili ne?

1. prag za ulazak u sistam PDV-a je 300 000 kn

2. prag za ulazak u PDV na ino proviziju ne postoji...ako imaš kunu provizije moraš prijaviti i uplatiti 0,25 kn PDV-A


ma ljudi moji, dajte stanite na loptu i prestanite baš za sve kriviti PU... jesu usporenog učenja, shvaćanja i djelovanja, ali nakon 5 godina sumnjam da za to daju krivu informaciju

nije uvijek samo pitati, treba znati i što pitati

ako si pitao da li kao paušalac trebaš vaditi pdv broj pa naravno da su ti rekli da ne trebaš jer i ne trebaš ako ne surađuješ sa ino portalima na čiju proviziju trebaš platiti PDV

međutim, ako si pitao da li kao paušalac trebaš izvaditi broj zbog ino provizije onda su ti sigurno rekli da trebaš

dapače, za PDV na ino proviziju nema veze jesi li u sistemu PDV-a ili nisi i nema veze jesi li pravna ili fizička osoba... dužni su ga plaćati svi koji koriste i plaćaju ino usluge
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:28   #1193
opal, s pravom se krivi porezna uprava, nisu uopce u toku sa propisima. od vise ljudi sam cula da su pitali za izvadit pdv id broj radi bookinga i da su im rekli sta ce vam to. i meni osobno isto tako je receno, dakle nije rekla-kazala.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:43   #1194
ne čudi da ne zna ako direktno ne radi s time... ja sam prije dvije i pol godine došla na poreznu kod referenta koji je zadužen za izdavanje PDV broja i samo me pitao zašto mi treba da bi on ispunio te kućice, zatim mi je uvalio poluispunjen obrazac da upišem svoje podatke i voila uz napomenu da će mi broj biti važeći za 14 dana

da sam pitala one koji izdaju porezna uvjerenja ili one koji su zaduženi za firme velika je vjerojatnost da ne bi imali pojma što pitam

ja ne znam zašto se uopće očekuje da jedan djelatnik porezne uprave zna baš sve o svim porezima, ja očekujem da ima u malom prstu dio za koji je zadužen
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:49   #1195
ne ocekujem da sve zna, niko ne zna sve, ali ocekujem da se nece pravit pametan ako ne zna nego ce me uputit na nekog ko zna.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:00   #1196
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
uz napomenu da će mi broj biti važeći za 140 dana
Je li ovo bilo samo u tvom slučaju ili je pravilo da se čeka 5 mjeseci?

haha, ne... 14 dana
Mr Tyler Durden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:02   #1197
a gle, možda nije uopće siguran da li to treba znati pa glupo da šalju šefu za nešto što je možda mogao sam riješiti

osobno vidim dosta veliki pomak u odnosu kako su se djelatnici porezne odnosili prema strankama prije 15 godina i danas...nekad su neki od njih mislili da su bogom dani i nepogriješivi, danas su puno prizemniji...bar je u ZG tako
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 13:26   #1198
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
moj ti je savjet da izvadis broj svejedno. porezna ima uvid u racune od bookinga i salje pozive onima sta nisu podnosili obrasce i placali pdv.
Dakle ovako.

Zvali me sada i slušaj ovo:

Odi u područni ured državne uprave ( gdje se nalazi objekt iznajmljivanja) traži od njih dozvolu za rad iznajmljivanja apartmana.

S tom dozvolom dođi u poreznu upravu (tamo gdje živiš) te zatraži od njih PDV identifikacijski broj na temelju dozvole koje si dobio.


Jeli to tako?
La Guerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:18   #1199
Pa da, kategorizacija pa pdv id broj.
jagoda1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:19   #1200
Quote:
jagoda1711 kaže: Pogledaj post
Pa da, kategorizacija pa pdv id broj.
Hvala.

Idemo dalje
La Guerta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:51.