Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2006., 13:21   #21
Quote:
Brazil kaže:
Ovo je za Zagreb https://e-uprava.gzaop.hr/igrast/servlet/GradjaniUpit, ali tebi treba za drugo područje iako je možda netko i ovdje. Ne znam za ostatak Hrvatske.
dobar link
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 16:11   #22
Dosjelost ti se priznaje nakon 30 godina neometanog posjeda, ne 20.
U gruntovnici se može vidjeti i zbirka isprava. U njoj stoje ugovori, rješenja i sl. na temelju kojih je došlo do upisa i zna biti puno više podataka nego u knjizi iz koje prepisuju izvadak.

Npr.
Pod Z xxx/1963 na temelju rješenja o nasljeđivanju iza pok. xxxxxxxx kao vlasnik upisuje se yyyyyyyy.

Ali pod tim brojem Z u zbirci isprava možeš vidjeti rješenje o nasljeđivanju, matične brojeve, je li yyyyyy sin/kći/žena/brat od xxxxxxx-a i sl.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 20:11   #23
Quote:
mandy kaže:
Dosjelost ti se priznaje nakon 30 godina neometanog posjeda, ne 20.
Dosjelost je nešto na što se *eventualno* ima pravo, ali ne po kriteriju "neometanog posjeda".
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 12:20   #24
Quote:
Brazil kaže:
To je inače njegov posao. Rekao ti je da sam tražiš ljude jer mu na taj način obavljaš najgori dio toga posla. Inače, saznaj kada su ljudi umrli (matice su na internetu), traži na ostavinskom sudu da li je vođena ostavina, ako je pribavi rješenja o nasljeđivanju i tako dok ne nađeš žive nasljednike. Onda ih sve nazovi, objasni situaciju itd. Vrlo mukotrpan posao, ali zato postoje odvjetnici koji naprave cijeli posao.
Evo, možda pomogne još nekome, uvalio sam posao pronalaženja nasljednika advokatu (onom koji piše tužbe i ostalo). Za utuženja (nalaženje nasljednika, tužbe, ročišta) 5 parcela platit ću mu 4000 kuna + pristojbe.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 16:48   #25
Pozdrav,

Prtaim ovu temu jer se vec neko vrijeme pokusavam odluciti na istu stvar....uknjizit vlasnistvo na obiteljskom nasljedju u Dalmaciji.

Pitanje Bankei_Ri, da li je odvjetnik kojeg si angazirao u Rijeci ili u gradu di rijesavas pitanje vlasnistva??
 
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 10:16   #26
Quote:
BigMama kaže:
Pozdrav,

Prtaim ovu temu jer se vec neko vrijeme pokusavam odluciti na istu stvar....uknjizit vlasnistvo na obiteljskom nasljedju u Dalmaciji.

Pitanje Bankei_Ri, da li je odvjetnik kojeg si angazirao u Rijeci ili u gradu di rijesavas pitanje vlasnistva??
Odvjetnik je tamošnji, iz Rijeke bi bilo malo komplicirano ići na ročišta, u matični ured tražit nasljednike itd. A nije za zanemarit poznavanje tamošnjeg općinskog suda, sudaca, lokalnih navada i slično, to ne može škodit, zar ne?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 15:17   #27
Ma to sam si i mislila, thnx na odgovoru, ja u akciju krecem na proljeće.

pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 11:36   #28
Quote:
bankei_ri kaže:
Evo, možda pomogne još nekome, uvalio sam posao pronalaženja nasljednika advokatu (onom koji piše tužbe i ostalo). Za utuženja (nalaženje nasljednika, tužbe, ročišta) 5 parcela platit ću mu 4000 kuna + pristojbe.
Samo jedno pitanje, je li to 4 tisuće po parceli ili sve skupa?
Sorry al stvarno ne znam kako se kreću cijene, znam samo da je skupo.

Drugo, znaš li otprilike koliko traje sve to skupa, od trenutka podnošenja tužbe pa do donošenja presude? Znači, pod pretpostavkom da si već pronašao nasljednike.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 12:48   #29
Quote:
mirjam kaže:
Samo jedno pitanje, je li to 4 tisuće po parceli ili sve skupa?
Sorry al stvarno ne znam kako se kreću cijene, znam samo da je skupo.

Drugo, znaš li otprilike koliko traje sve to skupa, od trenutka podnošenja tužbe pa do donošenja presude? Znači, pod pretpostavkom da si već pronašao nasljednike.
4 tisuće za sve. Koliko traje nemam pojma, vjerojatno ovisi o ažurnosti lokalnog suda i tome hoće li neki od nasljednika komplicirati ili neće. Dva tri mjeseca bi bio razumno za očekivati? Čemu uostalom žurba, stvar je ionako desetljećima "visila"..

U računicu ćeš možda morati ubaciti i geometra, ne znam ni ja više točno za što (parcelacija?), on me došao još 5-6 tisuća kuna ukupno.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 11:22   #30
Geometar

Pozvao sam mjernika da mi odcijepi česticu od moje parcele koju namjeravam prodat, Zapravo u tome i nije problem već u slijedećem: On je zabio kolac na susjedovu među i od nje počeo mjerit na moju stranu.
Nisam stručnjak za te stvari al nisam ni takav papak da nebih skužio neke nepravilnosti u njegovom radu. Na pitanje odakle njemu ideja da je ta susjedova međa prava točka od koje se mjeri, odgovorio je da ako ja bolje znam, zašto sam njega zvao, u čemu ima pravo. BTW, ta međja od koje je on počeo mjerit nrema baš nikakve sličnosti sa katastarskim nacrtom koje posjedujem. Vizuelno gledajući plan i među koja je stvarna to se jako razlikuje.
Malo sam se raspitao i došao do saznanja da u prirodi postoje MJERNE TOČKE označene betonskim ili metalnim stupićima označenim crvenom bojom. Na pitanje mjerniku da mi pokaže tu mjernu točku, ovaj je odgovorio da on zna di se ona nalazi, iako sam je ja tražio , naravno nigdje toga nema.. Odbio sam daljnju suradnju sa njim, i odbio platiti 400,00 Kn koje mi je htio naplatit za 10 minuta "rada". Prijeti mi da će me tužiti.Molim savjet!. Dali je mjernik pravilno postupio ili ne?
Hvala na odgovoru.
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 05:28   #31
haha...dobrog si mjernika našao!!! Nije ni čudo, ja ti za 400 kn ne bih niti došao..

Mislim da se to što je on pokušao zove ortogonal (ortogonalna tehnika) i ne koristi se barem 30 godina. U svojih 5-6 godina prakse u geodeziji tako smo odradili tek jedan slučaj upisa garaže u nizu, što ne može biti jednostavnije, jer su međe određene već upisanim objektima.

Po mome iskustvu, rijetke su te parcelacije koje se mogu izvesti tako, nego se izvode vezanjem na barem 2 točke stalne geodetske mreže, razvijenjem poligonskog vlaka, snimanjem stanja, a tek zatim se iskolčava novouspostavljena međa.

PS. Kad bolje pročitam tvoj post, nisam siguran da sam dobro shvatio. Ti želiš izdvojiti (kreirati) novu parcelu iz svoje, znači dobiti novi broj parcele u katastru ili samo identificirati već postojeću izdvojenu parcelu? Prvo je parcelacija, a drugo identifikacija parcele/omeđašenje.
Keiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 09:58   #32
Quote:
Keiser kaže: Pogledaj post
haha...dobrog si mjernika našao!!! Nije ni čudo, ja ti za 400 kn ne bih niti došao..

Mislim da se to što je on pokušao zove ortogonal (ortogonalna tehnika) i ne koristi se barem 30 godina. U svojih 5-6 godina prakse u geodeziji tako smo odradili tek jedan slučaj upisa garaže u nizu, što ne može biti jednostavnije, jer su međe određene već upisanim objektima.

Po mome iskustvu, rijetke su te parcelacije koje se mogu izvesti tako, nego se izvode vezanjem na barem 2 točke stalne geodetske mreže, razvijenjem poligonskog vlaka, snimanjem stanja, a tek zatim se iskolčava novouspostavljena međa.

PS. Kad bolje pročitam tvoj post, nisam siguran da sam dobro shvatio. Ti želiš izdvojiti (kreirati) novu parcelu iz svoje, znači dobiti novi broj parcele u katastru ili samo identificirati već postojeću izdvojenu parcelu? Prvo je parcelacija, a drugo identifikacija parcele/omeđašenje.
Da nisi me dobro shvatio, ja hoću iz svoje parcele na kojoj je kuća 150 m2, dvor 500 m2 i oranica 1500 m2 tu oranicu odcijepiti dati joj novi broj kč, i prodati je jer je u građevinskoj zoni prema UP mog mjesta. a kaj se tiče 400,00 kn to je njegov dolazak bez posla jer nije ništa ni učinio..kužiš
Btw, ako si geodet molio bih te za stručni savjet, naravno besplatan, je mi forumaši ne naplaćujemo usluge zar ne
Hvala...pozdrav
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 01:35   #33
Quote:
Keiser kaže: Pogledaj post
haha...dobrog si mjernika našao!!! Nije ni čudo, ja ti za 400 kn ne bih niti došao..

Mislim da se to što je on pokušao zove ortogonal (ortogonalna tehnika) i ne koristi se barem 30 godina. U svojih 5-6 godina prakse u geodeziji tako smo odradili tek jedan slučaj upisa garaže u nizu, što ne može biti jednostavnije, jer su međe određene već upisanim objektima.

Po mome iskustvu, rijetke su te parcelacije koje se mogu izvesti tako, nego se izvode vezanjem na barem 2 točke stalne geodetske mreže, razvijenjem poligonskog vlaka, snimanjem stanja, a tek zatim se iskolčava novouspostavljena međa.

PS. Kad bolje pročitam tvoj post, nisam siguran da sam dobro shvatio. Ti želiš izdvojiti (kreirati) novu parcelu iz svoje, znači dobiti novi broj parcele u katastru ili samo identificirati već postojeću izdvojenu parcelu? Prvo je parcelacija, a drugo identifikacija parcele/omeđašenje.
oprosti ali pričaš gluposti
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 01:52   #34
Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
Pozvao sam mjernika da mi odcijepi česticu od moje parcele koju namjeravam prodat, Zapravo u tome i nije problem već u slijedećem: On je zabio kolac na susjedovu među i od nje počeo mjerit na moju stranu.
Nisam stručnjak za te stvari al nisam ni takav papak da nebih skužio neke nepravilnosti u njegovom radu. Na pitanje odakle njemu ideja da je ta susjedova međa prava točka od koje se mjeri, odgovorio je da ako ja bolje znam, zašto sam njega zvao, u čemu ima pravo. BTW, ta međja od koje je on počeo mjerit nrema baš nikakve sličnosti sa katastarskim nacrtom koje posjedujem. Vizuelno gledajući plan i među koja je stvarna to se jako razlikuje.
Malo sam se raspitao i došao do saznanja da u prirodi postoje MJERNE TOČKE označene betonskim ili metalnim stupićima označenim crvenom bojom. Na pitanje mjerniku da mi pokaže tu mjernu točku, ovaj je odgovorio da on zna di se ona nalazi, iako sam je ja tražio , naravno nigdje toga nema.. Odbio sam daljnju suradnju sa njim, i odbio platiti 400,00 Kn koje mi je htio naplatit za 10 minuta "rada". Prijeti mi da će me tužiti.Molim savjet!. Dali je mjernik pravilno postupio ili ne?
Hvala na odgovoru.


gle plan i situacija na terenu se mogu znatno razlikovati.....ako ništa a ono čisto zbog projekcije

jel se vidi s te tvoje parcele kakav crkveni toranj, dalekovod, odašiljač ili nešto slično....search no more, i to su mjerne točke....

svejedno je gdje je zabit prvi kolac.....čovjek radi u lokalnom koordinatnom sustavu, ishodište je tamo gdje je njemu zgodno da bude......
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 01:55   #35
Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
Da nisi me dobro shvatio, ja hoću iz svoje parcele na kojoj je kuća 150 m2, dvor 500 m2 i oranica 1500 m2 tu oranicu odcijepiti dati joj novi broj kč, i prodati je jer je u građevinskoj zoni prema UP mog mjesta. a kaj se tiče 400,00 kn to je njegov dolazak bez posla jer nije ništa ni učinio..kužiš
Btw, ako si geodet molio bih te za stručni savjet, naravno besplatan, je mi forumaši ne naplaćujemo usluge zar ne
Hvala...pozdrav
pa kad mu je 99% posla računanje površina i koordinata u katastarskom elaboratu, u uredu....to što ti je na terenu obilježio granicu je čisto za tvoje zadovoljstvo, nema nikakvu pravnu snagu....bitne su koordinate u elaboratu.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 09:34   #36
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post


gle plan i situacija na terenu se mogu znatno razlikovati.....ako ništa a ono čisto zbog projekcije

jel se vidi s te tvoje parcele kakav crkveni toranj, dalekovod, odašiljač ili nešto slično....search no more, i to su mjerne točke....

svejedno je gdje je zabit prvi kolac.....čovjek radi u lokalnom koordinatnom sustavu, ishodište je tamo gdje je njemu zgodno da bude......
Cijenim tvoje znanje iz geodezije al ti mene nećeš shvatit, ja se ne nalazim u Serengetiju ili u Sahari nego u urbanoj sredini, ali kaj ti pričaš o crkvi, odašiljaču ili nekoj drugoj mjernoj točki, lik koji sebe naziva geodetom je imao piket, i mjernu traku od cca 50 m..zabio je kolac u susjedovu medju, i pogledao u plan koji je sa sobom donio, na planu je širina parcele 12,40 m u odredjenom mjerilu, on je tu širinu prenio na parcelu i izašlo mu je da je tih 12,40 m ispalo 3 metra na susjedovu parcelu...
jel ja sad pričam gluposti ili ti..
Pozdrav
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 11:20   #37
Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
Cijenim tvoje znanje iz geodezije al ti mene nećeš shvatit, ja se ne nalazim u Serengetiju ili u Sahari nego u urbanoj sredini, ali kaj ti pričaš o crkvi, odašiljaču ili nekoj drugoj mjernoj točki, lik koji sebe naziva geodetom je imao piket, i mjernu traku od cca 50 m..zabio je kolac u susjedovu medju, i pogledao u plan koji je sa sobom donio, na planu je širina parcele 12,40 m u odredjenom mjerilu, on je tu širinu prenio na parcelu i izašlo mu je da je tih 12,40 m ispalo 3 metra na susjedovu parcelu...
jel ja sad pričam gluposti ili ti..
Pozdrav
čuj, njemu niti ne trebaju mjerne točke....treba samo dva odmjeranja od ruba tvoje parcele da uspostavi pravac nove granice....ako je na planu dužina tvoje parcele 12,40 on je to odmjerio a jel to tvoje ili susjedovo njega nije, i ne treba ga biti briga...za njega su podaci katastra biblija....a vi se poslje tužite tko je kome maznul 3 metra.....ne zove se takva stabilizacija međe privremena bezveze...čovjek je sve napravio kako mu zakon i struka nalažu....

i ne računa on duljinu s plana nego iz koordinata
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 16:21   #38
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
ako je na planu dužina tvoje parcele 12,40 on je to odmjerio a jel to tvoje ili susjedovo njega nije, i ne treba ga biti briga...
Ja se zbilja ne razumijem u ovu tematiku, ali ne vidim smisao u tome geodet izlazi na teren, mjeri, računa, a na kraju ne zna niti ga je briga je li to što je odmjerio moje ili susjedovo.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 09:06   #39
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
čuj, njemu niti ne trebaju mjerne točke....treba samo dva odmjeranja od ruba tvoje parcele da uspostavi pravac nove granice....ako je na planu dužina tvoje parcele 12,40 on je to odmjerio a jel to tvoje ili susjedovo njega nije, i ne treba ga biti briga...za njega su podaci katastra biblija....a vi se poslje tužite tko je kome maznul 3 metra.....ne zove se takva stabilizacija međe privremena bezveze...čovjek je sve napravio kako mu zakon i struka nalažu....

i ne računa on duljinu s plana nego iz koordinata
Ok, međutim ja sam negdje načul da se ovakovo stanje može riješiti na više načina a ti reci dal je to točno?
1. Nagodbom susjeda oko međa, bez intervencije suda
2. Izmjena međa u katastru na postojeće stanje na terenu
3. Sudskom odlukom.
Možda tupim ali gledaj sad ovo
Prema katastarskom planu za kojeg ti kažeš da je biblija moja kuća po nalogu one gospode koja ti odredjuju kolcima di ćeš je postavit leži na međi od susjeda. Vizuelno gledajući ravninu kuće na planu ona na kraju čestice izlazi na polovicu. Vizuelno gledajući tu liniju na terenu kuća prelazi na polovicu susjedove čestice...Da li je i to Biblija?
Pozdrav
Mike!
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 03:48   #40
OK, pričam gluposti. Možeš li mi reći radiš li slučajno kao geodet??
Baš se ne slažem sa svim što si rekao...

Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
gle plan i situacija na terenu se mogu znatno razlikovati.....ako ništa a ono čisto zbog projekcije.
-- plan se često znatno razlikuje od stanja na terenu.....TOČNO ...vratit ću se na ovo

Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
jel se vidi s te tvoje parcele kakav crkveni toranj, dalekovod, odašiljač ili nešto slično....search no more, i to su mjerne točke.....
-- crkveni tornjevi, odašiljači i slično jesu mjerne točke i često služe kao orjentacije, ali ti ništa ne vrijede ako već ne stojiš na poznatoj točki...a geodetu (u ovom slučaju) bez instrumenta ne znače baš ništa

Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
svejedno je gdje je zabit prvi kolac.....čovjek radi u lokalnom koordinatnom sustavu, ishodište je tamo gdje je njemu zgodno da bude......
-- istina, iako je katastar u nekim područjima zahtjeva da se radi na državnu mrežu

Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
čuj, njemu niti ne trebaju mjerne točke....treba samo dva odmjeranja od ruba tvoje parcele da uspostavi pravac nove granice....ako je na planu dužina tvoje parcele 12,40 on je to odmjerio a jel to tvoje ili susjedovo njega nije, i ne treba ga biti briga...za njega su podaci katastra biblija....a vi se poslje tužite tko je kome maznul 3 metra.....ne zove se takva stabilizacija međe privremena bezveze...čovjek je sve napravio kako mu zakon i struka nalažu....

i ne računa on duljinu s plana nego iz koordinata
-- sam si napomenuo da se stanje u planovima obično znatno razilazi od stanja na terenu, a onda kažeš da je uredu raditi s podatcima iz papira, na terenu koji je drugačiji...ovo se može napraviti jedino namještanjem podataka

-- uostalom, kod nas je katastar ZAHTIJEVAO da kod parcelacija zatvorimo susjedne parcele, naravno to se uvijek može lažirati u uredu i zato nam je stanje sa zemljištem takvo kakvo je. Nisam siguran je li takva praksa svuda, no u pravilniku je tako.

-- "ne računa duljinu iz plana nego koordinata", a otkuda mu te koordinate...iz digitaliziranog plana


Na način na koji je taj mjernik pokušao ovo raditi, ja bih radio jedino ako imam sigurne međne oznake na postojećoj međi i ako se radi o relativno maloj površini koju mogu provjeriti dijagonalama, a što god ti rekao, sve drugo je čisti diletantizam. Tako se kod nas često radi i zato dolazi do ovakvih situacija. Istina je da u slučaju spora, geodetova mjerna oznaka ništa ne znači, nego samo sudska odluka, ali treba stajati iza svog posla, a ne gledati gdje će se ubosti koja kuna više bez rada.
Keiser is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.