Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2017., 09:45   #1
Slavoj Žižek- Luda? Prevarant? Provokator? ili kako postati pop-zvijezda iako si filozof

1. Namjeravao sam na chatu postaviti samo jedno (financijsko) pitanje ,ali sam se predomisllio i odlučio otvoriti temu .

2. Naslov teme inspiriran je knjigom Rogera Scrutona - Fools,frauds,firebrands (thinkers of the new left )
https://www.amazon.com/Fools-Frauds-.../dp/1408187337
koja mi je golub pismonoša donio u tvrdo ukoričenom izdanju preko velike bare ovog ljeta.

3. Ovo NIJE zajedničko čitanje te knjige !

4. Ali ipak ćemo iz knjige posuditi iskrene pohvale i oštre kritike Slavoja Žižeka koje će hopefully uslijediti kada budem imao vremena i volje ...

5. Ono što me potaklo na temu je neumorna predavačka aktivnost Žižekova

6. Pred nekoliko dana je bio u Sao Paolu(Brazil) i otvorio je predavanje riječima-
''Drago mi je što sam u Sao Paolu a ne u Riju . U Riju su ljudi lijeni i samo plešu ....

7. A evo samo nekoliko dana poslije Žižek je negdje u Kini (valjda ? )
https://www.youtube.com/watch?v=_9LkxxsRbH4&t=129s
i veliki ušmrk kako ga jutberi i sa simpatijama i sa porugom zovu, održao je klasično sveučilišno predavanje o slobodi ...

==
8. Moje pitanje za početak je banalno i nimalo filozofsko ,ali opet tako ljudsko i svakodnevno. Platon bi me radi pitanja protjerao iz akademije , ali bi me Krena potpuno razumio.

9. Nije mi nimalo jasno KOLIKI HONORAR DOBIVA ŽIŽEK ZA TA SVOJA BEZBROJNA PREDAVANJA .
Svaka brojka do koje dođem čini mi se ili premala ili prevelika.
Jasno mi je da će mu biti plaćen put i smještaj ,ali koliko je ''veliki ušmrk'' plaćen za jedno svoje predavanje to mi je zagonetno a tako intrigantno pragmatično filozofsko pitanje

10. Imate li vi neku ideju ili informaciju .Koliko su mu platili za nastup u HNKu? Koliko biste vi tražili za jedno svoje predavanje da ste zvijezda Žižekovog ranga
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 06.09.2017., 09:53   #2
Evo koliko oni zarađuju https://www.tportal.hr/vijesti/clana...ijune-20160819

A Žižek? Pa nekoliko tisuća eura po predavanju, sigurno. On mi izgleda kao da mu honorar i nije pretjerano bitan, pa tako mislim da je u RH bio za kikiriki. Evo i procjene njegova bogatstva http://biographywiki.org/net-worth/s...zek-net-worth/

Evo i sličnog pitanja iz naslova na quori https://www.quora.com/Is-Slavoj-Zize...g-attention-to
astor pec is offline  
Old 06.09.2017., 10:13   #3
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
A Žižek? Pa nekoliko tisuća eura po predavanju, sigurno. ..
Matematika je posljednji veo pred slikom istine

Što bi to u brojkama značilo ''nekoliko tisuća eura ''

-da li 3 tisuće ? (smiješno malo !)

da li 5 tisuća eura ( i to mi se čini malo)

-da li 10 tisuća eura (i to je malo u odnosu na clintona i trumpa) ali
99% filozofa bi pristalo biti plaćeno 10 tisuća eura za 2 sata govorancije i komentiranja..uz plaćen put i smještaj

- ali dobiti 20 tisuća eura za 2 sata predavanja o slobodi čini mi se puno

U jedno sam siguran :

Kada bi netko Žižeka pitao za iznos on bi odgovorio svojom univezalnom dogmom-mantrom metodom kojom odgovara na pitanje o bilo čemu ( citiram)

''Nikada ne odgovaram izravno na upućeno pitanje !


(''to je moja automatska reakcija na bilo koje pitanje'' )
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 06.09.2017., 12:00   #4
Zbilja ne mogu procijeniti. Moglo bi se nagađati o honoraru, ali ako jedan Miljenko Jergović ima 70k kn za 4 kolumne mjesečno u jutarnjem listu, koji je kurac od ovce, ajmo reći za usporedbu sa Žižekom na globalnoj razini, insinuiram da Žižek zadnjih godina ima abnormalna primanja od autorskih prava samo, a predavanja su samo ogroman bonus, ali smatram ipak da nije megaloman.

Možda bi mu se mogli javiti, da se registrira na forum hr, pa da vidimo je li za jednu simultanku ovdje, s odabranim forumašima naravno; http://zizek.uk/

Mislim da bi čovjek pristao džabe.
astor pec is offline  
Old 06.09.2017., 12:23   #5
Ti na Filozofiji otvaraš temu o cijenama usluga Slavoja Žižeka?

Uostalom, smatram da je hrvatski jal (TM) nužno uvrstiti u svjetsku nematerijalnu kulturnu baštinu i kao takav zaštititi UNESCO-om.

Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
Mislim da bi čovjek pristao džabe.
Zovi, samo zovi!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 06.09.2017., 12:36   #6
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zovi, samo zovi!
Da, nije to njegova stranica..
astor pec is offline  
Old 06.09.2017., 13:07   #7
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
w

9. Nije mi nimalo jasno KOLIKI HONORAR DOBIVA ŽIŽEK ZA TA SVOJA BEZBROJNA PREDAVANJA .
U kapitalizmu, prema kapitalističkom bontonu to pitanje je nepristojno pitanje. Nepristojno je bilo koga pitati koliko zarađuje, kao što je i nepristojno otvoreno se hvaliti svojom zaradom. Koliko tko zarađuje pokazuje se statusnim simbolima (što opet nosi profit nekom drugom), odjećom, obućom, satovima, nakitom ...

Da, ovo ne vrijedi za javne službenike, njih plaća narod pa moraju javno kazati narodu kolika im je plaća i koliko su zaradili na neki drugi način.
mravac8 is offline  
Old 06.09.2017., 13:09   #8
Žižek je socijalist, on bi trebao predavanja držati besplatno.
zoroasterix is offline  
Old 06.09.2017., 13:11   #9
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post

Zbilja ne mogu procijeniti. Moglo bi se nagađati o honoraru, ali ako jedan Miljenko Jergović ima 70k kn za 4 kolumne mjesečno u jutarnjem listu, koji je kurac od ovce, ajmo reći za usporedbu sa Žižekom na globalnoj razini, insinuiram da Žižek zadnjih godina ima abnormalna primanja od autorskih prava samo, a predavanja su samo ogroman bonus, ali smatram ipak da nije megaloman.
To je odnos između poslodavca i radnika u koji se nitko ne treba miješati. Poslodavac valjda sam najbolje zna koliko mu tko vrijedi i koliko će koga platiti.

Ovo se odnosi i na Jergovića i na Ivkošića i na Žižeka. Ako organizatori predavanja smatraju da im njegovo predavanje vrijedi x eura, tko smo mi da se u to miješamo?

*Filozofski* razgovor na nivou baba tračarica sa sela.
mravac8 is offline  
Old 06.09.2017., 13:22   #10
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Žižek je socijalist, on bi trebao predavanja držati besplatno.
Zadnji put kad sam provjeravala, u natuknici "socijalist" nije pisalo "vidi, budala".
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 06.09.2017., 13:58   #11
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
Da, nije to njegova stranica..
Probaj ovdje.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 17.09.2021., 13:33   #12
Turbosenzacionalno!!

Slavoj Žižek dao je intervju jednoj ''balkanskoj postaji ''

https://www.youtube.com/watch?v=HchX...&ab_channel=N1

Iako ga uglavnom slušam na engleskom simpa mi je čuti njegov srpskohrvatski sa slovenskim naglaskom

Razočaran sam što je Žižek odbio komentirati išta sa Balkana tj južnije od Ljubljane
ali sve ostalo bilo je poslovično dobro .

Žižek kaže da je Balkan projekcija europskog nesvjesnog

na to bih rekao Žižeku da to znači po Frojdu da smo mi europski mračan podrum .
Ali ,dodao bih Žižeku , Jung kaže kako je nesvjesno izvor svakojakog skrivenog POZITIVNOG BOGATSTVA i arhetipa i kistihant stvari
Odnosno, u puno stvari smo mi bolji od dosadnih birokratiziranih europljana

Kaže Žižek da je kapitalizam bolje od ljevice shvatio i prilagodio se promjenljivosti svijeta ..

“Kapitalizam je, dakle, bolje od ljevice shvatio da se stvari mijenjaju i ponudio je različite nove modele: fanatični nacionalizam, zatvaranje u suverenost, ili tehnokratski nacionalizam i digitalna kontrola. No, dugoročno, mislim da to neće ići. Kapitalizam može da preživi, ali će cijena biti strašna“, rekao je

Paradoks je današnjeg zapadnog društva u tome da inzistira na slobodama pojedinca a dobili smo društvo kontrole na svim razinama .
I prije korone a osobito za vrijeme korone .

''Ne zaboravimo da su dvije glavne figure neoliberalizma – Margaret Thatcher i Ronald Reagan – uvijek govorili ‘vratimo slobodu individue’, a rezultat je društvo potpune kontrole“, smatra Žižek.''
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 17.09.2021., 14:07   #13
Tema nije za pdf Filozofiju glede&unatoč Žižeku.

Pošto si je podigao, u tom slučaju - zaključavam.
Volver is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:45.