Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2018., 21:41   #21
Gle, napisati ću još jednom - nebeski koordinatni sustav je sferni. Kugla. Mi tu kuglu (nebo) gledamo iznutra. Sve točke na kugli jednako su udaljene jedna od druge u sfernom koordinatnom sustavu. Obodne brzine su različite, ali je kutna brzina za sve jednaka. Sve točke rotiraju oko osi rotacije, a prividno to izgleda da rotiraju oko polova. Znači prividno kad to staviš na 2D ekran ili papir izgleda kao da su udaljenosti drukčije, no u stvarnosti to nije slučaj jer sferu ne možeš realno prikazati na ravnoj ploči.

E sad, ako je tebi to problem shvatiti, upućujem te na proučavanje koordinatnih sustava, a sve ostale komentare smatrati ću trollanjem i adekvatno sankconirati.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 21:46   #22
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Sve točke na kugli jednako su udaljene jedna od druge u sfernom koordinatnom sustavu.
Kada govoriš o tome da su sve točke jednako udaljene jedna od druge u sfernom koordinatnom sustavu ti govoriš o tim točkama kao o reprezentacijama zvijezda zar ne?
Sjeverno Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 22:15   #23
Krivo sam se izrazio. Njihove međusobne udaljenosti su fiksne. Kao što je fiksna udaljenost od Zagreba do Pariza ili od Zagreba do Sydneya.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 22:49   #24
Quote:
Sjeverno Sunce kaže: Pogledaj post

Ako bi mi na toj paraleli promatrali prividnu udaljenost na nebeskoj sferi između Betelgeuse i Bellatrix, mi bi primjetili da je ta udaljenost drugačija negoli tu na našim paralelama, s obzirom da se na paraleli 82° 41′ Betelgeuse prividno kreće oko Sjevernjače, dok se sa druge strane Bellatrix prividno ne kreće oko Sjevernjače.

Zar ne?
Bellatrix se i dalje prividno kreće oko Sjevernjače samo što ne uspijeva opisati puni krug a da pri tom u nekom trenutku ne zađe za horizont.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 07:36   #25
Tu piše http://www.pkearthandspace.com/artic...ssword=library za Orion sljedeće:

To find Orion, first look for three bright stars in a row, high in the southern sky.

Znači ako želimo naći Orion, trebamo tražiti tri sjajne zvijezde smještene u jednome redu, koje se nalaze visoko u južnome nebu.

Ako zvijezde Oriona putuju južnim nebom tijekom noći, onda to naravno znači da njihova udaljenost od Sjevernjače tijekom noći, ne može biti konstantna.
Sjeverno Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 08:24   #26
Quote:
Sjeverno Sunce kaže: Pogledaj post
Ako zvijezde Oriona putuju južnim nebom tijekom noći, onda to naravno znači da njihova udaljenost od Sjevernjače tijekom noći, ne može biti konstantna.
Gle, objasnili smo ti već. Noćno nebo je poput kugle koja rotira, a koju gledamo iznutra. Na kugli su sve točke uvijek na istim pozicijama i njihove međusobne udaljenosti su uvijek jednake. Pokazali smo i skice. E sad, ako to nisi u stanju shvatiti, i to je u redu, nismo svi jednako inteligentni. Ali molim te da prestaneš piliti jednu te istu krivu tvrdnju nakon što ti je već više od tri puta napisano objašnjenje jer ću od sad na dalje to smatrati trolanjem. Za kraj predlažem da odeš van kada je vedro, nađeš Oriona, i gledaš od početka večeri do jutra kako se zvijezde gibaju na nebu. Također, samo za tebe, tu su ti dva videa od 360 stupnjeva pa fino pogledaj po svim stranama svijeta kako to izgleda ubrzano:

https://www.youtube.com/watch?v=n9J0-gHLuXs
https://www.youtube.com/watch?v=NvTs-FANx1Y

A evo tu je i moj "obični" video: https://www.youtube.com/watch?v=qzIXPKGHpPM
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 11:49   #27
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Gle, objasnili smo ti već. Noćno nebo je poput kugle koja rotira, a koju gledamo iznutra. Na kugli su sve točke uvijek na istim pozicijama i njihove međusobne udaljenosti su uvijek jednake.
Možda smo se krivo shvatili;

Ja tvrdim da od izlaska Oriona pa sve do zalaska Oriona, Orion putuje po južnome nebu, te shodno tome zvijezde Oriona neprestano mijenjaju svoju prividnu udaljenost od Sjevernjače.

Ti sa druge strane tvrdiš da to nije točno.
Ti tvrdiš da zvijezde Oriona, iako putuju južnim nebom NIKADA ne mijenjaju svoju prividnu udaljenost od Sjevernjače.

To je tvoje stajalište, zar ne?
Sjeverno Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:08   #28
Quote:
Sjeverno Sunce kaže: Pogledaj post
Možda smo se krivo shvatili;

Ja tvrdim da od izlaska Oriona pa sve do zalaska Oriona, Orion putuje po južnome nebu, te shodno tome zvijezde Oriona neprestano mijenjaju svoju prividnu udaljenost od Sjevernjače.

Ti sa druge strane tvrdiš da to nije točno.
Ti tvrdiš da zvijezde Oriona, iako putuju južnim nebom NIKADA ne mijenjaju svoju prividnu udaljenost od Sjevernjače.

To je tvoje stajalište, zar ne?
Južno nebo tu podrazumijeva da putuje cijelo vrijeme ispod nebeskog ekvatora, promatrano sa naših širina?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:15   #29
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Južno nebo tu podrazumijeva da putuje cijelo vrijeme ispod nebeskog ekvatora, promatrano sa naših širina?
http://www.pkearthandspace.com/artic...ssword=library

To find Orion, first look for three bright stars in a row, high in the southern sky.

Ja koristim izraz južno nebo na isti način na koji i gore prikazana web stranica koristi taj izraz.

Ili drugim riječima, zvijezde Oriona putuje južnim nebom isto kao što i Sunce tijekom dana putuje južnim nebom.
Sjeverno Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:23   #30
Quote:
Sjeverno Sunce kaže: Pogledaj post
http://www.pkearthandspace.com/artic...ssword=library

To find Orion, first look for three bright stars in a row, high in the southern sky.

Ja koristim izraz južno nebo na isti način na koji i gore prikazana web stranica koristi taj izraz.

Ili drugim riječima, zvijezde Oriona putuje južnim nebom isto kao što i Sunce tijekom dana putuje južnim nebom.
https://www.youtube.com/watch?v=gpqVWw6RxLc
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:29   #31
Pa da, kao što sam rekao, Orion putuje južnim nebom, i taj video to dokazuje.
Sjeverno Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:42   #32
Quote:
Sjeverno Sunce kaže: Pogledaj post
Pa da, kao što sam rekao, Orion putuje južnim nebom, i taj video to dokazuje.
Iz perspektive sjevernijih zemljopisnih širina. S obzirom da je južno, onda i nije cirkumpolaran.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:04   #33
Quote:
Sjeverno Sunce kaže: Pogledaj post
Ti tvrdiš da zvijezde Oriona, iako putuju južnim nebom NIKADA ne mijenjaju svoju prividnu udaljenost od Sjevernjače.

To je tvoje stajalište, zar ne?
To nije stajalište, to je činjenica. Evo ti još jedan video sa simulacijom, program simulacije imaš online pa se poigraj sam.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:57   #34
Ta simulacija koju si dao polazi od krive pretpostavke, isto kao što i ti polaziš od krive pretpostavke;

Da bi u toj simulaciji zvijezde Oriona uvijek zadržale istu udaljenost od Sjevernjače, treba se poči od pretpostavke da je kut putanje zvijezda u odnosu na horizont, istoznačan vrijednosti paralele na kojoj se promatrač nalazi.

Drugim riječima, ako se promatrač nalazi na 45. paraleli, kut putanje Oriona u odnosu na horizont bi trebao biti 45°

Znači čak i ako pretpostavimo da u jednome danu u godini imamo gore opisanu situaciju sve ostale dane bi kut putanje Oriona u odnosu na horizont bio ili manji ili veći.

Ili ti možda tvrdiš da se iz pozicije promatrača kut putanje Oriona u odnosu na horizont, nikada ne mijenja?
Sjeverno Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 20:09   #35
Quote:
Sjeverno Sunce kaže: Pogledaj post
Ta simulacija koju si dao polazi od krive pretpostavke, isto kao što i ti polaziš od krive pretpostavke;
Molim da se suzdržiš od ovakvih komentara jer se ovaj model u astronomiji koristi već više stotina godina, a tebi će trebati nešto više od dvije rečenice na forumu da pobiješ tu činjenicu.

Quote:
Da bi u toj simulaciji zvijezde Oriona uvijek zadržale istu udaljenost od Sjevernjače, treba se poči od pretpostavke da je kut putanje zvijezda u odnosu na horizont, istoznačan vrijednosti paralele na kojoj se promatrač nalazi.
Miješaš referentne sustave. Visina neke zvijezde iznad horizonta nema veze s njenim koordinatama u ekvatorijalnom sustavu.

Quote:
Znači čak i ako pretpostavimo da u jednome danu u godini imamo gore opisanu situaciju sve ostale dane bi kut putanje Oriona u odnosu na horizont bio ili manji ili veći.
Čekaj, tebi nije jasno da u jednom danu zvijezde na nebu prividno naprave jedan puni krug oko Zemlje?

Quote:
Ili ti možda tvrdiš da se iz pozicije promatrača kut putanje Oriona u odnosu na horizont, nikada ne mijenja?
Na simulaciji ti je sve prikazano - putanja zvijezda u odnosu na horizont i njihov fiksni odnos na nebeskoj sferi.

Predlažem da napraviš skicu ako te nešto muči, pa ćemo objasniti, biti će jednostavnije.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 21:58   #36
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Molim da se suzdržiš od ovakvih komentara jer se ovaj model u astronomiji koristi već više stotina godina, a tebi će trebati nešto više od dvije rečenice na forumu da pobiješ tu činjenicu.
Bezveze me moliš, kao što prije pobio lažnu heliocentričnu jednadžbu za Jrise i Jset, sada pobijam taj pseudo model koji ti sa krivim argumentima braniš.





Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Miješaš referentne sustave. Visina neke zvijezde iznad horizonta nema veze s njenim koordinatama u ekvatorijalnom sustavu.
Ja ne miješam ništa nego ti ili ne znaš geometriju ili trolaš.



Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Čekaj, tebi nije jasno da u jednom danu zvijezde na nebu prividno naprave jedan puni krug oko Zemlje?
Čekaj, tebi nije jasno da je kut putanje Oriona u odnosu na horizont svaki dan drugačiji?





Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Na simulaciji ti je sve prikazano - putanja zvijezda u odnosu na horizont i njihov fiksni odnos na nebeskoj sferi.
Ajdi odgovori mi, u toj simulaciji, koliki je kut putanje Oriona u odnosu na horizont?
Sjeverno Sunce is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 19.01.2018., 23:13   #37
Quote:
Sjeverno Sunce kaže: Pogledaj post
Bezveze me moliš, kao što prije pobio lažnu heliocentričnu jednadžbu za Jrise i Jset, sada pobijam taj pseudo model koji ti sa krivim argumentima braniš.

Ja ne miješam ništa nego ti ili ne znaš geometriju ili trolaš.

Čekaj, tebi nije jasno da je kut putanje Oriona u odnosu na horizont svaki dan drugačiji?

Ajdi odgovori mi, u toj simulaciji, koliki je kut putanje Oriona u odnosu na horizont?

Stani pod luster, podigni pogled i okreći se. Spuštaj pogled. Hoće li luster mijenjati poziciju u odnosu na ostale točke na stropu?
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 23:50   #38
Quote:
Sjeverno Sunce kaže: Pogledaj post
Ja ne miješam ništa nego ti ili ne znaš geometriju ili trolaš.

Čekaj, tebi nije jasno da je kut putanje Oriona u odnosu na horizont svaki dan drugačiji?

Ajdi odgovori mi, u toj simulaciji, koliki je kut putanje Oriona u odnosu na horizont?
Evo ti skica, čisto da drugi vide, iako si već dobio karton za trolanje, a dobićeš ih još ako treba:



Crvena strelica označava visinu zvijezde iznad horizonta. Visina se, naravno, mijenja ako smo bilo gdje osim na polovima. Gornja plava crta označava sjeverni nebeski pol, a kao što se vidi, od točke gdje pokazuje crvena strelica pa do sjevernog nebeskog pola uvijek je ista udaljenost, bez obzira na visinu zvijezde/objekta iznad horizonta.

Znači ubuduće ako želiš nešto objasniti - crtaj, skuliraj, ili letiš van za zbog trolanja.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 00:33   #39
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Orion ne može ni teoretski biti cirkumpolarno zviježđe jer je na pola na sjeveru, a drugom polovicom na jugu. Ali neke zvijezde mogu biti cirkumpolarne ako si na sjevernom ili južnom polu.

Onima koji postavljaju pitanja, savetujem da pocnu od DEFINICIJE cirkumpolarnih sazvezdja, jer mlacenje prazne slame nista ne donosi. http://www.constellation-guide.com/c...onstellations/

Na ekvatoru NE POSTOJE cirkumpolarna sazvezdja!
__________________
*Per aspera ad astra.*
AlessandraB is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 08:56   #40
Pa nije niti bilo govora o cirkumpolarnim zviježđima na ekvatoru
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:17.