Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2010., 22:22   #81
..nego cu tog nekog sresti tamo negdje...
postoji i ta mogućnost. isto kao i mogucnost da me iranske zene slave kao boga erosa pa me na krilima ljubavi odnesu kam god hoću. a mozda dobijem na lotu pa si kupim stan na jarunu i nikada ne odem nikam. ili,mogućnost da sada tu napišem zabavan članak začinjen lošim sarkazmom kojeg će otkriti lovac na književne talente te mi ponuditi da članak pretvorim u roman.
dakle, postoji bezbroj mogućnosti a jedna ,ona osnovna, je ona koja se krije u slobodi i to na njenoj najprimitivnijoj razini kao mogućnosti biranja. stoga, koristeći tu mogućnost ja sam izabrao mogućnost traganja za eventualnmim suputnikom upravo ovdje i to iz nekih razloga koje ne bih sada navodio.
ne bih zelio razgovarati na teme kao: kakvi su suputnici dobri, gdje ih se treba naci..i sl. te isto tako ne bih razgovarao niti na teme: kad sam ja bio u jamajci pa sreo ludog džona iz senegala pa onda mi... i sl.

ovde sam jer pokusavam naći nekoga tko je zainteresiran za opisanu rutu pa ako ima taj netko- cujemo se...

p.s. na ovakve peroperić i sl. postove vise neću reagirati

tatatira
laobalama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 18:04   #82
Zna li netko kolike su cijene letova iz Irana za Indiju?
aatmaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 22:35   #83
Ne znam da li misliš na letove u jednom smjeru ili povratne, a nije jasno niti u koje bi se razdoblje godine putovalo...

U svakom slučaju, a da ne ispadnem zanovijetalo .... Jeftine karte u jednom smjeru mogu se dobiti preko Air Arabije ( http://www.airarabia.com/home ). Npr. u lipnju, na nasumično izabran datum, tj. 09.06. karta na relaciji Teheran - Delhi dođe 172, a na relaciji Teheran - Mumbai 122 eura... Pored veza prema Delhiju i Mumbaju, Air Arabijom se na ovaj način može za relativno povoljne novce doći iz Teherana i u druge indijske gradove, npr. u Bangalore za 180 eura, u Gou za 166 eura i sl. Ovi letovi svi imaju presjedanje u gradu Sharjahu u UAE, a viza za tranzit nije potrebna!

Ukoliko ti se baš i neda presjedati, letove sa vrlo ugodnim cijenama i non stop letom između Teherana i Delhija nudi Mahan Air ( http://www.mahan.aero/intro.asp ). Njegova je cijena 164 eura. Između Teherana i Mumbaja leti non stop Iran Air ( http://www.iranair.co.uk/ ) i cijena je 191 euro.

Dakle, uvjeren sam da se nešto od ovoga može iskombinirati jer cijene i nisu previsoke. Jasno, nisu nikada baš dovoljno preniske !
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 01:24   #84
Imam nekoliko pitanja:

1. Viza. Ukoliko ulazim u zemlju kopnenim putem mogu li je dobiti na granici, koliko traje i košta? Postoje li zabrana ulaska ako si posjetio određene zemlje?

2. Žene turistkinje. Smijem li se oblačiti kako želim ili je propisano da svatko mora biti pokriven? Jesu li ok gace do koljena i majica na deblje špaline?

3. Da li je sigurno ići tamo?

Još nešto što bi trebala znati?

Hvala na odgovorima!
__________________
" ...ima sretnih gradova, a i onih drugih. uglavnom, onih drugih... "
plavetnilo100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 09:54   #85
1. Ako imaš izraelski pečat, nema ulaska. Za vizu najbolje je nazvati ambasadu u Zg jer se stvari mijenjaju
2. Zaboravi bilo šta kratko, nije to Egipat. Duge nogavice od lagane odjeće, čak su i muškarci sa 3/4 hlačama trn u oku. Za duge rukave kod žena nisam baš siguran ali špalini su neprihvatljivi. Kosa obavezno pokrivena maramom bilo koje boje osim crvene.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 15:34   #86
Quote:
plavetnilo100 kaže: Pogledaj post
Imam nekoliko pitanja:

1. Viza. Ukoliko ulazim u zemlju kopnenim putem mogu li je dobiti na granici, koliko traje i košta? Postoje li zabrana ulaska ako si posjetio određene zemlje?

2. Žene turistkinje. Smijem li se oblačiti kako želim ili je propisano da svatko mora biti pokriven? Jesu li ok gace do koljena i majica na deblje špaline?

3. Da li je sigurno ići tamo?

Još nešto što bi trebala znati?

Hvala na odgovorima!
Prije godinu dana vizu na licu mjesta moglo se dobit samo na aerodromu, dakle, ako dolazis avionom, na max 2 tjedna. Za Izrael ti je aaston rekao.

Oblačenje : obavezno duge nogavice, zatvorene cipele, nikakve japanke i slično. Gornji dio isto obavezno dugi rukavi, ja bi ih malo zafrknula bila da budu kao neki trofrtaljni. Gornji dio ne smije biti preuzak, da ti se ne bi previše isticale konture tijela. Boje - sve osim crvene, ako se hoćeš uklopit, onda crna, tamnoplava, smeđa...Nikakve špaline, kratki rukavi i sl. Dečki mogu nosit kratke rukave, al hlače duge. Kosu moraš pokrivati. Zakonom propisano.

Sigurno je ići, mi nismo imali ni jedan jedini incident, štoviše, ljudi su jako ljubazni. Samo pazi kad koristite divlje taksije kome ulazite u auto. primjenit zdrav razum.

Ukratko, krasna zemlja, krasni ljudi, fascinantna skroz i rado rado bih se vratila.

PS Meso i tunjevina su skupi, čisto kao detalj.
__________________
"Well, like the philosopher Jagger once said, you can’t always get what you want."
Calamity Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 15:14   #87
viza u putovnici, sam obavijest ljudima - čekao sam više od mjesec dana, nemam pojma zašto. inače se čeka cca 2 tjedna...možda jer idem kopnenim putem, hm.
__________________
tomislavperko.com
broke traveler is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 15:52   #88
Odlična vijest! Nadam se da ti čekanje na vizu nije poremetilo neke planove, a usput ću biti dovoljno zločest i zamoliti te da nam svakako po povratku napišeš pokoju rečenicu. Već dosta dugo nitko nije napisao ništa iz prve ruke iako je dio forumaša posjetio tu zemlju.

Nego, kada se kreće, kakav je plan? Pretpostavljam ulazak iz Turske?
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 18:35   #89
Quote:
broke traveler kaže: Pogledaj post
viza u putovnici, sam obavijest ljudima - čekao sam više od mjesec dana, nemam pojma zašto. inače se čeka cca 2 tjedna...možda jer idem kopnenim putem, hm.
a ramazan bio pa su se malo opustili
i meni je bilo u planu do Irana ove godine, ali eto...nepredvidive okolnosti su me natjerale na odgodu
svakako javi dojmove
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 21:39   #90
Zašto ne ideš preko Gruzije i Armenije? Direkt iz Turske je dosadno... a nije da nemaš vremena
Vize za ove dvije nisu problem.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 00:02   #91
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Odlična vijest! Nadam se da ti čekanje na vizu nije poremetilo neke planove, a usput ću biti dovoljno zločest i zamoliti te da nam svakako po povratku napišeš pokoju rečenicu. Već dosta dugo nitko nije napisao ništa iz prve ruke iako je dio forumaša posjetio tu zemlju.

Nego, kada se kreće, kakav je plan? Pretpostavljam ulazak iz Turske?
biće na blogu, Fbu, YTu...ma sve će vrištat od Irana. možda i Ćiru posjetim

plan je da krećem sad u subotu i da me nema 1000 dana. a što se tiče Irana, plana zbilja nema, a mislim ulaziti iz sjevernog Iraka, ako mi daju vizu na granici - znam za državljani EU dobiju besplatnu vizu na 10 dana, a kakva je s nama situacija....ko će to znat


Quote:
aaston kaže: Pogledaj post
Zašto ne ideš preko Gruzije i Armenije? Direkt iz Turske je dosadno... a nije da nemaš vremena
Vize za ove dvije nisu problem.
bit će ili te zemlje ili sjever Iraka...još ću malo razmisliti
__________________
tomislavperko.com
broke traveler is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 13:28   #92
Quote:
broke traveler kaže: Pogledaj post
biće na blogu, Fbu, YTu...ma sve će vrištat od Irana. možda i Ćiru posjetim

plan je da krećem sad u subotu i da me nema 1000 dana. a što se tiče Irana, plana zbilja nema, a mislim ulaziti iz sjevernog Iraka, ako mi daju vizu na granici - znam za državljani EU dobiju besplatnu vizu na 10 dana, a kakva je s nama situacija....ko će to znat




bit će ili te zemlje ili sjever Iraka...još ću malo razmisliti
Hm.Ne bih se bas slozia da je Turska dosadna, pogotovo "tromeđa" Iran-Irak-Turska, tj.jugoistok Turske. Prekrasni planinski lanac Qandil, sela na 2-3 tisuce metara nadmorske visine koja su pola godine odsjeceni od ostatka svijeta, pa PKK i brojne vojne kontrole (mislim da je upravo sad nekakva ofenziva u tijeku ), glavni kopneni heroinski pravac za Europu, a u gradovima kao sta su Hakkari i Yuksekova su uvik skupi solidna masa na pokopu PKK boraca.Neznan kako putuješ, ali recimo na autobusnoj liniji Sirnak-Hakkari ne prodaju karte za strance bar je tako bilo prošle godine.

Sve u svemu, mislim da bi moga to bit dobar trening za Pakistan,Afganistan...

Uglavnom pisi koliko god stignes. Iran mi je visoko na listi zelja i dosta ljudi ga preporucuje.

Sretan put!
george12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 15:21   #93
A tko je uopće napisao da je Turska dosadna?

Primijeti da je bitna razlika između: ''direkt prijelaz iz Turske je dosadan'' i ''Turska je dosadna''.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 11:33   #94
evo prvih doživljaja iz Irana - Iran - zabranjena zemlja
__________________
tomislavperko.com
broke traveler is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 10:31   #95
evo pošto sam obećao već par ljudi da ću dati svoje neke dojmove i razmišljanja evo "ukratko"

nažalost nisam ko veliki putopisci ovdje vješt s tekstovima, tako da ću probati skratiti i budem nabacio koju sliku

PRVO da odgovorim da li treba posjetiti, PO MENI DEFINITIVNO, ja ću ionako preporučiti svako mjesto na kugli koje nije dom da se ode vidjeti,ali Iran i Irak su jako lijepe zemlje, jako interesantne i prepune povijesti tako da definitivno treba doživjeti ih

Ukratko, plan puta je bio samo Iran, odlučeno krajem siječnja i ubrzo rješena viza
išao sam u ambasadu par puta i koštala me 25€ za 30 dana, cijena ovisi izgleda o raspoloženju u ambasadi, s time da su me tražili jednu rezervaciju smještaja, da bude faksirana, našao sam neki hotel na netu u koji nisam na kraju ni otišao

Sve sam išao overland, što jeftinije, tako da me put dolje stajao (cijene se odnose da veljaču i ožujak 2012, djelom su ih pred kraj digli i zbog proslave Nove 1391 godine (NORUZ ) )
Zagreb - Beograd vlak (mislim da je 178kn )
Beograd-Dimitrovgrad je 10€ i još date nakon granice kondukteru 250 dinara do sofije, piše na više foruma ovo i djeluje
Sofija - Istanbul nešto manje od 20€ bus preko noću (uglavnom uzeto je ovo jer se nije vlakom moglo do istanbula zbog poplava u okolici plovdina )
Balkan Flexpassom se može skroz do Iranske granice, a od tamo sigurno nije problem naći autobus za dalje,a i vlak nemre biti puno )
U istanbulu sam uzeo 4 dana odmora, preko CS, i napokon popravio svoje viđenje tog grada

Istanbul - Teheran autobus me koštao 40 dolara, platio u dolarima, VIP KLASA,ured se nalazi u blizini grand bazara u Istanbulu, tamo sam i promjenio nekej love u Riale (navodit ću cijene u Rialima,oni koji se pripremaju znaju da oni zapravo svi govore i pišu cijene u tomanima ) da imam za pojesti

KURS JE BIO OVAJ PO KOJEM SAM MJENJAO
1 $ - 17 000 RIALA
1 € - 25 000 RIALA


smještaji koje sam plaćao su bili do 150 000 riala, klopa je isto bila tolika maksimalna po objedu (i to u nekom boljem restoranu), obično do 60 000 po restoranima

busevi su me koštali
Teheran - Bandar e bass 210 000
Trajekt mislim da je bio oko 100 000
speed brod za natrag oko 60 000
taksiji (osim jednog moto taksija kaj me odrao ) u prosjeku 20-30 000, na međugradskima do 60 000
Banadr - Shiraz bus 120 000
Shiraz - Kerman 100 000
Kerman - Yazd 90 000
Yazd - Isfahan 100 000
Isfahan - Shiraz 120 00
Shiraz - Teheran (VIP KLASA) 300 000 (doručak i večera ucijeni, jedini vip koji sam koristio unutar države )


negdje su imali glupu ideju da mi daje manje ako su novčanice po 10,20, negdje ne, ali uglavnom mjenjao sam skoro svugdje po ovom tečaju

vožnja traje 36 sati, granicu prelazim jako brzo, bez ikakve provjere ruksaka (nešto me ide i očito djelujem tako da mi stvarno rijetko gledaju ruksak ),ali zato jer srijedom jedino (kod njih je vikend četvrtak i petak) policija revnije kontrolira, nekih 20 km od granice nas zaustavljaju i nalaze robu koju šoferi švercaju u busu (u busu je bilo možda 15-20 putnika uvrh glave )
Nevjerojatno da su našli , evo slike busa unutra,crno desno je moja jakna i ispred mjesto gdje sam sjedio :


inače kod njih je sistem,ako se nešto ovakvo dogodi,ili kvar na busu ( i to sam doživio) oni jednostavno zaustave idući koji ide tamo, i plate im za vas put dalje


U teheran zbog mjenjanja dolazim u jutarnjim satima, oko 5, srećom metro je već radio
cijena jedne vožnje je 3000 riala,povratna je 4500 pa kupujte povratne

metro je stvarno suvremen, prema zapadu (ako idete na tekmu recimo ) je laka željeznica koja je spojena na metro i mislim da je brok fulao kaj nije posjetio taj grad (inače moje viđenje Irana se uvelike razlikuje od njegovog, on me pripremio na najgore,tako da sam ostao ugodno iznenađen )
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 10:44   #96
ostao sam 4 dana u Teheranu, bio kod jednog CS, uglavnom gradi u koji sam se i naknadno rado vratio, OGROMAN je, ima se što za vidjeti i doživjeti

teza da smo mi od tamo definitivno ima potvrde,ako ste crne kose i pustite bradu, mogu vas skužiti jedino po odjeći, a i tad nisu sigurni da li ste PUTNIK (iranci koji putuju po zemlji ) ili TURIST ( svi stranci su turisti)
inače najviše stranaca koje sam upoznao su biciklisti

i ta zemlja je raj za ljude koji vole kampiranje,i tu se da uštedjeti ako ste za to, pošto je kod njih legalno kampirati u svakom parku u gradu valjda, neko je prije napisao da su oni pojam outdor nacije i to je 10000% točno
pa vam park izgleda ovako :


iz Teherana sam uzeo bus za Bandar e Bass, krajnji jug zemlje u perzijskom zaljevu, te otišao da otoka quesh, jako interesantno, jer odudara po mnogome taj dio od ostatka irana,koga zanima nek gugla, ukratko jedna od stvari je da je kiša pala prije 5 godina i da su svi izašli van to vidjeti

tamo sam proveo noći kampirajući u parku

i da mali vjetar prekine glavni trajektni promet, a tako je jak da bi ja s gumenjakom odveslao preko, da velika većina stanovništva tamo ne zna plivati, i da su škampi bagatela

Iz Bandara (imao peripetija,morao ići okolo po otoku da dođem na kopno, itd. neda mi se pisati sve) idem za Shiraz, koji će mi ostati kao najljepše mjesto u Iranu (zbog ljudi koje sam upoznao tamo ), za vas koji neznate ( i ja sam bio jedan, vino Shiraz je dobilo ime po tom mjestu, nažalost to njega nisam uspio doći, pošto je alkohol zabranjen i ako vas ulove je 80 udaraca bićem kazna, ali mladi ko mladi, ne poštuje se baš to (još jedna sličnost s nama )
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 11:07   #97
posjetio sam i Persopolis, i ostala mjesta koja MORATE posjetiti u okolici grada, imao sam predivnu damu vodiča, zbog koje sam se i vratio na proslavu NORUZA kod nje doma s njenom obitelji
prvi put sam spavao u hotelu ZAND,u samom centru, imate ga u lp, cijena je bila 150 000 riala noć sam u sobi
lijep je i niajež butik hotel/hostel, tamo smo ista cijena ali za dorm, ali je klopa odlična pa radi atmosfere preporučam i tamo otići

iz Shiraza sam otišao za Kerman, lijep i zanimljiv grad po mnogočemu, Bam sam isto od tamo otišao, krevet između zidova sam platio 100 000, pomogao mi je mjesto naći jedan CS, jer gazda ne priča baš engleski, inače jedan od heroja rata je , Kerman je po mnogočemu poznat, pa guglajte

Iz Kermana sam otišao do Yazda, odsjeo sam u Silk road hostel/hotelu, odlično mjesto, krevet u dormu (bio sam sam u sobi na kraju ) je bio 90 000 s doručkom, mjesto definitivno preporučam
Yazd je što se turističkog djela tiće ostavio najveći utisak na meni,najbolje je orjentiran prema turistima,a istovremeno nije deranje turista, predivna arhitektura,povijesti, religije,jedan od najljepših gradova u Iranu po meni

iz Yazda sam otišao u Isfahan,kažu da je pola svijeta tamo

arhitektura je genijalna, ali tu sam nažalost imao i najviše loših iskustava (zahvaljujući drugoj polovici ljudi je ispalo negdje na 0 taj grad,jer svugdje drugdje je turist kralj,žele se slikati s vama i ostaslo, jedino ovdje sam osjetio od pojedinih da me samo hoće oderati jer sam stranac )
odsjeo sam u rupčagi koju su mi nažalost preporučili uyazdu i koja je preporučena u lp,amir kabir, i definitivno preporučam izbjegnite to mjesto, ostali gosti su super,ali vodstvo je KATASTROFA
i najviše taksista me upravo tu htjelo zavaljati
ali ako se odlučite otići na utakmicu, karta vam je 20 000 riala, uz malo snalažljivosti dođe se svugdje za cijenu te karte,kao tipa u ložu

uglavnom jedan od ciljeva putovanja je bio ispunjen,kad slika ode u javnost budem ju i tu stavio
Isfahan ima također jako zanimljivih stvari za vidjeti,tako da moj opis uzmite s rezervom, i definitivno ga posjetite

što se držanja za ruku tiće bruk je pretjero jer se to skoro normalno može, problem je ljubljenje na ulici, nisam imao ni jedno loše iskustvo ( navodno sam imao jedno, jer me kao tip maltretirao, i tražio da mu dam nekej, ali je curka rekla da će zvati policiju pa je ovaj otišao, meni je to komična prije nego problematična situacija,ali sam navikao na gori tretman)


ima hrpa stvari koje sam radio (neke nadam se nikad ni neće izaći van napisane ), puno predivnih ljudi koje sam upoznao,jer su iranci narod koji stvarno jako poštuje i želi jako komunicirati s strancima i pomoći im , i mjesta koja su predivna

nadam se skorom povratku i novih 60 dana da vidim djelove koje nisam stigao

išao sam natrag preko iraka, i stopom od sofije
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 11:13   #98
evo još samo par slika, ja sam nažalost osoba koja ne slika, pa je 400 fotki koje su mi na fb zapravo najboljih od 1000 koje sam poslikao i to tabletom

a trudio sam se slikati što više






__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 13:10   #99
Šta ti se u Kermanu toliko svidjelo? Ja sam ga bio doživio kao promašaj. Yazd je mrak, to je istina.
Zašto si uopće išao u Amir Kabir? Da si čitao starije postove s teme vidio bi da ga treba naširoko zaobilaziti
Tipovi od tamo su ljigavi gadovi.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 14:51   #100
Pa lijep je kerman, posebno jer sam upoznao zanimljive ljude tamo
bave se uvoz-izvoz poslom
i najveći natkriveni bazar imaju, blizu je dosta lokaliteta

nisam vidio, slažem se s njihovim opisom + što su kretenoidni idioti koji te hoće zavaljati
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:56.