Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2017., 16:17   #2101
Nitko više nema nikakav komentar?
pepalina01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 21:10   #2102
Quote:
pepalina01 kaže: Pogledaj post
Nitko više nema nikakav komentar?
Ima.

Sve ostale troškove podjeliti sa 30 pa pomnožiti sa brojem dana koliko se stan koristi.

Ja sa firmama ne radim.

Neka oni izvole svome radniku povećati plaću za bruto 3500 pa ću mu ja dati stan.

Onaj tko izdaje firmama plaća duple poreze, prvo plati 13% PDV-a na struju pa opet još toliko na porez na dohodak iz imovine. Firme najamnine provode kroz poslovne knjige, porezna veže OIB-e pravnih i fizičkih osoba i nema muljanja.

Nisam lud da plaćam duple poreze, čim mi se firme jave za moje stanove, uredno ih uputim u hotele s ***** zvjezdica.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 09:43   #2103
Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
Ima.

Sve ostale troškove podjeliti sa 30 pa pomnožiti sa brojem dana koliko se stan koristi.

Ja sa firmama ne radim.

Neka oni izvole svome radniku povećati plaću za bruto 3500 pa ću mu ja dati stan.

Onaj tko izdaje firmama plaća duple poreze, prvo plati 13% PDV-a na struju pa opet još toliko na porez na dohodak iz imovine. Firme najamnine provode kroz poslovne knjige, porezna veže OIB-e pravnih i fizičkih osoba i nema muljanja.

Nisam lud da plaćam duple poreze, čim mi se firme jave za moje stanove, uredno ih uputim u hotele s ***** zvjezdica.

Hvala na osvrtu.
Nisam baš razumjela ovo o duplom oporezivanju, ali nemam ništa protiv firmi. Pristali su na cijenu koju sam tražila (kao i bilo tko drugi, bio firma ili privatna osoba), redovito su plaćali sve troškove. Znala sam koji su zaposlenici u stanu i to se nije mijenjalo cijelo vrijeme. Dobro su se brinuli o stanu. Sve fer s obje strane. Nemam stvarno nikakve zamjerke.

Nova sam u iznajmljivanju i sada prvi put raskidamo najam (zbog njihove promjene lokacije posla, lokacija stana im više ne odgovara), pa me više zanimaju formalnosti oko raskida da niti jedna strana ne bude oštećena, a da ipak bude izvedivo, budući da se radi o firmi, koja mora ispunjavati određena pravila poslovanja.

Hvala još jednom, dobro je čuti svako iskustvo i mišljenje.
pepalina01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 11:06   #2104
Quote:
pepalina01 kaže: Pogledaj post
Hvala na osvrtu.
Nisam baš razumjela ovo o duplom oporezivanju, ali nemam ništa protiv firmi. Pristali su na cijenu koju sam tražila (kao i bilo tko drugi, bio firma ili privatna osoba), redovito su plaćali sve troškove. Znala sam koji su zaposlenici u stanu i to se nije mijenjalo cijelo vrijeme. Dobro su se brinuli o stanu. Sve fer s obje strane. Nemam stvarno nikakve zamjerke.

Nova sam u iznajmljivanju i sada prvi put raskidamo najam (zbog njihove promjene lokacije posla, lokacija stana im više ne odgovara), pa me više zanimaju formalnosti oko raskida da niti jedna strana ne bude oštećena, a da ipak bude izvedivo, budući da se radi o firmi, koja mora ispunjavati određena pravila poslovanja.

Hvala još jednom, dobro je čuti svako iskustvo i mišljenje.
Na listu papira napisati OTKAZ UGOVORA O NAJMU STANA, u nastavku navesti koje su bile ugovorne strane, s kojim datumom se najam raskida i odmah predati u poreznu.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 11:28   #2105
Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
Na listu papira napisati OTKAZ UGOVORA O NAJMU STANA, u nastavku navesti koje su bile ugovorne strane, s kojim datumom se najam raskida i odmah predati u poreznu.
Hvala!
pepalina01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 12:23   #2106
Odvajanje stanova

Zbog kompleksnosti teme, odlucio sam se za novi thread, nadam se da je ok.

Uglavnom, imamo u obitelji ovakvu situaciju...

Originalno su to dva stana, svaki zasebno, jedan 35m2, drugi 40m2. Kupljeni su prije nekih 15god i od njih se napravio jedan stan. Probusio zid, jedno centralno grijanje, jedan telefonski prikljucak, jedno brojilo za struju. Voda je na zgradu. Jedno komunalno - odvoz otpada koje se vodi na 75m2.

Stanovi su nedavno ponovo odvojeni zbog zivotnih okolnosti, vracen je zid i tako zasad fukncionira. Postoje dvije kupaonice i dvije kuhinje. No i dalje je sve isto osim tog zida.

Plan je u buducnosti (legalno) iznajmljivati te stanove. Zanima me kako bi vi rjesili problem odvajanja cisto za iznajmljivanje.

Zgrada nije etazirana, a mogla bi uskoro biti. Da bi se oba stana mogla iznajmljivati da li je potrebno etazirati ih kao dva stana? Pretpostavljam da da.

Pretpostavljam da bi buduci podstanari mogli pristati na to da dijele trosak interneta i internet televizije (u oba stana su provuceni kabeli, ali router je samo u jednom stanu naravno). To bi cak mogao biti i plus.

Voda je ionako od zgrade i dijeli se na broj stanara.

Struja, hm. Ne znam, trebali bi pristat na nekakvo po pola placanje. Oba stana imaju i klimu.

Najveci problem mi se cini grijanje. Bojler i termostat su u jednom stanu tako da bi to tamo moglo ostati, a drugi stan bi se trebao "odspojit" od grijanja na plin. Taj drugi stan uopce nema plin, koristi el plocu za kuhanje i bojlercic za vodu.

Ako bi mu se skroz maknula povezanost sa plinskim bojlerom, trebalo bi i elektricni bojler dodat u drugu kupaonu.

Grijanje u tom stanu bi se rijesilo klimom u dnevnoj koja je ujedno spavaca soba, i nekakvim konveksnim radijatorom u kuhinji. A i kupaona bi trebala nekakve el ljestve ili bar kalorifer.

Znaci zanima me koje bi vi kompromise napravili, sto mislite da podstanarima ne bi smetalo, tj sto je prihvatljivo? Naravno to je dosta individualno, al ono, generalno.

Naravno, interes je da se ne ulozi previse novaca u to odvajanje nego da ostane sto je vise moguce slicno trenutnoj situaciji, a opet da funkcionira.

Zahvaljujem!
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 12:51   #2107
Struja ti je najveći izdatak i problem i teško da će ti ijedan podstanar pristati plaćati s ikim nepoznatim po pola išta, kamo li struju. Zašto bi netko plaćao po pola, ako recimo neki student boravi u stanu samo noć, ugrije si malo prije spavanja i to je to, a drugi stan netko grije ili hladi 0-24. Ja prva ne bi. Mislim da bi ti se više isplatilo kad je stan već bio jedan ponovno maknuti zid i iznajmljivati ga kao 2/3-sobni bilo cijeli, bilo neovisnim cimerima.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:44   #2108
Slazem se sa tvojim komentarom, ali ne znam bas za cijenu iznajmljivanja. Stan u cjelini moze imati 3 spavace + dnevni i dvije kupaonice. U tom slucaju je jedna kuhinja.

Manji stanovi se u pravilu brze i lakse iznajmljuju, a i za vecu lovu ukupno gledajuci. Barem mi se tako cini. A i dok bi se podstanari mijenjali opet bi bio jedan stan popunjen, bez nekog praznog hoda. Zbog toga se razmisljalo o opciji dva stana kao boljoj.

A sad...stanovi su uredni, cisti, imaju spremiste i osiguran parking. Odlicna lokacija. S obzirom kakve se sve rupe iznajmljuju vjerujem da bi ljudi pristali na poneki kompromis. Struje generalno ne dolazi vise od 300kn, pa nek je i 400kn. To je 200kn mjesecno po pola sto na ukupnu cijenu je prakticki zanemarivo. Ako ce zbog toga odustat, jbg...

Doduse, mislim da su dvije kutije osiguraca, svaka za svoji stan. Vjerujem da bi se dalo slozit nekakvo brojilo u samoj osigurackoj kutiji prema kojem bi se informativno moglo izracunavat i dijelit trosak.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:13   #2109
Ta logika mi je ok, iako nisi naveo u kojem si gradu. Ako je studentski grad veliki stanovi se iznajme brzo jer studenti vole živjeti zajedno, društvo, manji troškovi, kolege... Ako više ciljaš na parove/radnike onda je dva manja bolja opcija. Ako je rata relativno mala obično onda je to ok, ali opet kažem, svatko ima neke svoje navike. Ako možeš odvoji troškove, što više to bolje.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:40   #2110
Zagreb. Znam, nije idealno. Htio bi odvojit sto vise, a da ima sto manje kopanja po samom stanu. Vjerojatno bi ta brojila mogla donekla popravit situaciju makar moram onda obje osiguracke kutije mijenjat i kupovat brojila sto je neki trosak, al ok, podnosljivo. Iskreno radije bi mlade parove/radnike. Studenti su ok ali ima i dosta potencijalne zezancije sa njima.

Sad kad smo struju rijesili, vise manje, grijanje me brine...Imam osjecaj da ce ljudi odustajat cim cuju da stan nema plin i da se grije na klimu. Jos uvijek je poprilican otpor tome, makar je odavno dokazana ucinkovitost grijanja na klimu...
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:57   #2111
Opet kažem, ne znam gdje je stan i koliko je hladan zimi/vruć ljeti. U Dalmaciji su klima i struja normala i ja se nikad ne bi mogla prebaciti na radijatore, plin... Kad god dođem zimi u Zg razbolim se jer me ubije unutra/vani 30° razlike i zaboli me grlo od suhog zraka, tako da meni to ne bi bio minus. Ali nekom drugom tko je navikao u 12. raspaliti radijatore i šetati u donjem rublju i bos, možda i bi...
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 17:19   #2112
Ako su to nekad bila dva stana, znaci da negdje iz glavne kutije sa osiguracima dolaze zice i do ovog stana gdje nema brojila. Treba naci te zice i spojiti na brojilo , te se odvojiti od drugog stana ponovno.
m4dm4n123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 18:16   #2113
Da, nesto u tom stilu. Ali ne znam kako elektra gleda na to i trebam li njih u cijeloj toj operaciji? Npr ako ne zelim placat 2 racuna, nego jedan kao i do sad, samo da se zna kolko je koji stan potrosio onda mislim da mi elektra netreba. A ako bi isao na skroz posebne racune mislim da si radim nepotreban trosak ili se varam?
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Opet kažem, ne znam gdje je stan i koliko je hladan zimi/vruć ljeti
Napiso vec, Zagreb. A cuj, zimi je hladan, ljeti je vruc No moze se sa klimom fino zagrijat i hladit bez problema. Dobre su klime.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 20:56   #2114
Kontrolna mjerila imaš i za ugradnju na DIN šinu (nisu rastalni osigurači), iako su skuplja. Klasična su dosta jeftina, ali je kompliciranija ugradnja ako nemaš mjesta.

Ako u drugi stan uvedeš novi priključak, onda za dugoročni najam možeš prebaciti režije na podstanare, pa si siguran da neće nabiti trošak i otići. Ovako ti jedan podstanar može raditi problem i tebi i drugom podstanaru (ako ti ne pokriješ dug).

Možeš provjeriti i da li se može priključak podijeliti tako da se snaga preraspodijeli (izađe jeftinije jer za novi priključak ne plaćaš snagu ili plaćaš razliku ako ti nedostaje).

Za internet i TV ostavi mogućnost da se odspoje, možda netko ne želi dijeliti konekciju s nepoznatom osobom (druga osoba može cijeli dan pucati torrente, može biti pedofil i sl) ili TV (želi imati kanale za odrasle).
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 22:11   #2115
Potpisujem, nekom možda net neće ni trebati jer ima svoj homebox/pokućni...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 09:35   #2116
Kontrolno brojilo najbolje rjesenje.
Ugradnja nije komplicirana, a imat cete kontrolu nad potrosnjom.
Ja ga imam u svom stanu (kuca s dva stana), svakog 1. u mjesecu se zapise stanje, a razlika kilovata se pomnozi sa srednjom cijenom kilovata. Mana je jedina sto brojilo ne biljezi visu i nizu tarifu nego samo broj potrosenih kilovata.
Josip_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 10:23   #2117
Ja imam jednu tarifu pa mi to onda ne bi bila mana. Thanks na savjetima. Sto se interneta tice, to se lako napravi, sa routera se odspoji kabel i kraj price. Slazem se da ce netko mozda htjet svoje imat.

Nego ostalo je jos pitanje, za legalno iznajmljivanje oba stana, da li moraju biti etazirani? Ili mozda ne etaziranje nego nesto drugo? I pretpostavljam da komunalno mora bit odvojeno tako da su dva stana prijavljena? Ili to nije bitno. Ne kuzim se u taj dio.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 21:46   #2118
Pozdrav ljudi!
Zna li netko kako se krece cijena najma stana sa rezijama na Malom Losinju?
Zimski period, ne samo sezonski...
Hvaalaa
Gennneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 01:19   #2119
Quote:
Gennneral kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!
Zna li netko kako se krece cijena najma stana sa rezijama na Malom Losinju?
Zimski period, ne samo sezonski...
Hvaalaa
Tesko je naci nesto ako trebas preko citave godine. Jako tesko...
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 19:40   #2120
Pozdrav ekipa!
Zna li netko kako se kreću cijene najma stana na Malom Losinju?
Zimski period, ne samo ljetni...
Hvala
Gennneral is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:19.