Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2023., 21:33   #1
Zašto je izumrla 3D tehnologija?

Mislim na 3D filmove i 3D tv-ove. Po mom osobnom mišljenju cool stvar. Popularizirano sve filmom Avatar 2009. godine. Danas gotovo da u dućanima nema kupiti 3D TV, a u kinima gotovo da nema 3D projekcija filmova. Gdje je zapelo?

Meni fali.
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2023., 21:40   #2
Bio jednom na 3D, vidio i zahvalio se. Nikad više. Mislim da je bio u pitanju LOTR.
žoss is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2023., 22:13   #3
Pa zato sta je govno. I dioptrijske skidam kad se izvalim pred tv jer me zuljaju, pa skiljim. Najbolje da jos i 3d naocale stavljam
Kino jos ajde, al kucni 3d tv su teski fail
kljaka-bj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2023., 23:16   #4
Radi očala.
stipest is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2023., 02:01   #5
Izumrla je čak debelo prije nego je uopće počela na TV-u

Ne pamtim više godinu, al pamtim da sam bio klinac dok se u kinima davnih dana pojavio 3D (u pitanju su bile neke blesave kartonske naočale sa jednim plavim i jednim crvenim "staklom" ), sad jel to bilo tam negdi oko početka 1990 ili čak i još za vrijeme Juge nisam ziher al znam da je bilo davno i pamtim da je bio Petak 13, Ralje i još nekaj u toj tehnologiji...

Naravno neslavno propalo i ništ od toga, isti klinac i sa novijom generacijom u kinima i na TV-u...

A onda se bu neki marketinški stručnjak opet setil 3D tehnologije za nekih 10-20 godina i opet nebu ništ od toga...
Inače google kaže (a nema razloga da laže) da je prvi film u kinu u 3D tehnologiji prikazan 1922, dakle prije više od 100 godina i opet ništ od toga
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2023., 09:30   #6
Osobno sam proizveo više stereoskopskih kratkih filmova za kino... Nije se prihvatilo "po kući" jer je konzumentski zahtjevno, na stranu što nekoga naočale žuljaju što je valjda stvar navike....
Problem je komocije - većina ljudi nije u mogućnosti lako nabaviti stereoskopski film u punoj kvaliteti, distribucija je problem, pa treba vaditi naočale, čistiti ih (onima koji ih inače na nose je to napor), 3D efekt splasne nakon nekog vremena gledanja jer se navikneš na njega, "tvrdi" okvir televizora gdje efekt naprasno prestaje ruši dojam, a kad još znamo da ljudi većinom ne mogu ili ne žele imati ogromne televizore da im ispune vidno polje, gleda se faktički poštanska marka u koji se vrti nekakav sadržaj s dubinom....
Stereoskopija nije, za sada, primjerena za mainsteam sadržaje... Najzanimljivija je u kratkoj formi kao izražajno sredstvo, najefektnije kad se izmjenjuju 2D i 3D situacije....
Trenutno je stereoskopija primjerenija i efektnija u VR filmovima i igrama/aplikacijama, ali i dalje nespretno za široku populaciju ..
Možda jednog dana kada/ako tehnički uspješno implementiramo hologram...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2023., 10:31   #7
TV Samsung 46 H7000 ima implementiranu tu tehnoliogiju, uz TV dobio i dvoje naocala, u 8,5 godina nijednom niti ukljucio niti stavio naocale...makar sam jednom davno prije cca 10 godina u trgovini Sancta Domenica to probao na jednom izlozbenom TV-u i bilo mi je zanimljivo, cak koliko se sijecam okvir TV-a nije sprijecavao efekat, radilo se o onekom sportskom dogadjauju i mahanjem nekakvim zastavicama koje su mahale i preko ruba TV-a...
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2023., 18:01   #8
Gomila reklama za 3D TV je imala efekt preko ruba.
U stvarnosti ne ide.
negativna nula is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2023., 18:24   #9
Quote:
negativna nula kaže: Pogledaj post
Gomila reklama za 3D TV je imala efekt preko ruba.
U stvarnosti ne ide.
OK, ja vidio fizicki u stvarnosti, a kako neznam, uglavnom ta dubina 3 dimenzija je izgledala kao da navijac mase zastavicom dobrano preko ruba TV-a...
Kolege su mi pricali das su se izmicali lopti koja je letila prema njima...
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2023., 09:35   #10
@cilim: govoriš o objektima na rubu ekrana,da izlaze van njega, ili želiš samo reći da objekti u centru iskaču, u dojmu, bliže nama nego je ravnina (plane) ekrana?
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2023., 09:46   #11
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
@cilim: govoriš o objektima na rubu ekrana,da izlaze van njega, ili želiš samo reći da objekti u centru iskaču, u dojmu, bliže nama nego je ravnina (plane) ekrana?
Davno je to bilo, ali bilo je kul, vjerojatno ovo drugo iz tvoje recenice...

A doma na svom TV-u nisam bas imao zelju za probanjem i gledanjem, neznam zasto...
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2023., 22:44   #12
Čekamo glasses-free 3D telkače, po mogućnosti 8K i ne prevelike/preskupe
sandstone is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2023., 09:24   #13
Quote:
sandstone kaže: Pogledaj post
Čekamo glasses-free 3D telkače, po mogućnosti 8K i ne prevelike/preskupe
Imao je Philips glasses-free model na početku "crazea"....
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2023., 23:52   #14
Odmah po pojavi 3D tehnologije mojih troje djece, tada teenagera otišli u fensi-šmensi kino pogledati razvikani 3D film. Pri povratku nisu krili razočarenje, počevši od bole me oči/glava, pa do da je to precijenjenp sr..nje.
Odmah sam znao da ne moram kupovati 3D TV. I pogodio sam.
punto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2023., 09:30   #15
Gledao sam u kinu, gledao sam na TV-u. Zanimljivo na prvu ali ne vidim sebe da gledam filmove u 3D tehnologiji. Ja jako volim filmove i pogledam ih jako puno, običan prikaz u kvalitetnoj rezoluciji je i više nego dovoljan za uživanje.

Pa tehnologija je bila trend, Avatar je to razvikao i ljudima je bilo zanimljivo. Ali u konačnici ne pruža ništa više uživanja nego gledanje u klasičnom prikazu.
One naočale na glavi jako smetaju i sigurno su jedan od razloga propadanja, kao i to da se moraju puniti pa je to još jedna stvar o kojoj treba razmišljati što utječe na komfor gledanja filma.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2023., 10:34   #16
Nekada mi je fora pogledati u kinu, ali prica je bitnija od nabrijavanja efektima ( zato mi je i knjiga bolja od filma, samo u internetsko doba nemam strpljenja vise za dugi tekst ) pa nije kljucno.

Doma nisam imao TV, jesam VR headset. Isto zabavno mjesec dva, nakon toga sjedi u ormaru. Pred zabavnim sadrzajem doma se covjek najcesce zeli izvaliti u kauc i opustiti, a ne navlaciti stvari na glavu, namjestati senzore po prostoriji ako je takav sustav i skakutati okolo po sobi.

Vidim toj tehnologiji svakako buducnost u profi uporabi, npr kod obuke lijecnika i kirurga, sigurno da je relistican model organa bolji od grafike u knjizi, a dostupnost beskonacna za razliku od leseva.

Za zabavne sadrzaje nisam siguran, stalno se o njoj govori ali slabo zazivljuje. Vidjet cemo.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2023., 13:07   #17
u početku sam odgledao 10-tak 3D filmova i odustao, previše komplikacija oko toga, najgora je bila refleksija na aktivnim naočalima pa sam morao gledat u apsolutnom mraku, a ni naočale nisu bile jeftine,
danas tu i tamo odgledam u kinu kakav 3D, a onda doma još jednom u 2D da pohvatam sve one detalje koji nisu u centru kamere,
par efekata u 3D jesu "wow" ali ako ne odgledam u 2D film kao da ga nisam ni gledao
been is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2023., 13:23   #18
U zadnjih 10-ak godina u kinu sam uglavnom i gledao 3D filmove, a pošto imam i 3D TV pogledao ih nekoliko i na njemu. Uglavnom, većina njih je imalo loš ili prenaglašen 3D i nisam baš bio oduševljen. Hype se digao kod prvog Avatara, ali je s vremenom, s razlogom, sve to splasnulo.
Ord Mantel is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2023., 15:00   #19
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Imao je Philips glasses-free model na početku "crazea"....
Na žalost tv brandovi tu ne vide nikakav profit niti želju ostalih u lancu pa je stoga situacija ovakva kakva je. Kad bi ta situacija bila drukčija brzo bi se pojavili npr 3D glasses-free OLED-i i miniled, u to uopće ne treba dvojit.

Znamo da je ovo sve više-manje izložbeni primjer ili prototip no ak ništ drugo barem zvuči dobro

BOE ima 110" 8K 3D glasses-free tv

https://wccftech.com/boe-unveils-8k-...witching-tech/

Na žalost niti u drugim smjerovima nema većeg napretka jer evo već nekoliko godina televizori podržavaju HFR no što to vrijedi kad je takav sadržaj praktički nepostojeći, ostali u lancu štekaju na veliko.

Od sljedeće godine očekuju se i prve serije 4K 240Hz OLED-a a vjerojatno i 8K 120Hz, to je neki očekivani smjer u sljedećem razdoblju. HFR i 3D neće tak brzo na panele..
sandstone is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2023., 19:39   #20
HFR nije napet kad na svakom TV-u možeš uključiti motion smoothing. Isti krajnji efekt minus artefakti, naravno
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.