Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2016., 17:36   #4961
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Što je vjerojatnije?
Da je grčki pisac (helenizirani židov u dijaspori?) pročitao stari zavjet i precizno povadio razne detalje i iz njih složio priču o Mesiji Isusu, ili se stvarno radi o čudesno ispunjenim proročanstvima starim stotine godina, sve od umnažanja kruha do izopove trstike kojom je napojen Isus na križu/stupu.
Helenizam je poganstvo protiv kojeg se borio Juda Makabej, nema veze sa židovstvom, nije mogao nikakav pisac nikome podvaliti ništa, probaj ti sad podvaliti knjigu da su u domovinskom ratu anđeli uništavali srpske migove i tenkove, reći će ti da si lud, tako bi rekli i za nekoga tko izmisli Novi Zavjet i Isusa, ljudi su znali da je postojao, netko ga je prihvatio za mesiju a netko ne.
Quote:
Dozvoli barem malo sumnje da je to proročanstvo unazad, kao Kremansko u Srba, a i Židovi baš nisu bili nimalo impresionirani tim tvrdnjama Grka.
Bili su inpresionirani i te kako, sav je narod poštivao apostole i bilo je na tisuće obraćenika.



Quote:
Neka čak i nisu, nego su porazbacani pjesnički izrazi, koje je Grk Marko upotrijebio za slaganje priče. Pretpostavljam da mu nije niti bila namjera da to proglasi povijesnim događanjima, nego je ispričao poučnu priču - midraš.
Bila mu je namjera da dovrši poslanje, zato se nije odrekao vjere i mučki je ubijen.


Quote:
Svemogući Bog Kreator univerzuma, se poziva na certifikat brutalna stara zavjeta?
Isus je isti jučer, danas i zauvijek, nježan i osjećajan pastir koji je život položio za otkupljenje grijeha svijeta.

Quote:
"Vidite da sam poseban i najbolji! Pa to sve tamo piše o meni".
Zašto si stavio navodnike, takvog citata nema?



Quote:
Dobre su mi te "punine" i praznine. lol



A možda se radi o osobi s jakim ego narcisoidnim poremećajem, koji je za sebe tvrdio da je veći i pametniji od Solomona i Mojsija skupa.
I meni je dobra tvoja apologetika, hvala što si pomogao dokazati o kome se radi, radi se o Bogu.
Gospodar Groma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 18:11   #4962
Quote:
Gospodar Groma kaže: Pogledaj post
Helenizam je poganstvo protiv kojeg se borio Juda Makabej, nema veze sa židovstvom, nije mogao nikakav pisac nikome podvaliti ništa, probaj ti sad podvaliti knjigu da su u domovinskom ratu anđeli uništavali srpske migove i tenkove, reći će ti da si lud, tako bi rekli i za nekoga tko izmisli Novi Zavjet i Isusa, ljudi su znali da je postojao, netko ga je prihvatio za mesiju a netko ne.
Bili su inpresionirani i te kako, sav je narod poštivao apostole i bilo je na tisuće obraćenika.
Iznenadio bi se koliko bi ljudi povjerovalo u to.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 23:29   #4963
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Iznenadio bi se koliko bi ljudi povjerovalo u to.
http://www.dnevno.hr/vjera/svjedocan...romasio-905191

dnevno.bljuv portal:

"Nije tajna da su hrvatski branitelji Domovinski rat dobili s krunicama oko vrata. Nije tajna da su molili kao i da su vjerovali u Božju pomoć. Mnoge od njih spasile su molitve, krunice i jednostavna vjera hrvatskih branitelja koja im je dala tu gotovo nadnaravnu snagu za pobjedu nad brojnijim neprijateljima."

"Dok smo se vozili ispred nas se stvorio tenk JNA i nanišanio nas. Svi smo poiskakali iz kamiona. Uhvatio sam se za krunicu koja mi je visjela oko vrata, i stisnuo je čvrsto vapeći za pomoć Oca, Sina i Duha svetoga i našu Gospu. Tenk je ispalio na nas, ali je promašio."

Svećenik tvrdi:

"Čvrsto vjerujemo da je i u Domovinskom ratu, kada su naši branitelji u rat išli s krunicom oko vrata ili na ramenu, upravo Gospa pomogla našim hrabrim braniteljima u borbi protiv neprijatelja i tolike sačuvala od sigurne smrti, zarobljenicima dala snage da podnesu teške torture i mučenja. Stoga možemo biti sigurni, kao što nam je pomogla kroz cijelu povijest, da će nam i u ova teška ekonomska vremena Gospa priskočiti u pomoć"
Don Mile Vidić
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 01:26   #4964
Quote:
Gospodar Groma kaže: Pogledaj post
nije mogao nikakav pisac nikome podvaliti ništa,
Ne radi se o podvali.

Pavao i Braća gospodnja, vjerovali su u gnostičkog, nebeskog Krista, koji im je radosnu vijest dao u vizijama i preko Starog zavjeta. Raspeli ga zli arhoni u nižim nebesima.

Bilo je mnogo židovskih mesijanskih sekti u to doba, s različitim teologijama.

Neki nepoznati grk potom piše ("po Marku") midraš (fikciju) koji služi kao nadahnuto štivo koje ne želi varati, nego oblikuje lik na osnovu starog zavjeta, radi religijske alegorijske poruke a ne kao povijesno izvješće/kroniku. "Matej" prepisuje i uljepšava, ispravljajući pogreške prema znanju židovstva.

Oni to pišu u dijaspori, daleko od Izraela prostorno i vremenski.

Neka sekta uzima to njegovo štivo i vjeruje da je to bila istina (tama 3 sata po svoj zemlji, djevičansko rođenje, mrtvaci oživljavaju, hodanje po vodi, golema čudesa, smokla uvela, itd. a Marko je to napisao kao vjerske poučne alegorije a ne izvješće s terena)

Radi se o pokvarenom telefonu neukih ljudi, a ne nečijoj namjernoj laži.

Kad svećenici dolaze na vlast, car se pobrinuo da se nađe Isusov grob, križevi, trnova kruna, Josipova stolarija ... i tako im da vjerodostojnost kao državnoj instituciji za održanje reda u carstvu.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 01:34   #4965
Quote:
Gospodar Groma kaže: Pogledaj post
Bili su inpresionirani i te kako, sav je narod poštivao apostole i bilo je na tisuće obraćenika.
Ti sve slijepo vjeruješ što je neki grk (helenizirani Židov?) ispisao u djelima apostolskima. Ali to nije povijesni dokument, koliko god se ti zaklinjao da je Božja istina.

Deseci tisuća novorođenih kršćana u Izraelu u to doba (prema novom zavjetu), podiglo bi silnu prašinu, i izazvali goleme sukobe, jer bi to bilo relativno silno mnoštvo tada prema ostalom stanovništvu, koje bi negiralo židovsku vjeru i vjerovalo u čovjeka kao Boga koji je osuđen kao pobunjenik i pobjegao.

Nije zabilježeno ništa od toga. Dakle to je jedna velika neistina.

Quote:
Bila mu je namjera da dovrši poslanje, zato se nije odrekao vjere i mučki je ubijen.
Ko? "Marko"? Samo po crkvenjačkim izmišljanjima i kazivanjima. Koji povjesničar uzima za ozbiljno pisanja crkvenih otaca o slavnoj kršćanskoj izmišljenoj povijesti?

Quote:
Isus je isti jučer, danas i zauvijek, nježan i osjećajan pastir koji je život položio za otkupljenje grijeha svijeta.
S "nježnim" plačem i škrgutom zubima u vječitom ognjenom jezeru za sve koji "nisu za nas". Prije će biti brutalni apokaliptički vjerski propagandist, ako je postojao (a nije).

Uostalom, pastir uzgaja ovce da ih odere, zakolje i pojede. Tako da mi je usporedba s "nježnim i dobrim pastirom" apsurdna.

Quote:
Quote:
"Vidite da sam poseban i najbolji! Pa to sve tamo piše o meni".
Zašto si stavio navodnike, takvog citata nema?
Parafrazirao sam Isusovu samohvalu do nebesa:
Isus za sebe kaže da je mudriji od najmudrijeg čovjeka u "povijesti" - Salomona (izmišljen lik kao i Jona i Noa)
Znak Jonin
a evo, ovdje je i više od Jone! Kraljica će Juga ustati na Sudu zajedno s ovim naraštajem i osuditi ga jer je s krajeva zemlje došla čuti mudrost Salomonovu, a evo, ovdje je i više od Salomona!"
Isus kaže da je najveći lik u povijesti židovske vjere - Mojsije - govorio baš o Njemu:

"Uistinu, kad biste vjerovali Mojsiju, i meni biste vjerovali: ta o meni je on pisao."
Svi veliki ljudi prije Isusa, tek su kradljivci i razbojnici. "Ja Isus sam najveći od sviju vaših junaka!":
"Zaista, zaista, kažem vam: ja sam vrata ovcama. Svi koji dođoše prije mene, kradljivci su i razbojnici;
"Evanđelje po Ivanu 10,8
Ovim bombastičnim hvalisavim izrekama o sebi samome, "nježni" Isus je dokazao da je nitko i ništa, jer ga nisu upamtili suvremenici. Takva LIČNOST ostavila bi barem nekog traga. Rekla barem nešto originalno a ne ponavljala kao papagaj stare židovske spise koje su znali i vrapci na židovskim sinagogama.

Quote:
I meni je dobra tvoja apologetika, hvala što si pomogao dokazati o kome se radi, radi se o Bogu.
Bogovi tipa Zeus, Isus, Artemida ili Krishna nisu povijesne osobe. Likovi Mojsije, Abraham, Jošua, Noa, Adam i Eva, još i manje.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 08:54   #4966
Citat NIJE soto blog bez izvora/ u stilu nepoznatog

"...Ujedno je važno uzeti u obzir da su 70. godine poslije Krista Rimljani napali i uništili Jeruzalem i veći dio Izraela, te pobili njegove žitelje. Cijeli gradovi bili su doslovno spaljeni do temelja! Zato nas ne bi smjelo začuditi ako je velika većina dokaza o Isusovu postojanju bila uništena. Mnogi Isusovi očevici pritom su poginuli. Te činjenice svakako ograničavaju broj preživjelih svjedoka koji su vidjeli Isusa.
Uzmemo li u obzir činjenicu da je Isusova služba uglavnom bila ograničena na relativno nevažno slijepo crijevo u zakutku Rimskoga carstva, iz sekularnih povijesnih izvora možemo prikupiti iznenađujuće veliku količinu podataka o Isusu. Neki od važnijih povijesnih dokaza o Isusu uključuju sljedeće:
Rimljanin Tacit iz prvoga stoljeća, koji se smatra jednim od najtočnijih povjesničara drevnoga svijeta, spomenuo je praznovjerne „kršćane“ („prozvane po Hristusu“ što je latinski naziv za Krista), koji je trpio pod Poncijem Pilatom tijekom vladavine Tiberija. Svetonije, glavni tajnik cara Hadrijana, napisao je da je postojao čovjek zvan Hrestus (ili Krist) koji je živio tijekom prvoga stoljeća (Anali 15.44 ).
Josip Flavije je najpoznatiji židovski povjesničar. U svome djelu Židovske starine govori o Jakovu »bratu Isusa, zvanoga Krist.“ Postoji polemičan stih (18,3) koji glasi: „Negdje u ovo vrijeme živio je Isus, mudar čovjek, ako ga uopće možemo nazvati čovjekom, jer činio je čudesna djela. . . . On je bio Krist . . . ponovno im se pokazao živ treći dan, kao što su božanski proroci predskazali to i deset tisuća drugih predivnih stvari o njemu“. Druga pak verzija glasi: „U ovo vrijeme živio je mudar čovjek koji se zvao Isus. Lijepo se ponašao i bio je poznat po svojim krepostima. Mnogi Židovi i ljudi iz drugih naroda postali su njegovi učenici. Pilat ga je osudio na smrt raspećem. Međutim, oni koji su postali njegovi učenici nisu napustili njegovo učeništvo. Izvijestili su da im se ukazao tri dana nakon raspeća, i da je bio živ. Prema tome, možda je on bio Mesija, o kojemu su proroci pripovijedili čudesa.“
Julije Afrikanac citira povjesničara Talusa u pogledu tmine koja je popratila Kristovo raspeće (Extant Writings, 18).
Plinije mlađi, u svojim Pismima 10:96, pisao je o ranokršćanskom štovanju, uključujući činjenicu da su kršćani štovali Isusa kao Boga i bili veoma moralni, a spominje i gozbu ljubavi i Gospodnju večeru.
Babilonski Talmud (Sanhedrin 43a) potvrđuje Isusovo raspeće u večer uoči Pashe, te optužbe protiv Krista da se bavio vračarstvom i ohrabrivao Židove na otpadništvo.
Lucijan iz Samostate bio je grčki pisac iz drugoga stoljeća koji priznaje da su kršćani štovali Isusa, koji je unio nova učenja i bio za njih razapet. Rekao je da je Isus naučavao bratstvo vjernika, važnost obraćenja i važnost odbacivanja drugih božanstava. Kršćani su živjeli prema Isusovim zakonima, vjerovali su da su besmrtni a isticali su se svojim prijezirom prema smrti, dragovoljnim predanjem sebe samih i odricanjem od materijalnih dobara.
Mara Bar-Serapion potvrđuje da su Isusa smatrali mudrim i kreposnim čovjekom, da su mnogi mislili da je kralj Izraela, da su ga Židovi pogubili, te da je nastavio živjeti u nauci njegovih sljedbenika.
Potom se susrećemo s brojnim gnostičkim spisima (Evanđelje istine, Ivanov apokrif, Evanđelje po Tomi, Rasprava o uskrsnuću itd.) koji spominju Isusa.
Zapravo, gotovo možemo rekonstruirati poruku evanđelja koristeći samo rane nekršćanske izvore: Isusa su zvali Kristom (Josip Flavije), činio je „čarolije“, odveo Izrael u nove nauke, te su ga na dan Pashe razapeli zbog njih (Babilonski Talmud) u Judeji (Tacit), ali je tvrdio da je Bog i da će se vratiti (Eliezar), u što su njegovu sljedbenici vjerovali – štujući ga kao Boga (Plinije mlađi).
Na kraju, vidimo da postoje nesavladivi dokazi koji govore u prilog Kristova postojanja, kako u svjetovnoj tako i u biblijskoj povijesti. Možda najveći dokaz da je Isus postojao nalazimo u činjenici da je doslovno na tisuće kršćana u prvome stoljeću naše ere, uključujući dvanaest apostola, bilo voljno umrijeti mučeničkom smrću za Isusa Krista. Ljudi su spremni umrijeti za ono u što vjeruju da je istina, ali nitko neće umrijeti za nešto za što je uvjeren da je laž".
http://www.gotquestions.org/Hrvatski/Isus-postojao.html
Gospodar Groma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 09:23   #4967
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ti sve slijepo vjeruješ što je neki grk (helenizirani Židov?) ispisao u djelima apostolskima. Ali to nije povijesni dokument, koliko god se ti zaklinjao da je Božja istina.

Deseci tisuća novorođenih kršćana u Izraelu u to doba (prema novom zavjetu), podiglo bi silnu prašinu, i izazvali goleme sukobe, jer bi to bilo relativno silno mnoštvo tada prema ostalom stanovništvu, koje bi negiralo židovsku vjeru i vjerovalo u čovjeka kao Boga koji je osuđen kao pobunjenik i pobjegao.

Nije zabilježeno ništa od toga...

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Prog...C5%A1%C4%87ana
Kršćanstvo se sa progonima susretalo od svojih samih početaka, pa su tako rani kršćaniveć u 1. stoljeću bili metom progona Židova, a potom od vlasti Rimskog Carstva. Progoni su se nastavili sve do početka 4. stoljeća kada je kršćanstvo legalizirano Milanskim ediktom cara Konstantina.
.
Rimski povjesničarTacit zapisao je: “U svojoj su smrti (kršćani) bili pretvoreni u predmet razonode; ogrtali su ih u kože divljih zvijeri pa bi ih rastrgali psi, ili su ih pribijali na križeve, ili ih spaljivali, a kad bi dan ugasnuo, užegli bi ih da služe kao noćna rasvjeta.”
.
Ivan
16
1To sam vam govorio da se ne sablaznite.
2Izopćavat će vas iz sinagoga. Štoviše, dolazi čas kad će svaki koji vas ubije misliti da služi Bogu.
3A to će činiti jer ne upoznaše ni Oca ni mene.
4Govorio sam vam ovo da se, kada dođe vrijeme, sjetite da sam vam rekao."
Gospodar Groma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 09:26   #4968
Koji lik star 2000 godina , više ili nešto manje možemo smtrat da je stvaran ? Znači sva povjest likovi starijih od 2000 godina je upitno. Dajte egzatni dokaz Aleksandra Makedonskog koji je bio car , Homera , Grčke mislioce ,od do , nema egzaknih dokaza kako bi mi htjeli . Isus nije bio ni Kralj ni aristokrat, ni tome slično da bi so o njemu pisalo ,baš baš točno u njegovo vrime ako nisi Kralj šta će o tebi neko pisat , piše se o ratu i Kralju i štjz. , normalno da se nešto kasnije o njemu pisalo ,kao o večini događaja,ljudi , niko nije ni znao pisat , od 10 ljudi 2 .
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 10:30   #4969
SLAVA BOŽIJA POSRAMLJUJE "MUDRACE".

Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
...Dajte egzatni dokaz Aleksandra Makedonskog...
Za to imamo egzaktan dokaz da egzatniji ne može biti, proročanstvo, riječ Božija a ne riječ pogana.

http://m.24sata.hr/fun/veliki-proroc...svijeta-204231
Daniel previđa Aleksandra Velikog
Viđenje treće godine Baltazarova kraljevanja, borba je ovna i jarca. Ovan s dva roga simbol je kraljeva Perzije i Medije, a jarac kralja Grčke (simbolizira Aleksandra Makedonskog). Perzija i Medija bit će moćne, ali će ih pokoriti Grčka. Četiri kraljevstva (rasap Aleksandrovog carsta na četiri dijela) što će izići iz naroda grčkog kralja, ali neće imati njegovu moć. Potkraj njihova kraljevanja, ustat će jak kralj i suprostaviti se Bogu, oskvrnuti Svetište, ali će biti skršen (Antikrist ili prema nekima Antioh Epifana IV koji se proglasio bogom i tražio da ga štuju).
.
Izaija 44
8 Ne plašite se, ne bojte se: nisam li vam to odavna navijestio i otkrio? Vi ste mi svjedoci: ima li Boga osim mene?
Gospodar Groma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 13:53   #4970
Quote:
Gospodar Groma kaže: Pogledaj post
Uzmemo li u obzir činjenicu da je Isusova služba uglavnom bila ograničena na relativno nevažno slijepo crijevo (cut)
Kad treba naći THE Isusa, odjednom je pikzibner.

Quote:
Julije Afrikanac citira povjesničara Talusa u pogledu tmine koja je popratila Kristovo raspeće (Extant Writings, 18).
Evo opet pobijenog "dokaza" tame po svem svijetu 3 sata.

Quote:
Plinije mlađi, u svojim Pismima 10:96, pisao je o ranokršćanskom štovanju,
Piše o kršćanima nakon 100 godina.

Quote:
Lucijan iz Samostate bio je grčki pisac
Satiričar je ismijavao kršćane i njihovu lakovjernost i praznovjerja.

Quote:
Potom se susrećemo s brojnim gnostičkim spisima
To je OK. THE Isus je bio nebeski lik gnostičkih spisa.

Quote:
Josip Flavije
Najveća kršćanska krivotvorina (u masi ostalih+relikvije) kojom su mahali stoljećima.

Quote:
Na kraju, vidimo da postoje nesavladivi dokazi koji govore u prilog Kristova postojanja, kako u svjetovnoj tako i u biblijskoj povijesti.
Baš je obratno.
Iako je opisan kao gromoglasna Božanska jedinstvena čarobna pojava koja je načinila dar-mar po Izraelu, nema tragova o Isusu, ali postoje kasnije kršćanske sekte koje su nastale pogrešnim shvaćanjem "Markova" spisa.

Quote:
Možda najveći dokaz da je Isus postojao nalazimo u činjenici da je doslovno na tisuće kršćana u prvome stoljeću naše ere, uključujući dvanaest apostola, bilo voljno umrijeti mučeničkom smrću za Isusa Krista.
Za što ne postoji niti jedan dokaz, nego se radi o crkvenoj izmišljotini.
Kasniji progoni kršćana su bili daleko manji nego što ih crkvenjaci su prikazali. (bili su sumnjivi jer su pljuvali po tuđim bogovima/caru, a štovali pobunjenika protiv Rimskog carstava koji je osuđen i "pobjegao")

Quote:
Ljudi su spremni umrijeti za ono u što vjeruju da je istina, ali nitko neće umrijeti za nešto za što je uvjeren da je laž".
Ali mogu umrijeti za nešto u što su uvjereni da je istina, a zapravo je laž. Većina čak.

Quote:
gotquestions. org
lol
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 13:55   #4971
Quote:
Gospodar Groma kaže: Pogledaj post
Daniel previđa (cut)
Taj spis je prijetvorno napisan nakon događaja koje opisuje kao da prorokuje budućnost. Poznat trik.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 16:20   #4972
Neki dan sam negdi čuo ,biće na tv. ima više dokaza o postojanju Isusa , nego masu masu nekih povjesnih ličnosti koje su već sami tim uvrjeđene da je to to... Recimo meni pada napamet, kako znamo da je postojao Platon,Aristotel ,Preiklo, Arhimed, tj. pogotovo ljudi koji nisu bili od politike ili Carevi i sl. teško je bilio što egzaktno dokazant da bi svaki Đuro bio zadovoljan
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 19:05   #4973
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
Neki dan sam negdi čuo ,biće na tv.
Biće da je govorio neki klerik apologet, kojima je njihov Isus najpovijesnija i najvažnija osoba u univerzumu, i po cijenu svega, oni će se boriti da to potvrde bilo čime. Ta vječno im je spasenje u pitanju.

Quote:
ima više dokaza o postojanju Isusa , nego masu masu nekih povjesnih ličnosti
Jok. To je propagadna iz njihovog tabora.

O Isusu naprosto nema dovoljno dokaza da bi ga se proglasilo povijesnom osobom, kao oni koje priznaje službena povijest.

Quote:
teško je bilio što egzaktno dokazant da bi svaki Đuro bio zadovoljan
Zato se pita stručnjake, sekularne povjesničare, da ne bi bilo tko reklamirao svoje junake kako mu se želi.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 00:22   #4974
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Biće da je govorio neki klerik apologet, kojima je njihov Isus najpovijesnija i najvažnija osoba u univerzumu, i po cijenu svega, oni će se boriti da to potvrde bilo čime. Ta vječno im je spasenje u pitanju.



Jok. To je propagadna iz njihovog tabora.

O Isusu naprosto nema dovoljno dokaza da bi ga se proglasilo povijesnom osobom, kao oni koje priznaje službena povijest.



Zato se pita stručnjake, sekularne povjesničare, da ne bi bilo tko reklamirao svoje junake kako mu se želi.
Neznam kakve bi trebali bit dokazi da je Isus postojao , koje su to činjenice koje određuju i druge povjesne ličnosti da su postojale , ovako možemo tvrdit zadnjih 500 godina je postojalo ovod drugo je moguće i nije moguće , sve su prepisi prepisa . Sve je onda upitno , ako nemaš DNK ništa, upitno?
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 07:42   #4975
Dokazi su relativno jednostavni. Dovoljno je da je potvrđeni iz više izvora. O Isusu nemamo ništa osim spisa "njegovih" sljedbenika. Da o Isusu pišu ljudi iz njegovog vremena koji nisu bili njegovi sljedbenici, mogli bi razgovarati o nečemu. Ovako su to samo naklapanja vjernika.

Kao dodatak, Isus nikad ništa nije zapisao. Platon je recimo sam zapisivao svoju filozofiju. Sokrat nije. Prema tome, Sokrat možda jest postojao, možda nije. Isto kao i Isus. Dok za Platona znamo da je postojao jer je iza sebe ostavio pisani trag.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 21:00   #4976
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Dokazi su relativno jednostavni. Dovoljno je da je potvrđeni iz više izvora. O Isusu nemamo ništa osim spisa "njegovih" sljedbenika. Da o Isusu pišu ljudi iz njegovog vremena koji nisu bili njegovi sljedbenici, mogli bi razgovarati o nečemu. Ovako su to samo naklapanja vjernika.

Kao dodatak, Isus nikad ništa nije zapisao. Platon je recimo sam zapisivao svoju filozofiju. Sokrat nije. Prema tome, Sokrat možda jest postojao, možda nije. Isto kao i Isus. Dok za Platona znamo da je postojao jer je iza sebe ostavio pisani trag.
Kažeš Platon je zapisivao svoju filozovfiju ,imamo orginalne neke dokumente pisne riječi ili opet prijepis prijepisa opet diskutabilno, jer kad bi ulazili sudski postukom sve bi likovi bili diskutabilni . Isus po predaji živio relativno kratko 33 godine , dosta nevažna ličnost za ondašnje pisare , za one koje su u opće znali pisat , treba uzet u obzir o kome su u to doba pisali o čemu i tko . Mislim da nema nekih orginalnih dokumenta ,pisnaih koji bi zadvoljili bilo koji povjesni lik a da nije Car , Kralj, treba se ipak uzet šira slika vremena ,prostora čak i ostavštine .
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 23:27   #4977
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
Kažeš Platon je zapisivao svoju filozovfiju ,imamo orginalne neke dokumente pisne riječi ili opet prijepis prijepisa opet diskutabilno, jer kad bi ulazili sudski postukom sve bi likovi bili diskutabilni . Isus po predaji živio relativno kratko 33 godine , dosta nevažna ličnost za ondašnje pisare ,
Ako je bio marginalni židovski propovjednik, onda nije povijesna osoba, jer takvi su neopaženi, ako su uopće postojali.

Ali Isus kako je opisan u NZ izuzetno je gromoglasni čudesnik koji je potamnio cijelu zemlju, mase mu pljeskale na magarcu kad se njima prikazao kao budući, stoljećima očekivani Mesija itd.

Quote:
za one koje su u opće znali pisat , treba uzet u obzir o kome su u to doba pisali o čemu i tko . Mislim da nema nekih orginalnih dokumenta ,pisnaih koji bi zadovoljili bilo koji povjesni lik a da nije Car , Kralj, treba se ipak uzet šira slika vremena ,prostora čak i ostavštine .
Flavij je napisao mnogo knjiga - kronike o tim vremenima i prije, spominjući čak i sasvim sporedne likove. Živio je u doba kada je po NZ trebalo procvasti rano kršćanstvo u Izraelu s desecima tisuća svježih kršćana, koji su tobože štovali pobunjenika kao Boga, a njegov otac mu je mogao pričati o čudesnom Bogu Mesiji koji je nahranio tisuće iz ničega i razderao hramsku zavjesu. Ali nije.

Flavije piše o glavnim religijskim pravcima tada, jer im se pridružio iz osobne zainteresiranosti u vjerske nauke. Nema kršćana u Izraelu do tada. Kršćanstvo je nastalo daleko odande, u dijaspori.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 08:39   #4978
Da znam oklonosti ,pisare ,okružje , razloge , dokumente koje su u opće pisani u to doba i o čemu s kojim razlogom uspordit ih itd. mogo bi odgvorit ovako nema smisla . Dan danas kad imaš internet , svi znaju pisat i ima radijo tv. sve moghuće info. neke bitne stvari se u opće ne spominju ili neznamo baš o njima, mogu reć evo svjetovne tipa koliko je ljudi poginulo u Iraku za vrime ameriučkog bombadiranja , sirija ,libija , znamo a neznamo, zaparvo puno toga je ispod tepiha sad kad je sve kao otvoreno a to govorim o stvarima koje su svjetovnog karaktera . Imamo vatikan ili druge crkve pišu ,gvore o temama koje njima idu u prilog, postoji cenzura onda i sad , znamo li mi šta se događa u africi i sl. mjestima , kao znamo neznamo al baš nikog nije briga a i ne piše se o tome , Imaš NG o africi di gvore o životinjama ima lavova , slonova , mogo bi neko reć za 1000 godina , kako nisu znali da je afrika u banani iskrištena,nafta isl. , vidiš snimali su tamo dokumentarce o lipim životinjama, kako nisu znali za ko zna koliko poginulih u Iraku, Siriji, ko vrti ovaj svit a imali to što sad imamo . Otvori bilo koji portal prve vjesti sport , magazini , polkitika i sl. Tako je, moje mišljene, bilo i onda samo na ondašnji način, šta će 2 čovika od 10 znala pisat i to Kraljevski ili neki vjerski čovik pišu magazinski kao i danas i o svojima cenzurirano. Isus koliko znam nije bio ni rabin ni neki poglavar iz ondašnje perspektive nevažna ličnost , ograničen broj ljudi ga je znalo i to ljudi koji s pismom nisu imali veze , znači kako bi rekli ribari seljaci , neznam možda 50 godina kasnije su o njemu pisali što je realtivno dobar dokaz postojanje neke osobe i vjerojatno ima i nekih poveznica ljudi prve , druge generacije i išlo je kako je išlo. Da je rječ o bilo kojoj drugoj osobi neupitan bi bilo dokazi za postojanje te iste osobe , itd. itd... aj bog
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 12:47   #4979
Suvremeni izučavatelji u svojoj potrazi za "pravim"i "povijesnim"Isusom prikrili su njegov pravi identitet mnoštvom spekulacija,besmislenih sumnji i neutemeljenih teoretiziranja.Na neki način krivi su za stvaranje mita,za što su lažno optužili pisce Evanđelja.Neki od njih toliko su željni slave i spominjanja njihovih imena uz neku novu spektakularnu teoriju da ne žele pošteno ispitati činjenice o Isusu,i tako pretvaraju"Isusa" u lik kakvog vidi njihova učenjačka mašta.Frederick F.Bruce (profesor biblijske kritike i egzegeze,Manchester,Engleska)"Na osnovi povijesnih argumenata obično nije moguće ispitati istinitost svakog detalja nekog starog spisa,bilo biblijskog bilo ne-biblijskog.Dovoljno je imati razumno povjerenje u pišćevu pouzdanost,ako se to ustanovi,onda se "a priori" može prihvatiti da su i detalji o kojima piše točni(...)Iako je za kršćane Novi zavjet "svet",to nije razlog da ga se smatra manje povijesno pouzdanim.James R.Edwards(profesor religije ,Jamestown,Sjeverna Dakota,SAD)"S pouzdanjem možemo potvrditi da je u Evanđeljima sačuvan raznolik i značajan skup dokaza o pravoj istini o Isusu.Najlogičniji odgovor na pitanje zašto Evanđelja opisuju Isusa na način kako ga opisuju glasi:Zato što je Isus zapravo i bio takav.Evanđelja vjerno prenose dojam koji je Isus ostavio na svoje sljedbenike-da ga je Bog stvarno poslao i opunomoćio kao svog Sina i Slugu".Philip Schaff,(History of the Christian Church)"Ličnost toliko jedinstvena,toliko potpuna,toliko nepogrešivo dosljedna,toliko savršena,toliko ljudska,a ipak toliko iznad svake ljudske veličine ne može biti niti prijevara niti plod mašte.Bio bi potreban netko veći od Isusa da bi izmislio Isusa".Mohandas K.Gandhi(The Message of Jesus Christ)"Smatram da je Isus iz Nazareta jedan od najvećih učitelja koji je svijet imao.Poručio bih hindusima da će njihov život biti nepotpun ukoliko s poštovanjem ne prouče učenja Isusa".Will Durant,(Caesar and Christ)"Da je nekoliko jednostavnih ljudi trebalo u jednom naraštajuizmisliti tako snažnu i dopadljivu osobnost,tako uzvišenu etiku i tako nadahnjujuću viziju ljudskog bratstva,to bi bilo čudo daleko nevjerovatnije od bilo kojeg zapisanog u Evanđeljima.Gregg Easterbrook,(Beside Still Waters)"Čini se neshvatljivim da bi jedan svjetski religiozni pokret mogla pokrenuti nepostojeća osoba koju se izmislilo kao drevni ekvivalent današnjeg marketinškog trika,pogotovo kad se zna da je mnogo ljudi koji su neupitno postojali pokušalo pokrenuti neke religije,ali nije u tome uspjelo".C.S.Lewis(God in the Dock)"Kao povjesničar književnosti potpuno sam uvjeren da bez obzira na to što su -Evanđelja nisu legende.Ona nisu dovoljno umjetnički dorađena da budu legende.Veći nam je dio Isusovog života nepoznat,a oni koji žele stvoriti legendu NE BI SE S TIM POMIRILI".A M E N
S-S-B-F is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 21:26   #4980
Quote:
Gospodar Groma kaže: Pogledaj post
Zato nas ne bi smjelo začuditi ako je velika većina dokaza o Isusovu postojanju bila uništena.
Možda i jest. Možda su postojali zapisi o nekom propovjedniku koji je završio na stupu kao pobunjenik protiv Rimskog carstva, ali čisto sumnjam. Kakogod, bili dokazi uništeni ili ne, njihov izostanak čini da Isus nije povijesna osoba. Dok se ne pronađu (teško ikad), Isus nije povijesna osoba.

Quote:
Mnogi Isusovi očevici pritom su poginuli. Te činjenice svakako ograničavaju broj preživjelih svjedoka koji su vidjeli Isusa.
Ali proteklo je već 40 godina od njegova čudesnog uskrsnuća (sure) ili 70 od čarobnog rođenja (sure). Dakle budući da je prosječni životni vijek (ako preživiš djetinjstvo) bio oko 45 godina, golema većina svjedoka bi ionako umrla prije tog progonstva.

Quote:
Neki od važnijih povijesnih dokaza o Isusu uključuju sljedeće:
Josip Flavije je najpoznatiji židovski povjesničar.
Quote:
U svome djelu Židovske starine govori o Jakovu »bratu Isusa, zvanoga Krist.“
To je Jakov, brat svećenika Isusa Damneusa, koji je ubijen radi politike.

A sada

KRUNSKI "DOKAZ" DA JE ISUS POSTOJAO, A S KOJIM JE CRKVA MAHALA STOTINAMA GODINA I UVJERAVALA VJERNIKE I OSTALE DA JE NJIHOVA VJERSKA IDEOLOGIJA BAZIRANA NA POVIJESNOM LIKU:

TESTIMONIUM FLAVIANUM!

NAJVEĆA KRŠĆANSKA PRIJEVARA
(u moru sličnih krivotvorina)

Quote:
Gospodar Groma kaže: Pogledaj post
Postoji polemičan stih (18,3) koji glasi:

„Negdje u ovo vrijeme živio je Isus, mudar čovjek, ako ga uopće možemo nazvati čovjekom, jer činio je čudesna djela. . . . On je bio Krist . . . ponovno im se pokazao živ treći dan, kao što su božanski proroci predskazali to i deset tisuća drugih predivnih stvari o njemu“.
Kako je danas svakome povjesničaru sasvim jasno da se radi o krivotvorini (laži) "u ime Boga", koju Flavij nikad ne bi napisao, pohitaše teolozi spasiti što se spasiti dadne, pa su izmislili novi trik, novi izmišljeni tekst, koji nigdje ne postoji, osim u njihovim glavama:

Quote:
Gospodar Groma kaže: Pogledaj post
Druga pak verzija glasi: „U ovo vrijeme živio je mudar čovjek koji se zvao Isus. Lijepo se ponašao i bio je poznat po svojim krepostima. Mnogi Židovi i ljudi iz drugih naroda postali su njegovi učenici. Pilat ga je osudio na smrt raspećem. Međutim, oni koji su postali njegovi učenici nisu napustili njegovo učeništvo. Izvijestili su da im se ukazao tri dana nakon raspeća, i da je bio živ. Prema tome, možda je on bio Mesija, o kojemu su proroci pripovijedili čudesa.“
Ne radi se o nikakvoj "drugoj verziji", nego o novom izmišljenom ublaženom stilu krivotvorena teksta, koji bi po njima trebao/mogao biti tamo (a nigdje nije, i dokazano je opet neuvjerljiv).

To je način kako teolozi žele pokriti onu svoju sramotu s krivotvorinom Flavija o Isusu koja je plasirana stoljećima (i koja je poslužila svojoj svrsi na veselje klerika).
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:37.