Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2010., 11:15   #21
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Ajmo jedno praktično pitanje: moja baka bila je Mađarica, rođena u Pečuhu, gdje je i živjela do 25. godine.

Jel to znači da ja sad mogu tražiti mađarsko državljanstvo? Zadržati hrvatsko, domovnicu, putovnicu, sve, a pritom dobiti i mađarsko?
Apsolutno možeš. Imam frienda u Londri koji je iz Zrenjanina, prezime mu je hrvatsko, ima neke veze sa mađarima preko majke (rekao bih da su manje jasne od tvojih) - već je bio u konzulatu i raspitivao se i rekli su mu da će ostvariti pravo na državljanstvo, tim više da će ući u hitni postupak jer u Britaniji boravi sa srpskim pasošem i isteklom studentskom vizom. Mađari su mu još i prije usvajanja zakona izdali pismo u kojem potvrđuju da mu namjeravaju izdati mađarsku putovnicu te mole "one kojih se to tiče" ("to whom it may concern") da u slučaju problema sa njegovim imigracijskim statusom kontaktiraju mađarski konzulat.

Dakle, ako znaš Mađarski jezik i sposoban/na si nabrojiti neku povijesnu bitku i ti sasvim sigurno imaš pravo na mađarsko državljanstvo
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 11:16   #22
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Dakle, ako znaš Mađarski jezik i sposobna si nabrojiti neku povijesnu bitku i ti sasvim sigurno imaš pravo na mađarsko državljanstvo
ne znam mađarski jezik, jer me otac nije htio učiti mađarski dok sam bila mala. šteta, ali hvala na odgovoru
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 11:34   #23
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Da,zadnjih par godina nisu mogli ni u Mađarsku.
Mogli su. Imali su neke iskaznice kojima su potvrđivali mađarsko etničko podrijetlo i s tim iskaznicama su mogli ući u Mađarsku te ostvarivati brojne popuste na putovanja, ulaske u muzeje, školovanje i slično. To je također bio uveo FIDESZ kada je zadnji put obnašao vlast (prije 8+ godina) - a registar koji su načinili pri izdavanju tih iskaznica sada će se koristiti za ubrzani postupak u dodjeli državljanstava.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 11:42   #24
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
ne znam mađarski jezik, jer me otac nije htio učiti mađarski dok sam bila mala. šteta, ali hvala na odgovoru
Ako ti je stalo do državljanstva, dva semestra mađarskog bi trebala biti čisto dosta s obzirom na to da se traži poznavanje, a ne znanje. I još zapamtiš da se Nikola Šubić Zrinski zove Zrínyi Miklós i gotovo.
the edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 11:51   #25
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Mogli su. Imali su neke iskaznice kojima su potvrđivali mađarsko etničko podrijetlo i s tim iskaznicama su mogli ući u Mađarsku
Ne vjerujem da bi si Šengen zona to dopustila. Kao srpskim građanima mislim da im je trebala viza na granici,a za te iskaznice sam čuo,ali samo za ostvarivanje nekih prava u HU.

Quote:
Imam frienda u Londri koji je iz Zrenjanina, prezime mu je hrvatsko, ima neke veze sa mađarima preko majke (rekao bih da su manje jasne od tvojih) - već je bio u konzulatu i raspitivao se i rekli su mu da će ostvariti pravo na državljanstvo, tim više da će ući u hitni postupak jer u Britaniji boravi sa srpskim pasošem i isteklom studentskom vizom. Mađari su mu još i prije usvajanja zakona izdali pismo u kojem potvrđuju da mu namjeravaju izdati mađarsku putovnicu te mole "one kojih se to tiče" ("to whom it may concern") da u slučaju problema sa njegovim imigracijskim statusom kontaktiraju mađarski konzulat.
ajde super,baš mi je drago za njega
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 11:54   #26
Quote:
the edge kaže: Pogledaj post
Ako ti je stalo do državljanstva, dva semestra mađarskog bi trebala biti čisto dosta s obzirom na to da se traži poznavanje, a ne znanje. I još zapamtiš da se Nikola Šubić Zrinski zove Zrínyi Miklós i gotovo.


Ima i dovoljno vremena. Zakon stupa na snagu 20. kolovoza i od tog dana će se zaprimati Zahtjevi - Primjena, dakle izdavanje domovnica i putovnica započinje s 1. siječnja 2011-e.

Dakle, teoretski, u EU se stigne "učlaniti" najmanje godinu dana prije RH

Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem da bi si Šengen zona to dopustila. Kao srpskim građanima mislim da im je trebala viza na granici,a za te iskaznice sam čuo,ali samo za ostvarivanje nekih prava u HU.
Te iskaznice su im omogućavale da im se viza izda odmah na graničnom prijelazu i besplatno
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 12:06   #27
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post


Ima i dovoljno vremena. Zakon stupa na snagu 20. kolovoza i od tog dana će se zaprimati Zahtjevi - Primjena, dakle izdavanje domovnica i putovnica započinje s 1. siječnja 2011-e.

Dakle, teoretski, u EU se stigne "učlaniti" najmanje godinu dana prije RH
Vojvodina znači na mala vrata preko vojvođanskih Mađara upada u EU , jer u Vojvodini svatko ima neke rodbinske veze s Mađarima , a kod nas je mađarska manjina i onak minorna (bar se tak sad misli dok nema neke stvarne koristi od toga) .

Oni koji možda nemaju več imaju Hrvatske putovnice i več duže aktivno sudjeluju u Hrvatskom političkom životu .
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 12:16   #28
Moja prijateljica se preziva ....cs...
Ne vjerujem da zna Mađarski niti išta...
Može li ona tražiti državljanstvo?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 12:49   #29
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Moja prijateljica se preziva ....cs...
Ne vjerujem da zna Mađarski niti išta...
Može li ona tražiti državljanstvo?
Čuj, neka proba... ovaj moj friend kojeg sam već spominjao dosta dobro govori mađarski tako da on nije imao nikakvih problema. Da sam na njenom mjestu ja bi nešto pokušao što prije, dok još traje pozitivna euforija oko novog zakona. Kako su sada raspoloženi, stvara se osjećaj da je dovoljno prošetati se ispred mađarskog konzulata i da će ti netko u ruke tutnut putovnicu
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 13:59   #30
Danas je velika privilegija biti državljanom Mađarske.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 15:20   #31
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Danas je velika privilegija biti državljanom Mađarske.
Možeš otići u London i prijaviti se na biro,za nekoga iz Vojvodine je to velika stvar..
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 16:09   #32
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Danas je velika privilegija biti državljanom Mađarske.
Za one kojima je ovaj Zakon namjijenjen sasvim sigurno jest. Za početak na državljane Mađarske više nema ograničenja glede konvencija o slobodnom kretanju ljudi i kapitala, pa je tako njihova EU putovnica u startu "vrijednija" nego što su putovnice Rumunjske i Bugarske, o Madžarima iz Ukrajine da i ne govorim. Bolja je i od Hrvatske i Srpske.. a po ovome:

Quote:
/ 27MAY10 / 1503 UTC
National Hungary (HU) /Destination U.S.A. (US)

U.S.A. (US)
Passport required.

- Nationals of Hungary may enter with passports valid for
period of intended stay.
mogu putovati i u SAD bez vize - što mađarsku putovnicu čini jednom od najvrijednijih na svijetu. Bez daljnega...
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:06   #33
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Totalno obijesno i u suštini nebitno gledište koje nipošto ne smije pokvariti ovaj povijesni dan Mađarskog naroda. Prvi su zbacili komunizam, sada su opet prvi krenuli u redefiniranje svoje države kao nacionalne domovine - protivno globalističkim dogmama. Nemam riječi kojima bi opisao respekt koji osjećam prema Mađarima u ovom trenutku.
Isto ovdje. Irci su gledali na Madjare kao uzor u svojoj borbi za neovisnost. jako ih postujem jer su bez obzira na nasu zajednicku povijest u proslosti ipak uz Austrijance najblizi Hrvatskom narodu.
Waldteufel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 08:39   #34
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Poanta je da su se Mađari 23 godine nakon zbacivanja komunizma dovoljno nacionalno emancipirali da o svojoj državi donose hrabre odluke bez potrebe da od bilo koga traže podršku, pa čak ni mišljenje. U današnjim okolnostima posvemašnje torture liberalnih dogmi i ostraščene mržnje prema svakoj afirmaciji nacionalnog - ovaj potez mađarskog parlamenta, te na izborima iskazano jedinstvo naroda - ravno je pothvatu.

Druga, jednako važna, poanta je slijedeća: Ti i cijela Slovačka sve ste krivo shvatili! Mađarima baš od noćas više nije potreban ni hrvatski, ni slovački ni bilo čiji teritorij - krenuli su, naime, u smjeru učvršćenja mađarske nacionalne vlasti nad svojim teritorijem. Kada si svoj na svome - tuđe ti jednostavno nije potrebno!
I srbi su bili svoji na svom pa su htjeli oteti od svih.
horn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 10:16   #35
Svaka čast Mađarima, hvale vrijedan je ovakav smjer, u suštini apsolutno suprotan svim težnjama liberalne tiranije i politike velesila. To je po meni bit cijele priče, izabrali su svoj put.

Baš me zanima što će biti s njihovom državom, gore im ne može biti...

ps: zanimljivi su mi ovi koji svaku lustraciju i obračuns komunizmom svode na priče o privatizaciji - čisto trollanje u nedostatku bilo kakvih argumenata...
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 11:44   #36
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zašto su toliko dugo čekali i diskriminirali Mađare s druge strane granice

Mađari iz Vojvodine 20 godina nisu mogli nigdje putovati,preklinjali su za pasoše,a Budimpešta-ništa...
da su mađarima iz vojvodine prije dali putovnice, ovi bi svi već otpilili u mađarsku i druge članice EU u koje kao mađarski državljani mogu bez prepreka.
u svkaom slučaju, ne znam što se slovačka pjeni, stvar je svake držav ekomu će dat državljanstvo.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 11:53   #37
Meni se sviđa energičan odgovor Slovačke Republike. Onaj tko želi imati dva državljanstva,slobodno mu polje,ali onda gubi slovačko. Pošteno.

Quote:
Mađarima baš od noćas više nije potreban ni hrvatski, ni slovački ni bilo čiji teritorij - krenuli su, naime, u smjeru učvršćenja mađarske nacionalne vlasti nad svojim teritorijem. Kada si svoj na svome - tuđe ti jednostavno nije potrebno!
Kada razgovaram s običnim Mađarima,svi oni su upoznati s gubitkom 2/3 Mađarske u ww1 i ww2,te stalno spominju Zapadnu Rumunjsku i Ukrajinu,Vojvodinu i Slovačku. Tako da ne bih dao ruku u vatru da ne žele dobiti nešto od toga nazad,što je u trenutnim okolnostima naravno nemoguće.
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 11:55   #38
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Slovački premijer Robert Finci u televizijskom obraćanju naciji ustvrdio da je usvajanjem Zakona o Državljanstvu Mađarska ugrozila vitalne interese slovačke države, te da će slovačka vlada reagirati prijedlogom novih zakonskih mjera koje će Parlament razmatrati po hitnom postupku - suština predloženih amandmana na slovački Zakon o državljanstvu biti će uvođenje mogućnosti oduzimanja državljanstva Republike Slovačke onim građanima koji temeljem novog mađarskog Zakona o državljanstvu zatraže i dobiju mađarsko državljanstvo. Više od 10% građana Slovačke mađarskog je etničkog podrijetla.
Ma da a Slovačka je kao liberalna zemlja sa obaveznim pjevanjem himne u školama i kaznama za svakog tko u službenom razgovoru ne koristi slovački
evo članka o Slovačkoj iz Time časopisa -link
__________________
Dreams we dreamed at night, were never meant to come to life;
This time in my life, I was hurt enough to care.
Krik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 11:59   #39
Iako podržavam Mađarsku politiku,razumijem nepovjerenje SLovaka,"kog su zmije grizle i guštera se boji"...

Nama su Talijani podijelili državlajnstvo čak i lokalnim Hrvatima,pa nismo pisnuli,jer smo jugocentrični kmetovi...
__________________
.

Zadnje uređivanje PowerLock : 28.05.2010. at 12:26.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 12:00   #40
Državljanstvo u zemljama EU praktično ne znači ništa kad se svako može preseliti bilo gdje.
__________________
They say I'm vulgar, I say Bullshit
Gospodin Jones is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:25.