Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2017., 00:33   #661
Quote:
Lindelia kaže: Pogledaj post
moj suprug je uzeo poticaje za samozaposljavanje i otvorio jdoo i uskoro ce proci godina dana sto mora biti zaposlen u svojoj firmi. kako firmi bas ne ide kako se nadao, a ne bi je jos zatvorio, mislili smo je prebaciti na mene (da sam ja vlasnik firme i direktor jer sam ja zaposlena), a on bi se prijavio na burzu. (jer se inace ne moze prijaviti ako je vlasnik firme). jel u tom slucaju on ima pravo na naknadu i koliko bi ona iznosila ako je godinu dana radio na puno radno vrijeme i neto placa koju si je isplacivao je 3.900 i nesto kuna? mislim da bi imao pravo na naknadu 90 dana?
nitko ne zna?
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 01:46   #662
ja znam da ako si vlasnik doo nemaš pravo na naknadu, iako se mora uplaćivati naknada za nezaposlene
ne znam da li za jdoo su drugačija pravila
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 05:02   #663
da, nemas pravo, zato bismo prebacili firmu na mene...
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 14:08   #664
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Nisi smio dati-potpisati sporazumni raskid radnog odnosa, zbog toga nemas pravo na novcanu naknadu sa burze, a koliko imas sveukupno radnog staza.

E sad mozes probati muljati pa se zaposliti na ugovor na odredjeno dva puta po npr. 7 dana pa podnjeti zahtjev kao sto pise Drakon (ako ti to neko zeli izaci u susret), ili se normalno zaposliti i dalje raditi pa dokle ide, ali najkrace na 3 mjeseca kako bi stekao pravo na naknadu s burze.
A mogu li dobit pravo na naknadu ako se zaposlim 1mj u studenca? imam priliku,ugovor bi bia na određeno
Ako ne,kakve su mi nakon toga opcije?
lukaXXkralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 15:12   #665
Quote:
lukaXXkralj kaže: Pogledaj post
A mogu li dobit pravo na naknadu ako se zaposlim 1mj u studenca? imam priliku,ugovor bi bia na određeno
Ako ne,kakve su mi nakon toga opcije?
Ne možeš dobiti novčanu naknadu u tom slučaju. Taj ugovor mora potrajati više od 3 mjeseca da se ne bi gledao prethodni radni odnos.

Nakon odrađenog mjeseca trebaš odraditi negdje barem još jedan dan i onda ćeš imati pravo na novčanu naknadu. Naravno, pod uvjetom da radni odnos prestane na jedan od prihvatljivih načina.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 21:43   #666
Mogu onda kad odradim taj mjesec u studenca nac negdje bilo di radit(zamolit) da me zaposlu samo na par dana? Znaci mora bit 2 poslodavca zaredom? Koji su to prihvatljivi načini prestanka odnosa?

Ja sam ovdje dao sporazumni otkaz.Ne kuzin zasto se nemoze ako sam dao zbog obiteljskih razloga.




Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
lukaXXkralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 10:44   #667
Quote:
lukaXXkralj kaže: Pogledaj post
Mogu onda kad odradim taj mjesec u studenca nac negdje bilo di radit(zamolit) da me zaposlu samo na par dana? Znaci mora bit 2 poslodavca zaredom? Koji su to prihvatljivi načini prestanka odnosa?

Ja sam ovdje dao sporazumni otkaz.Ne kuzin zasto se nemoze ako sam dao zbog obiteljskih razloga.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
Tehnički ne moraju biti dva poslodavca za redom. Možeš odraditi drugi radni odnos kod studenca ali mora biti razmak od barem jednog dana između ta dva radna odnosa da bi se vidjelo da se radi o dva radna odnosa.

Ili odeš raditi kod drugog poslodavaca na par dana s time da možeš krenuti sa radom već sljedeći dan nakon prestanka radnog odnosa u studencu.

Radni odnos ne smije prestati tvojom voljom ili krivnjom. Sporazumni prestanak radnog odnosa znači da je isti prestao tvojom voljom.

Prihvatljivi način prestanka radnog odnosa su: istek ugovora o radu na određeno vrijeme, poslovno uvjetovani otkaz, otkaz ugovora o radu s ponudom izmijenjenog ugovora, izvanredni otkaz koji ti daješ poslodavcu zbog neisplate plaće, mobinga itd no moraš dokazati da si opravdano dao izvanredni otkaz.

Najbolja su ti prva tri načina za prestanak radnog odnosa za dobivanje novčane naknade.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 17:06   #668
Quote:
Lindelia kaže: Pogledaj post
nitko ne zna?
Imat će, ali samo 3 mjeseca.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 10:27   #669
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Nisi smio dati-potpisati sporazumni raskid radnog odnosa, zbog toga nemas pravo na novcanu naknadu sa burze, a koliko imas sveukupno radnog staza.

E sad mozes probati muljati pa se zaposliti na ugovor na odredjeno dva puta po npr. 7 dana pa podnjeti zahtjev kao sto pise Drakon (ako ti to neko zeli izaci u susret), ili se normalno zaposliti i dalje raditi pa dokle ide, ali najkrace na 3 mjeseca kako bi stekao pravo na naknadu s burze.
Dakle, meni se 31.8. navršilo skoro godinu dana da radim. Zadnji je ugovor, nažalost, bio sporazumni. Prijatelj me prijavio na par dana u svoju firmu. To znači da bih trebala naći još nekoga da me prijavi na par dana i pokušati izvući barem minimalnu naknadu? Koliko bi trebala biti ta minimalna naknada?
Funny Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 14:38   #670
Quote:
Funny Queen kaže: Pogledaj post
Dakle, meni se 31.8. navršilo skoro godinu dana da radim. Zadnji je ugovor, nažalost, bio sporazumni. Prijatelj me prijavio na par dana u svoju firmu. To znači da bih trebala naći još nekoga da me prijavi na par dana i pokušati izvući barem minimalnu naknadu? Koliko bi trebala biti ta minimalna naknada?
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10292
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 18:49   #671
Pozdrav, malo sam zbunjena oko naknade, u protekle dvije godine sam radila zadnjih 15 mjeseci, a sveukupno imam 2 i pol godine radnog staza u struci, mislila sam da imam pravo na tri mjeseca naknade, savjetnik kaze cetiri, je li to zbog toga sto imam vise od dvije godine staza?

U zadnjem pravilniku stoji o visini naknade:
Osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade za osobu kojoj je prestao radni odnos čini prosjek brutoplaće ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa, odnosno službe.
Novčana naknada za prvih 90 dana korištenja iznosi 60 %, a za preostalo vrijeme korištenja 30 % od osnovice utvrđene prema odredbama članka 42. ovoga Zakona.


Koji bruto gledam, 1 ili 2? I 60% toga je onda bruto iznos naknade ili neto?
Carte is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 10:43   #672
ima 3 mjeseca da mi je prestala naknada za nezaposlene a i dalje mi je šalju redovno kao da se ništa nije ni promijenilo, ha, veliki propust

šta se događa kad saznaju za taj propust, je li onda samo treba vratiti te novce koje nisam smio primiti?
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 14:18   #673
Ako ti je vremenski trebala prestati isplata naknade a ti je i dalje primas normalno da ces je morati vratiti, zato se sto prije javi svom referentu u HZZ i rijesi to.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 22:27   #674
Pozdrav svima!
U mojoj firmi ide restrukturiranje radnih mjesta. Od 1.10. potpisujemo nove ugovore. Ja sam već bila na razgovoru gdje mi je ponuđeno ili veća pozicija ili otpremnina i otkaz. Ja sam odbila oboje s nadom da zadržim trenutnu poziciju, ali sad sam se predomislila i želim otkaz. U toj firmi radim od 11.mj 2014. i moja dilema je oko toga da li ću imati pravo na naknadu za nezaposlene? Danas mi je jedna kolegica rekla da moram (osim tih 9 mjeseci) imati i dva uzastopna prekida radnog odnosa od strane poslodavaca (dakle da nije sporazumni otkaz). Ja nigdje nisam naišla na takav podatak. Pročešljala sam skoro cijelu temu, stranicu hzz.hr i stranicu nezaposleni.ogi.hr i po svemu što sam pročitala ja imam pravo na naknadu...
Zna li netko nešto o toj izjavi za dva prekida radnog odnosa da bi se ostvarilo pravo na naknadu?
__________________
what you're looking for is where you're looking from :)
Imago99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 11:11   #675
Dali ste potpisali taj novi ugovor o radu koji bi trebao stupiti na snagu 01.10., ako jos niste onda se dogovorite sa poslodavcem da vam da prvotno ponudjen otkaz, ali neka obavezno bude "poslovno uvjetovani otkaz" takvim otkazom zadrzavate sva prava na burzi i imate pravi na otpremninu.

Ni u kom slucaju ne potpisujte "sporazumni otkaz ugovora o radu" ili da vi dajete "otkaz poslodavcu", takvim otkazom nemate prava na naknadu sa burze, a ni pravo na otpremninu i u tom slucaju vrijedi ono sto vam je kolegica spominjala vezano na otkaz.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 15:29   #676
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Dali ste potpisali taj novi ugovor o radu koji bi trebao stupiti na snagu 01.10., ako jos niste onda se dogovorite sa poslodavcem da vam da prvotno ponudjen otkaz, ali neka obavezno bude "poslovno uvjetovani otkaz" takvim otkazom zadrzavate sva prava na burzi i imate pravi na otpremninu.

Ni u kom slucaju ne potpisujte "sporazumni otkaz ugovora o radu" ili da vi dajete "otkaz poslodavcu", takvim otkazom nemate prava na naknadu sa burze, a ni pravo na otpremninu i u tom slucaju vrijedi ono sto vam je kolegica spominjala vezano na otkaz.
Nisam potpisala još ništa. Od sutra kreće potpisivanje, a ja ću razgovarati sa šefom. Nadam se da ponuda još stoji.
Cilim hvala na odgovoru!
__________________
what you're looking for is where you're looking from :)
Imago99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 19:40   #677
Quote:
Imago99 kaže: Pogledaj post
Nisam potpisala još ništa. Od sutra kreće potpisivanje, a ja ću razgovarati sa šefom. Nadam se da ponuda još stoji.
Cilim hvala na odgovoru!
Ako vam ne ponude "poslovno uvjetovani otkaz" nikakav drugi ne potpisujte, javite se opet ovdje.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 15:08   #678
pozdrav,situacija mi je ovakvo...
s radom sam poceo 1.3 prestajem radit 30.10...znaci nisam napunio 9. mjeseci rada...ali sam u istoj firmi radio u protekle dvije godine s prekidima(odlazak na burzu u zimskim mjesecima,sezonac) primao sam naknadu s burze dio prvog i cijeli drugi mjesec ove godine...zanima me imam li pravo na ikakva primanja nakon sto zavrsim radni odnos(istek ugovora)...ili moram nac jos negdje posao mjesec dana pa napunit 9.mjeseci i onda na burzu...
ajmoplavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 16:21   #679
Quote:
ajmoplavi kaže: Pogledaj post
pozdrav,situacija mi je ovakvo...
s radom sam poceo 1.3 prestajem radit 30.10...znaci nisam napunio 9. mjeseci rada...ali sam u istoj firmi radio u protekle dvije godine s prekidima(odlazak na burzu u zimskim mjesecima,sezonac) primao sam naknadu s burze dio prvog i cijeli drugi mjesec ove godine...zanima me imam li pravo na ikakva primanja nakon sto zavrsim radni odnos(istek ugovora)...ili moram nac jos negdje posao mjesec dana pa napunit 9.mjeseci i onda na burzu...
Netko te mora fiktivno zaposliti mjesec dana. A to ti košta oko 1000 kuna.
Toliko taj koji te zaposli mora platiti za tebe doprinose i staž.
Nakon toga na biro. http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10270
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 18:00   #680
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Netko te mora fiktivno zaposliti mjesec dana. A to ti košta oko 1000 kuna.
Toliko taj koji te zaposli mora platiti za tebe doprinose i staž.
Nakon toga na biro. http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10270
Ma ne treba fiktivno mogu ja i radit
Ugl mora bit 9 mjeseci u komadu jel?
ajmoplavi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.