Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2007., 23:08   #21
Idemo dalje

Quote:
wolfen kaže: Pogledaj post
bok ekipa.........da ne dužim..........i mene je Jakobović želio zezati na isti način.......-crko mi bojler treba novi.........-ne da atest nego traži milijun stvari mogućih i nemogućih.........malo sam se raspitao okolo poslao par mailova na adrese gradske uprave i za 2 dana dobio od tog bolesnika atest....da ne dužim.....tko želi savjet ili info. kako mu stati na rep neka mi pošalje p.p. na forumu ili mail na - [email protected]-poslat ću mu tekst svog maila sa zadovoljstvom ili bilo koju drugu informaciju pružiti...respect2all-wolfen.....
Selimo se na novi naslov u istom podforumu-Tuzimo dimnjačara...
ma dilovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 23:31   #22
Treba za početak skupiti što više dokumentacije da se dotičnog s pravne strane propisno i po svim pravilima zatrese inače sve skupa nema smisla
wolfen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 13:35   #23
Ne mislim rušiti sistem-nemam vremena za to-ovo objavljujem kako bih vam dokazao da je neke stvari u njemu moguće promijeniti pa se slučajevi poput mojega neće ni događati tako često-ovakva razina korumpiranosti i bahatosti vlasti o kojoj govore i pišu danas gotovo svi u lijepoj našoj uvjetovana je u dobroj mjeri i odsustvom reakcije svih nas u situacijama suočavanja sa državnim aparatom(upravom, policijom, doktorima, politikom...)
U mom slučaju radi se o komunalcima-dimnjačar koji izvodi radove te iste kasnije proglašava neispravnima izdaje nepotpune i kontradiktorne nalaze o instalacijama za koje se ispostavlja da nema ni dokumentaciju niti ovlasti da ih kontrolira-komunalni redar koji prima stranke od 8 do 10 i ostatak vremena provodi na terenu niti jednom ne izlazi na našu adresu udaljenu cca 200 m od njegova ureda a proglašava na temelju tog istog nalaza po život i zdravlje opasnu situaciju te izdaje plinari zahtjev za iskapčanje plina u kojem su 2 od 3 tvrdnje neistinite-kasnije doznajem da je tehnička služba GPZ-a više od dva mjeseca odbijala izvršiti iskapčanje jer su smatrali da se problem može rješiti i drugačije(osporavali su nalaze dimnjačara i mišljenje komunalnog redara a i njima nije interes iskapčati )-u tih dva mjeseca dobijam jedan dopis od komunalnog redara u kojem me moli da ga obavijestim(?!) o stanju dijela dimovodnih kanala, famoznih vratašaca koja se nalaze u mojem stanu i jedan iz plinare kojim me pozivaju da naručim ispitivanje svojih instalacija što sam i napravio te dobio pozitivan nalaz-g.dimnjačar-levitacija žonglerstvo ekvilibrija-od samoga Bandića poslan(čovjek se tako predstavio)pojavljuje se dan prije iskapčanja (mi stanari svi u čudu jer osim onog jednog nejasnog dopisa od komunalnog upućenog samo meni, nitko od ostalih nije obavješten o životnoj opasnosti kojoj smo navodno izloženi a kamoli da nam prijeti iskapčanje) pred svjedocima i sniman izjavljuje da tu nema nikakvih prepreka za isporuku plina i da se mi ništa ne brinemo a manje popravke na dimnjacima može stručno i povoljno obaviti njegov čovjek-ujutro drugi dan izdaje totalno negativan nalaz u kojem se toliko zaigrao da je i zahvate koje je prethodno sam izveo proglasio neispravnim a nama svima iskapčaju plin
I što se događa- dimnjačar punih 7 dana odbija suradnju bez da njegov čovjek prije ne napravi sve što treba, komunalni se redar osjetio ugroženim zbog mojih izjava u jutarnjem listu te mi uskraćuje bilo kakvu pomoć a u plinari se u početku ograđuju od svega i upućuju me na komunalnog odnosno dimnjačara
Evo ključa ove igre-nemaš plin i nisi u poziciji da biraš-plati dimnjačaru (nepotrebne)radove i plati plinari testiranje i ponovno ukapčanje plina-za našu zgradu cca 5000 kn i to je to-sistem funkcionira
Može i drugačije
Podnio sam 8 službenih zahtjeva, 3 prijave i opomenu pred tužbu-12 puta sam bio u plinari, obišao gotovo sve mjerodavne za ovaj slučaj od dimnjačara i komunalnog do vatrogasaca i policije, terorizirao telefonski sve redom i pritom ih snimao, dao sve u javnost i počeo prikupljati dokumentaciju
Plin je vraćen nakon 19 dana-nitko ne zna zašto je uopće isključen, dimnjačar na kraju nije otklonio ni 30% od onoga što je naveo kao kritično a u plinari mi pomoćnik direktora tehničkoga sektora priznaje da su pogriješili-komunalni nije našao za shodno provjeriti stanje na terenu ni prije a niti nakon svega
U ovom slučaju dokaza o nepoštivanju prava i propisa ne nedostaje a tko će ispasti kriv...
Svi su oni ushemljeni tako da ne gajim prevelike aluzije u smislu snošenja odgovornosti-samo sam odreagirao na način na koji nisu računali-ponavljam da ovo radim i zbog vas-na kraju krajeva, eventualni novci koje izvučem za naknadu štete su i vaši novci
Ne dajte se j....!!
ma dilovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 17:09   #24
zelene banane

Quote:
ma dilovi kaže: Pogledaj post
Ej-kako stavljaš linkove-nemam pojma o tome, juče sam probao i nije išlo, a lijen sam tražiti-btw kul ti je onaj Babylon 5
zanemariti molim-mojim debilima je jučer bilo jako smiješno
ma dilovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 11:52   #25
zna li netko dali se mora plaćati dimnjačara za 5 min posla(koji sam dosada radio sam) i da li postoji neki zakon o tome(dimnačarstvu ili sl.)
vpetro1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 13:07   #26
Imaš u Zakonu o zaštiti od požara odredbu da vlasnici moraju održavati dimnjake i o tome posjedovati dokumentaciju. Kako ćeš imati dokumentaciju ako ti dimnjačar ne očisti i da račun ili potvrdu ili slično. Komunalni redar ili inspekcija ti mogu opaliti 1000 do 3000kn kazne ako nemaš dokumentirano da si čistio dimnjak i održavao ga ispravnim.
__________________
... da i ovako dobro je, a nije ...
dizzy_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 19:20   #27
Treba zvati dimnjačara i to onog koji je zadužen za taj dio grada. bolje i 500,,,kn platitinego kazne ako se nešto dogodi.
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 14:43   #28
Dimnjačar, bojler, dimnjak problemi

Moj problem je što je jednom suvlasniku bojler neispravan, ulupao je hrpu para pa bi ga htio promijeniti ali to povlači, kako dimnjačar kaže, mijenjanje cijelog dimnjaka ali i izmjenu svih potpuno ispravnih bojlera i instalacija koji su spojeni na isti dimnjak jer je to po nekom zakonu a dimnjačar ne zna reći kojem. To bi naravno svi suvlasnici spojeni na isti dimnjak trebali sami platiti a to je iznos od najmanje 10 000 kuna kako kaže dimnjačar iako svi drugi imamo potpuno ispravne bojlere te je taj trošak potpuno bespotreban.

Zgrada je stara 13 godina i sve je bilo OK, nikome nigdje ne pušta plin, nema CO o kojemu dimnjačar stalno tupi ali ne razumije da se CO stvara samo ako nema dovoljno prisustva kisika i ne može se budali objasniti. Sada dimnjačar kaže da taj dimnjak više ne zadovoljava propise i da ga treba mijenjati iako je do sada po svim njegovim kontrolama bio dobar a sada odjednom ne valja. Gledao sam zadnji zakon nn broj 3/2007 i tamo ništa ne piše o tome nego samo da je dimnjak ispravan ako je sukladan projektu i izdana građevinska prije 2008e godine. Nigdje nisam našao da išta piše da sada svi suvlasnici koji imaju bojler priključen na isti dimnjak moraju mijenjati ISPRAVNE bojlere i još se dimnjačar prijeti da će nam plinara zatvoriti plin. A ako se to desi onda bi mu netko mogao zatvoriti gubicu vlastitim zubima. Po toj logici je jednim člankom zakona, za koji ne znam kako se zove jer ni dimnjačar ne zna nego spominje nekakvu normu a ne zna koju ni broj, proglašeno da su svi ili 99,999999999% dimnjaka u RH neispravno i sada su dimnjačari prešli sa bicikala u najnovije i najveće terence jer svaki taj atest po stanu košta bar 100€ a ima minutu posla. A najbolje od svega je što bi samo jedan dimnjak od pet u zgradi proglasio neispravnim dok bi drugi identični bili ispravni dok god netko ne bi zatražio atest. A dimnjačar ga je dosada čistio i bio je ispravan a sada odjednom nije. Kako?
Isto tako kaže da svi moraju imati iste bojlere što nema veze s mozgom jer si ja mogu kupiti najbolji što postoji a netko drugi ne želi. Isto tako kaže da svi bojleri po novom moraju biti zatvorenog tipa tj. da moraju jednom cijevi vući zrak u sebe a drugom cijevi ispuh ići u dimnjak što znači da svatko mora bušiti jednu rupu na zidu i provlačiti cijev bar 3 metra po kupaoni. Kako će to izgledati onda i koliko mjesta će zauzimati?

Šta da napravim? Pomozite dimnjačaru da se ne najede vlastitih zubi.
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 19:01   #29
Quote:
hrvoje55 kaže: Pogledaj post
Moj problem je što je jednom suvlasniku bojler neispravansami platiti a...
Isto tako kaže da svi moraju imati iste bojlere što nema veze s mozgom jer si ja mogu kupiti najbolji što postoji a netko drugi ne želi. Isto tako kaže da svi bojleri po novom moraju biti zatvorenog tipa tj. da moraju jednom cijevi vući zrak u sebe a drugom cijevi ispuh ići u dimnjak što znači da svatko mora bušiti jednu rupu na zidu i provlačiti cijev bar 3 metra po kupaoni. Kako će to izgledati onda i koliko mjesta će zauzimati?
Šta da napravim? Pomozite dimnjačaru da se ne najede vlastitih zubi.
Imo, ne mozes nista napraviti, jer propis se odnosi na montazu novog bojlera. Ako montiras novi bojler moras imati atest dimnjacara. Ako ga ne mozes dobiti jer dimnjak ne zadovoljava uvjete ne mozes ugraditi bojler na dimnjak nego samo fasadni. (to je taj o kojem pricas, s duplom cijevi)
Nije bitan izgled nego sigurnost. To ti je to i mozes se fuckat.
Iako mislim da trenutno moze samo tog koji mijenja bojler "prislilit" na tako nesto, dok svima ostalima ostaje po starom, do daljnjeg.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 21:31   #30
Misliš ili znaš? Meni treba propis, norma, nešto gdje nešto piše. Meni isto nema nikakve logike da može siliti sve koji su spojeni na isti dimnjak da mijenjaju ISPRAVNE bojlere i da svi mijenjamo dimnjak koji je do tada ISPRAVAN.

Kako je do sada dimnjak ispravan a s ugradnjom novog bojlera koji ima manje ispušnih plinova, manju temperaturu ispušnih plinova ne može? Kao da stavim novi motor euro V norme u staru šasiju i odjednom sad to ne valja nego je bolje onaj stari smrdljivi motor?

Isto tako znam kako se zovu fasadni bojler, da je to sustav C. Isto tako se dimnjačar pravi mutav da se više NE SMIJU stavljati B sustavi tj. oni bojleri koji uzimaju zrak iz prostorije.

Izgleda da je neki dimnjačar imao nekoga u saboru koji je donio zakon za generaciju dimnjačara "Terenac dimnjačar" kako bi dimnjačari prešli sa starih bicikala na najnovije i najskuplje terence.

I molim dušebrižnike da me ne sexaju sa sigurnosti jer nigdje ne pušta plin, CO se ne može stvoriti ako ima dovoljno zraka kojeg ima jer je kupaona ogromna, CO se nakuplja na podu pa ne može gušiti plamen, ima odušak na vratima i prozor je stalno otvoren na kip makar bilo i -30 vani jer je vruće jer svi oko nas griju pa grijanje niti ne palim. Neka se samo prošeću po Folnegovićevom npr. gdje je na dimnjak spojena napa, plinska peć, peć na drva, i na ulje. I to je sve super jer su stari uređaji u prastaroj zgradi a u relativno novoj zgradi je to kao škart i smeće? ? ?
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 22:40   #31
Quote:
hrvoje55 kaže: Pogledaj post
Misliš ili znaš? Meni treba propis, norma, nešto gdje nešto piše.
Znam da je tako, ali ne znam propis, normu, nesto...obrati se distributeru plina, pa ces vrlo brzo saznati da ne moze instalirati novi bojler bez atesta. Njih onda pitaj gdje to pise.
Quote:
Meni isto nema nikakve logike da može siliti sve koji su spojeni na isti dimnjak da mijenjaju ISPRAVNE bojlere i da svi mijenjamo dimnjak koji je do tada ISPRAVAN.
Taj dimnjak vec odavno nije ispravan, tj. nije onakav kakav bi trebao biti.
To sto ne tjeraju ljude da kupuju nove bojlere i saniraju dimnjake je zato jer je to nemoguce. Zato se to radi postepeno...kad se stari bojler mijenja za novi.
Quote:
Isto tako znam kako se zovu fasadni bojler, da je to sustav C. Isto tako se dimnjačar pravi mutav da se više NE SMIJU stavljati B sustavi tj. oni bojleri koji uzimaju zrak iz prostorije.
Smiju se stavljati - ako dobijes atest za dimnjak. Ali preporuka je staviti fasadni, jer su sigurniji.
Quote:
Izgleda da je neki dimnjačar imao nekoga u saboru koji je donio zakon za generaciju dimnjačara "Terenac dimnjačar" kako bi dimnjačari prešli sa starih bicikala na najnovije i najskuplje terence.
Ne radi se o tome. Ne mozes na jedan stari dimnjak pospajati sve zivo iz jednog haustora...ti dimnjaci vise ne valjaju, ne vuku...a neizvedivo je istovremeno sve ljude natjerati da promjene bojlere i saniraju dimnjake. Zato postoji propis koji nalaze da se to mora napraviti kod svake montaze novog bojlera..kako bi s vremenom svi presli na sigurnije bojlere i bolje dimnjake.
Quote:
I molim dušebrižnike da me ne sexaju sa sigurnosti jer nigdje ne pušta plin, CO se ne može stvoriti ako ima dovoljno zraka kojeg ima jer je kupaona ogromna,
Ja sam taj dusebriznik koji bi ti rado....ali pokusat cu se suzdrzati koliko mogu, jer nisi od onih koji slusaju, nego od onih koji sve znaju...
Quote:
CO se nakuplja na podu pa ne može gušiti plamen
O kakvom gusenju plamena pricas...pa CO se stvara upravo izgaranjem, znaci tamo gdje plamen - je. (nepravilnim, u nedostatku kisika)
Quote:
, ima odušak na vratima i prozor je stalno otvoren na kip makar bilo i -30 vani jer je vruće jer svi oko nas griju pa grijanje niti ne palim.
Ma super, kod tebe se to ne moze desiti jer pazis, ali kod bilo kog drugog moze...a to je ono sto se zeli sprijeciti. Sto s onima kojima prozor nije otvoren na kip, koji nemaju rupe na vratima, kojima bojler radi non-stop, koji imaju pvc stolariju, napu, ventilator...
...nema drugog nacina za generalnu sigurnost osim nastojati da se takvi bojleri s vremenom iskorijene.
Quote:
Neka se samo prošeću po Folnegovićevom npr. gdje je na dimnjak spojena napa, plinska peć, peć na drva, i na ulje.
Ne vjerujem bas da je to tako, ali ako je - svakako nije super i bilo bi dobro nesto uciniti dok ne bude pre kasno.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 23:25   #32
Za Folnegovićevo a i druge divne ZG kvartove, vjeruj mi da je jer hodam po stanovima tako da sam se svega nagledao. Kako dimnjak nije ispravan a do sada je bio i dimnjačar ga je čistio i vidi vraga, nije primjetio ikakvu neispravnost. Kako mene mogu tjerati da mijenjam bojler ako je moj ispravan? Dimnjak je ispravan i vuče, ima dovoljan podtlak jer da nema već bi odavno svi pocrkali i svi bi se bojleri gasili. Možemo i o strojarstvu ako treba, izračunima za dimnjake i slično

Nemaju oni šta tjerati sve da mijenjaju dimnjake jer su svi dobili od dimnjačara i plinare dozvolu a konačno i po projektu je dimnjak izveden pa je mogao dobiti dozvolu, zar ne tako da nije neispravan nego se neki idiot dimnjačar sjetio donijeti propis kojim će svi dimnjačari postati tajkuni i proglasio sve dimnjake neispravnim i sada sexaju ljude bespotrebno. Dimnjak vuče i samim time je ispravan jer inače nebi mogao dobiti dozvolu za spajanje na plinaru.

Pod gušenjem plamena sam mislio da bi se prostorija toliko zapunila CO pa bi gušio plamen. Dobivanje CO se radi još u osnovnoj školi tako da bi to svi trebali znati.

Kakve veze (znanstvene, dokazane) ima PVC stolarija s bilo čime? Koja je razlika između one drvene, aluminijske ili kakve god? Tu se radi o jednostavnom prcanju u mozak od dimnjačara ali si ti sigurno dimnjačar i ne želiš to shvatiti.

Kada sam pričao s tim dimnjačarom dobio sam jedini mogući dojam da nema blage veze šta priča. Jedini odgovor mu je bio da su mu na tečaju govorili o CO i stalno su mu bila puna usta tog famoznog CO i nije imao pojma koji zakon, koji pravilnik, koja norma, nego sere da svi moramo promijeniti ISPRAVNE bojlere. Ajd još i u redu da dimnjak do sada nije valjao, da je bio pun cigle, gnijezda, čega god, pa da se mora promijeniti dimnjak ali on hoće da svi priključeni na dimnjak mijenjaju BOJLERE koji su ispravni ako već kako ti kažeš, dimnjak nije ispravan. Jel uopće razumiješ šta govoriš? Zašto mijenjati bojlere? Kaže da se može i dignuti cijev dimnjaka 5 metara u zrak ali nije tako nego je 5 metara od zadnjeg ložišta a pošto najvišlji stan ne koristi taj dimnjak nego ima svoj to bi bilo sasvim dovoljno kako je sada. Morati ću računati tlakove i sve što treba kako bi majmunu dokazao da nije u pravu i mogao osporavati njegov nalaz ali kako da mu utuvim u glavu šta je podtlak kada ne zna jednadžbu dobivanja CO? Da mu dam link sa FESB-a onda bi mi rekao da sam mu dao link na grčku stranicu od raznih delti i sličnih slova.

Znaš li da je do prije koji mjesec plinara sasvim protuzakonito tražila atest od dimnjačara za priključenje NOVIH zgrada iako po zakonu NN 3/2007 to nije potrebno? A sve zato jer su dimnjačari htjeli zaraditi koji milijunčić? I pojeo vuk magare.
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 23:50   #33
Quote:
hrvoje55 kaže: Pogledaj post
Za Folnegovićevo a i druge divne ZG kvartove, vjeruj mi da je jer hodam po stanovima tako da sam se svega nagledao.
Imas rendgenske oci pa vidis sto je na koji dimnjak spojeno?

Quote:
Kako mene mogu tjerati da mijenjam bojler ako je moj ispravan?
Vjarojatno ne mogu, ali pretpostavljam da je predlozena neka solucija za kompletnu izmjenu u cijeloj zgradi i prelazak na fasadne bojlere.
Quote:
Pod gušenjem plamena sam mislio da bi se prostorija toliko zapunila CO pa bi gušio plamen.
Ako se cijela prostorija zapuni s CO...onda vise nemas nikakvih problema...
Quote:
Kakve veze (znanstvene, dokazane) ima PVC stolarija s bilo čime? Koja je razlika između one drvene, aluminijske ili kakve god?
Ako dobro dihta - onda nikakve. Radi se samo o razlici izmedju pvc stolaije (koja je kao nova najcesca) i ona stare...lose, kroz koju puse. Kod stolarije koja dobro dihta - nema dovoljnog dotoka kisika, stvara se CO i ljudi se uguse. (ako nisu poduzeli odgovarajuce mjere)

Tu se radi o jednostavnom prcanju u mozak od dimnjačara ali si ti sigurno dimnjačar i ne želiš to shvatiti.
Quote:
Zašto mijenjati bojlere?
Zato jer ocito zele da svi stave fasadne. Za sada te ne mogu na to prisiliti, ali problem je u tome sto onaj koji stavlja novi bojler, ako ne moze staviti dimnjak na fasadu, nema drugu opciju, pa je rjesenje da to naprave svi...a kad tad ce i morati.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 09:58   #34
Nemam rendgenske oči nego mi je dimnjačar rekao a i ne trebam biti previše pametan da znam koji stan je kuda spojen jer bi za spajanje drugih stanova trebalo provući "kilometar" cijevi do dimnjaka.

Još uvijek nije predloženo ništa. Ne znam ni je li pokrenuto ali se hoću osigurati da me netko sa dva razreda osnovne ne sexa u mozak. Ne predlaže se inaće sanacija svih dimnjaka nego samo onog na koji se spaja novo trošilo što nema veze s mozgom. Po toj logici i stanovi sagrađeni prije 2 godine moraju raditi nove dimnjake iako nikada nisu bili useljeni. Tko će to platiti? Investitor bez kune u džepu? Ili suvlasnik?

Da li znaš koliko vremena bi trebalo da se prostorija od 20 kvadrata zapuni sa CO do visine jednog metra samo? ? ?

Ake je stan samo 20 kvadrata, to je bar 50 kubika zraka. Koliko vremena treba bojleru da potroši 50 kubika zraka?

I ajmo opet, meni nije problem ako će se iz pričuve platiti dimnjak. Meni je problem ako će MENE siliti ( a i druge iznad mene ) da mijenjam potpuno ispravan bojler.
Zašto bi svi stavljali fasadne? Jesi bio kada u Mamutici npr? Kuda bi oni sa kupaonom u sredini stavili ulaz i izlaz zraka? Koliko metara cijevi bi trebalo? Kako bi to divno radilo kada bi stavili toliko metara horizontalne cijevi. Kako bi to stvaralo bilo kakav podtlak?

Jesi siguran da me, a i druge, ne mogu siliti da mijenjamo bojlere? Propis, zakon, HRN??? Ja u nikakvom zakonu nisam našao. Samo piše mislim u članku 33. da je dimnjak dobar ako je izgrađen sukladno projektu prije 2008e mislim.

Ima tu negdje na forumu netko tko ih je i tužio jer su im čak i isključili plin samo mi se još ne valja ali neće se sa mnom nitko zajebavati a pogotovo neki dimnjačar koji nema pojma ni zakon, propis, normu po kojoj radi.
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 10:26   #35
Quote:
hrvoje55 kaže: Pogledaj post
Da li znaš koliko vremena bi trebalo da se prostorija od 20 kvadrata zapuni sa CO do visine jednog metra samo? ? ?
Ake je stan samo 20 kvadrata, to je bar 50 kubika zraka. Koliko vremena treba bojleru da potroši 50 kubika zraka?
Da li ti znas kolika koncentracija CO je pogubna?
Googlaj malo. Evo ti za pocetak:
Posljedice djelovanja ugljičnog monoksida na organizam ovise o njegovoj koncentraciji u zraku i o duljini izloženosti: koncentracija od samo 0,04% (400 ppm - parts per million ili broj čestica na milijun čestica je učestala mjera za izražavanje koncentracije plinova) može biti smrtonosna ako izloženost traje dovoljno dugo. Smatra se da čak i stotinu puta manja koncentracija pri izloženosti tijekom punog radnog vremena može biti uzrokom glavobolje.

Pri koncentracijama iznad 1% (10 000 ppm), ugljični monoksid onesvještava svoju žrtvu već nakon nekoliko udaha, a smrt nastupa već za nekoliko minuta. Kod takvih koncentracija smrt nastupa toliko brzo i bezbolno - praktički neprimjetno

KONCENTRACIJE CO-a
•Toksična granica udisanja je koncentracija od 0.02% - 0.05% CO-a u zraku.
•Smrt nakon višesatnog udisanja je koncentracija od 0.1% CO-a u zraku.
•Smrt nakon sat vremena udisanja je koncentracija od 0.2% CO-a u zraku.
•Smrt nakon 15 minuta udisanja je koncentracija od 0.6% CO-a u zraku.
Quote:
Zašto bi svi stavljali fasadne? Jesi bio kada u Mamutici npr? Kuda bi oni sa kupaonom u sredini stavili ulaz i izlaz zraka? Koliko metara cijevi bi trebalo? Kako bi to divno radilo kada bi stavili toliko metara horizontalne cijevi. Kako bi to stvaralo bilo kakav podtlak?
Fasadni bojler ne mora ici nuzno van na fasadu, vec se odgovarajuca dimovodna cijev stavi u vec postojeci dimnjak. (nakon potrebne sanacije)
Quote:
Jesi siguran da me, a i druge, ne mogu siliti da mijenjamo bojlere? Propis, zakon, HRN??? Ja u nikakvom zakonu nisam našao. Samo piše mislim u članku 33. da je dimnjak dobar ako je izgrađen sukladno projektu prije 2008e mislim.
Ne znam zakon/propis, zovi GP pa njih pitaj...znam da serviseri ne pustaju u pogon novi bojler ako nema atesta dimnjaka.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 11:02   #36
Quote:
hrvoje55 kaže: Pogledaj post
I molim dušebrižnike da me ne sexaju sa sigurnosti jer nigdje ne pušta plin, CO se ne može stvoriti ako ima dovoljno zraka kojeg ima jer je kupaona ogromna, CO se nakuplja na podu pa ne može gušiti plamen,
C/P sa http://detektoriplina.com/faq/

"Da li je CO teži ili lakši od zraka?

CO je lakši od zraka, stoga ima tendenciju da se nakuplja u gornjim dijelovima prostorije i nažalost prije dolazi do dišnih puteva čovjeka."
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 11:04   #37
Možemo proširiti priču i na receptore kisika, moždano deblo tj. produženu moždinu i fiziologiju ako treba ali mislim da bi to dimnjačaru bilo sveto pismo.

Znam da fasadni može biti unutra i imati dovod cijevi van i unutra.

Kako da pitam idiote u plinari koji su radili 3 godine protuzakonito i tražili atest dimnjačara koji je nepotreban za nove zgrade. Šta misliš, šta će mi reći?
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 11:30   #38
Quote:
hrvoje55 kaže: Pogledaj post
Možemo proširiti priču i na receptore kisika, moždano deblo tj. produženu moždinu i fiziologiju ako treba
Ne treba, bitno je samo da ne pises ono sto nije tocno. CO je laksi od zraka, a ne tezi kao sto si ti rekao i ne mora se ispuniti prostorija s njim, vec je dovoljna vrrrlo mala koncentracija da bi se otrovao...
Nije rijetka pojava...ljudi zatvore vrata od kupaone i zacas ta konncentracija naraste na onu opasnu...ili upotrebljavaju napu/ventilator istovremeno s bojlerom, sto se ne smije...
Quote:
Znam da fasadni može biti unutra i imati dovod cijevi van i unutra.
Zasto onda pises o horizontalnim cijevima i udaljenoj kupaoni?
Quote:
Kako da pitam idiote u plinari koji su radili 3 godine protuzakonito i tražili atest dimnjačara koji je nepotreban za nove zgrade. Šta misliš, šta će mi reći?
Ne znam...ali stvarno mislim da te nitko ne moze natjerati da kupujes novi bojler... ako ga ti sam ne odlucis mijenjati ili ako se svi stanari sloze da ce preci na fasadne i dogovore pa saniraju dimnjake iz pricuve...
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 21:04   #39
Inaće za informaciju bojler snage 24 kW pri punom opterečenju troši cca 100m3 zraka na sat.Što se dimnjačara,distributera i inih sranja vezanih za dimnjake i bojlere tiće,podržavam stav da je potrebno donijeti unificirane propise na nivou zemlje.Ja konkretno radim na području 5-6 različitih distributera plina,i zanimljivo,svaki ima svoje interne propise.Neki od njih idu toliko daleko da recimo ne dozvoljavaju ni horizontalni izlaz ložišta tipa C,a za postojeća ložišta tipa B traže dimnjake tipa Schidl s šamotnom cijevi,uz napomenu da dimnjaci zidani ciglom ,bez obzira na potlak i neporusnost ne zadovoljavaju.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 10:37   #40
A kako to može potrošiti 100 m3 zraka ako je npr. kupaona u kojoj je smješten bojler velika samo 10 kvadrata i ima visinu od 2,20 pa je to ona prostor od 22 kubika? Odakle povuče tih 100 kubika? Ne potroši se sav kisik iz zraka pri sagorijevanju jer bi se inače bojler po toj logici ugasio nakon par minuta.

Mene zanima kako na području grada ZG sjebati te morončine da nam se nebi sjetili zatvoriti plin jer se nekom nešto diglo pa ajmo uzet par sto iljada para i kupiti još jedan novi SUV.

Zašto ložište C ne može imati horizontalnu cijev? Kakva bi trebala biti? Te Schiedl dimnjake treba uzeti pretpostavljam samo u određenoj trgovini određenog vlasnika?
Lijepo piše u zakonu NN broj 3/2007 da ti zidani zadovoljavaju ako nemaju urušavanja i sličnih gluposti.

Kako ih sjebati?
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:58.