Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2005., 15:12   #1
Post Budizam sa filozofskog aspekta...

Budizam je poceo da me interesuje ali o njemu ne znam mnogo.Ono sto me interesuje je kako oni koji se bave filozofijom gledaju na njega-kao religiju,filozofski sistem ili sta vec?Da li postoji slicnost izmedju budizma i nekih zapadnih filozofija,npr. da je sve varka uma itd?
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2005., 13:57   #2
Budizam je vise filozofija i etika življenja nego religija.
U Budizmu nema Bogova.
Ali postoji čak i nešto što se zove Budistička psihologija (abidharma).

Po Budizmu nije sve varka uma zato što postoje dvije realnosti: apsolutna i relativna. Apsolutna je ono kakve stvari stvarno jesu, relativna je onakva kakvu percipira um kroz koncepte i osjetila.
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2005., 14:39   #3
Quote:
spider jerusalem kaže:
Budizam je vise filozofija i etika življenja nego religija.
U Budizmu nema Bogova.
Ali postoji čak i nešto što se zove Budistička psihologija (abidharma).

Po Budizmu nije sve varka uma zato što postoje dvije realnosti: apsolutna i relativna. Apsolutna je ono kakve stvari stvarno jesu, relativna je onakva kakvu percipira um kroz koncepte i osjetila.
1. Budizam je naravno ateistička religija. On dakako uključuje i filozofiju (naročito etiku), ali nije zbog toga manje religija.
Meni je jako smiješno kada se religiju određuje po modelu kršćanstva. Rekao bih da je ono jedna jako izopačena religija.


2. "Apsolutna je ono kakve stvari stvarno jesu", tj da stvari nisu, jer je sve praznina (shunyata http://en.wikipedia.org/wiki/Shunyata),
da je svako biće nepostojano (anatta ili anatman http://en.wikipedia.org/wiki/Anatta)
i da je tjelesna egzistencija patnja (dukkha) http://www.accesstoinsight.org/ptf/dukkha.html
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2005., 14:52   #4
Zanimljiv je taj izraz "ateisticka religija".To znaci da oni koji ne veruju u Boga,ipak imaju duhovne potrebe,tj. potrebe koje nauka za sada ne moze da resi.A mnogi deklarisani ateisti to nikad ne bi priznali.
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2005., 15:04   #5
Quote:
Truman kaže:
Zanimljiv je taj izraz "ateisticka religija". To znaci da oni koji ne veruju u Boga, ipak imaju duhovne potrebe, ...
Pa čovjek je duhovno biće (TKO ima tijelo?) i naravno ima "duhovne potrebee, ali to ne mora biti ni u kakvoj vezi s teizmom, a ni sa znanošću.

Na Zapadu se Znanost žestoko sukobila s Religijom zato jer Znanost nastala u kršćanskoj kulturi ona je "nezakonita" kćer Religije i žestoko ju je napadala dok nije stekla samostalnost (i "punoljetnost"), a sada prevladavaju tendencije pomirenja i suživota, tj religija se prilagođava znanosti (pravi kompromise), a znanost se sve više dogmatizira.

Na Istoku takvog sukoga nikada nije ni bilo. Tamo je moderna znanost import iz strane kulture koja prijeti da (kao ideologija i praksa kapitalizma) posve zatre tradiciju.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2005., 15:07   #6
Quote:
adriatic kaže:
Na Istoku takvog sukoga nikada nije ni bilo. Tamo je moderna znanost import iz strane kulture koja prijeti da (kao ideologija i praksa kapitalizma) posve zatre tradiciju.
U Vedama i Upanishadama piše mnogo stvari koje su na zapadu fizičari otkrili tek u prošlom stoljeću. znanost je nadiđena već odavno.
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 20:11   #7
Budizam nije nikakva "ateistička religija", kakve su to gluposti? Taj pojam je sam po sebi svojevrsni oksimoron, ali svojevrsni, upravo zato što ništa ne znači . Ok, sloboda izražavanja, na stranu sa tim. Nego budizam je bliži nekom agnostičkom konceptu, budizam se ne trudi "dokazati" boga kao neke religije, niti
poriče postojanje istog. Budizam stavlja naglasak na odnos akcija/reakcija i na samu činjenicu da je svako odgovoran za svoje postupke, što u suštini i jest.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 20:14   #8
Budizam i mnoge "istočnjačke discipline" su znanost i religija u jednom. I jedno i drugo su na suptilan način obuhvaćeni u jedno, budizam je umijeće življenja. Na kraju krajeva, čemu razdvajati znanost i religiju/duhovnost kad jedno bez drugog nema puno smisla.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 21:39   #9
Quote:
adriatic kaže:

i da je tjelesna egzistencija patnja (dukkha) http://www.accesstoinsight.org/ptf/dukkha.html
Ne. Dukkha ne proizlazi iz tjelesne egzistencije vec iz zelje covjeka da zadrzi neko postojano stanje. To je naravno nemoguće jer je sve u stanju mijene. Nesuočavanje s ovom činjenicom proizvodi dukkhu, odnosno patnju, odnosno osjećaj gubitka. Drugim riječima dukkha proizlazi iz vezivanja za promjenjive i nepostojane stvari ili pojave ili osjećaje iz čega neminovno slijedi duboki osjećaj gubitka i ispraznosti kad se dato stanje stvari promijeni. Dakle dukkha proizlazi iz psihe, a ne iz tjelesne egzistencije. Ovo sto si ti napisao mnogi bi protumacili kao nihilizam.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 09:33   #10
Ateizam za mene znači nesvrstanost.

Quote:
Druid kaže:
Budizam nije nikakva "ateistička religija", kakve su to gluposti?
Budizam (Buddhin) jest ateistička religija. On poriče postojanost svakog bića pa tako i (hinduističkih) bogova.
Naravno Buddha se ne bavi poricnjem Boga jer se to pitanje u njegovom kulturalnom krugu nikada nije ni postavljalo.
Zapadnjaci se bave poricanjem/dokazivanjem Boga i time su opsjednuti, a Buddha na takva pitanja "ne odgovara".

Ja sam ateist (vrlo sklon budizmu) u istom smislu: ne zanima me uopće poricanje Boga - za mene je to pitanje bespredmetno.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 09:41   #11
Talking Nija šija - nego vrat !

Quote:
Tapirče kaže:
Ne. Dukkha ne proizlazi iz tjelesne egzistencije vec iz zelje covjeka da zadrzi neko postojano stanje.

Dakle dukkha proizlazi iz psihe, a ne iz tjelesne egzistencije. Ovo sto si ti napisao mnogi bi protumacili kao nihilizam.
Pa odakle proizlazi želja?
Zar Buddha govori o nekoj drugoj egzistenciji osim tjelesne ?

Uostalom i u BIbliji se tijelo i duša smatraju istovjetnim. Nevolja je samo što ljudi brkaju duh i dušu pa trabunjaju o "besmrtnoj duši".

Naravno da se budizam često tumači kao nihilizam kada zapadnjaci silom hoće indijske koncepte svesti na zapadnjačke.
U tom prijevodu/redukcije gubi se ono bitno.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 10:37   #12
Re: Nija šija - nego vrat !

Quote:
adriatic kaže:
Pa odakle proizlazi želja?
Zar Buddha govori o nekoj drugoj egzistenciji osim tjelesne ?

Uostalom i u BIbliji se tijelo i duša smatraju istovjetnim. Nevolja je samo što ljudi brkaju duh i dušu pa trabunjaju o "besmrtnoj duši".

Naravno da se budizam često tumači kao nihilizam kada zapadnjaci silom hoće indijske koncepte svesti na zapadnjačke.
U tom prijevodu/redukcije gubi se ono bitno.
želja proizlazi iz uma.
prouči malo dvanaest karika međuzavisnog djelovanja.

Buddha govori o 6 područja samsare: ljudsko, bogovsko, polubogovsko (titani), životinjsko, gladni duhovi (prette) i pakleno. kao što možeš vidjeti nisu sva područja 'tijelesna'. Isto tako niti bardo nije tjelesan. niti shukavati.

Budizam kao nihilizam tumače zapadnjaci kojima to odgovara. no to je samo redefinicija kako bi nešto uklopili u vlastiti mentalni okvir. da bi se shavtio budizam potrebno je potpuno se odreči zapadnjačkog dualističkog materijalnog načina razmišljanja.
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 11:38   #13
Re: Re: Nija šija - nego vrat !

Quote:
spider jerusalem kaže:
želja proizlazi iz uma.


da bi se shavtio budizam potrebno je potpuno se odreči zapadnjačkog dualističkog ... načina razmišljanja.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 13:01   #14
Re: Nija šija - nego vrat !

Quote:
adriatic kaže:
Pa odakle proizlazi želja?
Zar Buddha govori o nekoj drugoj egzistenciji osim tjelesne ?
Iz psihe. Ali se manifestira kroz tjelesno. Mislim to je moje tumačenje, nemoras to uzimat kao ispravno.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 21:15   #15
Re: Ateizam za mene znači nesvrstanost.

Quote:
adriatic kaže:
Budizam (Buddhin) jest ateistička religija. On poriče postojanost svakog bića pa tako i (hinduističkih) bogova.
Naravno Buddha se ne bavi poricnjem Boga jer se to pitanje u njegovom kulturalnom krugu nikada nije ni postavljalo.
Zapadnjaci se bave poricanjem/dokazivanjem Boga i time su opsjednuti, a Buddha na takva pitanja "ne odgovara".

Upravo tako, ako nema govora o Bogu ili bogu, nema govora ni o njegovom nepostojanju . Upravo zato nema ni smisla to nazivati ateističkom religijom, možda s zapadnjačkog stajališta možemo tako reći, ali pošto sam Buddha nikad se nije ni trudio niti negirati niti dokazivati Boga, naziv "ateistička religija" nema puno smisla . Ali ako ti je tako draže, samo izvoli, bogatstvo izražavanja I guess .
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 09:30   #16
Ateizam za mene znači nesvrstanost.

Quote:
Druid kaže:
...Buddha nikad se nije ni trudio niti negirati niti dokazivati Boga, naziv "ateistička religija" nema puno smisla .
Itekako ima smisla. Za mene ateizam znači ignoriranje pitanja Boga. Naravno postoji i borbeni "ateizam" koji se bori protiv Boga, ali to smatram čistom glupošću ("To oppose something is to maintain it." - Ursula K. Le Guin).

Epikur je rekao da su bogovi napustili ovaj svijet pa možemo živjeti kao da oni ne postoje. To se isto može primjeniti na (crkvenog) "Boga" monoteističkih religija.
On je zapravo "Baba Roga" i suprostavljajući mu se - pridajemo mu preveliku važnost.

Valja mudro (poput Buddhe) apstinirati od tog pitanja.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 10:18   #17
Budisti ne vjeruju u kreatora ovog svijeta jer po njima sve je podložno uzroku i posljedici od samog početka. dakle oni se samo ograđuju da je netko stvorio ovaj svijet.
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2006., 14:34   #18
Quote:
spider jerusalem kaže:
Budisti ne vjeruju u kreatora ovog svijeta jer po njima sve je podložno uzroku i posljedici od samog početka. dakle oni se samo ograđuju da je netko stvorio ovaj svijet.
Budisti (izvorni) se ne bave glupim (jalovim) pitanjima kojim se zabavlja (opterećuje) Zapad.
Zašto vezivati religiju (općenito) za teizam ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2006., 21:31   #19
Lama Anagorika Govinda /'A living Buddhisma for the West'/kaze:

"Thus we could say that the Buddha's Dharma is,
:as experience and as a way to practical realisation, a religion;
:as the intellectual formulation of this experience, a philosophy;
:and as a result of self-observation and analysis, a psychology.
whoever treads this path acquires a norm of behaviour that is not dictated from without, but is the result of an inner process of maturation and that we - regarding it from without - can call morality."


mozda ono sto djeluje religijski - je cinjenica da imaju odredene molitvene obrede i hijerarhijsku strukturu unutar sekte i over-all religijsku organizaciju - iako to ne mora bas nista znaciti...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 21:43   #20
Savrsena stranica o theravada buddhizmu na srpsko-hrvatskom jeziku, vrlo ozbiljna i cjelovita... jedino tehnicki i graficki malo nedotjerana, ali sadrzajno odlicna! Uzivajte tko voli Buddhu i buddhizam!

http://www.geocities.com/budizam/index.html
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:50.