Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2005., 08:01   #1
O kemiji...

Pozdrav
Trebao bih odgovor na pitanje: "Zašto kiselina djeluje nagrizajuće za živa tkiva"?
Za primjer bih uzeo HF (floridnu kis.)
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 09:34   #2
hf je jaka kiselina. ona će razbiti peptidnu vezu u proteinima

R-CONH-R ----> R-COOH + R-NH2


masti će razložiti na glicerol i više masne kiseline.

dakle, istisnuti će uvijek slabiju kiselinu iz njenih spojeva, a organske kiseline su slabe kiseline.
__________________
Nikad ne zaboravi da si jedinstven. Baš kao i svi drugi.
čudna biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 10:57   #3
Quote:
čudna biljka kaže:
hf je jaka kiselina. ona će razbiti peptidnu vezu u proteinima

R-CONH-R ----> R-COOH + R-NH2


masti će razložiti na glicerol i više masne kiseline.

dakle, istisnuti će uvijek slabiju kiselinu iz njenih spojeva, a organske kiseline su slabe kiseline.
HF NIJE jaka kiselina. Samo je 6 kiselina jako: HNO3, H2SO4 i to samo prvi proton, HClO4, HJ, HCl i HBr. (Jačina se mjeri stupnjem ionizacije).
Za utjecaj kiseline na tkiva HF je loš primjer jer snaga HF utjecaja zapravo ne leži primarno u njenom protonu (njega ima manje nego kod drugih kiselina) nego u anionu. Kiselina radi nešto štete, ali fluoridni anion radi puno više. Naime fluoridni ion sa kalcijem i magnezijem čini netopive fluoride i uništava dubinski tkivo. Kod večih problema dođe i do kosti i uništava kost, stvara hipokalcijemiju, hipokalijemiju i može uzrokovati iznenadnu smrt kod sistemskih trovanja.
Kod 12 % kiseline simptomi nastupaju nakon sat-dva a kod 15 % odmah.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 12:03   #4
uzo sam HF tek toliko. Općenito me zanima zašto sve kiseline djeluju nadražujuće/nagrizajuće za živa tkiva? Isto bi volio znat i za lužine

Naime, na faxu me je rušila na testu s pitanjem: "koje kemijske reakcije mogu biti uzrokom nadražujućeg djelovanja neke tvari?"
ja reko: kiselost, lužnatost i oksidacija. ništa od toga nije točno jer su to "svojstva" a ne uzroci. tako mi je ona rekla. pomoć?
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2005., 10:51   #5
Eh sad da se prisjetim prve godine faksa:
Vrste kemijskih reakcija:
1. oksido/redukcijske (tzv. redox reakcije) - dolazi do promjene oksidacijskog broja
2. neutralizacija - kiselina + lužina
3. reakcije taloženja
4. reakcije kompleksiranja - dolazi do promjene liganada.
Možda ih još postoji al da me ubiješ ne mogu se sjetiti!

Ja bi rekao da su redoks reakcije jer oksidiraju organske biomolekule, te reakcije neutralizacije zbog promjene pH i denaturiranja proteina.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2005., 11:34   #6
i ja sam kasnije na usmenom rekao "oksidacije" no ona je rekla na formuli NH2 "a gdje vi tu vidite kisik da bi dolazilo do oksidacije?" ja potom reko "pa topivost u vodi NH2 dovodi do nagrizanja"
ona "i sećer je topiv pa ne djeluje nagrizajuće"

kolko sam uspio skužit (jer to ona nije potvrdila), NH2 djeluje nadražujuće jer sa vodom stvara kiselinu, no topivost u vodi nije pravilan odgovr zašto je nadražljiv

neznam, osjećam se ko iz*ebani majmun nakon tog usmenog...
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2005., 12:19   #7
Quote:
Ges kaže:
i ja sam kasnije na usmenom rekao "oksidacije" no ona je rekla na formuli NH2 "a gdje vi tu vidite kisik da bi dolazilo do oksidacije?" ja potom reko "pa topivost u vodi NH2 dovodi do nagrizanja"
ona "i sećer je topiv pa ne djeluje nagrizajuće"

kolko sam uspio skužit (jer to ona nije potvrdila), NH2 djeluje nadražujuće jer sa vodom stvara kiselinu, no topivost u vodi nije pravilan odgovr zašto je nadražljiv

neznam, osjećam se ko iz*ebani majmun nakon tog usmenog...
Oksidacija nije vezana za spajanjem sa kisikom, to je povijesni naziv, oksidacija je povečanje pozitivnog naboja atoma tj gubitak elektrona. Vezanjem na slobodni elektronski par dušika vodik može uzrokovati pucanje veze kao npr peptidne.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2005., 12:26   #8
ako je pitanje nezgodno, slobodno ignoriraj

Quote:
Ges kaže:
a gdje vi tu vidite kisik da bi dolazilo do oksidacije?
na kojem faxu je doticni profesor?
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2005., 13:03   #9
Sigurnost na radu, inače je stručnjak za Kemijske i biološke štetnosti i to radi već kao 25 godina (neznam di), a na faxu je preko vikenda profesor (fax je samo izvanredni, pa su nam predavanja vikendom)
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2005., 13:54   #10
Ako smijem primjetiti, razina stručnosti joj baš i nije na nivou.
Ali to je tako s ljudima koji isplivaju u nekoj mikro sredini, prave se mali bogovi a pojma nemaju.
Sjećam se kad je stari polagao za upravljanje brodom, a ispitivač je uhvatio starom srati nešto o brodskom motoru i kako on to ne kuži. Sve bi bilo OK da stari nije završio strojarstvo.
Na to mi liči i ovaj "a di ti je kisik?" i oksidacija.
Svašta ću čuti!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:39.