Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2009., 02:08   #1
Što trenutno čitamo i što preporučujemo za čitanje (obavezno s par rečenica o knjizi)

Nova godina, novi topic. Pravila ista. Napišite koji roman/zbirku priča upravo čitate ili ste baš dočitali. Naravno, uz naslov romana i ime autora morate napisati i nešto više o onome što ste pročitali, bili to vlastiti dojmovi ili službeni podaci koje o djelu nudi izdavač. Postovi-natuknice bez barem malo elaboriranja djela koje ste upravo pročitali, brišu se ili, u slučaju da netko insistira samo na takvim upisima, kartoniraju.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 05:11   #2
Marinko Koščec, Centimetar od sreće

Quote:
Marinko Koščec napisao je žestok i beskompromisan roman. Antiutopiju koja nam se čini bliska i uvjerljiva, čije razvaline već prepoznajemo u svijetu koji živimo. Centimetar od sreće brutalan je i prekoračujući tekst, a opet rafiniran, elegantan, iznijansiran, kao i svi dosadašnji Koščecovi romani.
Prizori ljudskog i društvenog propadanja, nevjerojatni obrati u životima njegovih likova - Rola, Kixa, Maše iTaše - njihovi krhki identiteti, skaradni postupci, seksualna i ljudska zastranjenja začinjeni su pripovjedačevim sarkazmom, koji ponekad zvuči gotovo demonski.
Početna situacija u kojoj likovi zajedno studiraju, vole se i varaju, tijekom poslijediplomskog studija u inozemstvu, podsjeća na nabrijavanje motora na startu Formule l,a onda kreće uznemirujući Tour de force u kojem naizmjenično pratimo njihove daljnje živote. S tim da degradacija njihove ljudskosti nije samo uznemirujuća nego je tako virtuozno opisana da je i uzbudljiva. Koščec nas dovodi na rub ponora, i nama se doista vrti u glavi dok ga pratimo na tom putu.
Kompleksna struktura, drama ljudskog i društvenog urušavanja, britki i pametni esejistički fragmenti, ritmična i gipka rečenica te užitak u pisanju koji je očit na svakoj stranici Koščecova romana obećavaju čitateljski užitak i potvrđuju njegov status jednog od vodećih proznih pisaca u Hrvatskoj.
Tek sam na trećini romana.

Dotiče i otvara mnoge teme, strah me koliko će dobro to sve zaokružit na kraju. Možda Marinku dajem premalo kredita?
Kioko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 10:35   #3
Svi znaju Stephen Kinga. .stoga ne znam trebam li o njemu dosta pisati!
Citam od njega "ONO"prvi dio.Kao pisac zna mi biti ubitacno dosadan al posto zna i on vezati citaoca za djelo,eto citam ga i ja.
Drugu knjigu koju citam je od Jack Londona "Kralj Alkohol" i knjiga je vraski dobra.
Treca je od roosvelta "drugi svjetski rat"najsporije nju citam,ipak je povijest i za onog tko se hoce obrazovat neka ju pronadje!
__________________
"Gdje god bio pronaci cu te,i svojom dusom zavesti ponovno"!!!
Dark Beautiful is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 11:30   #4
Dezulovic - Christkind...čitljivo, nije loše, na pola sam negdje...
XXdadoXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 12:33   #5
Quote:
Kioko kaže: Pogledaj post
Marinko Koščec, Centimetar od sreće



Tek sam na trećini romana.

Dotiče i otvara mnoge teme, strah me koliko će dobro to sve zaokružit na kraju. Možda Marinku dajem premalo kredita?
Ha čuj...nada uvijek postoji. Čak i ako si na samom dnu...Zaokružit će se na kraju lijepo.Koliko uopće može biti lijepo ako je riječ o degradaciji, apokalipsi...
Nakon polovice romana otprilike, ritam se jako ubrza i knjigu je teško ispustit iz ruke. Sve se otima kontroli, užas raste...
Koščec piše izvrsno, ja volim tu njegovu dotjeranost stila, fantaziju, inteligentno pisanje i njegov mračni tip humora.

Knjiga nije za svakoga.Preporučam onima koji si znaju bit dobri sa svojim mračnim stanjima i predviđanjima

Meni se jako svidjela
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 18:56   #6
John Boyne: The Boy in the Striped Pyjamas
- Djecak Bruno, sin njemackog zapovjednika koncentracijskog logora Auschwitz, ne razumije sto mu otac radi i zbunjen je svime sto se desava oko njega, posebno ljudima u prugastim pidzamama, okruzeni bodljikavom zicom. Sprijateljuje se sa djecakom s druge strane zice te ga svaki dan posjecuje (!). Nakon sto se Bruno uvlaci u logor, stvari se zakompliciraju...
Iako je prica na momente dirljiva, cijela mi je knjiga vodnjikava. Ali postaje napeto u logoru pa cemo vidjeti.
Tema je odlicna i da barem nije odabran Auschwitz (poznavajuci povijesne surove cinjenice tog najzloglasenijeg logora).
__________________
Ptica se poznaje po svom pjevu
Eno is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 21:44   #7
doslovce svašta...
-''Djevojčica koja je obožavala Toma Gordona'' od Stephena Kinga-počela sam; malo je djelo, ali mi je početak malo dosadan pa se vučem, ali uspjet ću-nema predaje (nisam još ništa od njega čitala, a čovjek žari i pali kako sam čula od drugih, pa želim vidjeti što sam do sada propuštala, jel? )
-India Knight: ''Moj život na tanjuru'' -zgodan 'ženski' romančić-za razonodu i smijanje
-The ''Glembajevi'' -za lektiru, ali nemrem se požaliti-nisu ni loši ni suhoparni kako sam očekivala.
nokturno is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 01:59   #8
"Obitelj" Tonyja Parsonsa, divna prica o tri sestre koje je mama napustila kao male i sad same stvaraju vlastite obitelji:-)
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 10:41   #9
Velimir Gegić - Jegulje, grah, bukkakke (Vodič kroz japanske seks-fetiše)



kratki knjižurak, taman za omanju žensku torbicu () sa lucidnim i sistematičnim pregledom japanskih fetiša. zapravo ne govori ništa o čemu već ne znamo da postoji (bondage, bukkake, snuff, školske uniforme, automati s nošenim gačicama..) ali zgodno je tako nešto imati u torbi da se skrati dosadno vozikanje tramvajem i busom..
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 21:24   #10
Trenutno čitam Middlesex, J. Eugenides-knjiga mi je odlična, u njoj ima svega, od ljubavi, povijesti, politike, medicine... uglavnom, jedna od najboljih knjiga koje sam do sada čitala.
lorelai6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 22:45   #11
Herman Hesse - Igra staklenim perlama
Tek sam počeo čitati ali slažem se sa svima koji kažu da ovo djelo odskače od ostatka njegova opusa i to u mnogim segmentima, od opsega do stila pisanja..
Ta ideja o sintezi ljudskog znanja i vrelu ljudskog napretka u nekakvoj intelektualnoj igri je svakako zanimljiva no sam način na koji autor pristupa temi mi nije pretjerano simpatičan('hladan', previše uzaludnog opisivanja).

Danilo Kiš - Enciklopedija mrtvih
Djelo se sastoji od više kratkih priča čija je poveznica(koliko sam ja uspio shvatiti) smrt tj. ljudske sudbine koje završavaju na različite načine a u istome ishodištu. Nisam pretjerano oduševljen pročitanim, dijelom i zbog jezika kojim autor piše a koji mi kvari zadovoljstvo čitanja... Jedino mi je priča po kojoj djelo nosi naziv intrigantna zbog jednog motiva koji se nekako nadovezuje na Hesseovu Igru kao i zbog gorkog okusa koji ostaje nakon što promislimo o ideji koju nam autor prenosi.
tiger_in_the_house is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 01:13   #12
Naomi Klein: Doktrina soka / Uspon kapitalizma katastrofe

Ova knjiga mi je nastavak opusa koji je poceo proucavanjem prava zena u Islamu...pa dosao do kritika radikalnog kapitalizma.
Teza N. Klein je da je teorija Miltona Friedmena (i naravno, umjesanost, preko CIA-e te njegovih ucenika sa Chicago University, kao i istomisljenika) o ekonomiji slobodnog trzista izravno utjecala na progone, otmice, uhicenja, ubojstva i maltretiranja u zemljama u tranziciji. Dosla sam do djela kada je dala alternativni pregled povjesti razvitka demokracije u Latinskoj Americi i sloma developmentalizma (neki novi naziv za socijalizam, prvi put se susrecem sa njim ovdje).
Uglavnom, definitivno za preopruciti za sve one koji razmisljaju dublje o dogadjajima u svijetu i posljedicama koje ce se desiti iz toga, za svakoga koga ekonomija uopce zanima.
Samo zanemariti malo dio ''soka'' - knjiga je ipak prvenstveno pisana za Amerikance, kojima treba malo ''teatralnog stila''. Ipak, mnogo racionalnija i potkovanija cinjenicama od ostalih kriticara politike americkog imperijalizma.

Preporucujem.
CroatiaChic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 12:01   #13
Baš sam pročitala ''Sigurno utočište'' od Mary H. Clark.

Odlična knjiga! Meni do sada najbolja od svih njenih koje sam pročitala, a ima ih puno.
Uglavnom, ženska si sa nekih 10 godina slučajno ubije mamu i kasnije promijeni ime i uda se, a muž (koji nezna za njenu prošlost) joj za rođendan kupi kuću - i to baš tu di se dogodilo to ubojstvo. dok se oni tam dosele, opet se počnu događati razna ubojstva i ženska postane sumnjiva i saznaje se ko je ona ustvari itd. itd...
Odličan krimić! Preporučujem definitivno!
Pearl21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 12:36   #14
Upravo dovrsila jucer "The line of beauty " od Alana Hollinghursta.
Odlicno napisano, prica o mladom gayu u Londonu 80tih u vrijeme M.Thatcher.

Takodjer, upravo procitala "Dr. Seks" od TC Boyla, fikcionalna biografija dr.A.Kinseya.

Danas krecem sa "The folding star" isto od Hollinghursta, opet neka gay tematika, evo citam da je spoj Smrti u Veneciji i Lolite....pa da vidimo. (Mislim da je izasao u Profilovoj nakladi pod naslovom "Vecernja zvijezda").
Nakon toga cu preci na biografiju Amy Winehouse...
Sakura is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 12:49   #15
Quote:
Sakura kaže: Pogledaj post
Upravo dovrsila jucer "The line of beauty " od Alana Hollinghursta.
Odlicno napisano, prica o mladom gayu u Londonu 80tih u vrijeme M.Thatcher.

Takodjer, upravo procitala "Dr. Seks" od TC Boyla, fikcionalna biografija dr.A.Kinseya.

Danas krecem sa "The folding star" isto od Hollinghursta, opet neka gay tematika, evo citam da je spoj Smrti u Veneciji i Lolite....pa da vidimo. (Mislim da je izasao u Profilovoj nakladi pod naslovom "Vecernja zvijezda").
Nakon toga cu preci na biografiju Amy Winehouse...
Može samo jedan komentar?
ja sam čitala biografiju Amy Winehouse i ako ti je ona simpatična i oćeš da ti takva i ostane, radije nemoj čitati.
Iako je čitava ta knjiga upitna jer sama Amy nije htjela sudjelovati u pisanju, a puno toga uzeto je iz raznih časopisa pa je istinitost tih tvrdnji također upitna. Osim toga, iz knjige sam više saznala o njenim pjesmama nego o njoj samoj. Nisam zadovoljna s knjigom, ali ako te zanima, čitaj...
ups.. to je više od jednog komentara...
Pearl21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 14:20   #16
Shakespeare: The World as Stage od Bill Brysona.
ne znam kako kod nas zvuci naslov i jesu li uopce preveli u nas al meni je knjiga bas super i procitala sam je u dahu
posebno volim stil pisanja brysona(pomalo ironicno i zabavno) ali se bojim ako nisu nasli dobro prevodioca da ce se totalno izgubit
__________________
I have difficulty with is the whole concept of belief. Faith isn't based on logic and experience.
>Ladybug< is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 15:14   #17
Quote:
>Ladybug< kaže: Pogledaj post
Shakespeare: The World as Stage od Bill Brysona.
ne znam kako kod nas zvuci naslov i jesu li uopce preveli u nas al meni je knjiga bas super i procitala sam je u dahu
posebno volim stil pisanja brysona(pomalo ironicno i zabavno) ali se bojim ako nisu nasli dobro prevodioca da ce se totalno izgubit
Prijevod je dobar, ne brini. Već smo spominjali tu knjigu, evo nešto o njoj ovdje:

http://www.seebiz.eu/hr/seebiz-trend...%3f,17877.html
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 19:15   #18
Ian Mcewan; Na plaži Chesil

priča o dvoje mladih...brak i prvo seksualno (ne)iskustvo.
kečka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 19:17   #19
Quote:
kečka kaže: Pogledaj post
Ian Mcewan; Na plaži Chesil

priča o dvoje mladih...brak i prvo seksualno (ne)iskustvo.
ovo i ja preporučam, kao i sve McEwanovo.
Ova knjigica se i začas pročita.
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 23:45   #20
Quote:
lorelai6 kaže: Pogledaj post
Trenutno čitam Middlesex, J. Eugenides-knjiga mi je odlična, u njoj ima svega, od ljubavi, povijesti, politike, medicine... uglavnom, jedna od najboljih knjiga koje sam do sada čitala.
jako dobra da, slicna onoj "Kako ga je priroda stvorila". procitaj tu nakon ove ako ti se bude dalo
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:20.