Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2012., 09:27   #81
Mislim da ti je bolje kod veterinara otići.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 14:51   #82
Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
Sad još imam 3 kokota,koji su ajmo reć bolesni. Pa ak netko zna što bi moglo biti i kako da pomognem ako se može ikako jer se sa tim nikad nismo susreli dosada.
Jednom je vrat okrenut skroz na stranu, od prije 2 tjedna,sad jeli se negdje ozlijedio ili što neznam, ali kad jede može ga ispraviti.
Drugi kokot ,prije 3 tjedna je gubio ravnotežu i sad više nemože stati na noge uopće. Pomiće on noge i sve,jede normalno,ali nemože stati na njih. Mi ga ispravimo ,a noge odu svaka na svoju stranu.
Treći kokot , puza, digne se on na noge onako napola, i može hodati,ali isto sve bilo ok s njim, i sad iznenada problemi sa hodanjem.
Hvala unaprijed
S čim si ti hranio te kokice - hvala Bogu nisam tak nekaj vidla ni čula. Kad bi se meni tak nekaj događalo pozvala bi veterinara da to on pogleda. Ili je greška u prehrani i razvoju iiiili ti neko dohranjuje kakvim otrovom živad... u normalnim čistim uvjetima gdje živad jede normalno - nije ovo normalno!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 01:01   #83
Konačno sam i ja došla do onih koka nesilica sa imanja gdje se proizvode jaja. Koke stare godinu dana i koštaju 10 kn po komadu. Kupili smo 10, a na deset dobiš jednu gratis Dok ih je MM dopelal doma veli: tamo ti je čudo jedno. U kavezu sve koke stoje jedna do druge i nema mjesta više ni za malo pile uz njih. Nisu nikada vidjele dnevno svjetlo a 24 sata su pod svjetlima. Naspram mojih mladih, zdravih i veselih kokica koje se komodaju po zemlji i travi ove tako otužno stoje.

Prvi dan kad smo ih pustili u njihov prostor samo su stajale. I drugi dan u novom apartmanu - hodaju, dobro jedu i piju - eto oba dana smo našli 3 jaja. Imaju koke i staklenu površinu tako da na jednoj strani su gledale naše domaće koke kako hodaju po vani i vidim da su i ove zainteresirane za van - idu na staklo kao da će izaći

Evo našla sam i upisnik proizvođača koka nesilica www.mps.hr - Copy of Upisnik farmi kokoši nesilica za web 24.02.2012 - ako su to svi manji proizvođači onda u mojoj okolini ima dosta ilegalnih
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 07:14   #84
Sad im samo pustite das imaju pristup prema van, i one će sramežljivo istrčati nakon par dana, moje jučer oborile svjetski rekord, 12 jaja u jednom danu, a imam ih 16. ssusjedi napokon uživaju, jer tko će pojest tolika jaja.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 15:03   #85
Dobila sam domaću koku kvočku sa malim pilićima. Danas ta koka normalno nese jaja a i kokice-kćeri su veće od mame-koke po masi, ali ove kokice iako iste sorte nose sitna jaja za razliku od koke-mame.

Nisam "meditirala" o veličini jajeta pa do sad to ne zapažah! Moje pitanje je dal prehrana utječe na veličinu jajeta ili veličina ovisi o dobi kokice?
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 16:33   #86
Kako kokoš stari, jaja su i veća, ali i rijeđe nesu,tako da će i one nositi veća jaja kad malo ostare. Provjereno, imam takav slučaj doma.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 00:12   #87
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Dobila sam domaću koku kvočku sa malim pilićima. Danas ta koka normalno nese jaja a i kokice-kćeri su veće od mame-koke po masi, ali ove kokice iako iste sorte nose sitna jaja za razliku od koke-mame.

Nisam "meditirala" o veličini jajeta pa do sad to ne zapažah! Moje pitanje je dal prehrana utječe na veličinu jajeta ili veličina ovisi o dobi kokice?
Pasmina ti je najbitnija stavka kod veličine jaja, odnosno mase.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 08:23   #88
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Pasmina ti je najbitnija stavka kod veličine jaja, odnosno mase.
Da, toga sam svjesna, ali unutar pasmine je tolika razlika
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 17:00   #89
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Da, toga sam svjesna, ali unutar pasmine je tolika razlika
Preko ljeta je inače općenito manja masa jaja.
Unutar pasmina može biti razlika zbog godina i sojevima.

Ali neko drastično odstupanje je vrlo rijetko.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 17:15   #90
Koliki prostor treba osigurati za 150 - 200 koka nesilica? Ogradio bih im oko 3000 kvadrata maslinika di bi one slobodno šetale, ali me zanima koliko im treba za smještaj.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 18:33   #91
Tebe zanima kokošinjac koliki treba vjerovatno...
Ne možeš to fulati, samo ga nemoj izgraditi uskok i dugačkog.

Npr. ja ti imam kokošinjac nekih 3,5m2 i tamo imam 15 kokoši i dva pijetla.
S tim da nisu podno već kada se zatvaraju navečer neke odu na letvice koje sam postavio metar od zemlje, a neke odu na one niže tako da gužve nema.
Bitno da ti nisu na podu samo jer tako OGROMAN prostor ostaje neupotrebljen.

I još nešto, čemu nesilice za vanjsko držanje?
Ako te više zanima, pp
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 21:17   #92
Objekti i oprema

Kod izgradnje novog objekta ili kod preuređenja postojećeg treba obratiti pažnju na troškove, odnosno koliko iznose troškovi, a kolika će biti dobit, odnosno zarada od prodaje jaja ili mesa. Pri tom ne treba zaboraviti na biološke potrebe kokoši i pilića te ne treba zaboraviti na dobrobit životinja. Objekti za smještaj peradi mogu biti izrađeni od različitih materijala, a ti materijali moraju osigurati dobru izolaciju objekta, zaštitu pred grabežljivcima, moraju se lako čistiti i održavati da se spriječe pojave bolesti. Krov objekta treba biti izrađen tako da zimi zadržava toplinu, odnosno da ljeti ne prenosi toplinu na unutrašnjost i također može biti od različitih materijala.

Izolacija je bitna pri izgradnji jer održavanjem optimalne temperature postižemo bolje rezultate. Najpovoljnija temperatura tijekom nosivosti je između 15 i 20 °C (18 – 24 °C). Visoke i niske temperature nepovoljno djeluju na perad. Kod niskih temperatura pojačava se apetit jer je energija iz hrane potrebna za zagrijavanje organizma, smanjuje se nesivost, a kod visokih temperatura smanjuje se apetit, a pojačava se potreba za vodom te kao i kod niskih temperatura pada nesivost i smanjuje se težina jaja. Izrazito nepovoljno na nesivost djeluju temperature više od 28 °C i niže od 4 °C. Optimalnu temperaturu i vlažnost uz izolaciju održavamo i ventilacijom koja može biti prirodna ili umjetna. Umjetna ventilacija je postavljanje ventilatora, a prirodna je kombinacija otvora koji se postavljaju na bočne strane objekta i služe za ulazak svježeg zraka i otvora koji se postavljaju na stropu ili sljemenu objekta kroz koji izlazi ustajali i prašinom bogat zrak. Niti jedno jato neće biti dugo zdravo ako obitava u prostorima s lošom mikroklimom u peradnjaku. Optimalna relativna vlažnost zraka je između 60 i 70 posto. Podovi u objektu, zavisno o sistemu na koji se drže nesilice, mogu biti betonski ili asfaltni i takvi su pogodni za podni sistem držanja na stelji. Kod drvenih objekata koji mogu biti fiksni ili pokretni, na gredama se mogu postaviti rešetke, a ispod njih se izradi sabiralište za gnoj. Rešetke se mogu izraditi od letava 3x3 cm koje se postavljaju na razmak od 3 cm.
Krmne smjese

Svaki objekt, bez obzira na njegovu veličinu, treba opremiti. Uz kvalitetnu hranu potrebno je osigurati i dovoljan hranidbeni prostor. Nesilice se uglavnom hrane kompletnim krmim smjesama po volji. Krmna smjesa trebala bi sadržavati 16-17 posto sirovih proteina, 3,5 posto kalcija, 0,7 posto fosfora. Preporučljiv odnos kalcija i fosfora je 4:1, a njihov sadržaj u hrani je važan jer ti elementi sudjeluju u najvećoj mjeri u izgradnji ljuske jajeta, a potrebno je osigurati i dovoljan hranidbeni prostor. Pri podnom načinu držanja potrebno je 13 cm dužine hranidbenog prostora po nesilici, a u kaveznom sistemu računa se 10 cm dužine valova na svaku nesilicu.

Kokošima uz kvalitetnu hranu treba osigurati i dovoljne količine pitke vode koju također uzimaju po volji. Pojilice i hranilice trebaju biti izrađene od materijala koji se lako čiste i održavaju, a postavljaju se u visini leđa nesilice. Ako se u hranidbi koriste mokra krmiva, tada treba svakodnevno hranilice čistiti da se ne ukiseli hrana ili da se ne pojave plijesni koje djeluju otrovno i narušavaju zdravlje životinja. Kod podnog sistema gdje se razmišlja o dobrobiti životinja, u objekt se postavljaju i letvice za odmor. Letvice moraju biti postavljene tako da kokoši na višim nivoima ne balegaju na kokoši na nižim nivoima. Letvice mogu biti 6 cm široke i 4 cm debele, postavljaju se na razmak od 35 cm, a po kokoši je potrebno računati barem 15 cm dužine. Kod proizvodnje jaja na svakih 4-5 nesilica treba računati jedno gnijezdo veličine 35x35x35 cm.

Gnijezda se postavljaju na visini 40-50 cm od poda, a u njih se stavlja suha i čista pljeva ili sjeckana slama. Gnijezda mogu biti izrađena od lima ili lesonita, pred njih se mogu postaviti tzv. doskočne letvice, a ne treba posebno napominjati o čistoći koju trebaju imati gnijezda. I u manjim jatima je dobro posvetiti pažnju osvjetljenju jer svako skraćivanje dnevnog osvjetljenja dovodi do pada nesivosti. Jačina osvjetljenja treba biti 2-3 W/m2 peradnjaka. U peradnjacima bez prozora nesilice se drže pri umjetnom svjetlu do 17 sati dnevno. U peradnjacima s prozorima postupno se produžuje dan kombinacijom prirodnog i umjetnog svjetla radi poticanja nesivosti. Prilikom takve kombinacije paljenje i gašenje umjetnog svjetla treba obavljati redovno za što su najbolji uklopni satovi. Umjetno svjetlo treba dodavati ravnomjerno ujutro i navečer.
Način držanja nesilica

Zatvoreni sistem peradarnika može biti podni ili kavezni. Na podnom sistemu napučenost peradnjaka je 5-6 nesilica na m2 podne površine. Debljina stelje mora biti 15-20 cm, stelja mora biti čista kako se jaja ne bi prljala i treba je povremeno prevrtati. Kod intenzivnije proizvodnje najčešći način držanja nesilica je kavezni sistem. Metalni kavezi mogu biti jedno ili višeetažni. Obično se u jedan kavez stavljaju 4 kokoši. Treba računati po jednoj nesilici 450-490 cm2 prostora. Prednosti kaveznog držanja su bolje iskorištavanje površine peradnjaka, manje se rasipa hrana i lakše se kontrolira zdravstveno stanje nesilica. Nedostaci su teže održavanje povoljnih mikroklimatskih uvjeta i lošiji komfor za životinje. Najčešće se manja jaja kokoši drže kombinirano gdje su kokoši zatvorene noću u kokošinjcima, a danju su u ispustima ili na paši.

Kod tog sistema mogu kokošinjci biti pomični ili fiksno postavljeni. U pomoćnim kokošinjcima može se držati do 300 nesilica. Prenose se kada uz takav kokošinjac nema dovoljno travnate površine na mjesto gdje je ima dovoljno. Nepomični ili fiksni kokošinjci grade se na mjestima gdje su travnate površine velike ili za veća jata. Površina pašnjaka može se podijeliti u više pregona. Ispuste treba urediti tako da kokoši imaju sjenu za što su pogodni grmovi koji daju uz sjenu i osjećaj sigurnosti. Uz to, treba im osigurati i pijesak u kom se mogu »kupati«. Ispuste treba održavati čistim jer zapušteni i neodržavani mogu biti žarište različitih bolesti.
preuzeto sa.............
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 01:50   #93
NEKOLIKO PRAVILA ZA DRŽANJE NESILICA
Da bismo imali uspjeha u držanju nesilica, moramo se držati nekoliko pravila. Kokoš nese u prvoj godini života najviše jaja. U drugoj godini proizvodnja pada za 15 do 25 % . Prema tome, kokoši treba držati jednu godinu ili najviše dvije godine, a zatim ih zamijeniti novima. Ako se zbog bilo kojeg razloga odlučimo da nesilice držimo dvije godine, onda je najbolje da svake godine zamijenimo pola jata. Na taj ćemo način održati ravnomjernu proizvodnju iz godine u godinu. a bit će potrebno da svake godine uzgojimo manji broj pilića, čime ćemo uštedjeti dosta brige za male piliće. Da bismo kokoši lako raspoznali, označujemo ih svake godine prstenima od plastike različite boje.

KAKO TREBA KOKOŠI HRANITI?
Nadalje, kokoši treba pravilno i dobro hraniti. Preobilna ishrana ne valja jer se kokoši udebljaju i proizvodnja pada. Isto tako ne valja ako kokoši dobivaju premalo hrane, jer će proizvodnja i tada pasti, pa ćemo na jajima više izgubiti nego što ćemo dobiti uštedom u hrani. Važan je dobar i za kokoši udoban kokošinjac, naročito radi proizvodnje zimi, jer su jaja u zimskim mjesecima najskuplja. U kokošinjcima mora biti dovoljno svjetla i čistog zraka. Gdje postoji električno svjetlo, jedna žarulja od 40 W nekoliko sati uveče i ujutro u zimskim mjesecima neće predstavljati takav trošak da to ne bi podmirila veća proizvodnja jaja.

Preuzeto sa neta

U ove vruče dane sam svojim picekima stavljala navečer u njihov prostor solarnu lampu. Preko dana je vani, a noću u njihovom prostoru. Pa tko kaže da svjetlo mora koštati za koke!?
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 14:04   #94
Kažu: "Kokoš nese u prvoj godini života najviše jaja."

Moje koke koje će u 10. mj. biti godinu dana stare u tjedan dana nisu dale jedno jaje. Kak da se postavim prema tome. Pasu, jedu šrot, uvijek imaju vodu... i dal da nešto poduzimam ili je to kriza došla u moj kokošinjac pa mi kradu jaja. Nema tragova žutanjaka da bi mogla reći da koke pojedu jaja ili neke druge životiinje...????
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2012., 14:19   #95
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Kažu: "Kokoš nese u prvoj godini života najviše jaja."

Moje koke koje će u 10. mj. biti godinu dana stare u tjedan dana nisu dale jedno jaje. Kak da se postavim prema tome. Pasu, jedu šrot, uvijek imaju vodu... i dal da nešto poduzimam ili je to kriza došla u moj kokošinjac pa mi kradu jaja. Nema tragova žutanjaka da bi mogla reći da koke pojedu jaja ili neke druge životiinje...????
Daješ mi koncentrata? Barem neku malu količinu?
Muvisel? Kostovit?
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 21:29   #96
Ja imam Sussex, stare 5 mjeseci, niti jedno jaje. Patke Peking, koje smo za berbu smazali, su već pronesle i imale su isto 5 mj. Ne kužim. Ostale koke iste starosti već nesu.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 21:39   #97
Prinos jaja do sada, u jednom trenu maximalno 15 kokoši, od tih 15 kokoši 9 su bile "izraubane" kokoši nesilice, ostale domaće. Sad ih imam 10 mladih koje su tek počele nesti mikro jaja. Ožujak - lipanj, najviše jaja zbog vremena, a srpanj jako vruće i odmah pala nesivost. Pišem svaki dan do sada koliko mi je nesivost.

datum siječanj veljača ožujak travanj svibanj lipanj srpanj kolovoz rujan listopad studeni prosinac
1 6 6 9 10 8 8 4 1 7
2 5 7 5 9 10 9 3 4 6
3 5 5 7 8 9 11 5 3 4
4 3 5 9 8 12 9 4 2 4
5 9 4 11 9 11 10 3 2 7
6 6 4 9 5 9 9 4 4 4
7 5 4 8 8 12 9 2 4 3
8 5 4 12 4 9 10 5 4 4
9 9 2 9 8 10 9 3 5 4
10 8 3 7 7 10 9 4 7 5
11 5 1 10 6 11 5 3 6
12 9 3 8 9 10 9 3 7
13 5 4 8 6 12 8 4 6
14 4 3 7 8 8 8 1 6
15 4 4 8 10 10 8 3 5
16 3 5 11 9 11 8 3 6
17 4 3 8 10 10 8 4 6
18 4 5 13 12 10 5 3 4
19 4 5 12 10 8 9 2 5
20 5 7 12 11 13 6 3 4
21 7 5 12 11 10 7 3 2
22 4 10 12 10 8 7 1 4
23 5 7 13 5 9 5 2 4
24 4 6 9 8 10 5 1 3
25 7 10 9 9 8 6 1 4
26 5 6 12 8 9 5 3 3
27 7 9 11 9 9 4 2 1
28 4 4 10 8 11 4 2 4
29 7 8 9 9 10 5 3 4
30 9 10 10 7 3 2 4
31 6 11 9 3 4
173 149 301 254 303 218 89 128 48 1663
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 21:41   #98
Kad sam paste tablica je izgledala izvrsno a sad se morate snalaziti, prva kolona su datumi, pa siječanj, veljača itd. Zadnja brojka je total.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 22:04   #99
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Kad sam paste tablica je izgledala izvrsno a sad se morate snalaziti, prva kolona su datumi, pa siječanj, veljača itd. Zadnja brojka je total.
E, svaka čast - ovako vođeni pregled je zaista dobar-poučan pokazatelj - baš vam hvala.

Možda sam pre malo tog kostovita stavljala - ali suprug je na veterini kupio neki vitaminsko-mineralni premiks za nosivost jaja. Upute vele na 9 kg šrota ide 1 kg toga. Tak da budem vidla. Iskusna žena mi je rekla da vrijeme od žetve do berbe koke prirodno manje nose ako ih se ne dopingira!

Hvala vam za mišljenje i ideje - s vama čovjek nemre umret od nedostatka ideja super!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 15:19   #100
zaboli me za kokoske...tude pseto mi ih je pozderalo...15 komada zaklanih...6 kokosi sam zaklala n ja nja nja nja nja nja
laffee-125 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:28.