Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2014., 15:58   #1001
Danas obavio kolonoskopiju i sve je prošlo za 5.
Jedan savjet budućim "korisnicima" nema potrebe se bojati boli za vrijeme pregleda, već moguće dijagnoze.
DJ.MUP is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 18:27   #1002
Cuj, ako je upalni proces u tijeku ili su kakve priraslice... Ljudi padaju doslovno u nesvjest od bolova. Tako da je to dosta individualno.

No, ali u pravu si - moguca dijagnoza je pravi kosmar.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 20:05   #1003
Čitajući postove na forumima i ja sam se uplašio prije pregleda. Pregled je u mojemu iskustvu bio kao nekakva nelagoda(kao da pojedete puno žitarica i imate nadutost i vjetrove). Pozitivne vibre nikad malo.


P.S. Kad ulazi u "okuku" malo se nelagoda poveća, ali ništa strašno.
DJ.MUP is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 20:17   #1004
blago tebi.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 11:50   #1005
Quote:
suzyh kaže: Pogledaj post
Iz kojeg razloga su Vas odgovorili od pregleda pod anestezijom? U Njemačkoj najnormalnije rade kolonoskopiju i gastroskopiju pod anestezijom već duže vrijeme.
Štedi se lova, nema dovoljno anesteziologa....

Vani ženskice prilikom poroda (ako je sve ok i ako su na vrijeme došle) uredno dobivaju epiduralnu ako je traže, a ovdje kod nas kako naletiš ili ako imaš štelu i dogovoreno. Jebat ga, nema dovoljno osoblja + štednja di god se može.

Zašto gastroskopija pod anestezijom? Nisam još od nikoga čula za nju da je bolna, više da je neugodna, za razliku od kolonoskopije di sam čula svašta.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 20:41   #1006
meni to i jedno i drugo zvuči kao nešto što bolje ne bi smislili ni španjolski inkvizitori
s tim da gastroskopiju nisam probala.
ali valjda zato se radi s anestezijom. zašto ne olakšati ako se može?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 20:54   #1007
Budući da povremeno imam problema sa želucem i da budem prije ili kasnije završila na gastroskopiji raspitivala sam se okolo kod onih za koje sam zanal da su išli kako je to, kako izgleda i jel boli i svi koje sam do sada pitala su rekli da je neugodna pretraga, pogotovo onaj dio di moraš gutati cijev kad ti prolazi kroz grlo jer imaš nagon za povraćanje (jedna cura mi je rekla da joj nisu uspjeli taj puta napraviti jer je svaki puta kad bi joj došli do tog dijela počea povraćati). Osim toga nisu se žalili na ništa drugo (ok ovima što je rađena i biopsija odmah su druga priča) osim toga i kažu da ne traje dugo.

Kolonoskopija je po meni totalno druga priča, em duže traje em treba tu cijevčicu pogurati posvuda kroz metre crijeva i tu mi već ima smisla anestezija (iako kažu da je bolje bez jer doktor može skontati dal je nešto ozlijedio, al jebi ti to, ja bi ako sam u mogućnosti obavezno tražila opću)
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 21:04   #1008
Koliko ja znam dobije se lokalna anestezija i kod gastroskopije, pošpricaju ti anestetikom ždrijelo. MM su tako radili i slinio je ko beba još par sati poslije, no ipak postoji i dalje taj neki neugodni osjećaj, al nije da se nemože izdržati. Malo ti cure suze, al sve je brzo gotovo.
Anestezija kod kolonoskopije je inače praksa koja se kod nas ne provodi zbog manjka kadra anesteziologa. S obzirom na broj kolonoskopija koje se dnevno obave, čini se da jednostavno ne mogu anesteziolozi toliko biti zaokupljeni samo tim u jednom radnom danu. Koliko sam upoznata, treba inzistirati na anesteziji...tako je bilo do pred par godina, a da li je danas tako ne znam.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 22:00   #1009
Gastroskopija (iako nije tema, ali da velim) je lakša za obaviti. Btw, nema se što povraćati jer se ide na apsolutno prazan želudac. Malo sline i podrigivanje jer se jasno koristi i zrak za proširivanje. A uvjek namažu "cjevčicu" nekim anestetikom pa sve ona kao "odrveni", tko zahtjeva njega još i našpricaju, ali često nema potrebe. Treba samo slušati tehničara/sestru. Leeloo nemoj imati frke radi toga

Kolono, hm, anestezija. Zapravo ako ide pod općom onda prethodno treba obaviti sve one preglede za anesteziju kao da idete na op zahvat.
Zato nerijetko anesteziolozi preferiraju sedaciju. Pacijent je cijelo vrijeme (budan) uz dodavanje sedativa intravenozno svaki put kad se "pobuni" da ga boli.

Ne sjećate se baš svega nego je cijela kolonoskopija u fragmentima.
Jasno, puno prije se tijelo "očisti" i nema mučnine koja zna biti od opće. Ja sam pola sata nakon išao van po burek.


I opet naglašavam sve je to individualno od osobe do osobe, a uvijek ovisi i o bolesti.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 14:53   #1010
Nemam pojma šta mi je onda ova pričala za povraćanje.

Za sada me ne zeza želudac pa i dalje zaobilazim gastrića, ako čopi budem ja već otišla. Jednom.

A šta je sa onim kapsulama sa kamerom? Jel se to uopće koristi igdje (znam da je bilo priče da se u Splitu i Zg koriste)? Toliko su najavljivali, hvalili i sada tajac. Vani normalno obavaljaju kolonoskopije tako, dobiješ kapsulu (mislim da je čak nisu kao kod nas gurali u želudac već da su je ljudi normalno popili bez gastroskopije) i u neko doba samo doneseš doktoru nazad kamericu. Nema trauma, mučenja, anesteziranja i ostaloga.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 15:04   #1011
Nakon kolonoskopije koja je neslavno zavrsila gdje sam se skoro onesvjestila od bolova i prekinuta je jer nisu mogli proci zavoj,zatim sam krvarila 2 dana i nakon toga upucena sam na Rebro kod gastroenterologa.Posto vidim da se spominje anestezija htjedoh reci da je doktor napisao da mi se rade i gastroskopija i kolonoskopija u anesteziji s uzimanjem biopsije duodenuma i biopsije desnog kolona.Nisam trazila anesteziju.Sestra je rekla da cu termin dobiti postom.Zna li itko kakva je procedura kad se ide pod anestezijom?
aki80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 20:31   #1012
Ako se radi o pravoj opcoj anesteziji, treba obaviti razne pretrage prije toga (srce pluca koagulabilnost...) Ako se radi o sedaciji, mislim da pretrage nisu potrebne.
U oba slucaja se nekoliko sati prije ne smije nista jesti niti piti.
__________________
The light at the end is worth the pain...
Gatita is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 22:18   #1013
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Nemam pojma šta mi je onda ova pričala za povraćanje.
Čuj, istina da se malo diže (u onih par sekundi kad ugurava endoskop) i idu ti sline (one koje si progutala ranije i ove iz ustiju 10x više) Uglavnom obzirom da imaš onaj tuljac u ustima (da ne izgrizeš endoskopsku cijev) usta su full otvorena pa curi. Imaju dovoljno onih papirnatih ručnika, a nije to sad u decilitrima da bi se brinula. Idu malo i šmrklji od jada


Quote:
A šta je sa onim kapsulama sa kamerom?
Ništa, to ti je za tanko crijevo. A ni tada nije bogzna kakva dijagnostika jer se kamera okreće onako kako ona hoće, a ne kako bi trebala, pa onda negdje projuri, negdje ide sporo i tako dalje. Uglavnom, nikad neznaš kako će biti snimljeno i koliko dobro. Za želudac ne korisiti.

Quote:
Gatita kaže: Pogledaj post
U oba slucaja se nekoliko sati prije ne smije nista jesti niti piti.
Jesti nesmiješ ne nekoliko sati već "par dana" odnosno dan prije za ručak samo bistru juhu, a za večeru vodu sa gorkom soli. Kako bi li kolonoskopija izgledala da se najedeš par sati prije?


@aki80 uzorke po potrebi uzimaju odmah pri pregledu. Endoskop ima još jednu cijev kroz koju gurne malu kao "pincetu" na sajli kojom uzme uzorak tkiva. Tako otklanjaju i polipe odmah.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 22:21   #1014
Ma ja to vec nekako mehanicki ne jesti ni piti prije anestezije, naravno da se prije kolono ne jede
__________________
The light at the end is worth the pain...
Gatita is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 22:27   #1015
Ma nema frke, samo sam se osvrnuo na to da se slučajno netko ne uhvati za taj upis pa si pojede "nešto lagano" par sati prije.
Ono - hrenovčicu, dvije
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 22:49   #1016
Gastroskopiju sam vec radila u drugoj bolnici gdje zivim i nisu mi uzeli biopsiju duodenuma,vec samo za HP zeluca koja je bila pozitivna i GERB je dijagnosticiran.Kolonoskopija je zavrsila eto kako sam napisala,moj trbuh je pun priraslica pa je doktor zakljucio da radi toga ne moze proci i preporucio pregled video kapsulom.Medjutim gastroenterolog na Rebru je napisao sve nanovo u anesteziji i to u anesteziji naveo velikim slovima,pa sad sta bude... Uglavnom,hvala na odgovorima
aki80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 23:09   #1017
Video kapsula vjerujem neide prije pasaže da se utvrdi točno stanje.
Ona je dimenzija cca 26 × 11 mm. Zamisli da imaš poodmaklu stenozu crijeva i progutaš je te ti nekako zaglavi.
(Govorim sa svojeg stajališta gdje mi je cca 60 cm tankog crijeva na nekih 5 mm prohodnosti).
Zatim kako sam ranije naveo ona se okreće kojekako, kut vidljivosti joj je oko 140° znači pokriva nešto više od trećine onoga kuda prolazi. To bi bilo i ok, da je uvijek okrenuta u jednom smjeru. Potom moraš imati prijemnik (kao holter) uvijek uz sebe kojemu ona šalje fotografije. Dakle nema tuširanja, kupanja...
Ovdje je sve opisano ako koga zanima, rizici itd.

Za debelo crijevo je kolonoskopija najkvalitetniji pregled. Ako je radi stručna i smirena osoba mogućnost oštećenja (perforacija) crijeva je minimalna. Pogotovo kada si sedirana pa vjerojatno mogu upuhati nešto veću količinu zraka koji dovoljno proširi crijevo da endoskop može proći.
Kod kolonoskopije "na živo" taj zrak dodatno poveća grčeve u crijevima i najprije ti počnu trnuti ruke, a onda frka i strah učine svoje.

za sedaciju.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 23:18   #1018
Na kolonoskopiju ''na zivo'' mislim da ne bih vise nikad pristala,ono su bile zive muke...prosla sam stvarno dosta toga,ali to je bilo nesto najgore,ne zelim se ni sjetiti te boli,a jos su mi davali tramal venozno.I popila sam normabel prije postupka.Dosli su do 70 cm crijeva i prekinuli.
aki80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 14:36   #1019
..moj stari je išao redovno na kolonoskopiju i to privatno.
Puno je to koštalo, pa je rekao da neće više, nego je otišao prek "socijalnog"... ajme meni, tj ajme njemu.
Dok je privatno tek bilo malo neugodno, ovo "besplatno" je katastrofa. Čak nisu ni mogli gurnut "do kraja".
Ja sam onda isto otišao privatno. Bolilo je tek kad je stigao tamo negdje duboko, može se.
__________________
It's like the heartbreak hotel,
with the heartbreak but nowhere to stay (B.S.)
parizerer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 14:40   #1020
Dobila sám jucer nalaz biopsije.prilikom kolonoskopije uklonjen mi je jedna polip velicine 3-4 mm.nalaz je sljedeci Dg. Adenoma seratum. Opis: materijal je komadic sluznice debelog crijeva u kojem se vidí nesto kripata koja sú izduzena,oblozena epitelom koji papilarno proliferira uz blazu eozinofiliju citoplazmi,sto odgovara tradicionalnom seratnom adenomu.
kod dr Idem tek za dva tjedna,pá Ako netko zná protumaciti o čemu se řadí,thx
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.