Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2009., 05:18   #1
Tema o mevludu i bida'atu (novotariji)

Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
dobra!



Selam!

Jarane, nema nekog određenog vremena, svako bira kada će, samo ne bi trebalo izaći iz 12. re. to je od akšama u ned do akšama u pon. Ove godine su malo to pomaknuli zbog "vanjskih faktora"...
Selam aleykum evo još par pitanje imam:
1. Dali je Muhamad slavio svoj ili bilo čiji rođendan
2. Od kada se slavi rođendan(mevlut)

srdačni pozdrav harec
harec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 06:14   #2
Harec,
druženje sa vehabijama je izgleda ostavilo traga.

Rođenje Muhammeda alejhiselama, pejgambera svih svjetova,
donosioca konačne istine i Hatemen-Nebijj (pečata vjerovjesnika),
dokidača kufra, oplemenjivača ljudskih naravi, svetla dobroće,
- slavile su ptice i Kaba, a slavili su i oni gore, na nebesima.
Pa ga isto tako slave muslimani, muslimanke i muslimančad!
Neka je salavat na časnog Muhammeda alejhiselama i njegovu obitelj.

Evo za muslimane lijep salavat povodon današnjeg dana. (premijerno).
Salavat Muhammedov
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 06:24   #3
Quote:
harec kaže: Pogledaj post
Selam aleykum evo još par pitanje imam:
1. Dali je Muhamad slavio svoj ili bilo čiji rođendan
2. Od kada se slavi rođendan(mevlut)

srdačni pozdrav harec
1. Naš Poslanik Muhammed s.a.v.s. nije slavio ništa osim dva Bajrama.
2. Mevlud nije proslava Pejgamberovog rodjendana u smislu "slavlja" već savršena molitva. Zahvala Gospodaru na uzvišenoj osobi Poslanstva.
Hassan Ibni Sabit (jedan od pjesnika koji je napisao Mevlud - spjev u čast Muhammeda) uobičavao bi reći Ma in medahtu Muhammeden bi maqaleti Lakin medahtu meqaleti bi Muhammedi! (Moja pjesma Muhammedu nije slave pribavila, nego se je moja pjesma - s Muhammedom proslavila!).

Edit: Pitao si za knjigu Ibn Kajjim El Dževzijje da li je autentična i da li je "priznajemo". Ne bih se složio da je autor "općepriznat" obzirom da je bio sljedbenik Tekijjuddina ibn Tejmije za kojeg veliki broj priznatih učenjaka smatra da je zastranio. Obojica su zbog svojih stavova bili osudjeni na (doživotni) zatvor gdje su i skončali.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 06:50   #4
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Harec,
druženje sa vehabijama je izgleda ostavilo traga.

Rođenje Muhammeda alejhiselama, pejgambera svih svjetova,
donosioca konačne istine i Hatemen-Nebijj (pečata vjerovjesnika),
dokidača kufra, oplemenjivača ljudskih naravi, svetla dobroće,
- slavile su ptice i Kaba, a slavili su i oni gore, na nebesima.
Pa ga isto tako slave muslimani, muslimanke i muslimančad!
Neka je salavat na časnog Muhammeda alejhiselama i njegovu obitelj.

Evo za muslimane lijep salavat povodon današnjeg dana. (premijerno).
Salavat Muhammedov
Brate Shady dali je ovo odgovor?Na koje pitanje je ovo odgovor1. ili 2.(ako ti je odgovor)? Izvini ali ja nijesam ovdje (na ovu temu) došo sa namjerom:Provokacije,napada,ismejavanja,posmjejava nja.....etc. Ja sam došo sa namjerom da pitam i dobijem odgovor za KOJI se trjeba zahvalit i onda doviđenja, do možda sljedećeg (pitanja ako imam).

Selam aleykum harec

Zadnje uređivanje harec : 10.03.2009. at 07:14.
harec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 07:02   #5
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
1. Naš Poslanik Muhammed s.a.v.s. nije slavio ništa osim dva Bajrama.
2. Mevlud nije proslava Pejgamberovog rodjendana u smislu "slavlja" već savršena molitva. Zahvala Gospodaru na uzvišenoj osobi Poslanstva.
Hassan Ibni Sabit (jedan od pjesnika koji je napisao Mevlud - spjev u čast Muhammeda) uobičavao bi reći Ma in medahtu Muhammeden bi maqaleti Lakin medahtu meqaleti bi Muhammedi! (Moja pjesma Muhammedu nije slave pribavila, nego se je moja pjesma - s Muhammedom proslavila!).

Edit: Pitao si za knjigu Ibn Kajjim El Dževzijje da li je autentična i da li je "priznajemo". Ne bih se složio da je autor "općepriznat" obzirom da je bio sljedbenik Tekijjuddina ibn Tejmije za kojeg veliki broj priznatih učenjaka smatra da je zastranio. Obojica su zbog svojih stavova bili osudjeni na (doživotni) zatvor gdje su i skončali.
Selam Aleykum F-M-N!!
Zahvaljujem duboko za odgovor!!
Zar nije Mevlud napisao: Sulejman Ćelebija (turski pjesnik-osmanlijski u 13 vjeku nove ere)?
koliko je meni poznato mevlud nije nikakva "savršena molitva" već samo opis njegova rođenja i njegove biografije.

sealam aleykum od hareca
harec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 08:02   #6
Quote:
harec kaže: Pogledaj post
Selam Aleykum F-M-N!!
Zahvaljujem duboko za odgovor!!
Zar nije Mevlud napisao: Sulejman Ćelebija (turski pjesnik-osmanlijski u 13 vjeku nove ere)?
koliko je meni poznato mevlud nije nikakva "savršena molitva" već samo opis njegova rođenja i njegove biografije.

sealam aleykum od hareca
Harec, brate, mnogi su pjesnici pisali Mevlud. Obično su Mevludi pisani u formi hvalospjeva. Ima jako lijepih i na našem jeziku, možeš recimo pogledati od Rešada Kadića ili Safet Bega Bašagića ili ovaj Munnadžat (sašaptavanje, tihu molitvu) Fadil Paše Šerifovića koji se recitira na 12. rebiul-evvel.
Dakle, prema Innallahe ve melaiketihi jusallune alennebij, Ja ejjuhellezine amenu sallu alejhi ve sellimu teslima (Allah i meleki Njegovi blagosiljaju vjerovesnika… o vjernici blagosiljajte ga i vi i šaljite mu pozdrav) svaki salavat (a i Mevlud je neka vrsta "velikog" salavata) je savršena molitva.
Obzirom da se mevlud nije provodio za vrijeme Pejgamberova života, on predstavlja bidat (novotariju) ali je to tzv. Bidat e Hassanah, tzv. pozitivna novotarija.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 11:19   #7
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Harec, brate, mnogi su pjesnici pisali Mevlud. Obično su Mevludi pisani u formi hvalospjeva. Ima jako lijepih i na našem jeziku, možeš recimo pogledati od Rešada Kadića ili Safet Bega Bašagića ili ovaj Munnadžat (sašaptavanje, tihu molitvu) Fadil Paše Šerifovića koji se recitira na 12. rebiul-evvel.
Dakle, prema Innallahe ve melaiketihi jusallune alennebij, Ja ejjuhellezine amenu sallu alejhi ve sellimu teslima (Allah i meleki Njegovi blagosiljaju vjerovesnika… o vjernici blagosiljajte ga i vi i šaljite mu pozdrav) svaki salavat (a i Mevlud je neka vrsta "velikog" salavata) je savršena molitva.
Selam aleykum FMN
Zar muslimani ne šalju salavate – pozdrave svakodnevno na zadnjem sedenju na namazu?,
a i ne moli se Muhammadu več Allahu. Tako da salavat ne može spadati u molitve nego u pozdrave kao što si i naveo [I]“… o vjernici blagosiljajte ga i vi i šaljite mu pozdrav”[/I]
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Obzirom da se mevlud nije provodio za vrijeme Pejgamberova života, on predstavlja bidat (novotariju) ali je to tzv. Bidat e Hassanah, tzv. pozitivna novotarija.
Bidat e Hassanah????
Zar ne glasi hadis; “…a najgore stvari su novotarije, a svaka novotarija je zabluda”. ( Muslim, 867 ). Arapska riječ “kulju” znači “svaka” što ce reči nema dobrog bidata ili “pozitivnog” hadis je jasan brate ko suza radosnica a i vjerodostojan je.

Molim ne uzmi mi ovo kao da ja tebe podučavam već samo kao jedno pitanje tebi, odgovor naravno prihvatam koji god da bude.
FMN -sandokan srdačan pozdrav, voli te tvoj harec
harec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 13:38   #8
Quote:
harec kaže: Pogledaj post
Zar muslimani ne šalju salavate – pozdrave svakodnevno na zadnjem sedenju na namazu?,
a i ne moli se Muhammadu več Allahu. Tako da salavat ne može spadati u molitve nego u pozdrave kao što si i naveo [I]“… o vjernici blagosiljajte ga i vi i šaljite mu pozdrav”[/I]
"Allahumme salli ´ala sejjidina Muhammedin ve ´ala ali sejjidina Muhamedin ..."

Ovo Allahumme znači da molimo Allaha da blagoslovi Muhammeda, dakle ne upućujemo mi direktno blagoslov.

Opet vjerovatno si čuo da se salavat prima garant, dok za ostale ibadete nije baš tako.

A dal' se družiš s vehabijama samo tuknu(provejavaju) određena razmišljana iz tvojih postova



selam
& ne dirajte mi Amelu grrrrr, av-av
bud' mo fini
Treba bit fin.
insaninside is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 00:47   #9
Quote:
harec kaže:
Bidat e Hassanah????
Zar ne glasi hadis; “…a najgore stvari su novotarije, a svaka novotarija je zabluda”. ( Muslim, 867 ). Arapska riječ “kulju” znači “svaka” što ce reči nema dobrog bidata ili “pozitivnog” hadis je jasan brate ko suza radosnica a i vjerodostojan je.
Sto bi onda trebalo biti npr. sakupljanje Kur'ana u Mushaf , sakupljanje hadisa u zbirke(ili josh tacnije po kom kriteriju je sahih sahih itd)?Naime, nista od ovoga Poslanik s.a.v.s. nije (direktnom oporukom) naredio, pa bi se i ovo smatralo bidatom (ukoliko se uzme u obzir da 'svaka' novotarija ukljucuje nesto sto se ucinilo iza zivota Poslanika s.a.v.s, a sto Poslanik s.a.v.s. nije direktno-doslovno opunomocio).

Rijec bidat-novotarija iz gore recenog hadisa , treba shvatiti 'svaka' novotarija u dinu, tj unosenje u korpus Islama , ili josh preciznije u korpus ibadeta(robovanja Allahu, i nacina robovanja Njemu od obreda namaza pa na dalje).
Mevlud ne spada u ibadet(jer samo se Allahu ibadet cini), vec spada u podsjecanje na Muhammeda s.a.v.s., jer Allah ga je nazvao "milost svjetovima".

Bidat e Hassanah , je nesto sto je od koristi ljudima(a ne spada u domen ibadeta) ,a taj se termin takodje pojavljuje i u hadisima.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 04:58   #10
Harec
Mevlud je, uopćeno gledano, kulturni sadržaj (a ne nekakvo novo uvedeno "obredoslovlje") i zato o njemu ne može biti riječ kao o bidaatu. On zauzima značajno mjesto u kulturi balkanskih muslimana, a i šire.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 07:10   #11
Quote:
Adura kaže: Pogledaj post
Bidat e Hassanah , je nesto sto je od koristi ljudima(a ne spada u domen ibadeta) ,a taj se termin takodje pojavljuje i u hadisima.
Ako je Mevlud Bidat e Hassanah (a jeste) onda i Bidat e Hassanah može spadati u domen ibadeta.
Konkretno, kad je Mevlud u pitanju, to je ibadet i po!
Ibadet je samo razmišljati o Allah i njegovom Poslaniku, pa kako onda to ne bi bio Mevlud?
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 07:26   #12
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Harec
Mevlud je, uopćeno gledano, kulturni sadržaj (a ne nekakvo novo uvedeno "obredoslovlje") i zato o njemu ne može biti riječ kao o bidaatu. On zauzima značajno mjesto u kulturi balkanskih muslimana, a i šire.
Ne možeš tako subjektivno rezonirati. Mnogim ljudima religija uopće predstavlja (samo) stvar kulture i tradicije.
Mevlud je čisto obredoslovlje i savršena molitva. To se da objasniti u jednoj jedinoj rečenici: islamska dogma uči da nema spasa bez ljubavi prema Mustafi, pa tamam vjerovo ti Allaha i obožavao ga 24 sata dnevno ne ustajući sa sedžde.
Rečeno je nećete biti muslimani dok vam Allah i Njegov Pejgamber ne budu draži od vas samih. Nije rečeno samo Allah.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 07:46   #13
Ja se svima zahvaljujem duboko na vašim odgovorima i izlaganjima, trenutno nemam više pitanja, ako zatrjeba budem se javio.

@forget-me-not
Pravi dvje kave, dolazim
(u mom profilu imaš moj MSN = Bujrum!)
VJELIKIIII SELAM!! harec
harec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 10:45   #14
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Ako je Mevlud Bidat e Hassanah (a jeste) onda i Bidat e Hassanah može spadati u domen ibadeta.
Konkretno, kad je Mevlud u pitanju, to je ibadet i po!
Ibadet je samo razmišljati o Allah i njegovom Poslaniku, pa kako onda to ne bi bio Mevlud?
Tacno, ibadet je potciniti se (robovati) Allahu, dushom, tijelom.Ibadet sire gledano zahvata i razmisljanje o Allahu i ljubav prema Poslaniku.

Idolopoklonici su uzimali kumire kao posrednike kako bi ih oni priblizili Allahu, a ovo je bidat (novotarija) u ibadetu, i smatra se shirkom.Obozavanje i samih Poslanika moze biti bidat (kao sto npr neki sljedbenici knjige obozavaju Isa, vjeruju u trojstvo itd).

dodavanje necega novoga u korpus religije(dina) , necega sa cime nije niti jedan Poslanik dosao , niti je to verificirao smatra se bidatom.

Bidat je usko vezan sa sunnom('nacinom', 'putem', 'obicajem') , pa sve sto je u skladu sa sunnom Poslanika , ili sto joj nije protivno , a koristi ljudima, smatra se bida-hasna 'dobrom novotarijom'( i da, uz ovaj uvjet to moze biti u domenu ibadeta, ibadeta u sirem smislu).Sve sto je protivno sunni , direktnoj joj proturjeci, ili sto oduzima nesto od onoga sa cime su Poslanici dosli, smatra se bidat-sajji'a 'losom novotarijom', makar ulazilo i u podrucje ibadeta...npr Mutazile su razmisljale o Allahu , razmisljanje o Allahu je ibadet, a opet su bili protivni onome na cemu je bio Poslanik, i cesto su odbacivali i sunnu i hadise...Ova 'vrsta' razmisljanja, iako je razmisljanje o Allahu ibadet, jeste bidat sajji'a (losa inovacija).Sije vole Ehl Bejt ali su u toj ljubavi neki od njih pretjerali(pa proklinjali ashabe , Aishu, neki od njih videci da Knjiga ne govori o onome na cemu su oni su izmisljali 'drugi Kur'an' itd itd).Dakle osnova 'lose novotarije' (bidat-sajji'a) je ispravna kao sto je npr razmisljanje o Allahu, i ljubav prema Poslaniku i Ehl Bejtu, no na tu osnovu je nesto nadodato, a to nadodato je protivno samoj osnovi(iako se iz nje izvodi).

Btw, hvala na ispravci.

Zadnje uređivanje Adura : 11.03.2009. at 10:57.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 14:27   #15
Quote:
Adura kaže: Pogledaj post
Tacno, ibadet je potciniti se (robovati) Allahu, dushom, tijelom.Ibadet sire gledano zahvata i razmisljanje o Allahu i ljubav prema Poslaniku.

Idolopoklonici su uzimali kumire kao posrednike kako bi ih oni priblizili Allahu, a ovo je bidat (novotarija) u ibadetu, i smatra se shirkom.Obozavanje i samih Poslanika moze biti bidat (kao sto npr neki sljedbenici knjige obozavaju Isa, vjeruju u trojstvo itd).

dodavanje necega novoga u korpus religije(dina) , necega sa cime nije niti jedan Poslanik dosao , niti je to verificirao smatra se bidatom.

Bidat je usko vezan sa sunnom('nacinom', 'putem', 'obicajem') , pa sve sto je u skladu sa sunnom Poslanika , ili sto joj nije protivno , a koristi ljudima, smatra se bida-hasna 'dobrom novotarijom'( i da, uz ovaj uvjet to moze biti u domenu ibadeta, ibadeta u sirem smislu).Sve sto je protivno sunni , direktnoj joj proturjeci, ili sto oduzima nesto od onoga sa cime su Poslanici dosli, smatra se bidat-sajji'a 'losom novotarijom', makar ulazilo i u podrucje ibadeta...npr Mutazile su razmisljale o Allahu , razmisljanje o Allahu je ibadet, a opet su bili protivni onome na cemu je bio Poslanik, i cesto su odbacivali i sunnu i hadise...Ova 'vrsta' razmisljanja, iako je razmisljanje o Allahu ibadet, jeste bidat sajji'a (losa inovacija).Sije vole Ehl Bejt ali su u toj ljubavi neki od njih pretjerali(pa proklinjali ashabe , Aishu, neki od njih videci da Knjiga ne govori o onome na cemu su oni su izmisljali 'drugi Kur'an' itd itd).Dakle osnova 'lose novotarije' (bidat-sajji'a) je ispravna kao sto je npr razmisljanje o Allahu, i ljubav prema Poslaniku i Ehl Bejtu, no na tu osnovu je nesto nadodato, a to nadodato je protivno samoj osnovi(iako se iz nje izvodi).

Btw, hvala na ispravci.
EsSelamu alejkum svim ljudima koje ?ele da budu fini...

Poznato je razilazenje oko mevluda, mada nije lijepo ?to se ovdje ignori?e to.
Poznato je mi?ljenje nekih da u nekim mevludima ima ?ak i ?irka.
Poznato je da je to bida't (a tebi bi trebalo biti poznato razli?ito tuma?enje bida'ata kod u?enjaka, nekih ka?u da nema lijepog bida'ata, tuma?e?i 'Omerovu, r.a., teraviju' samo kao obnavljanje sunneta, a tako i navode za sve ostale primjere koje si ti naveo kao mogu?e bida'ate, uglavnom, da ne duljim, za sve to postoje lijepa obja?njenja).

Da skratim, uglavnom, svi se sla?emo da je novotarija, ali razli?ito gledamo na novotariju. Ni me?u onima koji podr?avaju Mevlud, nema jedinistva, neki smatraju da je to ibadet, neki da je to neko kulturno bogatstvo muslimana, neki da je to samo obi?na manifestacija, neki da je to samo prilika za okupljanje muslimana, na bu?enje svijesti velike skupine, itd.. Sve ovo se uva?ava, a ne gleda se dalje od nosa, shvatam na?e bosance kako brane svoju tradiciju, kako su previ?e subjektivni u svemu tome, ali, tako?er, treba uva?avati i one koji neke stvari iz na?e tradicije ubacuju u kritiku, ubacuju u filter islama.

Ne bih da dalje o Mevludu pi?em, evo neki link u korist toga da Mevlud nije lijepa novotarija.

Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Ne mo?e? tako subjektivno rezonirati. Mnogim ljudima religija uop?e predstavlja (samo) stvar kulture i tradicije.
A ti možeš? kada je u pitanju Mevlud?
Hajr, treba razumjeti subjektivnosti kada se dira u tradiciju.


Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Mevlud je ?isto obredoslovlje i savr?ena molitva. To se da objasniti u jednoj jedinoj re?enici: islamska dogma u?i da nema spasa bez ljubavi prema Mustafi, pa tamam vjerovo ti Allaha i obo?avao ga 24 sata dnevno ne ustaju?i sa sed?de.
Re?eno je ne?ete biti muslimani dok vam Allah i Njegov Pejgamber ne budu dra?i od vas samih. Nije re?eno samo Allah.
FMN, koji od sastavljenih tekstova Mevluda je tebi savr?en?
?ta je u Mevludu savr?eno (pored teksta, po tebi?

Drag si mi kada držiš do bitnih stvari u islamu, kada pri?a? sa dozom ozbiljnosti o islamskom pravu, ali, budi takav u svemu, pa ?ak i na?a tradicija dolazila u pitanje??

Ashabi, tabiini i oni poslije njih su najbolji primjer prakse u islamu, najbolji primjer ispunjenosti ljubavi, gdje je njihov Mevlud?
Mevlud nekada ima najmanje ljubavi kod nas, to znaju oni koji idu po mevludima, i danas, na nekim 'islamskim' manifestacijama vi?e zaradi Selimovi? i njegova pivara, nego obi?ni ljudi ?to imaju neke koristi.
Sve toga se treba kloniti, bolje sprije?iti, nego lije?iti.
Ljubav prema Poslaniku, s.a.v.s., se stvara individulano, manifestacije su samo mali podsticaj, bez individulanosti nema ljubavi.

Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post

Edit: Pitao si za knjigu Ibn Kajjim El D?evzijje da li je autenti?na i da li je "priznajemo". Ne bih se slo?io da je autor "op?epriznat" obzirom da je bio sljedbenik Tekijjuddina ibn Tejmije za kojeg veliki broj priznatih u?enjaka smatra da je zastranio. Obojica su zbog svojih stavova bili osudjeni na (do?ivotni) zatvor gdje su i skon?ali.
Koji su to prznati u?enjaci koji ne priznaju Ibn Tejmiju?
Gdje je zastranio?
Da li je Ebu Hanife preselio u zatvoru, da li je zbog toga manje priznat ili je poznato da velika ulema ?esto nailazi na sukobljavanje sa vremenom u kojim ?ive? ?ta je sa Ahmedom ibn Hanbelom?
Ibn Tejmije je bio svjetlo u svome vremenu, jak lijek za sve neprijatelje islama u tom vremenu, na tome su skoro svi u?enjaci, sunnije.



Quote:
semek kaže: Pogledaj post
Ova knjiga Na putu ka Allahu (Medaridzu-ssalikin bejne menazili ijjake na´budu we ijjake neste´in) je nastala kao komentar na jednu malu knjizicu sufijskog sejha Zekerijja el ensarija i govori o suluku.
OVo je samo dokaz koliko se dezinformacija kre?e u mnogim krugovima muslimana, mo?e? li mi samo reci gdje si ovo pro?itao, ?ime se mo?e poduprijeti ovo izjava? Zanimljiva je, ne?to je novo za mene.

Sve vas selamim, ne mislim ostajati aktivno na forumu, nego ?u vas ovako malo podsjetiti na sebe nekada, i tim da ste mi svi dragi.


Halalite na svim ovim upitnicima, nemam vremena da ispravljam sve to, halalite.
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 21:16   #16
Da da postoji dio muslimana koji mevlud smjestaju u losu novotariju, postoji dio muslimana koji to smatra dobrom novotarijom.U svakom slucaju svi znaju da to jeste novotarija(eto barem nesto zajednicko ima).
Argumenti onih koji potvrdjuju mevlud su hadis o dobroj sunni(obicaju, sto je sininim za bida hasna),i ljubav prema Poslaniku(koji je milost svjetovima), a i korist okupljanja muslimana, Poslanikov shefat itd.
Argumenti onih koji ne priznaju mevlud je hadis da je svaka novotarija zabluda, i to da Poslanik s.a.v.s. i Ashabi nisu slavili rodjendane, ukljucujuci dakle i slavljenje rodjendana Poslanika s.a.v.s. za i poslije njegova zivota na ovom svijetu.

Kao pripadnik hanefijskog mezheba slijedim argumentaciju onih koji odobravaju Mevlud.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 21:55   #17
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
OVo je samo dokaz koliko se dezinformacija kre?e u mnogim krugovima muslimana, mo?e? li mi samo reci gdje si ovo pro?itao, ?ime se mo?e poduprijeti ovo izjava? Zanimljiva je, ne?to je novo za mene.

Sve vas selamim, ne mislim ostajati aktivno na forumu, nego ?u vas ovako malo podsjetiti na sebe nekada, i tim da ste mi svi dragi.


Halalite na svim ovim upitnicima, nemam vremena da ispravljam sve to, halalite.
Za sta je ovo dokaz? ko siri dezinformacije? Osim ako si mislio na sebe.
Brate prvo uzmi kitab i procitaj pa napisi nesto o njemu. Ne onaj vehabijski skraceni (posto vehbe sve skracuju tako i kitabe skracuju, i koroje po svom).
__________________
ennebiyyu ke-l-´arus, zikruhu yuhyi-nnufus.
semek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 22:06   #18
Tema o mevludu i bida'atu (novotariji)

pitanja za kobija


da se ne bi prepucavali na temi islam ja bih ovdje nešto da pitam u vezi bidata.

recimo, mene živo zanima da li je bidat klanjati nepokrivene glave iako je poznato da je Muhammad svaki namaz klanjao pokrivene glave?


dalje zanima me nešto u vezi nepotvrđenih sunneta tj sun sunneta
jacijske i ikindijske sunete Naš voljeni Poslanika a.s. je nekad izostavljajo pa me zanima da li je to danas opravdanje da se oni izostavljaju
tj. da li je izostvaljanje povremenih sunneta bidat?

da li je bidat nošenje svake druge odjeće osim one koju je nosio Muhemmed a.s. i njegovi ashabi
pitma ovo jer se recimo muslimani Bosne nosaju po "evropski" a sunije nemezheblije nose trenerke a često se prisutna modni trend afganistanske glabije koja opet nije arapksa nego- afganistanska
da li je veoma glasno izgovaranje dove bidat jer postoj i kur'anksi ajeti koji kaže:
“Molite se Gospodaru svome ponizno i u sebi; On ne voli one koji se previše glasno mole.” (Suretu Al-A’araf, 55)
pitam ovo radi glasnog izgovaranja "amin!" koje je samo po sebi dova ali i radi nekih drugih slučajeva.

I mi smo prlje prljave ali molio bih te da mi dadneš odg na ova pitanja?
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 22:07   #19
neka brate semek nećemo se na ovoj temi prepucavati....
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 22:13   #20
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
neka brate semek nećemo se na ovoj temi prepucavati....
Eki, Zoro ?

Selam
insaninside is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:01.