Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2007., 17:50   #61
Quote:
Asgard kaže: Pogledaj post
S obzirom da u Kršćanstvu imaju 10 božjih zapovjedi dali tako nešto postoji u Islamu i ako postoji može li se nabrojati.
hvala
Ne baš u toj formi, kroz cijelo islamsko učenje se provlači sistem zapovijedi šta raditi a šta ne...pa je unutar toga sadržana i naredba o neubijanju nedužnih, nečinjenju bluda, ne ukradi, ne svjedoči lažno...itd, ono što je u krščanstvu obuhvačeno u 10 zapovijedi.

Ali ono što bi možda također odgovaralo tome što pitaš bi mogli biti imanski ( obaveza vjerovanja u jednog Boga, meleke, objave, poslanike, sudnji dan i Božije određenje) i islamski šarti ( obaveza očitovanja pripadnosti islamu, obavljanja namaza, posta mjeseca ramazana, davanja zekata i obavljanja hadža).
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 09.11.2007., 18:05   #62
Quote:
smjeskica; kaže:
Ne baš u toj formi, kroz cijelo islamsko učenje se provlači sistem zapovijedi šta raditi a šta ne...pa je unutar toga sadržana i naredba o neubijanju nedužnih, nečinjenju bluda, ne ukradi, ne svjedoči lažno...itd, ono što je u krščanstvu obuhvačeno u 10 zapovijedi.

Ali ono što bi možda također odgovaralo tome što pitaš bi mogli biti imanski ( obaveza vjerovanja u jednog Boga, meleke, objave, poslanike, sudnji dan i Božije određenje) i islamski šarti ( obaveza očitovanja pripadnosti islamu, obavljanja namaza, posta mjeseca ramazana, davanja zekata i obavljanja hadža).
Selam.

Radi preglednosti

I Šest imanskih šarta:

1. Vjerovanje u Boga, dž. s.;

2. Vjerovanje u Božije meleke;

3. Vjerovanje u Božije Kitabe;

4. Vjerovanje u Božije poslanike;

5. Vjerovanje u Sudnji dan;

6. Vjerovanje da sve što se događa i zbiva da je po Božijem određenju.

II Pet islamskih šarta:

1. Izgovarati kelime-i-šehadet;

2. Klanjati pet dnevnih namaza;

3. Postiti mjesec ramazan;

4. Davati zekat;

5. Obaviti hadž.
Derviš is offline  
Old 09.11.2007., 18:07   #63
Alejkumu selam.
E tako, hvala...neuredno pišem i na papiru i na monitoru
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 09.11.2007., 18:12   #64
Quote:
smjeskica; kaže:
Alejkumu selam.
E tako, hvala...neuredno pišem i na papiru i na monitoru
Lijepo ti pišeš, nije u tome poanta, već u pejstanju gotovih korisnih tekstova. Lakše od pisanja. Upišeš u google islamski šart, izbaci nekoliko linkova od kojih je jedan, znaci kom Tamo...Ma znaš ti to sve
Derviš is offline  
Old 09.11.2007., 23:01   #65
Quote:
Adura kaže: Pogledaj post
Crtice

Napisao sam



Pitanje glasi da li krscani, obracajuci se nekom kipu ili ikoni, vjeruju da taj kip ima neku moc ili snagu da uslisi molitve?Tj. da li je kip ili ikona 'posrednik' do Boga, i zasto mu se krscani obracaju u molitvama(da napomenem da ovo ne vrijedi za sve krscane)?
Sto Crkva kaže o relikvijama. Ona ne kaže da se u njima nalazi neka magična moć. Nema ništa u samoj relikviji, bila to kost apostola Petra ili voda iz Lourdesa, što bi stvarno imalo ljekovitu moć. Crkva samo kaže da relikvije mogu biti prilika za Božje čudo i u tome Crkva slijedi Sveto Pismo.

Upotreba kostiju proroka Elizeja oživjela je mrtvog čovjeka: "Elizej zatim umrije i pokopaše ga. A pljačkaške čete Moabaca napadale zemlju svake godine. Dogodilo se te su neki, sahranjujući čovjeka, opazili razbojnike: baciše mrtvaca u grob Elizejev i odoše. Mrtvac, dotakavši se Elizejevih kostiju, oživje i stade na noge." (2 Kr 13,20-21). Ovo je nedvosmislen biblijski primjer čuda koje je Bog izveo kroz dodir s relikvijom sveca.

Sličan je slučaj žene koja je izliječena od krvarenja doticanjem Kristove haljine (Mt 9,20-22) i bolesnika koji su ozdravili kad je Petrova sjena prešla preko njih (Dj 5,14-16) "Bog je pak činio čudesa nesvakidašnja po rukama Pavlovima tako da bi na bolesnike stavljali rupce ili rublje s Pavlova tijela pa bi s njih nestajalo bolesti i zli duhovi iz njih izlazili." (Dj 19,11-12).

Ako ovo nisu primjeri upotrebe relikvija, što jest?
Ernesto is offline  
Old 10.11.2007., 00:53   #66
Quote:
Asgard kaže: Pogledaj post
S obzirom da u Kršćanstvu imaju 10 božjih zapovjedi,
da li tako nešto postoji u Islamu i ako postoji može li se nabrojati.hvala
Svih deset biblijskih (bliže starozavjetnih) zapovjedi naći ćeš u Kur'anu časnom.
Nabroj koja te tačno zanima (ili sve) pa ću ti aBd nać ekvivalente u zadnjoj objavi. Pozdrav
Shady is offline  
Old 10.11.2007., 07:32   #67
da, samo što su oni izbacili zapovjed obavljanja molitve jer ima ne paše--


Spominje se vol, a ne spominje se molitva
__________________
Etdhikru qadmayta d'min 'alma d'ana na ALLAHA, wa layt toob ilah, wa layt akwatee
Ibn_Tejmije is offline  
Old 10.11.2007., 17:31   #68
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Mogu ja do sutra, no ti zapravo ne tražiš od mene odgovor na tvoje pitanje jer ti "znaš" odgovor. I ti ćeš mene s brojnim lukavim podpitanjima navesti da to priznam

Smiješno, da nije jadno.

I zato ovo nije razgovor već davljenje. Meni je najsmješnije kad vi krenete s tim kako poštujete i cijenite kršćane, a onda šuknete da smo idolopoklonici. Kako uopće netko može, ako prihvaća kršćanstvo kao monoteističku vjeru, a tobož nas prihvaćate, to misliti, a kamoli izjavljivati? Niti jedan katolički svećenik nikad tako nešto ne izjavljuje niti za vas, niti za Židove. No, očito je to zato što mi nemamo problema s postojanje islama, dok vi imate i to jako s postojanjem kršćana. A i drugih. Tulike o poštovanju "naroda knjige".

I kakve veze ima rabi Ramban sa katolicima?

Uvaljuješ se u nešto što prelazi granice tvojeg znanja. Kršćanstvo nije crtica i njena razmišljanja, već vjera i ako ti je doista do spoznaje, imaš doista brojne stranice, na hrvatskom o tome. Imaš i forume specijalizirane, pa probaj tamo objasniti zašto smo idolopoklonici, za razliku od muslimana.
Kao prvo ti si prva presaltala pitanje o kamenu , indirektno na krscane.U smislu ...kako 'mi' prigovaramo krscanima zbog kipova i ikona, a eto paralele u 'crnom kamenu'.Da sam te kojim slucajem 'davio' bilo bi obrnuto, ja bih prvi zapoceo da te davim.Ti imash svoje stavove, iznosis ih na forumu , ja takodje, svak sa neke 'svoje strane' i svoje perspektive.Cini mi se i da mijesas pojmove tolerancija i kompromis.Ja smatram da po pitanju doktrina u nekoj vjeri jednostavno nema kompromisa , jer su te doktrine ustvari temelj vjerovanja u nekoj religiji(ta religija ne bi bila uspravo takva da ostavlja prostora kompromisu u temeljima upravo te religije), sa druge strane tolerancija i odnos medju religijama (posto si spomenula 'sljedbenike Knjige') je nesto sto se ne oslanja na doktrine vec na drustvene odnose izmedju razlicitih religija.Pripisivajuci muslimanima 'slicnosti' izmedju kipova i 'crnog kamena' i praveci paralelu u tome, ti si sama pokusala 'olabljavati' (daviti) doktrine u islamu, sto ti nije uspjelo (ne bi ni uspjelo da poscnes porediti "crni kamen" sa handuizmom).

Ustvari sto se 'ja' i 'ti' bavimo 'sa mnom' ili 'sa tobom' , 'sa vama' i 'sa nama' ?Ovaj topic je rezervisan za odgovore sa stanovista islama, a ne 'muslimana' , 'krscana' ili 'jevreja' ...ili ma koga.Kome se to ne 'svidja', nek ne pise po tom topicu(ja zaista ne znam da sam iti na jadnom drugom 'top topicu' o drugim religijama imalo aktivno ucestvovao, toliko o 'davljenju')....
Adura is offline  
Old 10.11.2007., 17:57   #69
Moze li molba da svi se aktiviramo oko teme 'Ajeti i hadisi', da se malo podsjetimo i da jedni druge sutnjom i citanjem upozorimo na ta dva nepresusna izvora!! Ovo nam je zajednicko, daj da to bude kako treba!
Javite mi sta mislite o tome, ako se ne slazete, da je zatvorimo???
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 10.11.2007., 20:26   #70
Quote:
JankoX kaže: Pogledaj post
Evo da se ispravim,pa da mi kažete što mislite o ovim riječima,tj.kako vi doživljavate ove citate i ima
li ovako nešto slično u kuranu.
Da vas židovi ne bune,izbrisao sam ih.

1 Zaista, zaista, kažem vam:
tko vjeruje, ima život vječni.
Ja sam kruh života.

Ovo je kruh koji silazi s neba:
da tko od njega jede,
ne umre.
Ja sam kruh živi
koji je s neba sišao.
Tko bude jeo od ovoga kruha,
živjet će uvijeke.
Kruh koji ću ja dati
tijelo je moje
- za život svijeta."

"Zaista, zaista, kažem vam:
ako ne jedete tijela Sina Čovječjega
i ne pijete krvi njegove,
nemate života u sebi!

2 "Duh je onaj koji oživljuje,
tijelo ne koristi ništa.
Riječi koje sam vam govorio
duh su i život su."
Janko,
čuj.. ako si ti uklonio iz posta da nama ne smetaju, nije ih uklonio vatikanski koncil.. I dalje se to odnosi na Židove, ne? Ali evo, da pokušam. Ova terminologija (npr. "ja sam kruh".. "ja sam vino".. "tko pije krvi moje".. "tko jede moga tijela"... itd.) - takva terminologija ne postoji u Kur'anu časnom i nije svojstvena arapskoj jezičkoj kullturi. Kur'an časni je jednostavna knjiga.... Nema euharitija, nema zamršenih rječi... O isusu se saopćavaju samo najjednostavnije istine, shvatljive čak i djetetu. Ja sam dao poduži post o tome što se u kKur'anu člasnom veli o Isusu (a.s.) i njegovoj čistoj majci čije ime nosi jedno Poglavlje Kur'ana (devetnaesto). To imaš na starom topicu ISLAM 114- Probaću ti nać link. Pa ćeš tamo vidjet sve što se kod nas govori o tome. Javiću se još!

Ja ti mogu pisat kako ja OSOBNO one stihove doživljavam, ali to onda ne može biti zvanični islamski stav, nego moj osobni unutarnji osjećaj. Ako si na to mislio, mogu par redaka napisati. Eto. Nadam se da si zadovoljan. Pozdrav!
Shady is offline  
Old 11.11.2007., 09:35   #71
JankoX
evo potrudio sam se da ti nadjem nešto što će ti biti veoma zanimljivo.
Tu ima i o onom to si ti pitao (u drugoj polovini knjige).

pdf format, "Na pravom putu" (klik)

Knjigu je objavio jedan arabljanski kršćanin. Našao sam je na ovom kršćanskom sajtu "Svjetlost Istine" (klik)
Iako u njoj ima nekih stvari sa kojima se muslimani ne bi složili, no ja ipak pohvaljujem trud tog kršćanina da shvati islamsku vjeru.
Nadam se da ćeš ti je pročitati, jer da muslimani i kršćani nisu baš tako udaljeni jedni od drugih kao što se to nekima čini.

U svemu ima i jedan mali problem. Naime, knjiga je prevedena za srbijasko govorno područje.
To je skoro isti jezik ali možda će ti neki pojmovi i termini praviti problem ako ih ne poznaješ.
U tom slučaju, možeš nas pitati ovdje o svim eventualnim nejasnoćama. Srećno.
Shady is offline  
Old 11.11.2007., 11:44   #72
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
Ako crtica kaže da se ne moli kipu, no da je kip samo smbolizam Isusa ili Marije ili svetog Ante, ili...- onda uzimam da se ne moli kipu.
Nije baš u redu da je ubjeđujemo kome se moli, i da mi znamo bolje, svakako nebitno- molili se krščani kipovima ili Isusu, nama je isto u krajnjoj liniji- u oba slučaja posve isto sa islamskog stanovišta.
Meni moja, vama vaša vjera
Apropo moljenje kipovima, evo jedan snimak kada rahmetli Jusuf Barčić dok je još bio iole zdrav posjetio crkvu u Sarajevu i na lijep način vodio dijalog:
http://video.google.com/videoplay?do...07296937&hl=de

Oni koji ne vole Barčića neka se strpe i sagledaju objektivno video.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 11.11.2007., 12:06   #73
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Apropo moljenje kipovima, evo jedan snimak kada rahmetli Jusuf Barčić dok je još bio iole zdrav posjetio crkvu u Sarajevu i na lijep način vodio dijalog:
http://video.google.com/videoplay?do...07296937&hl=de

Oni koji ne vole Barčića neka se strpe i sagledaju objektivno video.

pogledao sam prvih 2-3 minute i smucilo mi se. Oprosti Raidene ali uc u tudju bogomolju,pricat onako naglas bez postovanja prema drugacijem i onda snimat neke dvije stare babe izbliza kako se mole kao da si u zoloskom vrtu a jos nikad nisi vidio cimpanze uzivo pa zelis da ih sto bolje snimis kamerom je krajnje degutantno,nekulturno i bez imalo edeba.
Istina je istina i Bog razdvaja istinu od neistine. Ali sigurno ne rukom ljudi koji svojim vanjskim izgledom i ponasanjem u ljude utjeruju strah ili zgrazanje..

__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Old 11.11.2007., 12:27   #74
Ja rekoh: Oni koji ne vole Barčića neka se strpe i sagledaju objektivno video.

Bitan je dijalog, a ne nedolično ponašanje njegovih sljedbenika, koji su još novi u vjeri i neuki. Poslušaj kako je fino staricama pojasnio, a i one njemu. Dosta sam saznao o značaju kipova u krščanstvu nakon tog snimka. A uz to i nas posjeti kako sjedimo u foteljama i pametujemo.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 11.11.2007., 12:56   #75
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Janko,
čuj.. ako si ti uklonio iz posta da nama ne smetaju, nije ih uklonio vatikanski koncil.. I dalje se to odnosi na Židove, ne? Ali evo, da pokušam. Ova terminologija (npr. "ja sam kruh".. "ja sam vino".. "tko pije krvi moje".. "tko jede moga tijela"... itd.) - takva terminologija ne postoji u Kur'anu časnom i nije svojstvena arapskoj jezičkoj kullturi. Kur'an časni je jednostavna knjiga.... Nema euharitija, nema zamršenih rječi... O isusu se saopćavaju samo najjednostavnije istine, shvatljive čak i djetetu. Ja sam dao poduži post o tome što se u kKur'anu člasnom veli o Isusu (a.s.) i njegovoj čistoj majci čije ime nosi jedno Poglavlje Kur'ana (devetnaesto). To imaš na starom topicu ISLAM 114- Probaću ti nać link. Pa ćeš tamo vidjet sve što se kod nas govori o tome. Javiću se još!

Ja ti mogu pisat kako ja OSOBNO one stihove doživljavam, ali to onda ne može biti zvanični islamski stav, nego moj osobni unutarnji osjećaj. Ako si na to mislio, mogu par redaka napisati. Eto. Nadam se da si zadovoljan. Pozdrav!
Hvala na odgovoru i naravno da me zanimaju tvoji osobni stavovi.
JankoX is offline  
Old 11.11.2007., 12:59   #76
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
JankoX
evo potrudio sam se da ti nadjem nešto što će ti biti veoma zanimljivo.
Tu ima i o onom to si ti pitao (u drugoj polovini knjige).

pdf format, "Na pravom putu" (klik)

Knjigu je objavio jedan arabljanski kršćanin. Našao sam je na ovom kršćanskom sajtu "Svjetlost Istine" (klik)
Iako u njoj ima nekih stvari sa kojima se muslimani ne bi složili, no ja ipak pohvaljujem trud tog kršćanina da shvati islamsku vjeru.
Nadam se da ćeš ti je pročitati, jer da muslimani i kršćani nisu baš tako udaljeni jedni od drugih kao što se to nekima čini.

U svemu ima i jedan mali problem. Naime, knjiga je prevedena za srbijasko govorno područje.
To je skoro isti jezik ali možda će ti neki pojmovi i termini praviti problem ako ih ne poznaješ.
U tom slučaju, možeš nas pitati ovdje o svim eventualnim nejasnoćama. Srećno.
Opet hvala na trudu,a to što je knjiga prevedena za srbijansko govorno područje nije problem jer više njih razumjem nego engleze.
JankoX is offline  
Old 11.11.2007., 14:26   #77
Quote:
JankoX kaže: Pogledaj post
Opet hvala na trudu, a to što je knjiga prevedena za srbijansko govorno područje nije problem jer više njih razumjem nego engleze.
Ok. Javi utiske. Srećno!
Shady is offline  
Old 11.11.2007., 17:08   #78
pitanje u vezi jedne druge teme:

jel stvarno po serijatu dozvoljeno seksualno izivaljavanje nad zenskim bebama i djecom?

ili je to neka dezinformacija
satori is offline  
Old 11.11.2007., 17:17   #79
Cista dezinformacija, najkrace receno!
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 11.11.2007., 17:31   #80
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Cista dezinformacija, najkrace receno!
to mi je drago...


znaci ovo je laz:

"A man can have sexual pleasure from a child as young as a baby. However, he should not penetrate. If he penetrates and the child is harmed then he should be responsible for her subsistence all her life. This girl, however would not count as one of his four permanent wives. The man will not be eligible to marry the girl's sister."

The complete Persian text of this saying can be found in "Ayatollah Khomeini in Tahrirolvasyleh, Fourth Edition, Darol Elm, Qom"


?
satori is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:00.