Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2012., 12:33   #121
Quote:
ana77 kaže: Pogledaj post
Kako provjeriti da li djete (od 3 god.) ima celijakiju?
Pitati pedijatra za neku uputinicu? Na kakve će ga pretage uputiti? Da li je nužna gastroskopija?
Hvala.
Evo baš nedavno sam imala prilike vidjeti proceduru pa mogu napisati kak je bilo u ovom slučaju, ne znam hoće li biti tako kod vas. Znači dobivena je uputnica za pedijatriju. Uzet je uzorak stolice da se vidi dal u njoj ima masti, škroba i testirana je stolica na krv. Nakon toga su iz krvi vađeni određeni imunoglobulini i antitijela. Nakon toga kad su došli nalazi rađen je prick test (ono kad se bocka po koži i gleda se reakcija na čega smo alergični) i napravljena je hla tipizacija za celijakiju također vađeno iz krvi. I to je to, koliko sam skontala.

E sad nemam blage hoće li kod vas biti tako. Stolica i vađenje antitijela i imunoglobulina mislim da idu svakako kod sumnje na celijakiju. Prick mislim da rade jedino ako sumnjaju na nekakvu alergiju pored glutena. A hla se baš ne radi prečesto, nije jeftina pretraga, pokazuje predispozicije pa to vade jedino u slučaju da sa ostalim pretragama nisu baš sigurni jel je ili nije (ja tako shvatih, ako je krivo molim nekoga da me ispravi).

I ne vjerujem da će raditi ikakvu gastroskopiju niti kolonoskopiju, ako je nešto vidi se u stolici i u pretrahama iz krvi, nema potrebe maltretirati dijete sa ovako invazivnim pretragama.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:19   #122
Quote:
ana77 kaže: Pogledaj post
Kako provjeriti da li djete (od 3 god.) ima celijakiju?
Pitati pedijatra za neku uputinicu? Na kakve će ga pretage uputiti? Da li je nužna gastroskopija?
Hvala.
Pri serološkoj obradi obradi se određuju IgG i IgA antiglijadinska protutijela,endomizijska protutijela,te antitijela na tkivnu transglutaminazu.
IgG antiglijadinska protutijela su visoke osjetljivosti i pozitivna su u 90-95 bolesnika s celijaklijom,no specifičnost je niska jer su prisutna u drugi bolestima npr. mb. Chron,enetropatiji itd.
IgA antiglijadinska protutijela su specifičnija,ali manje osjetljivosti,pa se rabe u kombinaciji s IgG antiglijadinskim protutijelima.
Nakon uvođenja bezglutenske prehrane IgA protujela se normaliziriraju u roku od nekoiko mjeseci,a IgG protutijela mogu perzisitrati u smanjenom ali još uvijek u patološkom titru.
Endomizijska protutijala i antitijela na tkivnu transglutaminazu su visoko specifična ,a nakon uvođenja bezglutenske prehrane postaju neg, nakon 6mj.
Te je uputno odrediti uk. IgA.
No to neisključuje niti potvđuje,a može samo učvrstiti dg. celijakije.
To je to što se tiće obrade iz krvi,važan je također kl. status,ukoliko zista postoji sumlja onda svakako se radi EGD/gastroskopija.


Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Evo baš nedavno sam imala prilike vidjeti proceduru pa mogu napisati kak je bilo u ovom slučaju, ne znam hoće li biti tako kod vas. Znači dobivena je uputnica za pedijatriju. Uzet je uzorak stolice da se vidi dal u njoj ima masti, škroba i testirana je stolica na krv. Nakon toga su iz krvi vađeni određeni imunoglobulini i antitijela. Nakon toga kad su došli nalazi rađen je prick test (ono kad se bocka po koži i gleda se reakcija na čega smo alergični) i napravljena je hla tipizacija za celijakiju također vađeno iz krvi. I to je to, koliko sam skontala.


I ne vjerujem da će raditi ikakvu gastroskopiju niti kolonoskopiju, ako je nešto vidi se u stolici i u pretrahama iz krvi, nema potrebe maltretirati dijete sa ovako invazivnim pretragama.
HLA tipizaciju prije EGD mi nije jasno.
Tko god napiše dg. celijakje bez nalaza PHD u bilo kojoj dobi, to mu nevrijedi ama baš ništa-nepriznata je dg..
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:28   #123
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post

HLA tipizaciju prije EGD mi nije jasno.
Tko god napiše dg. celijakje bez nalaza PHD u bilo kojoj dobi, to mu nevrijedi ama baš ništa-nepriznata je dg..
EGD je što?

Ne znam, u ovom slučaju o kojem ja pišem je rađena obrada zbog sumnje na alergiju na mlijeku. Pa zbog dobivenih nalaza imunoglobulina i antitijela, iako je nešto za celijakiju negativno nešto drugo je povišeno (pišem sad napamet jer nemam nalaz predsobom pa ne mogu reći šta točno) doktorica je tražila i hla tipizaciju za celijakiju vjerovatno da vidi jel postoji predispozija.

Rađen je i prick test (zbog drugih stvari) i tamo je gluten ispao negativan, kontam da za sada ipak neće biti i celijakije već samo alergije na određene namirnice.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:35   #124
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
EGD je što?

Ne znam, u ovom slučaju o kojem ja pišem je rađena obrada zbog sumnje na alergiju na mlijeku. Pa zbog dobivenih nalaza imunoglobulina i antitijela, iako je nešto za celijakiju negativno nešto drugo je povišeno (pišem sad napamet jer nemam nalaz predsobom pa ne mogu reći šta točno) doktorica je tražila i hla tipizaciju za celijakiju vjerovatno da vidi jel postoji predispozija.

Rađen je i prick test (zbog drugih stvari) i tamo je gluten ispao negativan, kontam da za sada ipak neće biti i celijakije već samo alergije na određene namirnice.
EGD-gastroskopija,mislio sam da sam napisao.
Celijakija nije alergija već netolerancija na gluten,ne alergija.
Nema logike ,to što je tražila HLA tipizaciju, već ako postoji kl. slika trebala je /treba učiniti gastroskopiju.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:42   #125
A mislila sam da je gastroskopija, al nisam bila sigurna.

Ma ne bih ovako javno u detalje jer se ne radi o meni pa ne volim ostavljati puno podataka pa sam zato malo ovako nejasna. Nije bila sumnja na celijakiju, primjećeno je da ne paše kravlje mlijeko pa se radila kompletna obrada sa svime (uključujući i za celijakiju). Zašto provjerava i ovo za celijakiju (recimo na pricku su joj provjeravali i da li će reagirati na pšenično brašno) nemam blage, valjda žele sve isključiti što mogu. Ispale su alergije na određene namirnice na koje nikada nije bilo reakcije nikakve ni u vidu proljeva, provraćanja, osipa... a mlijeko koje pravi probleme je sve ok.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:47   #126
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
A mislila sam da je gastroskopija, al nisam bila sigurna.

Ma ne bih ovako javno u detalje jer se ne radi o meni pa ne volim ostavljati puno podataka pa sam zato malo ovako nejasna. Nije bila sumnja na celijakiju, primjećeno je da ne paše kravlje mlijeko pa se radila kompletna obrada sa svime (uključujući i za celijakiju). Zašto provjerava i ovo za celijakiju (recimo na pricku su joj provjeravali i da li će reagirati na pšenično brašno) nemam blage, valjda žele sve isključiti što mogu. Ispale su alergije na određene namirnice na koje nikada nije bilo reakcije nikakve ni u vidu proljeva, provraćanja, osipa... a mlijeko koje pravi probleme je sve ok.
Nisi ti nejasna ,nego obrada nije rađena kako spada tj. ovakve stvari /nejasnoće se upravo dobiju kada se ide testirati na sve i svašta
To je isti primjer s onim d-dimerom o čemu su El Gato i meritas raspravljali sad nedavno na temi lab. nalazi.
Da budem jasan nekažem da uopće nije trebalo raditi testiranje na celijakiju,već ići nekim redom po kl. indikaciji.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:55   #127
Pa ovako je to nekako izgledalo:

Prvo je bila analiza stolice koja je došla pozitivna na masti i škorb, negativna na krv. Zatim su vađeni imunoglobulini i antitijela (i rađen je neki screen, nije ena ali nešto slično, hvala bogu negativan je). E sad, ne znam šta je došlo pozitivno, mislim da su imunoglobulini a da su antitijela negativna (nisam sigurna, bacila sam samo oko na nalaze pa nisam sve popamtila). Zbog toga je traženo da se napravi prick test da se vidi na šta je alergično dijete i tražena je hla tipizacija za celijakiju.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 21:38   #128
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Pa ovako je to nekako izgledalo:

Prvo je bila analiza stolice koja je došla pozitivna na masti i škorb, negativna na krv. Zatim su vađeni imunoglobulini i antitijela (i rađen je neki screen, nije ena ali nešto slično, hvala bogu negativan je). E sad, ne znam šta je došlo pozitivno, mislim da su imunoglobulini a da su antitijela negativna (nisam sigurna, bacila sam samo oko na nalaze pa nisam sve popamtila). Zbog toga je traženo da se napravi prick test da se vidi na šta je alergično dijete i tražena je hla tipizacija za celijakiju.
Serološka obrda uključujue AGA (IgA,IgG), EMA te tTG. ponekad je dobro odrediti uk. IgA.
Kako god da je ukolko postoji sumlja (kl. indikacija i status) na celijakiju radi se EGD/gastroskopija prije i poslije bezglutenske prehrane-kontrola.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 14:26   #129
Mislim da je to sve povađeno, za EMA sam sigurna da je negativno, a od imunoglobulina neki jesu povišeni, ne znam točno koji. Ma nema dijete na gluten reakcije, kontam da su te pretrage radili da totalno nju isključe iz igre. Inače došli su rezultati hla tipizacije, negativna je na celijakiju.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 12:49   #130
Bok svima, moja curica stara je 15 mjeseci, trenutna dijagnoza je nespecificirana proteinsko-energetska pothranjenost.

Vidim na forumu da svima pomaže dr.Hrvoje pa molim dr.Hrvoja kad nađe vremena da svojim savjetom i iščitavanjem naših nalaza pomogne savjetom i mojoj curici.

Nakon rođenja i prvih 6 mjeseci starosti napredovala je uredno. Uvođenjem krute hrane počeli su se pojavljivati problemi. Prvo je to bio dermatitis na području koljena, zglobova na nogama.. Nakon toga je povratila kašicu u kojoj je bio keksolino i keks, zatim je na kravlje mlijeko reagirala urtikarijom. Sa 9 mjeseci se počeo nazirati motorički zastoj, i to vidljiva hipotonija donjih ekstremiteta. Sa 12 mjeseci se jasno vidjelo da nešto nije u redu. U periodu od 9 do 12 mjeseci dobila je 250 grama na težini, ne može stajati na nogama, slab tonus mišića. Cijelo vrijeme nakon uvođenja krute prehrane počele su se javljati konstipacije, koje su se jasno počele viđati naon nakon 8 mjeseca života. Nije imala veliku nuždi po 7-10 dana i bila je jako tvrda u velikim kuglama i crne, naftne boje! Sa 13 smo mjeseci hospotalizirani TD 74 cm (25 - 50 c.), TM 7700G (< 5 c.), genetički nalazi uredni, doktori dolaze do zaključka da je riječ o nutricionističkom problemu. Prick test pokazuje; pozitivna proba (histamin) 5, negativna proba (0.9% NaCl)2, jaje 5, mlijeko 3, pšenično brašno 2 (neg), žitarice 3. Cijelo vrijeme prati nas tvrda taman stolica sa stalnim konstipacijama, noću se cijeli taj period budi vrišteći u jednakim periodima. Vrištanje kreće iz sna, jako, prodorno i naglo od cca 2 do 5 ujutro u periodu kroz 3 mjeseca, od 9-12 mjeseci života! AGA, EMA IMUNOGLOBULINI I RAST NA KRAVLJE MLIJEKO: u izradi! Do sada smo dobili samo nalaz gdje se vidi slijedeće: Imunoglobulin G 3.51 L g/L, Imunoglobulin A 0.16 L g/l, Imunoglobulin M 0.34 L g/l. Prema istim nalazima potvrđena nam je alergija na kravlje mlijeko! Iz nalaza: ABS. pH 4.42, p CO2 4.4, pO2 13.3, HCO3 21.4, BE -3.1, KKS; E 4.18, Hb 110, Htc 0.33, MCV 78.5, MCH 26.3, Trc 318, L 6.4, neutr 20, li 67, mo 10, eo 3. Urin: uredan nalaz, BIOKEMIJA: AST 91, ALT 17, AF 263, GGT 13, CK 64, LDH 298, GUK 5.8, urea 4.7, kreatinin 17, ukupni proteini 68, albumini 48.2, kolesterol 4.62, trigliceridi 1.46, Na 139, K 4.6, Cl 106, Ca 2.63, Mg 0.98, P 1.49, Fe 16.0, feritin 28.7, Zn 14.1, Cu 17.1, Amonijak 44.8, laktati 3.76, Folna kiselina 33.0, kobalamin 232.9, homocistein 6.7 STOLICA NA MASTI POZITIVNA; na škrob negativna Koprokultura, stolica na parazite i lambije negativno Hemokult: negativno UZV gornjeg abdomena i bubrega: uredan nalaz Pušteni smo kući sa preporukom eliminacijske dijete bez jaja, mliječni propravak zamijenili Aptamil Pregominom, uz redukcijiu žitarica! Nakon dolaska kući dijete je počelo napredovati. Mjesec dana dok smo se držali stroge prehrane počela je jesti, otvorio joj se apetit i stolica je polako počela dobivati smeđu boju, svijetlo smeđu. Počeli su periodi od 3 dana opstipacije pa 3 dana čiščenja i tako zaredom. Uglavnom periodičke izmjene opstipacije i čićenja! Sa 14 smo mjeseci otišli napraviti biopsiju. Doktori su sumnjali na celijakiju iako ona nikada nije imala proljev, nema napuhan trbuh, njezini simptomi su to što ima stalne konstipacije, ne napreduje na težini i ima vidljivo slabe donje ekstremitete, hipotoniju mišića, i samim time ne staje na noge! Nakon što smo došli kući zadobila je upalu grla, vukla 2 tjedna, pa izbijanje zubića, ali je drastično zatvorila apetit. Prije biopsije imala je 3 glavna obroke i barem jedna međuobrok, no sadaiopsiju zadnjih mjesec dana kako smo obavili b smo trenutno na jedva poštenom jednom obroku. Traži tekućinu ali odbija jesti. Naime, krene jesti uzme par žličica i naglo staje, buni se, ruka na usta. Kao da se prerano zasiti, ali svaki dan kao da manje jede. Stalno traži tekućinu, i nje pije uvijek prilikom nuđenja ali ne jede, nema apetita i opet konstipacije. Stolica je svijetlo smeđa, konstrukcije kao mekani plastelin. Nakon Prolax čepića ne kaka odmah, nekada djeluje drugi ili treći čepić ali se ne očisti skroz,imam osjećaj da izbaci samo taj "plastelinski" vrh u kojem je zabijen čepić. Inače prilikom svake konstipacije osim što odbija jesti primjećujem da jako podriguje. Čim nešto pojede, popoje odmah jako podriguje i sve joj se okice zacrvene koliko podriguje. Isto sam primjetila da se jako znoji na području vrata leđa i vrata, prilikom spavanja pogotovo!!! Nalaz biopsije tankog crijeva ukazuje na nespecifičan upalni proces no ne i na celijakiju.Naša nam je doktorica rekla da joj kako nije riječ o celijakiji ponovno uvedemo žitarice u prehranu. Zbunjuje me činjenica o uvođenju žitarica, a Prick testom su ustanovljene alergije na žitarice?? Dobili smo naputak da joj u prehrani ograničimo davanje mlijeka Aptamil Pregomina na 2 dcl dnevno, i davati joj minimum pola litre tekućine. Do sada je pila dosta mlijeka i manje tekućine, te uzimala NUTRICIA Calogen dodatak prehrani što doktorica sumnja da može izazivati stvrdnjavanje stolice. Izbacila sam joj sve iz prehrane, sve dodatke i jede voće, povrće, žitarice bez glutena. Ona i dalje kaka 2,3 dana svaki dan i onda nastupi period od par dana bez stolice. Stolica je cijelo vrijeme svijetlo smeđe, žućkaste boje, kuglasta, glinaste konzistencije. Doduse, istina je da od kada smo se vratili sa biopsije imali smo dugu upalu grla, liječenu sa 2 antibiotika, rastu nam zubići ali mene jako brine ta njena glinasta kakica i gubitak apetita u zadnjih mjesec dana. Par dan aima stolicu, onda par dana nema i tako u krug, a stalno se muci sa izbacivanjem iste. Zanimljivo je sto ona ima vjetrove, crijeva rade ali stalno glinasta stolica, period kad je nema po par dana i gubitak apetita.

Curica i motorički zaostaje jer nema snage. Krenuli smo kod fizioterapeuta koji su ustanovili da su motoričke funkcije ispravne no da je slaba i pothranjena stoga nema snage još hodati.

Dr. Hrvoje molim za Vašu pomoć i Vaše stručno mišljenje.

Od srca zahvaljujem!
ciknasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 11:12   #131
Quote:
ciknasta kaže: Pogledaj post
Bok svima, moja curica stara je 15 mjeseci, trenutna dijagnoza je nespecificirana proteinsko-energetska pothranjenost.

Vidim na forumu da svima pomaže dr.Hrvoje pa molim dr.Hrvoja kad nađe vremena da svojim savjetom i iščitavanjem naših nalaza pomogne savjetom i mojoj curici.

Nakon rođenja i prvih 6 mjeseci starosti napredovala je uredno. Uvođenjem krute hrane počeli su se pojavljivati problemi. Prvo je to bio dermatitis na području koljena, zglobova na nogama.. Nakon toga je povratila kašicu u kojoj je bio keksolino i keks, zatim je na kravlje mlijeko reagirala urtikarijom. Sa 9 mjeseci se počeo nazirati motorički zastoj, i to vidljiva hipotonija donjih ekstremiteta. Sa 12 mjeseci se jasno vidjelo da nešto nije u redu. U periodu od 9 do 12 mjeseci dobila je 250 grama na težini, ne može stajati na nogama, slab tonus mišića. Cijelo vrijeme nakon uvođenja krute prehrane počele su se javljati konstipacije, koje su se jasno počele viđati naon nakon 8 mjeseca života. Nije imala veliku nuždi po 7-10 dana i bila je jako tvrda u velikim kuglama i crne, naftne boje! Sa 13 smo mjeseci hospotalizirani TD 74 cm (25 - 50 c.), TM 7700G (< 5 c.), genetički nalazi uredni, doktori dolaze do zaključka da je riječ o nutricionističkom problemu. Prick test pokazuje; pozitivna proba (histamin) 5, negativna proba (0.9% NaCl)2, jaje 5, mlijeko 3, pšenično brašno 2 (neg), žitarice 3. Cijelo vrijeme prati nas tvrda taman stolica sa stalnim konstipacijama, noću se cijeli taj period budi vrišteći u jednakim periodima. Vrištanje kreće iz sna, jako, prodorno i naglo od cca 2 do 5 ujutro u periodu kroz 3 mjeseca, od 9-12 mjeseci života! AGA, EMA IMUNOGLOBULINI I RAST NA KRAVLJE MLIJEKO: u izradi! Do sada smo dobili samo nalaz gdje se vidi slijedeće: Imunoglobulin G 3.51 L g/L, Imunoglobulin A 0.16 L g/l, Imunoglobulin M 0.34 L g/l. Prema istim nalazima potvrđena nam je alergija na kravlje mlijeko! Iz nalaza: ABS. pH 4.42, p CO2 4.4, pO2 13.3, HCO3 21.4, BE -3.1, KKS; E 4.18, Hb 110, Htc 0.33, MCV 78.5, MCH 26.3, Trc 318, L 6.4, neutr 20, li 67, mo 10, eo 3. Urin: uredan nalaz, BIOKEMIJA: AST 91, ALT 17, AF 263, GGT 13, CK 64, LDH 298, GUK 5.8, urea 4.7, kreatinin 17, ukupni proteini 68, albumini 48.2, kolesterol 4.62, trigliceridi 1.46, Na 139, K 4.6, Cl 106, Ca 2.63, Mg 0.98, P 1.49, Fe 16.0, feritin 28.7, Zn 14.1, Cu 17.1, Amonijak 44.8, laktati 3.76, Folna kiselina 33.0, kobalamin 232.9, homocistein 6.7 STOLICA NA MASTI POZITIVNA; na škrob negativna Koprokultura, stolica na parazite i lambije negativno Hemokult: negativno UZV gornjeg abdomena i bubrega: uredan nalaz Pušteni smo kući sa preporukom eliminacijske dijete bez jaja, mliječni propravak zamijenili Aptamil Pregominom, uz redukcijiu žitarica! Nakon dolaska kući dijete je počelo napredovati. Mjesec dana dok smo se držali stroge prehrane počela je jesti, otvorio joj se apetit i stolica je polako počela dobivati smeđu boju, svijetlo smeđu. Počeli su periodi od 3 dana opstipacije pa 3 dana čiščenja i tako zaredom. Uglavnom periodičke izmjene opstipacije i čićenja! Sa 14 smo mjeseci otišli napraviti biopsiju. Doktori su sumnjali na celijakiju iako ona nikada nije imala proljev, nema napuhan trbuh, njezini simptomi su to što ima stalne konstipacije, ne napreduje na težini i ima vidljivo slabe donje ekstremitete, hipotoniju mišića, i samim time ne staje na noge! Nakon što smo došli kući zadobila je upalu grla, vukla 2 tjedna, pa izbijanje zubića, ali je drastično zatvorila apetit. Prije biopsije imala je 3 glavna obroke i barem jedna međuobrok, no sadaiopsiju zadnjih mjesec dana kako smo obavili b smo trenutno na jedva poštenom jednom obroku. Traži tekućinu ali odbija jesti. Naime, krene jesti uzme par žličica i naglo staje, buni se, ruka na usta. Kao da se prerano zasiti, ali svaki dan kao da manje jede. Stalno traži tekućinu, i nje pije uvijek prilikom nuđenja ali ne jede, nema apetita i opet konstipacije. Stolica je svijetlo smeđa, konstrukcije kao mekani plastelin. Nakon Prolax čepića ne kaka odmah, nekada djeluje drugi ili treći čepić ali se ne očisti skroz,imam osjećaj da izbaci samo taj "plastelinski" vrh u kojem je zabijen čepić. Inače prilikom svake konstipacije osim što odbija jesti primjećujem da jako podriguje. Čim nešto pojede, popoje odmah jako podriguje i sve joj se okice zacrvene koliko podriguje. Isto sam primjetila da se jako znoji na području vrata leđa i vrata, prilikom spavanja pogotovo!!! Nalaz biopsije tankog crijeva ukazuje na nespecifičan upalni proces no ne i na celijakiju.Naša nam je doktorica rekla da joj kako nije riječ o celijakiji ponovno uvedemo žitarice u prehranu. Zbunjuje me činjenica o uvođenju žitarica, a Prick testom su ustanovljene alergije na žitarice?? Dobili smo naputak da joj u prehrani ograničimo davanje mlijeka Aptamil Pregomina na 2 dcl dnevno, i davati joj minimum pola litre tekućine. Do sada je pila dosta mlijeka i manje tekućine, te uzimala NUTRICIA Calogen dodatak prehrani što doktorica sumnja da može izazivati stvrdnjavanje stolice. Izbacila sam joj sve iz prehrane, sve dodatke i jede voće, povrće, žitarice bez glutena. Ona i dalje kaka 2,3 dana svaki dan i onda nastupi period od par dana bez stolice. Stolica je cijelo vrijeme svijetlo smeđe, žućkaste boje, kuglasta, glinaste konzistencije. Doduse, istina je da od kada smo se vratili sa biopsije imali smo dugu upalu grla, liječenu sa 2 antibiotika, rastu nam zubići ali mene jako brine ta njena glinasta kakica i gubitak apetita u zadnjih mjesec dana. Par dan aima stolicu, onda par dana nema i tako u krug, a stalno se muci sa izbacivanjem iste. Zanimljivo je sto ona ima vjetrove, crijeva rade ali stalno glinasta stolica, period kad je nema po par dana i gubitak apetita.

Curica i motorički zaostaje jer nema snage. Krenuli smo kod fizioterapeuta koji su ustanovili da su motoričke funkcije ispravne no da je slaba i pothranjena stoga nema snage još hodati.

Dr. Hrvoje molim za Vašu pomoć i Vaše stručno mišljenje.

Od srca zahvaljujem!
Zaboravila sam napomenuti da smo biopsiju napravili 5 tjedana nakon što je uvedena posebna gluteen free prehrana i prehrana bez laktoze. Naime malena je jako plakala, u noćnim periodima se budila vrišteći dok je sve jela pa smo čim je prick test pokazao alergije na žitarice uveli posebnu prehranu! Naputak je bio da do biopsije ništa ne ukidamo, ali kako se odlazak na biopsiju vremenski oduljio više ju nisam mogla gledati da se muči. Čim smo uveli prehranu takve vrste počela je mirno spavati noću. Kako smo ponavljam biopsiju izveli dok je malena već cca mjesec dana jela posebnu prehrnau dali je moguće da s enisu pokazala stvarna oštećenja cvrijeva? tj. dali je moguće da se celijakija prikrila? Odnosno dali je moguće da se kroz tih mjesec dana posebne prehrane crijevne resice toliko oporave da se nevidi stvarno stanje kakvo je bilo na svoj prehrani?

Kako je sadašnji nalaz biopsije pokazao nespecificirani upalni proces nisam dobila odgovor što je uzrok upale? Kojom se pretragom može točno vidjeti od čega je nastala i o kojoj se točno upali radi? Od doktorice nam je zadnja informacija došla da uvedemo žitarice i da jede sve osim mlijeka i jaja! No mene muči što je sa upalom u crijevima koja postoji i koja je nespecificirana?? Kako otkriti što je uzrok upale? Nitko nam niej rekao na koji način će se ta upala zaliječiti i od čega je nastala??

Kako je alergična na mlijeko i jaja dali je moguće da su oštećenja nastala od te dvije namirnice? I prick test je pokazao i alergiju na žitarice no nakon biopsije nam je rečeno da uvedemo i žitarice, sad sam uistinu jako zbunjena i nebih željela početi davati djetetu hranu koja bi ju ponovno mogla oštetiti. Želim u potpunosti biti sigurna da jede ispravnu hranu!

Koliko je potrebno da se crijevne resice i crijeva oporave kako bi dijete imalo redovitu i mekanu stolicu? Ukoliko je celijakija znam oko 6 mjeseci, ali ona već 2 mjeseca na toj posebnoj prehrani i dalje tvrdo i kuglasto kaka pa mi nitko nije ni rekao dali je to normalno da stolica i dalje ostaje takva sa opstipacijama dok se crijeva u potpunosti ne oporave ili ako je dijagnoza dobra da je već trebala počela imati redovnu i mekaniju stolicu?

Ispričavam se na toliko upita odjednom ali dijete je u pitanju a ja na svako pitanje ne dobivam gotovo nikakve konkreten odgovore što vidite i sami po tome koliko sam na kraju svih silnih pretraga zbunjena i zapravo neupućena u stvarno stanje.

Hvala od srac još jednom na pomoći!
ciknasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 19:40   #132
Situacija mi se čini daleko složenija od same celijakije, ali, naravno, to mogu reći samo iz informacija koje si napisala. Nigdje ne vidim nalaz neuropedijatra. Da li je dijete obrađeno od strane specijaliste za metaboličke bolesti (najbolji prof. Barić na Rebru)? Kakav je nalaz psihologa?
Sama biopsija definitivno nije potvrdila celijakiju, dapače, riječ je o nespecifičnim promjenama koje uopće ne moraju biti uzrokom djetetovih tegoba.
Ako sam dobro shavtila cijeli tekst, dijete pokazuje psihomotoričko zaostajanje uz nenapredovanje na tjelesnoj masi, uz znakove malapsorpcije masti. Savjetujem svakako napraviti gornje pretrage i proširiti obradu jer bez tih dodatnih informacija nije moguće uopće dati dijagnozu. Naročito ne preko foruma i bez pregleda djeteta.
Što se tiče alergija, sam prick test pokazuje senzitizaciju na određenu namirnicu, ali nikako ne i alergiju u cjelini, bitno je kako dijete podnosi određenu namirnicu da bismo je proglasili stvarnim alergenom. Koliko sam shvatila, jedina prava alergijska reakcija je bila urtikarija na kravlje mlijeko s oko 12 mj. Slažem se s pedijatricom da se uvodi ostala prehrana i prati dijete, ako je stanje nepromijenjeno, problem nije u datoj namirnici.
Ponavljam, najbolje je proširiti obradu, a ne smijemo zaboraviti da se klinička slika mijenja s rastom djeteta, tako da vjerujem da će vam trebati puno strpljenja u traganju za uzrokom problema djeteta. Držim fige da na kraju bude sve ok!
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 11:01   #133
Quote:
zrnce soli kaže: Pogledaj post
Situacija mi se čini daleko složenija od same celijakije, ali, naravno, to mogu reći samo iz informacija koje si napisala. Nigdje ne vidim nalaz neuropedijatra. Da li je dijete obrađeno od strane specijaliste za metaboličke bolesti (najbolji prof. Barić na Rebru)? Kakav je nalaz psihologa?
Sama biopsija definitivno nije potvrdila celijakiju, dapače, riječ je o nespecifičnim promjenama koje uopće ne moraju biti uzrokom djetetovih tegoba.
Ako sam dobro shavtila cijeli tekst, dijete pokazuje psihomotoričko zaostajanje uz nenapredovanje na tjelesnoj masi, uz znakove malapsorpcije masti. Savjetujem svakako napraviti gornje pretrage i proširiti obradu jer bez tih dodatnih informacija nije moguće uopće dati dijagnozu. Naročito ne preko foruma i bez pregleda djeteta.
Što se tiče alergija, sam prick test pokazuje senzitizaciju na određenu namirnicu, ali nikako ne i alergiju u cjelini, bitno je kako dijete podnosi određenu namirnicu da bismo je proglasili stvarnim alergenom. Koliko sam shvatila, jedina prava alergijska reakcija je bila urtikarija na kravlje mlijeko s oko 12 mj. Slažem se s pedijatricom da se uvodi ostala prehrana i prati dijete, ako je stanje nepromijenjeno, problem nije u datoj namirnici.
Ponavljam, najbolje je proširiti obradu, a ne smijemo zaboraviti da se klinička slika mijenja s rastom djeteta, tako da vjerujem da će vam trebati puno strpljenja u traganju za uzrokom problema djeteta. Držim fige da na kraju bude sve ok!

Bili smo na obradi u KBC Osijel. Izvrsna doktorica Pušeljić je prva napravila obradu i rekla da je dijete genetski zdravo da je riječ o nutricionističkom problemu u vidu alergija.Dr.Pušeljić nam je objasnila da je motorički deficit uzrokovan alergijama (koje su oštetile crijevne resice), odnosno da su sve hranjive tvari naprosto izlazile kroz nju van, tijelo nije uzimalo masti iz hrane nego iz svojih mišića, strašno! Koliko smo shvatili cijelo vrijeme koliko je jela laktozu tijelo je vuklo snagu iz malo masti koje je imalo u mišićima. Razlog deficita je po njima to što su mišići napadnuti alergijama kao prazne vrećice i sad treba vremena dok se pravilnom prehranom oporavi nabije masu i vježbanjem podigne..

Na gastroenterologiji je ostala potvrda za alergije mlijeko i jajima i samo su nam rekli da će oporavak ići lagano..

Mene je zbunilo što je prvi mejsec na posebnoj prehrani bilo sve super, jela sve dobila na kilaži i nakon biopsije zaredala slab apetit no i dalje teško kaka. Uglavnom samoinicijativno sam nas naručila u Klaićevu i kod doktora Barića na pregled, oboje idemo idući tjedan da se dijete pregleda i dođe ili potvdi prava dijagnoza kako se nebi mučila ovako naravno. Koliko god je teško dijete voditi po bolnicama, njima su to užasne traume mora se, kad krenu ove muke sa stolicom i ovaj slab apetit

Nadam se da je Osijek bio u pravu i da nije nikakav metabolički problem, jer već tjednima ludim od brige!
Pozitivno je što smo počeli vježbati sa fizioterapeutkinjom i lijepo nam ide, samo će naravno trebati puuuuno rada, ali doktorica je rekla da su motoričke funkcije ispravne samo je mršava pa nema snage.. Budemo vidjeli rezultat Klaićeve i Rebra slijedeći tjedan, samod a bude čim prije to sve riješeno zbog malene..

Hvala na odgovoru
ciknasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 13:04   #134
Drago mi je da širite obradu, a nadam se da će usitinu biti problem samo u probavi. Držite se!
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 14:31   #135
Hvala puno na ohrabrenju . I ja se nadam, zapravo jako vjerujem da je to u pitanju jer su do sada svi doktori tako rekli a i ne želim vjerovati u ništa drugo jer ću poludjeti od brige

Istina je da je moja curka od onih beba koje se niti ne sjete da moraju jesti, pa niti ne čudi kilaža-samo da nadjemo dijagnozu i da je ništa ne smeta, samo to mi je bitno! I shodno tome naravno da se motorika uz pomoć vježbica poboljša, sve ćemo uskoro vidjeti.
ciknasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 09:30   #136
Quote:
ciknasta kaže: Pogledaj post
Bok svima, moja curica stara je 15 mjeseci, trenutna dijagnoza je nespecificirana proteinsko-energetska pothranjenost.

Vidim na forumu da svima pomaže dr.Hrvoje pa molim dr.Hrvoja kad nađe vremena da svojim savjetom i iščitavanjem naših nalaza pomogne savjetom i mojoj curici.

..................

Dr. Hrvoje molim za Vašu pomoć i Vaše stručno mišljenje.

Od srca zahvaljujem!
Quote:
ciknasta kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam napomenuti da smo biopsiju napravili 5 tjedana nakon što je uvedena posebna gluteen free prehrana i prehrana bez laktoze. ..................

Hvala od srac još jednom na pomoći!
Prvo što treba je napisati PHD nalaz bioptata-obavezno.
Zatim nalaze AGA ,EMA,tTG,
IgA,IgE te ako ima i spec.,IgG,IgM.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 19:41   #137
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Prvo što treba je napisati PHD nalaz bioptata-obavezno.
Zatim nalaze AGA ,EMA,tTG,
IgA,IgE te ako ima i spec.,IgG,IgM.


Poštovani dr.Hrvoje citiram sve dosadašnje rezultate nalaza:

Iz ranije obrade pristigli nalazi:PRICK pozitivna proba 5mm, negativna 0mm, jaje-bjelanjak 5mm, žumanjak 4mm, mlijeko 3mm, žitarice 3mm, pšenično brašno 2mm,.
Stolica na masti pozitivna, na škrob negativna, hemocult-negativan.
Imunoglobulini: IgG 3.51 g/L, IgA 0.16 g/L, IgM 034 g/L
EMA IgG (tGT)2 AU/mL, IgA (tTG) 1 AU/ml, AGA IgG 12 AU/ml, AGA IgA 1 U/ml, IgE 34 KIU/L, RAST na kravlje mlijeko < 0.10 KIU/L.


Patološko-anatomska dijagnoza (sa biopsije):
Primljeni materijal su tri bioptička uzorka sluznice tankoga crijeva sa većim dijelom pravilnim resicama i tek pojedinačnim bago skraćenim resicama koje su obložene crijevnim epitelom sa do 12 intraepitelnih limfocita na 100 enterocita. Žlijezde su blago nepravilnog rasporeda obložene tipičnim crijevnim epitelom, a u lamini propriji se nalaze umjereni infiltrati limfocita i plazma stanica sa nešto eozinofilnih i tek pokojim neutrofilnim granulocitom.
Opisana histološka slika odgovara blažim nespecifičnim upalnim promjenama.
Prema nalazu nema elemenata za celijakiju te se može uvesti mješovita prehrana!


Sad mene kao majku zbunjuje, ok nije celijakija ali djetetu je dokazana alergija na žitarice - sad je rečeno da joj uvedem žitarice
Ali i dalje joj žitarice ukoliko je riječ o alergiji mogu stvarati problem iako nije celijakija kao najtežiu oblik alergije na žitarice, zar ne?!

Najgora stvar koja mene zbunjuje je činjenica da je njeno stanje krenulo na gore nakon biopsije, dijete mi izgubilo apetit, kaka periodički par dana svaki dan pa par dana nikako i tako stalno, te stalno glinasta stolica?! I svaki obrok ili što god da popije jako štuca i podriguje

Nitko mi nije objasnio nakon biopsije kakva je to blaža nespecifična upalna promjena na crijevima - dali ona uzrokuje te glinaste stolice i slab apetit?!

U globalu neznam ništa, zato sam se odlučila na Klaićevu kod dr.Olega i na Rebro kod dr.Barića.Nosim sve nalaze pa se nadam da će pomoći djetetu. Mislim nije ni čudo što ima motorički deficit kad ima tako slab apetit, a sve proizlazi iz činjenice da ima konstante opstipacije, boli je guza, dok je mažem i brišem jadan stenje, kako i neće kad joj je stolica užasna..

Dr.Hrvoje hvala Vam na mišljenju i pomoći!
ciknasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 15:11   #138
vidim da nije bas aktivna tema, ali probat cu pitati, pa ako ima netko iskustva - jel moguce da cekamo tTG nalaz s rebra više od mjesec dana?

hvala

edit: nevjerojatno! upravo kad sam napisala post, stigao je mail. uzorkovano 30.3.! stigao 6.5.!

trebala sam ranije ovo pitat ovdje
__________________
grizlić <3

Zadnje uređivanje pet : 06.05.2016. at 15:33.
pet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:35.