Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2010., 13:39   #81
ako ćemo se početi preseravati kak ti veliš, onda nisu nikakvi štekeri nego priključnice.
To bi trebao znati majstor elektroinstalater koji je ili završio srednju strukovnu školu, ili koji je polagao majstorski ispit.
A na drugo se nebih osvrtao, osim kaj ću ponoviti pitanje, zašto bi ja tebi napravio cjenik usluga za badava?
na kraju krajeva imaš društvo tehničara i inženjera, imaju ponekad raznorazne seminare, koji se eto plaćaju.
Ali ulagati lovu u vlastito obrazovanje je izgleda veliki problem u ovoj državi!
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 14:37   #82
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post

Da imate i malo pojma o cijenama nebi se moglo dogoditi da se razvlače nekakve razvodne kutije za glavni vod sa materijalom za 500 kuna.
nije samo stvar u cijeni, nego je i stvar u tome da HEP ima potpuno pravo obustaviti isporuku el.energije takvom kupcu.
Buduci da sam ja ovu cijenu naveo osjecam se prozvanim da odgovorim. Bila je rijec o pomicanju kutije s pancerom i moralo se vuci novu zicu od pancera do razvodne kutije jer se ne smije stukati. Znaci nikakvo fusarenje, promjena zice i pri tome probijanje deke i dosta stemanja. Koliko ce se to naplatiti nije u domeni nikakvih cd-a ili prirucnika nego zivimo u slobodnoj ekonomiji i cijene su u domeni svakog poduzetnika. Ti bi to mozda naplatio duplo i to je tvoje pravo. Ali je nedopustivo da na ovakav nacin omalovazavas neciji posao zbog cijene. Dodi na gradiliste sa bilo kojom osobom iz HEP-a, uopce nema problema i neka ustanove da nesto nije dobro napravljeno. I onda tebi placam da to napravis kako treba.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 14:41   #83
)

Da sam znao da ćete se ovako poklati ne bih uopće oživljavao ovu temu.

Usput, ja sam posao dogovorio sa jednom poznatom firmom koja ima svoje zaposlenike, opremu i mogu reći da su jako profesionalni i svakome bi ih preporučio. Iznimno korektan odnos prema meni kao investitoru i prilikom dogovaranja posla i sada prilikom izvođenja radova. Ako nekog zanima firma nek se javi na pp. Već su odradili prizemlje. Četiri radnika dođu i da vidiš kako ljudi rade. Evo vam skenirana ponuda da vam sve bude jasnije. Ponuda je napravljena po projektu elektrotehničkih instalacija s tim da je još mimo projekta dogovoreno stvari koje su nedostajale (priključna i rasvjetna mjesta, a onda i neke moje želje do kojih sam došao u razgovoru sa direktorom firme). Vjerovatno bih prošao jeftinije da sam radio s nekim fušerom, ali pitanje je, je li koja tisuća kuna vrijedna dogovaranja posla za cijeli život sa nekim nepouzdanim. Po meni, nije.

evo link: http://img130.imageshack.us/g/ponuda1.jpg/
law_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 14:58   #84
Evo, napokon smo se uspjeli malo odmaknuti od "rasvjetnih mjesta"... Bitno je da se u troškovniku (predmjeru radova) što detaljnije specificiraju sve stavke potrebnih poslova, s time će investitor imati bolji uvid (i usporedbu) u ponuđene cjene.

Što se materijala tiče, tu privatni investitori (za svoje kuće) pogađaju posao, najčešće skupa s materijalom od izvođača radova. Ako su u pitanju veće investicije, tada se obično raspiše i poseban tender za dobavu potrebnog materijala, jer i za to postoji poprilično firmi, koje se inače ne bave izvođenjem radova.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 16:21   #85
Quote:
Avilu kaže: Pogledaj post
Buduci da sam ja ovu cijenu naveo osjecam se prozvanim da odgovorim. Bila je rijec o pomicanju kutije s pancerom i moralo se vuci novu zicu od pancera do razvodne kutije jer se ne smije stukati. Znaci nikakvo fusarenje, promjena zice i pri tome probijanje deke i dosta stemanja. Koliko ce se to naplatiti nije u domeni nikakvih cd-a ili prirucnika nego zivimo u slobodnoj ekonomiji i cijene su u domeni svakog poduzetnika. Ti bi to mozda naplatio duplo i to je tvoje pravo. Ali je nedopustivo da na ovakav nacin omalovazavas neciji posao zbog cijene. Dodi na gradiliste sa bilo kojom osobom iz HEP-a, uopce nema problema i neka ustanove da nesto nije dobro napravljeno. I onda tebi placam da to napravis kako treba.
Oprosti od kakve to razvodne kutije do pancera
i da siguran sam da si plombu precvikao i nisi postavio novu od strane HEP-a.
I da HEP ima apsolutno pravo prekinuti isporuku el.energije.
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 18:04   #86
http://img130.imageshack.us/g/ponuda1.jpg/ i sad neka netko izračuna u prosjeku koliko bi došlo jedno rasvjetno mjesto(kako ga mi ovdje nazivamo)iz ove ponude. Budući da sam ja za neke "kolege"ovdje nepismen . Hvala bogu da se sve zna izračunati samo je nekima to teže.Ovo govorim zato da orijentaciono netko tko želi znati koliko će ga doći kućna instalacija može unaprijed računati.
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 18:11   #87
pa jesi neznalica si...
Da malo hoćeš upotrijebiti mozak, znao bi koliko košta na području osijeka ukopavanje kanala u cigli, po metru
Malo matematike i OLA, sve znaš.......
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 19:00   #88
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
pa jesi neznalica si...
Da malo hoćeš upotrijebiti mozak, znao bi koliko košta na području osijeka ukopavanje kanala u cigli, po metru
Malo matematike i OLA, sve znaš.......
I kakve sad veze ima ukopavanje kanala u cigli sa prosjekom "rasvjetnog mjesta". Prosjek u ovom slučaju znači ako ja u kući imam50 rasvjetnih mjesta + ormarić sa osiguračima i sve to ukupno sa materijalom (koliko bi to koštalo ). Mislim da je sami početak ovog posta išao za tim koliko bi došlo izvođenje instlacije na jednom objektu - kući. Znači da si čovjek u grubo zna izračunat , fini izračun je druga stvar .
Mislim da se ovdje u raspravi ide previše u dubinu i previše u neku projektnu dokumentaciju ( ne računam onu ponudu gore)a radi se samo o upitu za dio posla na instalaciji ili na kraju jednoj kućnoj instalaciji.
I kad čovjek gore u postu kaže da je rasvjetno mjesto toliko i toliko sa materijalom onda si laik čovjek može izračunat koliko mu je potrebno za jednu insatlaciju.
A projektna dokumentacija , građevinske knjige ,nadzorni organ i sve ostalo što ide uz to mislim da nisu tema ovog posta jer pitanje je bilo jednostavnije samo što smo ga mi svi malo zakomplicirali.
Post-brgi od 22.07 i post law os od 21.o7
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 19:16   #89
normalno da ima veze sa prosjekom rasvjetnog mjesta.
Rasvjetno mjesto su stare mjere koje se više ne koriste.
I rasvjetno mjesto se uopće neračuna na način kako ti, avilu, glupko i slični stručnjaci tvrde.
Već sam pisao o tome kako se to nekad računalo.
Kad ugovaraš rad po rasvjetnom mjestu onda MORAŠ stranci dati na papiru izračun prosjeka rasvjetnog mjesta.
I taj prosjek recimo 6 metara je etalon za izračun.
Trofazna priključnica se računa ko dva rasvjetna mjesta, dakle onaj moj "šparhet" iz primjera ide pod četiri rasvjetna mjesta, hidrofor pod šest, itd.
No po rasvjetnom mjestu se ne računa dobrih 35 godina, nego je ta mjera ostala za razne priučene štemere, koji kad dobiju zvonce sa na vanjskom stupu, nemaju blage veze kako bi i po čemu bi to računali.
Jel smo to konačno rješili?
Eh da, kad kupuješ linoleum ili parket, mjera ti je oka, ili m kvadratni?
ista ti je i stvar sa tzv rasvjetnim mjestom!
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 19:31   #90
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
normalno da ima veze sa prosjekom rasvjetnog mjesta.
Rasvjetno mjesto su stare mjere koje se više ne koriste.
I rasvjetno mjesto se uopće neračuna na način kako ti, avilu, glupko i slični stručnjaci tvrde.
Već sam pisao o tome kako se to nekad računalo.
Kad ugovaraš rad po rasvjetnom mjestu onda MORAŠ stranci dati na papiru izračun prosjeka rasvjetnog mjesta.
I taj prosjek recimo 6 metara je etalon za izračun.
Trofazna priključnica se računa ko dva rasvjetna mjesta, dakle onaj moj "šparhet" iz primjera ide pod četiri rasvjetna mjesta, hidrofor pod šest, itd.
No po rasvjetnom mjestu se ne računa dobrih 35 godina, nego je ta mjera ostala za razne priučene štemere, koji kad dobiju zvonce sa na vanjskom stupu, nemaju blage veze kako bi i po čemu bi to računali.
Jel smo to konačno rješili?
Eh da, kad kupuješ linoleum ili parket, mjera ti je oka, ili m kvadratni?
ista ti je i stvar sa tzv rasvjetnim mjestom!
Da konju jedan linoleum je u jednoj trgovini ovoliko u jednoj onoliko po m2 i onda kolika je cijena . (ako se u prosjeku kaže jedna cijena i ona je informativna to ne znači da mora biti i konačna ).informativna znači da otprilike mogu znat koliko će me nešto doć al da nebude nekog velikog odstupanja.
tražiš dlaku u jajetu a da blizu jaja nisi ni bio.

i da se nadovežem:Trofazna priključnica se računa ko dva rasvjetna mjesta, dakle onaj moj "šparhet" iz primjera ide pod četiri rasvjetna mjesta, hidrofor pod šest, itd.
No po rasvjetnom mjestu se ne računa dobrih 35 godina, nego je ta mjera ostala za razne priučene štemere, koji kad dobiju zvonce sa na vanjskom stupu, nemaju blage veze kako bi i po čemu bi to računali.

pa pitanje : isto kao i ti gore ...... postavio si cijevi u deku i dolazi betonaža
a nema gazde (investitora )ili nadzornog i koliko je bilo metara cijevi ,,, pa znate ...ohoho pa puno smo to razvukli i onda oderi .
Ma joj ne ti nisi nikad ni vidio cijev za struju.
sfar is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 15.08.2010., 19:36   #91
Quote:
sfar kaže: Pogledaj post



pa pitanje : isto kao i ti gore ...... postavio si cijevi u deku i dolazi betonaža
a nema gazde (investitora )ili nadzornog i koliko je bilo metara cijevi ,,, pa znate ...ohoho pa puno smo to razvukli i onda oderi .
Ma joj ne ti nisi nikad ni vidio cijev za struju.
da te obrazujem malo.
OKA je mjera za površinu, stara arhaična mjera koja se više ne koristi.
Danas je to metar kvadratni, o tome sam ti pričao, a ne o cijeni po metru.

prvo kad se polažu tichino cijevi nadzorni ili invenstitor moraju biti na gradilištu.
I bez obzira jesu li oni tu ili nisu, ti si obavezan nacrtati dokaznicu materijala u izometriji, kako bi to naplatio po situaciji.
inače ako si toliko glup da dogovoriš posao po rasvjetnom mjestu, i postaviš tichino cijevi, gazda poslije tebe zove drugog majstora i ti si popušio.
I nemoj mi samo sad pričati o akontaciji, jer akontaciju ti nitko neće dati, ako nemaš napismeno koliko što košta, i nitko ti nebu priznao bubanje po famoznom rasvjetnom mjestu.
I hvala na komplimentu, mislim ovo na konju.
konj je naime inteligenta životinja, svakako ima više potencijala nego ti!
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 23:11   #92
pa ajde ti meni reci Mazarin,imamo primjer ponude http://img130.imageshack.us/g/ponuda1.jpg/ .. jel tebi to ok cijena?
m111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 00:10   #93
za zagreb su te cijene preniske..
Drugim rječima za Osijek su vjerovatno sasvim OK, no kod nas su cijene više..

I da ti odmah skratim muke slijedećeg posta, kad bi ta firma iz Osijeka došla u ZG nebi bili u stanju raditi po tim cjenama.....
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 00:36   #94
slazem se da su malko preniske..vise mi lice na fuserske cijene.. a sto mislis zasto su u Osijeku tako niske..za razliku od Zagreba npr?
m111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 01:28   #95
Ma daj..vi niste normalni..jebo vas Zagreb i podcjenjivanje. Kako vas nije sramota. Šta vi mislite da lova pada s neba???? Pa dajte ljudi???!!!! Vama je 18 000 kuna malo??!!!! Pa za što vi radite??? ZLato????!!!!! Sta sam trebao onom konju sa početka priče platiti 25 000 kuna?!!! I to bi vam bilo malo?! Daj nemojte me penalit. Pa ja trebam skoro 4 mjeseca raditi i pritom ni kune ne potrošiti da bi platio jebenu struju??!!!! Halo.....Ne kažem da ne treba ljudima pošteno platiti, ali vi se preseravate do bola!!! Svjestan sam ja da je to zahtjevan posao, da treba oštemati zid, provlačiti kablove, ali nemojte se folirati. Pa ja ukupno u kući imam možda 150 tih izvoda ili kako ih već zovete?!! Po vašim forama to ispadne 120 kuna po mjestu!!! Čak mislim da imam i manje tih mjesta tako da je cijena bliža 140 kuna!!! I to je vama malo???? Stvarno ne razumijem gdje ovo sve vodi...Htio sam vas maknuti od glupih prepucavanja u koje ste ušli jer da je itko od vas silnih pametnih imao što reći o uvođenju struje u kuću rekao bi, a umjesto toga vi si međusobno pičkarate i govorite si međusobno kako ste fušeri....Nemam riječi....I onda tu izvalite da je fušerska cijena...Ma dajte molim vas....Sramota...Što da vam kažem????...Napravite si onda državu Zagreb i uživajte u njoj.......Imam prijatelje koji su odselili trbuhom za kruhom u Zagreb nakon fakulteta, zaposlili se u "dobrim" zagrebačkim firmama, i zarađuju kitu...4500 kuna...Ja vas pitam kako??? A tu mi se preseravate sa cijenama....Kako da oni prežive u ZG sa tom lovom???!!! Pola im ode na mizeriju od stana u kojem dijele wc sa žoharima i žive ko sirotinja sa fakultetom i onda biste im vi naplatili recimo 250 kuna (jel to dovoljno za državu Zagreb???) za jedan izvod!!!!!?????? Pa dokle ljudi?? Pitam vas dokle???? I sam dolazim poslovno u Zagreb i surađujem sa puno ljudi u Zagrebu, ali ovo je previše....
law_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 08:53   #96
Quote:
law_os kaže: Pogledaj post
Ma daj..vi niste normalni..jebo vas Zagreb i podcjenjivanje. Kako vas nije sramota. Šta vi mislite da lova pada s neba???? Pa dajte ljudi???!!!! Vama je 18 000 kuna malo??!!!! Pa za što vi radite??? ZLato????!!!!! Sta sam trebao onom konju sa početka priče platiti 25 000 kuna?!!! I to bi vam bilo malo?! Daj nemojte me penalit. Pa ja trebam skoro 4 mjeseca raditi i pritom ni kune ne potrošiti da bi platio jebenu struju??!!!! Halo.....Ne kažem da ne treba ljudima pošteno platiti, ali vi se preseravate do bola!!! Svjestan sam ja da je to zahtjevan posao, da treba oštemati zid, provlačiti kablove, ali nemojte se folirati. Pa ja ukupno u kući imam možda 150 tih izvoda ili kako ih već zovete?!! Po vašim forama to ispadne 120 kuna po mjestu!!! Čak mislim da imam i manje tih mjesta tako da je cijena bliža 140 kuna!!! I to je vama malo???? Stvarno ne razumijem gdje ovo sve vodi...Htio sam vas maknuti od glupih prepucavanja u koje ste ušli jer da je itko od vas silnih pametnih imao što reći o uvođenju struje u kuću rekao bi, a umjesto toga vi si međusobno pičkarate i govorite si međusobno kako ste fušeri....Nemam riječi....I onda tu izvalite da je fušerska cijena...Ma dajte molim vas....Sramota...Što da vam kažem????...Napravite si onda državu Zagreb i uživajte u njoj.......Imam prijatelje koji su odselili trbuhom za kruhom u Zagreb nakon fakulteta, zaposlili se u "dobrim" zagrebačkim firmama, i zarađuju kitu...4500 kuna...Ja vas pitam kako??? A tu mi se preseravate sa cijenama....Kako da oni prežive u ZG sa tom lovom???!!! Pola im ode na mizeriju od stana u kojem dijele wc sa žoharima i žive ko sirotinja sa fakultetom i onda biste im vi naplatili recimo 250 kuna (jel to dovoljno za državu Zagreb???) za jedan izvod!!!!!?????? Pa dokle ljudi?? Pitam vas dokle???? I sam dolazim poslovno u Zagreb i surađujem sa puno ljudi u Zagrebu, ali ovo je previše....

Ova rasprava je predaleko otisla. Ali ti si stavio svoju ponudu i onih 18 000kn bez fine montaze nije malo. Ja sam u Zagrebu naletio na covjeka koji radi izvod za 105kn(moze racun +PDV). Ne znam zasto se ne prihvati da svatko ima pravo formirati cijenu rada prema prema svojoj procjeni. Ima onih kojima je ova ponuda premala, a ima i onih kojima je prevelika. A ti i ostali narucitelji ju mozete prihvatiti, a i ne morate.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 21:31   #97
Quote:
law_os kaže: Pogledaj post
Ma daj..vi niste normalni..jebo vas Zagreb i podcjenjivanje. Kako vas nije sramota. Šta vi mislite da lova pada s neba???? Pa dajte ljudi???!!!! Vama je 18 000 kuna malo??!!!! Pa za što vi radite??? ZLato????!!!!! Sta sam trebao onom konju sa početka priče platiti 25 000 kuna?!!! I to bi vam bilo malo?! Daj nemojte me penalit. Pa ja trebam skoro 4 mjeseca raditi i pritom ni kune ne potrošiti da bi platio jebenu struju??!!!! Halo.....Ne kažem da ne treba ljudima pošteno platiti, ali vi se preseravate do bola!!! Svjestan sam ja da je to zahtjevan posao, da treba oštemati zid, provlačiti kablove, ali nemojte se folirati. Pa ja ukupno u kući imam možda 150 tih izvoda ili kako ih već zovete?!! Po vašim forama to ispadne 120 kuna po mjestu!!! Čak mislim da imam i manje tih mjesta tako da je cijena bliža 140 kuna!!! I to je vama malo???? Stvarno ne razumijem gdje ovo sve vodi...Htio sam vas maknuti od glupih prepucavanja u koje ste ušli jer da je itko od vas silnih pametnih imao što reći o uvođenju struje u kuću rekao bi, a umjesto toga vi si međusobno pičkarate i govorite si međusobno kako ste fušeri....Nemam riječi....I onda tu izvalite da je fušerska cijena...Ma dajte molim vas....Sramota...Što da vam kažem????...Napravite si onda državu Zagreb i uživajte u njoj.......Imam prijatelje koji su odselili trbuhom za kruhom u Zagreb nakon fakulteta, zaposlili se u "dobrim" zagrebačkim firmama, i zarađuju kitu...4500 kuna...Ja vas pitam kako??? A tu mi se preseravate sa cijenama....Kako da oni prežive u ZG sa tom lovom???!!! Pola im ode na mizeriju od stana u kojem dijele wc sa žoharima i žive ko sirotinja sa fakultetom i onda biste im vi naplatili recimo 250 kuna (jel to dovoljno za državu Zagreb???) za jedan izvod!!!!!?????? Pa dokle ljudi?? Pitam vas dokle???? I sam dolazim poslovno u Zagreb i surađujem sa puno ljudi u Zagrebu, ali ovo je previše....
neznam zašto se ljutiš.
u Zagrebu ti nitko neće raditi po tim cjenama, ili jako malo firmi.
Prvo ovdje je plaća majstora elektroinstalatera minum sedam tisuća kuna, mjesečna plaća.
Drugo veće su daljine vožnje po gradu, skuplja je hrana, nakupi se tu troškova, koje netko mora platiti.
OK materijal vjerovatno nabavljamo po istim cijenema jer isti su dobavljači tu i kod vas.
Uopće mi nije namjera bahato pretpostaviti Zagreb Osijeku, ali tako ti stoje stvari u građevini ovdje......
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 23:03   #98
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
ovdje je plaća majstora elektroinstalatera minum sedam tisuća kuna, mjesečna plaća.
...volio bih vidjeti tog direktora neke elektroinstalaterske firme koji da majstoru plaću 7000 kuna...koji klinac se onda svi bune da im je teško u životu kad žive kao rockfeleri?!! i zašto onda rade svi u fušu kad toliko zarađuju??....
law_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 23:41   #99
Quote:
law_os kaže: Pogledaj post
...volio bih vidjeti tog direktora neke elektroinstalaterske firme koji da majstoru plaću 7000 kuna...koji klinac se onda svi bune da im je teško u životu kad žive kao rockfeleri?!! i zašto onda rade svi u fušu kad toliko zarađuju??....
Vjeruj mi, ima ih s placom od 7000kn, bozicnicom, sunkom za Uskrs i regresom. Zasto ne? Direktorima manjih gradevinskih firmi je jako bitno da su radnici zadovoljni jer brzo se dode na los glas ako se lose radi. I normalno je da majstori imaju slobodne subote da si odrade fus. Zasto ne bi radili fus? Zasto to tebe toliko smeta? Situacija u gradevini je danas malo drugacija nego prije 5-6 godina kada je krenuo gradevinski boom i puno njih je bez posla. Prica se o ovima s velikim placama, ali ima puno vise onih koji nemaju posla ili trce za gazdom zbog place.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 23:58   #100
da imaju 7000 fiksno,svaki mjesec,i da jos ne rade subotom? ma daj.. mozda bruto..
m111 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:41.