Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša

Lijepa naša Gradovi i sela Hrvatske - Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Babina Greda...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2008., 09:56   #1
Senj

bog.

nadam se da mi senjani nece zamjerit sto evo ja....koja bas i nemam neke veze sa ovim prekrasnim ali nazalost prilicno zapustenim gradom otvaram temu....
da, "krivac" za sve je proslava 450. god. izgradnje slavne nehaj kule koja je, na radost domacina al i nas gostiju odrzana proslog vikenda pod nazivom "uskocki dani". zeljela bih ovim putem cestitat organizatorima al i sudionicima koji su.....neki umjesto u budimpesti, zavrsili u senju na sjajnom prikazu zivota u srednjem vijeku. bilo je tu kovaca,stolara,kozara,medicara,lutkarica, pisara na glagoljici, grncara,lakrdijasa, muzicara,vojnika, "pravih" bitki, opsada, zmajeva....svega.
kako da ne spomenem i srednjovjekovne ringispile, klinci su mogli jahati prave konje, probati gadjati sa lukom i strijelom, macevati se,.....
a cijelu tu pricu je pratila muzika sjajnih (kao i uvijek ) minstrela (neka mi ne zamjere ako sam krivo napisala) koja je pratila posjetitelje cijelim putem oko kule. naravno, za kraj sam ostavila - kuhinju. onu, srednjevjekovnu....
i sve mislim....ako je ovako dobro bilo prvi put...sta tek mozemo ocekivati sljedece godine? sigurna sam....puno vise gostiju......
ako ste bili - napiste svoje dojmove.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 00:28   #2
koji vrag? nema senjana? bas ni jednog, jedincatog?
i nitko s foruma nije bio ovaj vikend u senju? ili je to samo ljetna lenobija?
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 03:10   #3
Ja isto nisam iz Senja, al sam došel napisati da je lijep grad.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 03:12   #4
ja nisam nikad bio u senju
Podojena Licnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 13:16   #5
Ja sam prolazio, bura nas je skoro pomela s ceste.

PL
Nisi trebao reći da nisi bio u Senju, sad si baniran.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 07:33   #6
Quote:
Podojena Licnost kaže: Pogledaj post
ja nisam nikad bio u senju
e, onda ti je vrijeme da ga posjetis. ako nis.....a ono zbog cura.
jako su zgodne. ima cak i izreka "cuvaj se senjske bure a i ....cure...."
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 02:37   #7
Jer se dure kad nema pure pa samo blijedo po cijeli dan u pod zure. Jel dobro? Cijeli dan sam ovo smišljao.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 07:49   #8
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Jer se dure kad nema pure pa samo blijedo po cijeli dan u pod zure. Jel dobro? Cijeli dan sam ovo smišljao.

:klap:
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 20:44   #9
Ja sam bila u senju, i lijepo je bilo.. sjećam se onog kafića na plaži, zvao se "Meduza", tak nekak..
__________________
In a strange way, I had fallen in love with my depression.
Delilah_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 19:59   #10
Quote:
gotovanka kaže: Pogledaj post
e, onda ti je vrijeme da ga posjetis. ako nis.....a ono zbog cura.
jako su zgodne. ima cak i izreka "cuvaj se senjske bure a i ....cure...."
Hm, neznam za Senkinje, ali zato Senjani, najbolji muškarci u regiji...
adrianna002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 13:44   #11
Quote:
gotovanka kaže: Pogledaj post
bog.

nadam se da mi senjani nece zamjerit sto evo ja....koja bas i nemam neke veze sa ovim prekrasnim ali nazalost prilicno zapustenim gradom otvaram temu....
da, "krivac" za sve je proslava 450. god. izgradnje slavne nehaj kule koja je, na radost domacina al i nas gostiju odrzana proslog vikenda pod nazivom "uskocki dani". zeljela bih ovim putem cestitat organizatorima al i sudionicima koji su.....neki umjesto u budimpesti, zavrsili u senju na sjajnom prikazu zivota u srednjem vijeku. bilo je tu kovaca,stolara,kozara,medicara,lutkarica, pisara na glagoljici, grncara,lakrdijasa, muzicara,vojnika, "pravih" bitki, opsada, zmajeva....svega.
kako da ne spomenem i srednjovjekovne ringispile, klinci su mogli jahati prave konje, probati gadjati sa lukom i strijelom, macevati se,.....
a cijelu tu pricu je pratila muzika sjajnih (kao i uvijek ) minstrela (neka mi ne zamjere ako sam krivo napisala) koja je pratila posjetitelje cijelim putem oko kule. naravno, za kraj sam ostavila - kuhinju. onu, srednjevjekovnu....
i sve mislim....ako je ovako dobro bilo prvi put...sta tek mozemo ocekivati sljedece godine? sigurna sam....puno vise gostiju......
ako ste bili - napiste svoje dojmove.

evo, da ispravim nekoliko zabluda ovdje i razjasnim zašto se nitko ne javlja iz senja.
-Senj je predivan grad i uz pravi marketing i sl. mogao bi bit novi dubrovnik, jedini problem šta je u senju jako malo senjana izvornih, većinom su to bunjevci i priprosti ljudi sa okolnih brda i like, i u tome leži osnovni problem.
-Polako izumire i izvorni senjski čakavski dijalekt i prevladava seljački, bunjevački poznati kao zavijanje, pa puno ljudi koji dođu iz unutrašnjosti misle da su došli u bosnu

Šta se tiče ovih uskočkih dana/igara, ja sam predlagao prije 5-6 godina da se nešto slično napravi, recimo u sinju imaju alku-stoljetnu tradiciju i sve, a u senju ne-kako to?, odgovor je zato jer su izvorni uskoci raseljeni u žumberak i velikim djelom u dalmaciju-točnije u trogir, gdje su napravili novu kulu nehaj-šta mnogi izvorni senjani neznaju.
Tako da postoje 2 kule nehaj u biti, izvorna je dobila ime po senjskom brdu nehaj, a ova u trogiru je napravljena iz nostalgije uskoka za njihovim senjom.

-Situacija je takva kakva je i žao mi je da je tako malo senjana koji drže do ogromne kulturne baštine i povjesnog bogatstva senja, a i prirodnih ljepota, mora, stoljetnih zidina, kula, muzeja i ostalih kulturnih spomenika.
Senj stvarno ima šta pokazat, ali u senju nema to tko pokazat, ja sam iz jedne od posljednjih izvornih obitelji u senju, i stvarno mi je žao što ne mogu napravit nešto za ovaj povijesni, veličanstveni grad.
Senj je nažalost u rukama ljudi koje nije briga za zapuštenost stoljetne leonove kule, velikih vrata-starog ulaza u gradske zidine, općenito za stoljetne kuće u gradu, stare kamene uskočke ulice i sva druga bogatstva u drevnom gradu koji su rimljani zvali Senia.
Mužjak11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 08:08   #12
bog!


drago mi je da si se javio....
vecina gradova u nasoj zemlji ima isti "problem"....dolazak novih ljudi koji su sa sobom donijeli svoje obicaje,navike,jezik i umjesto da prihvate dio kulture mjesta u koje su dosli i obogate ga svojim namecu samo svoje....stvar je domacih da se izbore,bez obzira sto im se broj smanjuje, za svoje.....
uvijek sam mislila kako je senj kulturnija sredina od moje jer vi ste puno prije nas i nasih "primorskih novina" imali "metlu i skavaceru", sacuvali ste maskare, imali knjizevne veceri zimi, sacuvali svoj dom kulture, a da o cuvanju tradicije senjske gimnazije ni ne govorim....
bez obzira sto si malodusan ipak ste u prednosti....vas centar grada, mada naizgled zapusten, daje vam priliku da ga takvog netaknutog novokomponiranom izgradnjom koja se ne uklapa u tradiciju primorske izgradnje obnovite......i jos nesto.....na celo turisticke zajednice dobili ste sjajnu, energicnu osobu koja ono sto zamisli uvijek i ostvari.....da, gospodja biondic napravit ce sve da se ime grada senja cuje svuda gdje treba....
buducnost je na vasoj strani.......ucestvuj i ti u njoj.....sretno....
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 22:56   #13
Quote:
gotovanka kaže: Pogledaj post
bog!


drago mi je da si se javio....
vecina gradova u nasoj zemlji ima isti "problem"....dolazak novih ljudi koji su sa sobom donijeli svoje obicaje,navike,jezik i umjesto da prihvate dio kulture mjesta u koje su dosli i obogate ga svojim namecu samo svoje....stvar je domacih da se izbore,bez obzira sto im se broj smanjuje, za svoje.....
uvijek sam mislila kako je senj kulturnija sredina od moje jer vi ste puno prije nas i nasih "primorskih novina" imali "metlu i skavaceru", sacuvali ste maskare, imali knjizevne veceri zimi, sacuvali svoj dom kulture, a da o cuvanju tradicije senjske gimnazije ni ne govorim....
bez obzira sto si malodusan ipak ste u prednosti....vas centar grada, mada naizgled zapusten, daje vam priliku da ga takvog netaknutog novokomponiranom izgradnjom koja se ne uklapa u tradiciju primorske izgradnje obnovite......i jos nesto.....na celo turisticke zajednice dobili ste sjajnu, energicnu osobu koja ono sto zamisli uvijek i ostvari.....da, gospodja biondic napravit ce sve da se ime grada senja cuje svuda gdje treba....
buducnost je na vasoj strani.......ucestvuj i ti u njoj.....sretno....

Da, slažem se, bjondićka je puno bolja varijanta od svojeg prethodnika i već sad je napravila dosta za senj, ženska se trudi i sve, nadam se da će bit svake godine sve bolje.
Nisam želio zazvučat skroz malodušno ni pesimistično, al mislim da trebamo sagledat stvari onakve kakve jesu.
Senj je bio grad kulture, dom kulture je isto do unatrag par godina imao kvalitetan program i do toga se dosta držalo, kad je ljetna pozornica pretvorena u magnus isto se izgubio jedan veliki dio povjesne baštine grada, velika vrata-(ulazna vrata grada) su dan-danas u beču i nikome nije ni palo napamet zavrtit se oko toga, a zidine velikih vrata su nemilosrdno zažbukane-trajno unakažene, stare kamene ploče na potoku su odnešene i sve su to fino zalili s asvaltom-najjeftinije rješenje, tako da ima malo mjesta za optimizam...

Praktički bi cijeli grad trebalo obnovit i sanirat fasade u raspadu, jako puno posla ima u gradu bure, ali trenutnoj vlasti ne odgovara da se radi oko toga...
-pretpostavljam da si iz crikvenice kad spominješ primorske novine..., kirija možda nema takvu povijest-osim kaštela i ovih novih iskopina šta vodi pelić, ali ima bolje uvjete za život i populacija grada može samo rast, i ja osobno sam sve više prisiljen krenut na sjever- konkretno u crikvenicu zbog posla, a i općenito kriminalnih uvjeta u senju, cijene nekretnina u crikvenici dosežu i 2600 eur/ kvadrat, crikvenica će rast kao tur. mjesto, i da slažem se da bi to moglo bit i negativno dugoročno gledano, ali činjenica je da su uvjeti za život bolji, radi se, gradi itd., a i ima dosta domaćih ljudi koji drže do tradicije, i čuvaju čakavski-prisile strance da se prilagode njima, a u senju su se domaći ljudi prilagodili doklaćencima, za 20 godina pitanje dal će ostat koji pijanac koji zna 3 riječi senjskog, al završimo u pozitivnom tonu-bit će bolje
Mužjak11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 23:05   #14
Ako nemate niša protiv obnovio bih ovu jako, jako zanimljivu temu, a i pomalo vruću od stoljeća sedmog. Problemi grada Senja leže u njegovoj burnoj i svetoj prošlosti te se nastavlja s problemima današnjice. Karma grada leži u njegovom ponosu, domoljublju, kulturi, jeziku, bogatstvu, uskocima, diplomaciji, gospodarstvu i geopolitičkom položaju. Sve što sam u prethodnoj rečenici nabrojio sačinjava jedan narod po svim definicijama. Senjani su uvijek branili svoje interese i dolaskom Hrvata na more i interese Hravatske ističući tu Turke i Mlečane. Grad je u to vrijeme bio jako bogat i stnovnici koji su živjeli u njemu, trgovina je cvala kada se nisu vodili ratovi, kada su se vodili ratovi tada su Uskoci znali obraniti svoje, a i plijen iz pohoda je bio obilan. Sve je to dovelo grad u poziciju da su se mnogi zainteresirali za njega, naravno da vladaju sa njim na ovaj ili onaj način. Naravno ponos Senjana nije to dozvoljavao jer su uvijek znali dobro upravljati svojim gradom. Naravno to je dolazilo na naplatu u svakoj prilici od protivnika te su grad sve više i u svakoj prilici slabili i osiromašivali. Sve je bilo donekle dobro do 1900 dok se grad dobro razvija i trgaovači dobro kotirao i bio odlična luka za jedrenjake itd., ali od 1900 grad nije prihvatio nove izazove koji su dolazili razvojem nove tehnologije (parni brodovi itd.) te je izgubio gospodarsku utakmicu. Stagnacija grada je trajala sve do kraja 2. sv.rata. Nakon svjetkog rata u gradu se razvila drvna industrija koja je pokrenula okolna mjesta, turizam se razvijao od kraja 20. stoljeća, trikotaža, Primorije, pogoni 3.Maja, dobro stojeći Komunalac, utjecajno obrazovanje koje je nasljeđeno, sprega gospodarstva i obrazovanja krajem 20. stoljeća davala je stručan kadar i napredak, suradnja sa Senjanima koji su otišli iz grada živjeti iz raznih razloga, kulturni život u to doba dosezao je vrhunac, u gradu je bilo vrlo malo nezaposlenih, natalitet pozitivan, sport na vrhuncu, zabava uvijek dobra. A onda nastaju problemi dolaskom Lijepe Naše: privatizacija (pljačka), droga, alkohol, zelenaštvo, nezaposlenost, rat, raseljavanje, svrstavanje grada u Ličku župani što je zapečatilo njegov razvoj jer prirodno on ne pripada tamo. I došli smo do danas gdje pojedini mladi ljudi pokušavaju nešto, ali sve se to bazira na uslugama, gospodarstvo ništa, nula bodova. Za pokrenuti grad treba imati tim i morate znati što hoćete.
Dario3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 23:18   #15
Grad Senj ima puno više problema nego što itko može zamisliti.
Dario3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 23:55   #16
Obožavam Senj , možda zato jer imam senjske korjene baba mi je prava Senjkinja
Signorina Despi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 00:10   #17
I što misliš o Senju kao gradu da vrati staru slavu
Dario3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 00:11   #18
Quote:
Signorina Despi kaže: Pogledaj post
Obožavam Senj , možda zato jer imam senjske korjene baba mi je prava Senjkinja
Ponosna si na svoju baku?
Dario3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 11:22   #19
Grad Senj je izgradnjom luke Rijeka počeo propadati i mislim kako se radi o trajnoj propasti grada. Kad govorimo o turizmu, svakako da Senj ima potencijala, ali treba se zapitati što predstavlja turizam ovom "neoliberalnom", "dekadentnom", "modernom" društvu. Sigurno povijesna baština grada Senja, koja je velikim dijelom neiskorištena ne predstavlja izazov "modernim" turistima koji se žele dobro napiti, najesti i ležati na plaži pokraj isto takvih 1000 ljudi.

Senj kao grad ima veliku povijesnu i kulturnu tradiciju. U gradu Senju su, naprimjer rođeni jedan Pavao Ritter Vitezović, kao i Silvije Strahimir Kranjčević ili Vjenceslav Novak i Nikola Jurišić, slavni vojskovođa i hrvatski junak koji je obranio mađarsku utvrdu Kiseg od Osmanlija.

Senj je bio i obrazovno središte, pa bi trebalo spomenuti kako su se u Senju školovali Ante Starčević, Eugen Kvaternik, ali i Ante Pavelić.

Neću sada previše pisati o povijesti grada Senja.

Senj predstavlja branu hrvatstva i grad koji se uvijek mogao pohvaliti time da je njegovo stanovništvo skoro 100 % hrvatsko i katoličko.

A što onaj gore piše o Bunjevcima? I kako se on preziva? Bunjevci su na područje grada Senja došli prije više od 400 godina sa područja zapadne Hercegovine i Dalmatinske Zagore, odakle su predvođeni franjevcima izbjegli pred Turcima.
Kako se zovu sela u okolici Senja? Naravno prema bunjevačkim velikim porodicama. Bunjevačke porodice su naprimjer Baleni, Vukelići, Starčevići, Pavelići, Šojati,Tomičići, Vukelići, Tomljanovići.
Pogledajte malo kako izgledaju vrtovi u okolici Senja, pa ćete vidjeti malo vrtove ograđene kamenjem, tipične za Bunjevce.
__________________
verba volant, scripta manent
Richeilleu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 11:47   #20
Quote:
Richeilleu kaže: Pogledaj post
Grad Senj je izgradnjom luke Rijeka počeo propadati i mislim kako se radi o trajnoj propasti grada. Kad govorimo o turizmu, svakako da Senj ima potencijala, ali treba se zapitati što predstavlja turizam ovom "neoliberalnom", "dekadentnom", "modernom" društvu. Sigurno povijesna baština grada Senja, koja je velikim dijelom neiskorištena ne predstavlja izazov "modernim" turistima koji se žele dobro napiti, najesti i ležati na plaži pokraj isto takvih 1000 ljudi.

Senj kao grad ima veliku povijesnu i kulturnu tradiciju. U gradu Senju su, naprimjer rođeni jedan Pavao Ritter Vitezović, kao i Silvije Strahimir Kranjčević ili Vjenceslav Novak i Nikola Jurišić, slavni vojskovođa i hrvatski junak koji je obranio mađarsku utvrdu Kiseg od Osmanlija.

Senj je bio i obrazovno središte, pa bi trebalo spomenuti kako su se u Senju školovali Ante Starčević, Eugen Kvaternik, ali i Ante Pavelić.

Neću sada previše pisati o povijesti grada Senja.

Senj predstavlja branu hrvatstva i grad koji se uvijek mogao pohvaliti time da je njegovo stanovništvo skoro 100 % hrvatsko i katoličko.

A što onaj gore piše o Bunjevcima? I kako se on preziva? Bunjevci su na područje grada Senja došli prije više od 400 godina sa područja zapadne Hercegovine i Dalmatinske Zagore, odakle su predvođeni franjevcima izbjegli pred Turcima.
Kako se zovu sela u okolici Senja? Naravno prema bunjevačkim velikim porodicama. Bunjevačke porodice su naprimjer Baleni, Vukelići, Starčevići, Pavelići, Šojati,Tomičići, Vukelići, Tomljanovići.
Pogledajte malo kako izgledaju vrtovi u okolici Senja, pa ćete vidjeti malo vrtove ograđene kamenjem, tipične za Bunjevce.

Slazemo se da je grad u velikom problemu. Turizam je dio koji grad kao prihod mora imati, ali smatram da svoj oporavak treba bazirati na malom i srednjem poduzetništvu. Nekad je u gradu cvalo obrtništvo što je držalo privredu grada. Danas od stare slave grada ostale su gostione.
Što se tiče malograđanštine (tip koji nezna što priča) u gradu je uvijek bilo, kao i kod svakog nenačitanog i neobrazovanog čovjeka. Treba znati osnovnu stvar da "veliki" gradovi i njihovi stanovnici prihvaćaju multikulturalnost pa tako Senj i većina građana grad prihvaća "doklačence" i njihovu kulturu.
Da ima posla u gradu manje bi se razmišljalo o glupostima, grad je zapao u neimaštinu pa se stanovnici snalaze kako znaju i umiju.
Dali su proradile vjetrenjače, dali se eksplatira njihova energija, da li grad zarađuje od njih ili se još dogovaraju kome ide "deset posto". Tu je problem.
Treba živketi život i pustiti druge da žive.
Problem grada je možda više duhovan i moralan te bi se možda i gospodarstvo pokrenulo kada bi se riješila moralna vertikala u koju ulazi već spomenuto (droga, alkohol, kriminal). Nekada je u gradu bila osnova života obrazovanje, sport, zajedništvo, briga o mladima i rad.
Drago mi je da uviđate probleme koji usporavaju razvoj grada, takva razmišljanja i analize treba provoditi s građanima te na taj način prisiliti gradske oce koji imaju "moć", zakon i novac na rješavanje problema i kažnjavanje možebitnog kriminala koji se mora očistiti radi ulaska zdravog kapitala.
Dario3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:33.