Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2009., 22:16   #1
Mala brodogradnja - posao

Koliko ima posla za inženjere brodogradnje u maloj brodogradnji, remontu i sl. i što sve rade?

Da li je posao inženjera brodogradnje gotov kada je projektiranje dovršeno ili ima posla u proizvodnji?

Kako stoje omjeri strojara i brodograditelja u maloj brodogradnji?

Koja su tražena zanimanja, znanja i vještine za rad u maloj brodogradnji i sl.

Budućnost male brodogradnje u Hrvatskoj-što mislite....
Kolpomorto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 09:56   #2
Možda bi nas nekoliko sa foruma mogli oformiti jednu udrugu, zadrugu ili nešto slično pa svoja znanja iskustva i profesije spojit u nekakav projekt.

dobro pitanje postavljaš. na žalost budučnost nije blistava jer se sva brodogradnja bazira na velikim brodogradilištima. kako ih država rasprodaje što ostaje nama malima. premali smo da se borimo sa konkurencijom poput talijana i turaka, pozicije u svijetu smo izgubili a jedina mala brodogradnja priznata u dobrom dijelu svijeta je salona iz splita, nešto sitno pičuljan, greben sa byboatima i to je to otprilike. ujedno svi kvalitetni ljudi bježe pomalo vani jer im privatni kapital ne dozvoljava neke zahtjevnije projekte.
a država naravno ne stimulira ničim već dapače samo nas ubija dodatno.
kako mi se čini ti si ili inžinjer ili si na putu da to postaneš i ako ne želiš ostati kolpamorto tražičeš kruh u svijetu, ako želiš stvoriti nešto.
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 18:27   #3
Evo da vam napisem kako je stanje na Kvarneru(Rijeka).Brodograditelj sam u drvu,izucio zanat u Brodogradilistu Kantrida koje je zatvoreno 1996g.Kupio ga je Teri -Crotek koji rade anti-koroziju u 3.Maju,sto znaci da nisu nastavili dijelatnost.Odavno se kod nas ne radi novogradnja.Uglavnom se kupi stari brod i po njemu radi rekonstrukcija,iskoristi se registracija da se uspara.Ja također radim u 3.Maju i doma slazem radionu.Ne isplati se radit obrt jer ni nema toliko posla za nas.
__________________
Crna u sebi sadrzi sve boje. http://drifter-dnevnik.bloger.hr/
Malo razonode.
bahmud73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 20:57   #4
Budućnost male brodogradnje u Hrvatskoj-što mislite....[/QUOTE]

Buducnosti u Hrvatskoj nema za pošteni svijet,tako ni za poštene brodograditelje dok nas za rogove vuce vladajuca garnitura.
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 22:03   #5
Ma čitan cilo vrime naslove kako maloj brodogradnji sve cvita... a onoliko koliko pratim proizvodnja stalno raste, a navodno i fali ljudi npr. malo je ljudi koji znaju izrađivat brodske interijere. Mene osobno zanima inženjerski posao u remontu, ali to je nešto drugo. Inače sad gledam malo kompozite, stakloplastiku, proba bi se sam educirat oko tehnologije... samo jedno su knjige, a drugo je praksa.
Kolpomorto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 13:18   #6
Quote:
Kolpomorto kaže: Pogledaj post
Ma čitan cilo vrime naslove kako maloj brodogradnji sve cvita... a onoliko koliko pratim proizvodnja stalno raste, a navodno i fali ljudi npr. malo je ljudi koji znaju izrađivat brodske interijere. Mene osobno zanima inženjerski posao u remontu, ali to je nešto drugo. Inače sad gledam malo kompozite, stakloplastiku, proba bi se sam educirat oko tehnologije... samo jedno su knjige, a drugo je praksa.
Imate li iskustva sa poticajnim kreditima u maloj brodogradnji? Kakva su iskustva što se tiče gradnje jedrilica?
tanaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 14:38   #7
poticajna su sredstva vrlo ograničena, odnosno imaju točno određene limite, ovisno da li su obrti poduzeća ili zadruge u pitanju, da li su branitelji u pitanju , da li su stričevi, sinovi ili netjaci u pitanju itd.
poticaji su u opciji ako prijaviš brodogradnju u smislu očuvanja tradicijskog načina gradnje tako da stakloplastika, jedrilice otpadaju. nešto možeš ušičariti u HBO ali to su samo "stimulativni " krediti ili u TZ za sponzoriranje sajmova za prezentaciju proizvoda (jedan dio) ali treba stvoriti proizvod....
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 14:45   #8
Quote:
Kolpomorto kaže: Pogledaj post
Ma čitan cilo vrime naslove kako maloj brodogradnji sve cvita... a onoliko koliko pratim proizvodnja stalno raste, a navodno i fali ljudi npr. malo je ljudi koji znaju izrađivat brodske interijere. Mene osobno zanima inženjerski posao u remontu, ali to je nešto drugo. Inače sad gledam malo kompozite, stakloplastiku, proba bi se sam educirat oko tehnologije... samo jedno su knjige, a drugo je praksa.
što se ovog cvitanja tiče, vjeruj mi na riječ, cvitaju samo krizanteme večini malih proizvođača. od svih firmi koje se bave malom brodogradnjom imaš slijedeće uspješne: salona, pičuljan, donat boats, adex, i ne znam ko još. primjera radi vanga, šibenik 800, medvjedica, i sl. naprave 1,2 ili tri broda i što dalje.? stoje na mistu. godišnja produkcija ispod 15 komada u npr. klasi od 12-15 metara nema šanse opstati. Di je npr. nestao Mondial? projekt buka cika i vika a di je. napravljeno dva komada i pauza. nema ih ko gurati to je problem itd itd. volija bi da grišim, pa me ispravite. bojim se da i mene čeka sl. sudbina, osim ako mi se ne pojavi neka bogata tetka za koju ne znam.
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 14:46   #9
skužajte, još jedno pitanje. Kolpamorto, što je tvoja profesija?
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 17:49   #10
student strojarstva, ali mislim da sam falija šta nisam upisa brodogradnju
Kolpomorto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 17:55   #11
U principu volija bi radit u brodogradnji, dida mi je bija kalafat i to znanje je sad izgubljerno, šta mi je ža. Rođaci su vlasnici malo veće kooperantske firme ali veliki škverovi me ne zanimaju, više su mi napete teme oko samogradnje, male brodogradnje, remonta.. sad oću li nać kruva u tome, ne znan, teško.
Kolpomorto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 21:34   #12
Quote:
Kolpomorto kaže: Pogledaj post
U principu volija bi radit u brodogradnji, dida mi je bija kalafat i to znanje je sad izgubljerno, šta mi je ža. Rođaci su vlasnici malo veće kooperantske firme ali veliki škverovi me ne zanimaju, više su mi napete teme oko samogradnje, male brodogradnje, remonta.. sad oću li nać kruva u tome, ne znan, teško.
što se toga tiče pročitaj moj prvi post na svoju temu
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 23:38   #13
Dobro je reka kolega Sealion , nema kruva u HR za nekoga tko ima znaje i volje za radit ... država ti neče na nikakav način pomoč , več če sve učinit da ti odmogne , ne zato ča to želi , nego zato ča postoječim zakonim i bezakonima nema nigdje ničega da pomogne čoviku koji oče radit , a nebit na burzi rada. Danas je bolje stat na burzi i primat od njih crkavicu nego otvorit vlastitu firmu ili obrt ako nemaš poprilično love za platit sva davanja koja oni oče .. Ja imam obrt i radim u jednoj firmi . Imam obrt za servisiranje brodova , motora i sl. Godinu dana sam radija u obrtu , od prvog dana plačaš socialno , mirovinsko , komora , turist. zajednica... a da kune nisi zaradija , nitko te nepita da li ti to možeš , jesi li zaradija , a oni vide jesi li , jer sve vide u kompu , samo traže svoju lovu odmah i sad , u olakšicu ti ide samo alat koji je skuplji od 2000 kuna , ispod ne , prvu godinu neplačaš porez ali ga platiš na kraju godine, next godine plačaš paušalno kako se dogovorite , ja sad radim u jednoj firmi pa oni plačaju mirovinsko i socialno , dakle nemoram za obrt plačat , ali se nešto doplati na kraju godine .... a Milinovič oče još i dopunsko

Nisam baš siguran za uspjeh u maloj brodogradnji , ima tih brodova danas ko mravi , triba pogodit želju kupaca , očeš veliku proizvodnju , manji brod i nižu cijenu ili manju uz kvalitetniji brod .... aj vanka dok ti je vrime , zaradi lovu , dođi doma , kupi brod , uvati ribe i zovi nas na marendu
Vicenco71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 08:50   #14
koliko depresivnosti u nas par koji ovdje pišemo. zamislite to na nivou cijele države. totalni fijasko vlade. jesu li oni toga uopće svjesni.
npr. u struci Kolpamorta čovik iz, također Trogira;čini mi se; je izmislio prije ,ne znam, 6-7 godina osovinu kroz koju prolazi druga osovina i na kraju imaš dvi propele koje sad šveđani nazvaše duo prop. da to je hrvatski izum. čovik je prodao patent jer ovdje nije bilo zainteresiranih za takvu proizvodnju. taj čovik se negdi izgubija. koliko takvih genijalaca imamo. možda je i kolpamorto jedan od njih. samo ko će mu ovdje pružiti priliku.
sad primjer suprotno od toga. ja tražim mladog stolara već tri godine koji je tek završio zanat. nudim mu da dođe raditi kod mene i usput da upiše faks drvne obrade. ja to financiram i njegovu redovnu plaču. on ima obvezu završit faks redovno i nakon toga tražim da sa mnom potpiše ugovor na deset godina. jave se dečki ali samo na informativni razgovor.
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 10:17   #15
Quote:
SEALION kaže: Pogledaj post
on ima obvezu završit faks redovno i nakon toga tražim da sa mnom potpiše ugovor na deset godina. jave se dečki ali samo na informativni razgovor.
Posto bi ta osoba radila kod tebe dok ide i na faks realno bi bilo na 5 godina. Tako rade sve firme; neke cak zahtjevaju samo 3 ili 4. 10 godina je malo previse, jer ako zavrsi faks sa cca 26-27, radi kod tebe 5 godina kasnije moze nesto svoje ili otici van a znanje i vjestine ima. Sa 36-37 isto tako ali je vec mozda prestar za otisnuti se u nesto novo. A ako potpise za 3-4 ili 5 godina i ti si mu super firma i poslodavac nece biti niti potrebe otici negdje drugdje pa nije niti potrebno vezati nekoga na 10 godina. Malo si to razmisli...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 14:27   #16
ima smisla .hvala na sugestiji
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 21:49   #17
Baš gledan na stranicama od zavoda, trenutno se traži nekoliko plastičara, bravar, stolar, tapetari, sve u maloj brodogradnji i sve na određeno (jer trenutno ima posla, a posli ko zna....)
Kolpomorto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 22:42   #18
Quote:
Kolpomorto kaže: Pogledaj post
Baš gledan na stranicama od zavoda, trenutno se traži nekoliko plastičara, bravar, stolar, tapetari, sve u maloj brodogradnji i sve na određeno (jer trenutno ima posla, a posli ko zna....)
Plasticari se uvjek traže,to je robija a ne posao.
Bravara,stolara i tapetara nema za lik,jer su svi meštri otišli u privatnike koji nešto znaju. Pa nisu ludi robovati kod nekoga misec dana za 2500 kn.
Pa sada ti biraj !
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 19:35   #19
Quote:
Farymann kaže: Pogledaj post
Plasticari se uvjek traže,to je robija a ne posao.
Bravara,stolara i tapetara nema za lik,jer su svi meštri otišli u privatnike koji nešto znaju. Pa nisu ludi robovati kod nekoga misec dana za 2500 kn.
Pa sada ti biraj !
ali čak i ako ponudiš šest iljada kuna misećno teško je doći do čovika. međutim veliki je problem u samom školstvu jer već iz škole nedostaje kadra.
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 21:24   #20
Quote:
SEALION kaže: Pogledaj post
ali čak i ako ponudiš šest iljada kuna misećno teško je doći do čovika. međutim veliki je problem u samom školstvu jer već iz škole nedostaje kadra.
Za plastivara niko neda više od 3000 kn,ako neceš ti raditi doci ce drugi i je*e se gazdi to je njegov izgovor.
Najveci je problem u školstvu.Naprimjer završi djecak sa 17 godina za stolara.
I što on zna ? Na praksi je cistio radionice.
U školi je ucio hrpu beskorisnih podataka.
Ne razlikuje bukvu od hrasta,a blanju nezna držati u ruci.
I tko ce zaposliti takvoga,taj nema volje ni za život.
Poucen životnim pricama iz našeg svakodnevnog života,vidjevši našu vladajucu garnituru i "poduzetnike" kako su stekli bogatstvo legalizirajuci krađu,djete krene njihovim stopama ili leži doma i živi na grbaci roditelja.
Druga stvar je da u zanatske škole idu propali ucenici koji ne mogu drugdje.
Jer je sramota biti stolar ili zidar.To nije škola za budale ti poslovi su umjetnost i za takav posao treba imati dvi brukve u glavi.
Tko je kriv za to? Društvo i odgoj.
I sve se vrti u krug. Izlaza nema.

Ala sam se raspisao. Dirnulo me u žicu.

Aj Pozdrav !
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:06.