Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2014., 18:06   #1
Orah sadnice

Lijep pozdrav!

Znate li gdje bi se u sjeverozapadnom dijelu zemlje mogle nabaviti sadnice cijepljenog oraha?

Hvala.
tomislav83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2014., 22:41   #2
Dva klika mišem...

http://www.rasadnikzizek.hr/
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 17:53   #3
Ili u okolici Zagreba, ima li gdje? Ovaj rasadnik u Sv. Mariji mi je malo daleko.
tomislav83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 00:08   #4
Pozdrav, imam jedan problem dobio sam na dar sadnicu oraha ali na tiketu sadnice piše da je samo za ukras što to znači, ja bi htio neki orah od kojeg ću jest njegove plodove XD pa eto ako tko zna reć iako je za ukras hoće se moć jest njegovi plodovi?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 07:59   #5
ovisi o sortama .. dobro je i divljake posadi zbog boljeg oprasivanja (vjetrom) no stvarno treba se malo bolje pozabaviti time .. savjetujem internet posto je potrosacko drustvo odnosno trgovacki mentalitet ucinio svoje da vise nitko nezna nis a sve je kakti dostupno

prouci i ishranu biljka odnosno gnojidbu i procu tlo kakvo je pa da prije sadnje priredis sve na vrijeme da drvo vrze izraste i bude radjalo obilnije . sada u startu j epuno lakse pripremiti sve sto treba a 50-tak kuna z avrecu gnoja nije steta dat kad ces za par godina imat duplo veci prinos
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2016., 21:18   #6
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam jedan problem dobio sam na dar sadnicu oraha ali na tiketu sadnice piše da je samo za ukras što to znači, ja bi htio neki orah od kojeg ću jest njegove plodove XD pa eto ako tko zna reć iako je za ukras hoće se moć jest njegovi plodovi?
Priznajem da dosad nisam čuo za izraz 'ukrasni orah' - iako postoje neke druge ukrasne voćne vrste, npr. jabuka - koja ima lijepi crveni cvijet ali vrlo malen plod.

Što se tvog oraha tiče, može biti da se radi o sorti Geisenheim koja ima crvenu jezgu ploda, pa izgleda atraktivno:

Geisenheim

Ako nije to, ne znam što bi drugo moglo biti. Posadi, pa vidi. Ako je cijepljeni, prvi rod će biti za 3-4 godine, lupina će biti tanka a plod krupniji nego kod običnog oraha (sjemenjaka).
I, da, bilo bi dobro da je u blizini još koji orah, zbog oprašivanja,.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...

Zadnje uređivanje FeetF1 : 13.03.2016. at 21:36.
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 09:45   #7
Plodovi oraha sa crvenom jezgrom se isto jede cak je malo ukusniji od klasicnog tj. nema toliko izrazenu gorcinu tako da mi je glupo cuti da su plodovi sa crvenom jezgrom ukrasni. Bolje pitaj tamo gdje si kupio kakav je to orah jel daje plodove za jesti ili je to stvarno ukrasni.

A trebalo bi i pisati na etiketi koja je to sorta, nema u svijetu samo jedne sorte kak si amateri zamisljaju vec stotine. Tako mozete prilikom kupovine oraha u trgovini nalijetijeti na plodove koji su toliko gorki da uopce nisu za nikakvu konzumaciju cak ni kada dodate vise secera u odnosu sta pise u receptu. Dok imas neke plodove koji su toliko ukusni da ih mozete normalno upotrijebljavati kao grickalice jer nema ili ima cisto malo gorcine.
Tako da sve ovisi o sortama kao slucaj kod jabuka, imas slatke i kisele jabuke.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:56.