Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet

Internet Sve o internetu, sadržaju i tehnologiji
Podforumi: Web, Web development, Internet biznis, Nove web stranice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2007., 19:29   #81
Quote:
Fabioo kaže: Pogledaj post
ta "tvoja" parica rezerve je tvoja samo dok nekome ne zatreba, jer ona nije direktno iz centrale dosla u tu tvoju kutiju nego je, naravno, negdje dosla podzemnim kabelom i kasnije prespojena na par raspona zracnog kabela..

sutra kad ti monter dode nesto raditi i nadje slobodnu paricu on ce je upotrijebiti puno prije te vase bandere..

a sve price o PCM-u su malo nerealne. PCM je uredaj koji se ugraduje na mjestima na kojima nema slobodnih parica i jedini nacin je prosirenje izvoda, a za to je potreban opsezan rad u podzemnoj mrezi i to jedino ukoliko postoji tzv. rezerva u nekoj spojnici.
Mozes li malo poblize objasniti kako bi to monter upotrijebio paricu ?
Mislis usao bi nasilno u objekat ili tavan? Ili mislis da zbog nedovoljnog kapaciteta mreze smije diskriminirati postojeceg korisnika i uskratiti mu zakonom o telekomunikacijama kvalitetu usluge, te modulatorom razdijeliti jednu paricu 0.4 do cetiri korisnika. Mozda , mislis ako nema liba na aksama i ako nema podzemnog da se moze raditi sta hoce?
Daj malo elaboriraj molim te svoje izlaganje, pa da se i mi ostali upoznamo.
Mislis da je ispravno da se nekome skine parica i stavi PCM i da covijek dobije ovu poruku:

Zahvaljujemo na interesu za ADSL! Nažalost u ovom trenutku Vam ne možemo ponuditi ADSL uslugu za navedeni telefonski broj.

Ako pak želite primiti obavijest o dolasku ADSL u Vaš kvart, ispunite obrazac i pošaljite podatke za kontakt.
paradoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 20:02   #82
Quote:
paradoks kaže: Pogledaj post
Mozes li malo poblize objasniti kako bi to monter upotrijebio paricu ?
Mislis usao bi nasilno u objekat ili tavan? Ili mislis da zbog nedovoljnog kapaciteta mreze smije diskriminirati postojeceg korisnika i uskratiti mu zakonom o telekomunikacijama kvalitetu usluge, te modulatorom razdijeliti jednu paricu 0.4 do cetiri korisnika. Mozda , mislis ako nema liba na aksama i ako nema podzemnog da se moze raditi sta hoce?
Daj malo elaboriraj molim te svoje izlaganje, pa da se i mi ostali upoznamo.
Mislis da je ispravno da se nekome skine parica i stavi PCM i da covijek dobije ovu poruku:

Zahvaljujemo na interesu za ADSL! Nažalost u ovom trenutku Vam ne možemo ponuditi ADSL uslugu za navedeni telefonski broj.

Ako pak želite primiti obavijest o dolasku ADSL u Vaš kvart, ispunite obrazac i pošaljite podatke za kontakt.
hm da, ljudi su njihovi akviziteri, pa moraju skupljat okolo podpise...
kad su mi to rekli sterao sam ih u tri.....
PCM je izvan zakona, i boli me đon kaj oni nemaju dosta parica!
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 20:08   #83
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
hm da, ljudi su njihovi akviziteri, pa moraju skupljat okolo podpise...
kad su mi to rekli sterao sam ih u tri.....
PCM je izvan zakona, i boli me đon kaj oni nemaju dosta parica!
to i ja kazem, samo bi htio od ovoga gore da mi objasni svoj stav. Dvojnik, PCM, GSM su zabranjeni zakonom jos 96-te godine, znaci prije 11 godina. Ljudi su financirali infrastrukturu, a ovi nisu nista ulagali, a da su ljudi imalo pametni poslali bi zahtjev za naknadu koristenja privatnog posjeda za daljnju distribuciju mreze prema ostalim pretplatnicima 2 kune po duznom metru dnevno, posto su apsolutno svi kablovi postavljeni protuzakonito po tavanima i ometaju privatan posjed, a svaki se moze zloupotrijebiti i prisluskivati susjedov razgovor ili mu se zakvaciti na liniju po noci. Dok ovaj dokaze bilo sta, prosla baba s kolacima.
paradoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 20:10   #84
Quote:
paradoks kaže: Pogledaj post
to i ja kazem, samo bi htio od ovoga gore da mi objasni svoj stav. Dvojnik, PCM, GSM su zabranjeni zakonom jos 96-te godine, znaci prije 11 godina. Ljudi su financirali infrastrukturu, a ovi nisu nista ulagali, a da su ljudi imalo pametni poslali bi zahtjev za naknadu koristenja privatnog posjeda za daljnju distribuciju mreze prema ostalim pretplatnicima 2 kune po duznom metru dnevno, posto su apsolutno svi kablovi postavljeni protuzakonito po tavanima i ometaju privatan posjed, a svaki se moze zloupotrijebiti i prisluskivati susjedov razgovor ili mu se zakvaciti na liniju po noci. Dok ovaj dokaze bilo sta, prosla baba s kolacima.
važno je dodati da kablovi kad su polagani nisu poštivana pravila struke, nego su parice umjesto 0.8 postavljene 0.4...
razliku je sebi netko strpao u đep...
posebna je priča ISDN na parici 0.4.....
no da je parica i 0.8 opet PCM nesmije na nju
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 21:38   #85
Quote:
paradoks kaže: Pogledaj post
Mozes li malo poblize objasniti kako bi to monter upotrijebio paricu ?
Pa ta parica je krenula sa izvoda i proslijeđena je sve do te novopostavljene bandere... ali se ta parica također može odspojiti na samom izvodu ili negdje prije u trasi i iskoristiti da bi se preko nje u rad pustio neki novi pretplatnik. Griješim li?
Fabioo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 21:39   #86
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
važno je dodati da kablovi kad su polagani nisu poštivana pravila struke, nego su parice umjesto 0.8 postavljene 0.4...
razliku je sebi netko strpao u đep...
posebna je priča ISDN na parici 0.4.....
no da je parica i 0.8 opet PCM nesmije na nju

0.8? 0.4? Pričamo o promjeru žice u kabelu?
Fabioo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 22:35   #87
Quote:
Fabioo kaže: Pogledaj post
Pa ta parica je krenula sa izvoda i proslijeđena je sve do te novopostavljene bandere... ali se ta parica također može odspojiti na samom izvodu ili negdje prije u trasi i iskoristiti da bi se preko nje u rad pustio neki novi pretplatnik. Griješim li?
Izgleda da grijesis djelimicno.
Postoji centrala, dakle AKSA, od centrale ide parica (kabel kako ga ti zoves) fi 0.8 na duzinu izmedju 400-600 metara kada se prelazi na paricu fi 0.6, pa opet ta duljina na 0.4. Izmedju toga su dakako spojevi. Spojevi mogu biti , a i vecinom od centrale i jesu podzemni i to se zovu spojnice ili tzv. flase koje su hermeticki zatvorene. Dakle sve parice su spojene i omotane folijom na kojoj je na kraju kao sistem pecata koji se zagrijavanjem hermeticki zatvori i tu ti nitko nece kopati i trgati spojnicu da nekome mazne paricu. Ima i zdenaca, to su ti oni kockasti sahtovi i tu ti nece spajati. Ostala je bandera, jeli tako. E sad na banderi u prenatrpanu kutiju pokusaj ti smjestiti modulator iliti PCM. Ostao je spoj kod korisnika na tavanu ili centrala. Kod korisnika nesmije spojiti ako ga ovaj ne pusti u dvoriste, a ako spoji u centrali sa prvim spajanjem putem modema ces dobiti brzinu ispod i oko 28.8 kbps, a to je ispod dozvoljene brzine zakona o telekomunikacijama.
Reci jeli sam ti bio dovoljno jasan.
Brzina od 33.3 i 48 kbps dokazuje da imate smetnje u spojnicama i da su parice krivo ukrizane (sistem croslinka) za mrezni kabel ako je veca duzina od 100 metara onda od gigabitne mreze dobijes megabitnu, znaci da je vazno ukrizati i ne prelomiti kabel. Pravilna brzina je 50.2 kbps, ona 0.4 kbps su za odrzavanje veze (ping) dakle da bi se znalo da si na vezi, zato se modemi i zovu 56K, a njih isto ima koji rade na raznim protokolima, recimo X2 protokol.
Samo ti pitaj budem ti ja objasnio da nebudes vise u zabludi.
Sto je najveca stvar ako vam nekome spoje ADSL na takvu losu paricu, onda naravno nemate dovoljnu propusnost, jer je pipa preuska za tu kolicinu podataka.
paradoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 22:44   #88
Quote:
Fabioo kaže: Pogledaj post
0.8? 0.4? Pričamo o promjeru žice u kabelu?
je, primjetiti ćeš da su u starijim zgradama kao žice za telefon vučene parice 0,8 bjela i plava...
vjeruj to nije tako rađeno sasvim slučajno....
danas po zgradama vuku UTP što nije korektno......
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 22:47   #89
Quote:
paradoks kaže: Pogledaj post
Izgleda da grijesis djelimicno.
Postoji centrala, dakle AKSA, od centrale ide parica (kabel kako ga ti zoves) fi 0.8 na duzinu izmedju 400-600 metara kada se prelazi na paricu fi 0.6, pa opet ta duljina na 0.4. Izmedju toga su dakako spojevi. Spojevi mogu biti , a i vecinom od centrale i jesu podzemni i to se zovu spojnice ili tzv. flase koje su hermeticki zatvorene. Dakle sve parice su spojene i omotane folijom na kojoj je na kraju kao sistem pecata koji se zagrijavanjem hermeticki zatvori i tu ti nitko nece kopati i trgati spojnicu da nekome mazne paricu. Ima i zdenaca, to su ti oni kockasti sahtovi i tu ti nece spajati. Ostala je bandera, jeli tako. E sad na banderi u prenatrpanu kutiju pokusaj ti smjestiti modulator iliti PCM. Ostao je spoj kod korisnika na tavanu ili centrala. Kod korisnika nesmije spojiti ako ga ovaj ne pusti u dvoriste, a ako spoji u centrali sa prvim spajanjem putem modema ces dobiti brzinu ispod i oko 28.8 kbps, a to je ispod dozvoljene brzine zakona o telekomunikacijama.
Reci jeli sam ti bio dovoljno jasan.
Brzina od 33.3 i 48 kbps dokazuje da imate smetnje u spojnicama i da su parice krivo ukrizane (sistem croslinka) za mrezni kabel ako je veca duzina od 100 metara onda od gigabitne mreze dobijes megabitnu, znaci da je vazno ukrizati i ne prelomiti kabel. Pravilna brzina je 50.2 kbps, ona 0.4 kbps su za odrzavanje veze (ping) dakle da bi se znalo da si na vezi, zato se modemi i zovu 56K, a njih isto ima koji rade na raznim protokolima, recimo X2 protokol.
Samo ti pitaj budem ti ja objasnio da nebudes vise u zabludi.
Sto je najveca stvar ako vam nekome spoje ADSL na takvu losu paricu, onda naravno nemate dovoljnu propusnost, jer je pipa preuska za tu kolicinu podataka.
sve ja znam i o spojnicama i zdencima, ne brini... ali covjek govori kako je postavljena nova bandera i kako on ima paricu rezerve, tj. vjerovatno je čovjeku na kuću spojen dvoparni kabel u kojem je jedna parica iskorištena a druga je slobodna.. ali uzalud ta slobodna parica kad moze negdje prije biti odspojena...pa jebemu ta parica je znaci dosla iz centrale na neki izvod, tj. negdje je prespojena iz podzemnog kabela u zračni i samim time znači da se u nekom dijelu trase prije te nove bandere mogla odspojiti..
Fabioo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 22:49   #90
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
je, primjetiti ćeš da su u starijim zgradama kao žice za telefon vučene parice 0,8 bjela i plava...
vjeruj to nije tako rađeno sasvim slučajno....
danas po zgradama vuku UTP što nije korektno......
da.. to su olovni kabeli, je li tako? ili pricamo o instalacijskim kabelima?
A UTP kabeli su 0.6 koliko ja znam..
Fabioo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 22:51   #91
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
je, primjetiti ćeš da su u starijim zgradama kao žice za telefon vučene parice 0,8 bjela i plava...
vjeruj to nije tako rađeno sasvim slučajno....
danas po zgradama vuku UTP što nije korektno......
Zaboravio si napomenuti da se isto tako iskljucivo pazilo na krizanje sa strujom pod pravim kutem. A da bar stave UTP 6-icu ona gura korisnika od razvodnog ormarica do telefona, ali je cijela zgrada takva i onda kada spojis centralu dozivis zivcani slom a onu UTP negdi na pola zica u prekidu, a on zazbukan gips zbukom
paradoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 22:53   #92
Quote:
Fabioo kaže: Pogledaj post
da.. to su olovni kabeli, je li tako? ili pricamo o instalacijskim kabelima?
A UTP kabeli su 0.6 koliko ja znam..
Ne, to su bakrene parice, a UTP ti je 0.4 a 0.6 rijetko tko stavlja jer je dvostruko skuplji i drugacija je izolacija
paradoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 22:55   #93
sorry, krivo sam se izrazio... mislio sam na bakrene parice, ali sa papirnatom izolacijom i olovnim plaštom. ali vidim da sam pogriješio i da se radi o instlacijskim kabelima.
Fabioo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 22:57   #94
Quote:
Fabioo kaže: Pogledaj post
da.. to su olovni kabeli, je li tako? ili pricamo o instalacijskim kabelima?
A UTP kabeli su 0.6 koliko ja znam..
ne nisu olovni, instalacijski su...
je 0,6 je UTP... no njegova namjena nije telefonija.....
eh da, nebi se štel puno mješati u debatu između tebe i paradoksa, ali sam da ti velim, parica ide od točke A do točke B.
Ako se parica prekida i preusmjeri na točku C, dolazi do zbrke u dokumentaciji, i na terenu. Između ostaloga i zato jer postoji standard kako se kablovi odmataju, kako se biraju parice, kako se broje boje, i kako se spajaju boje, i kako se parice spajaju na druge parice.
Dakle od točke A do točke B bez ikakvih naknadnih intervencija ili preusmjeravanja....
Zato se to ne radi, i zato postoje žigovi....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 22:58   #95
Quote:
Fabioo kaže: Pogledaj post
sve ja znam i o spojnicama i zdencima, ne brini... ali covjek govori kako je postavljena nova bandera i kako on ima paricu rezerve, tj. vjerovatno je čovjeku na kuću spojen dvoparni kabel u kojem je jedna parica iskorištena a druga je slobodna.. ali uzalud ta slobodna parica kad moze negdje prije biti odspojena...pa jebemu ta parica je znaci dosla iz centrale na neki izvod, tj. negdje je prespojena iz podzemnog kabela u zračni i samim time znači da se u nekom dijelu trase prije te nove bandere mogla odspojiti..
Nemas dvoparni kabel to ti je pet zica. Dvije zapletene parice i jedna solo gola tanka zica. Imas sa 5 i 10 parica. Ako ima na tavanu slobodnu paricu i netko od susjeda mu je skine (monter) onda lijepo nazove voditelja centra i monter dobija nogu. Nije to kak je nekad bilo pa sam cak i ja morao dati 500 maraka za skidanje PCM-a. Sada su vremena drugacija.
Sada si ti gazda i sve se treba tebe pitati.
Da ti nadopunim i Azriela zice su ti upletene u hrpu i u razlicitim su bojama, one se razdvajaju kako kaze azriel i spajaju po PS-u, a ako se ne spoje onda ti iz centra (ispitne stanice) nemogu napraviti tocan ping za detekciju kvara na odredjenoj duzini. Kada ti u centru pogleda preko racunala tocno vidi na kojem je metru prekid. Sada vec trecu godinu nemogu vidjeti kakav imas aparat prikljucen, sa starim programom su ti vidjeli i aparat i tocno su ti detektirali da li koristis fiksni ili bezicni.
Ima toga jos, ali moram malo prilegnuti.
paradoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 23:01   #96
Quote:
paradoks kaže: Pogledaj post
Zaboravio si napomenuti da se isto tako iskljucivo pazilo na krizanje sa strujom pod pravim kutem. A da bar stave UTP 6-icu ona gura korisnika od razvodnog ormarica do telefona, ali je cijela zgrada takva i onda kada spojis centralu dozivis zivcani slom a onu UTP negdi na pola zica u prekidu, a on zazbukan gips zbukom
ne samo za pravi kut, nego ima i standard kak se kabel treba vuči uz strujne vodove...
Pa tako imamo slučajeve da korisnik stalno zove jer mu je centrala izgubila program... a ti ko majmun programiraš do slijedećeg uključenja jačeg motora primjerice..
jest da je UTP motan da anulira smetnje, ali nije predviđen za telefoniju i nesmije ići paralelno da strujnim vodom bliže od 30 cm, ili duljine veće od 18 metara čini mi se....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 23:02   #97
gle ovo...
imaš izvod na stupu koji ima 30 parica od kojih je 20 zauzeto... i sad recimo s tog izvoda ide trasa zračnog kabela 15x4 i parice se na svakom slijedecem stupu izdvajaju za pretplatnike i nakon 10-ak stupova je tebi dosao kabel 15x4, ali je li to znaci i da ti je doslo slobodnih 30 parica? Ne..
Fabioo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 23:03   #98
Quote:
paradoks kaže: Pogledaj post
Nemas dvoparni kabel to ti je pet zica. Dvije zapletene parice i jedna solo gola tanka zica. Imas sa 5 i 10 parica. Ako ima na tavanu slobodnu paricu i netko od susjeda mu je skine (monter) onda lijepo nazove voditelja centra i monter dobija nogu. Nije to kak je nekad bilo pa sam cak i ja morao dati 500 maraka za skidanje PCM-a. Sada su vremena drugacija.
Sada si ti gazda i sve se treba tebe pitati.

govorio sam o zračnom kabelu tk53u 1x4x0.6
Fabioo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 23:04   #99
Quote:
Fabioo kaže: Pogledaj post
gle ovo...
imaš izvod na stupu koji ima 30 parica od kojih je 20 zauzeto... i sad recimo s tog izvoda ide trasa zračnog kabela 15x4 i parice se na svakom slijedecem stupu izdvajaju za pretplatnike i nakon 10-ak stupova je tebi dosao kabel 15x4, ali je li to znaci i da ti je doslo slobodnih 30 parica? Ne..
pa imaš slobodnih 10 parica, složenih po boji, i točno znaš kojih je to deset slobodnih parica...bez provjere na stupu ispred...
ne vidim sad tu problem...
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 23:09   #100
pa problem je u tome sto covjek misli da ako ima slobodnu paricu u kabelu koji ide iz kutije na banderi blizu njegove kuce da ima i slobodnu paricu u dolazu, tj. paricu iz centrale..
Fabioo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:35.