Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2009., 09:45   #21
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Ono sjeme iz Konzuma treba izbjegavat (provjera klijavosti peršina -kućni uvjeti 100 sjemenki /brojala sam/ u popravnoj sjetvi - je bila 20%, pasternaka 15% - nikad više), je da je glupo pizdit nad 5 kuna, ali ja gubim i 2 tjedna vremena dok dokućim da je sjeme loše.
Točno tako. Nije frka zbog 5 kuna već zbog činjenice da se na njega osloniš a kad ono...
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 11:33   #22
Ja se mučim s terminom eko sjemenki...

Može li mi netko definirati?
Jesu li to netretirane (s čim) sjemenke?
Ne-GMO?
Ne-hibridi?
Ili naprosto, sjemenke kultivara koji imaju najmanje zahtjeve u agrotehnici - minimalna obrada, minimalna zaštita,... praktično, poludivlje ili divlje vrste?

Postoji li neka službena definicija?
Zapravo, nije mi jasno o čemu se ovdje govori.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 11:57   #23
GMO, termin je vrlo fleksibilan i raznorazni prodaju svašta pod tim imenom.

Za početak bi trebalo razjasniti izraz "eko" i "ekologija". Ekologija nije zaštita prirode nego grana biologije koja se bavi proučavanjem međuodnosa čovjeka i prirode. Zato inače mislim kako bi bilo bolje taj termin zamijeniti sa "ekološki prihvatljivima". Npr. ekološki prihvatljiva poljoprivreda. No, ta fraza se toliko ukorijenila kod nas

"Eko"-sjeme bi trebalo biti netretirano, genetski nemodificirano, praktički rustikalna sorta, koja se može svake godine reproducirati i čini tebe kao uzgajivača neovisnim o kompanijama koje sjemenare. Hibridi zbog heterozis učinka u prvoj generaciji daju odlične prinose, no tijekom idućih godina podbacuju. Zato "eko"-sjeme nije hibridno.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 23:31   #24
Ma samo da vas malo okupim! Ide lagano vrijeme prikupljanja sjemena pa jeste li štogod pribavili, gdje, prošloproljetna iskustva? Jasno, eko!

p.s. Svima vam želim sretnu novu 2010!
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 16:45   #25
Evo, ja bih malo da se ova tema podigne. Prošlo je dosta vremena od ovih postova, sve nekako ide nizbrdo, ali se pomalo budi svijest ljudi. Kako stojite s prirodnim i netretiranim sjemenom? Imate li nekoga od povjerenja? Ono; svoje sjeme paradajza koje razmnožava unatrag 50 godina i tako...
brar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 10:10   #26
Quote:
brar kaže: Pogledaj post
Evo, ja bih malo da se ova tema podigne. Prošlo je dosta vremena od ovih postova, sve nekako ide nizbrdo, ali se pomalo budi svijest ljudi. Kako stojite s prirodnim i netretiranim sjemenom? Imate li nekoga od povjerenja? Ono; svoje sjeme paradajza koje razmnožava unatrag 50 godina i tako...
Sjeme starih sorata se može nabaviti kod udruge Rustica u Zgb. Isto tako poljoapoteka Biobella u Zaprešiću ima Biobelinu škrinjicu starih sorata sjemena. Jednostavno, nešto svog sjemena date u škribnjicu, a nešto uzmete. Njighovi kontakti se mogu naći na internetu. Također, nude se po raznim oglasima razne stare sorte sjemena, aili s njima nemam iskustva.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 16:01   #27
Te sjemenke starih sorata nisu više stare sorte već su vrlo vjerojatno posve novi križanci. Ali ako nekoga veseli...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 19:05   #28
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Te sjemenke starih sorata nisu više stare sorte već su vrlo vjerojatno posve novi križanci. Ali ako nekoga veseli...
Ovo je vjerojatno jednom dijelom točno. Sve i svašta se prodaje preko oglasa. Ipak, još se vidi po Slavoniji gdje žene skupljaju sjeme npr. salate. Rustica, koju sam spomenuo, izgleda dosta ozbiljna udruga i ima višegodišnje iskustvio. Biobella sa svojom škrinjicom je nova, ali osobe koje si donosile sjeme, ne izgledaju kao nekakvi manipulatori. Za ostale ne znam.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 20:58   #29
Ne da je vjerojatno točno već je sigurno točno. Na primjer, ti uzgajaš stare sorte povrća a susjed uzgaja nove sorte iz sjemena koje kupi u trgovini. Sigurno će doći do međusobnog oprašivanja.
Preko oglasa se svtvarno prodaje sve i svašta. Znam osobu koja je kupila sjeme velikih ljubičastih paprika, kad ono feferoni!
Da bi se dobilo čisto sjeme, povrće bi se trebalo uzgajati nekoliko kilometara udaljeno od susjednog povrtnjaka.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 10:06   #30
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ne da je vjerojatno točno već je sigurno točno. Na primjer, ti uzgajaš stare sorte povrća a susjed uzgaja nove sorte iz sjemena koje kupi u trgovini. Sigurno će doći do međusobnog oprašivanja.
Preko oglasa se svtvarno prodaje sve i svašta. Znam osobu koja je kupila sjeme velikih ljubičastih paprika, kad ono feferoni!
Da bi se dobilo čisto sjeme, povrće bi se trebalo uzgajati nekoliko kilometara udaljeno od susjednog povrtnjaka.
Postoje samooplodne i stranooplodne vrste. Kod drugih, u uzgoju sjemena, mora postojati prostorna izolacoja.
Što se tiče prodaje preko oglasa, potpuno se slažemo.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 21:35   #31
da li netko zna gdje se može kupiti sjeme eko ili organske pšenice ?
nitko od većih prodavača na netu ne prodaje istu.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 09:53   #32
Simonida - organsko seme

Poštovani!

Mene interesuje organsko seme pšenice Simonida. Tražim 500 kg.
Ima možda neko , trebaju mi i papiri . Bavim se sa ekologijom u Sloveniji.
Zbog toga mi izvinite na lošem jeziku...
Hvala za odgovor i puno pozdrava.
Pikapolonca
pikapolonca1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 12:44   #33
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
da li netko zna gdje se može kupiti sjeme eko ili organske pšenice ?
nitko od većih prodavača na netu ne prodaje istu.
Registrirani u upisnik ekoloških poizvođaća
OPG Darko Kolar ,Valpovo 091 365 1196 ili Agrolov” obrt za
lov i poljoprivredu,Bošnjaci 032 833 935.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:34.